mala slihtara...

jos jedna od....

Zainteresovan član
Poruka
144
ovo ozbiljno kazem.... ja mog sina obozavam ali neznam dali smo svi mi bili takvi....i cesto se pitam dali je moguce da tako malo dete pokusava da te zezne...kada mu nesto sto nesme stavim do znanja a on, prvo me ozbiljno gleda ....umiljato trepce kao da mu je sve jasno...odalji se i ne duri ja pomislim super a on u prvom slobodnom momentu= zaleti se i pravo da dovrsi sta je naumio i tek posle moje burnije reakcije kobajagi se naduri ali to je sa obaveznim *ode do babe mazi se i nekako zaleci kenjka tipa ja sam zla/bezobrazna/nedam mu* a ima samo 18meseci a takve stvari poceo je da radi jos sa 10 boze, ljudi pomagajte....:worth:
 
klasika...to svi klinci rade......e a i stari su krivi...svaki čas ...koga više voliš..aj navedi po redosledu.....misim, deca su pametna .....i kazne uvek kad ih tretirate kao debile....i fala bogu ...dok ne stasaju moraju da boodu vrlo manipoolativni.....na neki naćin tako vežbaju i da razmišljaju...a uvek sprovode svoju volju....ma kroz iglene uši ako treba..al biće po njegovom...a da odrasli ni ne trepnu...........deca najviše vole one od kojih imaju najviše koristi........i slobode.........ko i veliki...
 
ovo ozbiljno kazem.... ja mog sina obozavam ali neznam dali smo svi mi bili takvi....i cesto se pitam dali je moguce da tako malo dete pokusava da te zezne...kada mu nesto sto nesme stavim do znanja a on, prvo me ozbiljno gleda ....umiljato trepce kao da mu je sve jasno...odalji se i ne duri ja pomislim super a on u prvom slobodnom momentu= zaleti se i pravo da dovrsi sta je naumio i tek posle moje burnije reakcije kobajagi se naduri ali to je sa obaveznim *ode do babe mazi se i nekako zaleci kenjka tipa ja sam zla/bezobrazna/nedam mu* a ima samo 18meseci a takve stvari poceo je da radi jos sa 10 boze, ljudi pomagajte....:worth:


...hehehe...tek će vidiš! Nego, samo oStro- od malena!:lol:
 
pa ti sama najbolje poznajes svoje dete, sebe samu pa nadjite neki kompromis za uspesno vaspitavanje...sta da ti kazem ja...vidim da i sama znas sta je tu ok sta nije, a ti preduzmi korake...a najgore je sto te sve to nervira...umesto da si mirna i sa puno ljubavi svome detetu ukazes na greske i pohvalis za svaki napredak...ne znam sta vise reci sem srecno
 
ovo ozbiljno kazem.... ja mog sina obozavam ali neznam dali smo svi mi bili takvi....i cesto se pitam dali je moguce da tako malo dete pokusava da te zezne...kada mu nesto sto nesme stavim do znanja a on, prvo me ozbiljno gleda ....umiljato trepce kao da mu je sve jasno...odalji se i ne duri ja pomislim super a on u prvom slobodnom momentu= zaleti se i pravo da dovrsi sta je naumio i tek posle moje burnije reakcije kobajagi se naduri ali to je sa obaveznim *ode do babe mazi se i nekako zaleci kenjka tipa ja sam zla/bezobrazna/nedam mu* a ima samo 18meseci a takve stvari poceo je da radi jos sa 10 boze, ljudi pomagajte....:worth:

Dete ti je najnormalnije, i baš inteligentno, to je sastavni deo njegovog otkrivanja sveta. Počeo je da shvata interakciju između sebe i ostalih ljudi, i koga će, nego mamu, koja je i onako za njega ceo svet! Ne brini ništa, rodio se sa tom osobinom, što će se tokom života pokazati jako korisnim za njega, samo nemoj dozvoliti da te obrlati, nego (znaš ono:"blago, ali energično") ostani pri svome. Što bude stariji, to će period tvog insistiranja morati da bude duži, i polako će shvatiti da ga ti voliš i kad mu nešto zabranjuješ, i kad ga grdiš, i naučiće da nešto može biti po njegovom, a nešto ne, što je i svrha vaspitanja, između ostalog. Neka druga deca isto to rade uz urlanje i durenje, što je, moraš priznati, mnogo neprijatnije! Ovaj tvoj mali diplomata neće morati silom da postiže svoje ciljