Glupost

Šaban

Aktivan član
Poruka
1.805
Strašno je glupo to što sada stranke koje su ušle u parlament u koaliciji sa drugim strankama mogu da se lagano odvoje od njih ukoliko im se stavovi razilaze.
Što si upadao u koaliciju, ako nisi sve aspekte s koalicionim partnerima razmotrio? Sad Palma hoće Evropu, a Dačić je neće i sl. Kako su onda ušli u koaliciju kad se razilaze oko najbitnijih stvari i zašto zakon dozvoljava ovakva debilna postodvajanja?

Da se razumemo, ja sam za DS i G17+, ali me ovo ipak nervira, jer stvara prostora za "para vrti gde burgija neće". Treba nam stabilna vlada, a ne vlada koja je nastala na osnovu Palmine i Dačićeve cene na parlamentarnom tržištu.
 
Strašno je glupo to što sada stranke koje su ušle u parlament u koaliciji sa drugim strankama mogu da se lagano odvoje od njih ukoliko im se stavovi razilaze.
Što si upadao u koaliciju, ako nisi sve aspekte s koalicionim partnerima razmotrio? Sad Palma hoće Evropu, a Dačić je neće i sl. Kako su onda ušli u koaliciju kad se razilaze oko najbitnijih stvari i zašto zakon dozvoljava ovakva debilna postodvajanja?

Da se razumemo, ja sam za DS i G17+, ali me ovo ipak nervira, jer stvara prostora za "para vrti gde burgija neće". Treba nam stabilna vlada, a ne vlada koja je nastala na osnovu Palmine i Dačićeve cene na parlamentarnom tržištu.

evo ja sam za sps,ali mislim da je to sve pocelo 5 oktobra,mislimajde i da nije moglo drugacije tada,ali zasto su posle godinama satanizovali 45% ostalih biraca?e to je dovelo do podele,tacnije podela radja podelu pa opet podela i tako.
nije sto sam za sps ali ovo sa palmom je tolko indijanski sta hoce,pa nek kaze cove?svi mi dobro znamo da taj ssp i mnoge druge stvari nemaju veze jedna sa drugom nego sluze zapotkusurivanje,sta hoce verovatno da malo digne cenu ili su se vec dogovorili sa dss srs pa unapred da nas ubede kako ih interesuje i evropa
 
Predizborne koalicije kao i post izborne se prave isključivo iz interesa - koje pažljivo formulišu ugovorima.

Posebno su interesantne ove predizborne - kad ih ne bi bilo na političkoj sceni Srbije imali li bi svega 5 - 6 parlamentarnih stranaka. Lično navijam za dogovor ovih parlamentarnih stranaka da se ubuduće za neko vreme ide zasebno na izbore. Radi ukrupnjavanja, ili "ćišćenja" - kako ko hoće.
 
Strašno je glupo to što sada stranke koje su ušle u parlament u koaliciji sa drugim strankama mogu da se lagano odvoje od njih ukoliko im se stavovi razilaze.
Što si upadao u koaliciju, ako nisi sve aspekte s koalicionim partnerima razmotrio? Sad Palma hoće Evropu, a Dačić je neće i sl. Kako su onda ušli u koaliciju kad se razilaze oko najbitnijih stvari i zašto zakon dozvoljava ovakva debilna postodvajanja?

Da se razumemo, ja sam za DS i G17+, ali me ovo ipak nervira, jer stvara prostora za "para vrti gde burgija neće". Treba nam stabilna vlada, a ne vlada koja je nastala na osnovu Palmine i Dačićeve cene na parlamentarnom tržištu.

pa i mene to nervira i dovodi do velike nestabilnosti na nasoj politickoj sceni.

zaato bi ja zabranio SVE predizborne koalicije. A ako ocete u koaliciju ujedinite se burazeru u jednu stranku pa vam eto....

predizborne koalicije su velika glupost i veoma losa stvar za parlamentarizam u srbiji.
 
a ja bih zabranio instituciju patijske vlade i instituciju partijskog predsednika. to je mnogo efektivnija mera nego zabranjivanje koalicija, sto u osnovi protivreci logici parlamentarne demokratije.
znaci, predsednicka demokratija, sa najsirim ovlascenjima predsednika kada je rec o spoljnoj politici, unutrasnjoj bezbednosti, vojsci, i predsednik vlade sa najsirim ovlascenjima u ekonomskim pitanjima. jedan vozhd i jedan domacin, ta je logika najstabilnija i to je mnogo puta dokazano. parlament ima ulogu 'pechata', tj. sve inicijative dolaze ne iz partija vec od ova dva najvisa lica, a parlament moze da ih izglasa ili da ih ne izglasa. ili da ih vraca sa preporukama o izmeni osnovnog predloga (predsednika ili predsednika vlade). stranke u parlamentu naravno mogu i treba da streme da realizuju svoje programe uz pomoc predloga zakona i regulativa, medjutim, ti predlozi treba da imaju pripremnu proceduru u parlamentu u procesu opste diskusije i preliminarnog glasanja, ZATIM, taj predlog treba da se preda vladi ili predsedniku, u zavisnosti od nadleznosti za ovo ili ono pitanje, i oni treba da rese u kom obliku, kada i kako taj finalni dokument treba da se vrati u parlament na glasanje.
samo tako parlament ima pravo da se naziva skupstinom ili saborom (ispravniji i tacniji naziv, ali priograbili ga hrvati za sebe), jer samo tako on ispunjava ulogu definisanja izraza 'sabornog mnenja', ali osnovni filter za pustanje u proceduru moraju da budu dve najvise izvrshne funkcije - predsednik i premijer, to jest vodja/vozhd i domacin.
ovo ovako funkcionise, u celini uzeto, i danas, ali sa jednom bitnom razlikom - vlada i premijer koji dobijaju inicijative su isto stranacke licnosti, i onda ceo proces gubi na smislu i stvara se zastoj i opstrukcija.
jedino pitanje koje treba da se resi u vezi sa ovim problemom koalicija je zapravo - odakle crpeti kadar za vladu i predsednika, ako znamo da nema depolitizovanih gradjanskih i drzavnih institucija, ukljucujuci a aparat i administraciju predsednika i vlade? ako ovo pitanje resimo, onda necemo morati nista da zabranjujemo, jer parlament nece moci da bude 'neadekvatno' organizovan i nece imati mogucnost da se pretvori u cvor opstrukcije izvrsne vlasti. stranke i koalicije imaju u tom slucaju samo dva instrumenta - da ne izglasaju nesto ili da izglasaju nepoverenje vladi... ali, kako je iz ove logike jasno, ni jedno od ova dva ne moze da dovede do prevremnih izbora, jer vlada sama po sebi nece biti stranacka... tako da dolazimo i do poslednjeg pitanja: kojim putem birati predsednika i vladu. predsednika direktnim glasanjem, to je jasno. a predsednika vlade bi trebalo da bira neki pul gradjanskih institucija, pripadnika biznisa, socijalnih ustanova, sindikata, akademika itd. sto disperznije to bolje.
e, u tom slucaju, kakve god da su koalicije u pitanju, pre i posle skupstinskih izbora, one nemaju vise direktan uticaj na poluge vlasti, vec sa jedne strane imaju narodnu volju u vidu predsednika, a sa druge strane volju najsireg kruga vodecih lica gradjanskih institucija ii javnih licnosti. oba ova faktora donekle ce odrazavati snage u parlamentu, ali nikada potpuno i absolutno. samo tako moguce je ocekivati i buducu departizaiju drustva, gde ce najveci prestiz i uticaj moci da se realizuje samo u depolitizovanom segmentu javnog zivota, a tacnije, u onom segmentu koji se bavi politikom (institucije obrazovanja, biznisa, humanitarne ustanove, sindikati, itd) bez opstih reci i populizma, nego samo u cilju resavanja konkretnih (svako svojih) problema. naravno, ove licnosti koje stoje na celu ovih gradjanskih ustanova, bice najvise interesantni nasim i stranim obavestajnim sluzbama, te ce partizacija jos ubrzanije da propada usled veceg interesa za ove dnevnopoliticke i specijalisticke ustanove i drustva. na ovaj nacin ojacala bi se i nezavisnost nase sopstvene sluzbe bezbednosti, jer bi imala mnogo jaci polozaj u odnosu na sve ostale strane sluzbe - radila bi sa profesionalnim liderima svojih sopstvenih drustvenih institucija, i uz pomoc lansiranja pravilne ideologije elite, mogla bi ubrzao da formira vecinski pul u ovakvoj nekoj 'drustvenoj palati' iz koje bi se dalje, savrseno demokratskom procedurom birali clanovi i celnici vlade. sve u svemu, to bi bio najbolji balans bezbednosne, izvrsne, zakonodavne i sudse vlasti za nas u danasnjoj i svakako blizoj buducoj situaciji.
 
Ovo bi mogao da ti objasni neko sa politickih nauka ko ne uci za junski ispitni rok sad.

Taj što ne uči ništa za junski rok, nije ni do sad ništa naučio. Zato, nisu mi takvi kompetentni za ovo.:mrgreen: Mene samo interesuje ko je i kad omogućio ovakve nebuloze i da li je tako oduvek bilo, kao i da li toga ima u drugim zemljama.
 
pa i mene to nervira i dovodi do velike nestabilnosti na nasoj politickoj sceni.

zaato bi ja zabranio SVE predizborne koalicije. A ako ocete u koaliciju ujedinite se burazeru u jednu stranku pa vam eto....

predizborne koalicije su velika glupost i veoma losa stvar za parlamentarizam u srbiji.

Koalicije izgleda služe samo da se prikupi što više glasova, jer, kao što vidimo, u koalicije ulaze i stranke koje se ne slažu oko najvažnijih pitanja...

Znam šta ćete možda reći - otkrio sam toplu vodu.
 
I kad formiraju vladu, doći će do velikih i nepremostivih razlika (isplivaće jednostavno sve) i onda opet izbori. A dogovarali su se da bi dobili određena mesta i funkcije, kao što neko već reče.
Treba nama dve opcije i tu birati. Ovo ne liči ni na šta i nema kraja agoniji.
 
Predizborne koalicije kao i post izborne se prave isključivo iz interesa - koje pažljivo formulišu ugovorima.

Posebno su interesantne ove predizborne - kad ih ne bi bilo na političkoj sceni Srbije imali li bi svega 5 - 6 parlamentarnih stranaka. Lično navijam za dogovor ovih parlamentarnih stranaka da se ubuduće za neko vreme ide zasebno na izbore. Radi ukrupnjavanja, ili "ćišćenja" - kako ko hoće.

S obzirom na sadašnja dešavanja, mislim da bi trebalo za neko vreme prestati sa predizbornim koalicijama jer se i onako posle ne poštuju, pa bi birači bar glasali za po jednu stranku i znalo bi se bolje koliko koja stranka stvarno ima pristalica.To bi i ovim masovnijim strankama dobro došlo kao test uspešnosti politike za koju se zalažu. I trebalo bi povećati cenzus, (osim za manjinske stranke) pa bi ove manje stranke ili morale da se ugase, ili da se ujedine sa nekom većom, ili da se ujedini više manjih, i usaglase svoje stavove i ciljeve. Ovako ih ima previše, nije moguće da ima toliko različitih načina da se vodi politika u nekoj zemlji. Samo bacamo pare na njih, a one "niti se šiju niti se paraju", i odvlače glasove birača od velikih stranaka, pa ni jedna ne može da ima pravu većinu, nego posle svakih izbora mrcvare i državu i privredu i narod, a nerešena pitanja čekaju dok se stranke cenjkaju, i tako od izbora do izbora, nikad kraja.
 

Back
Top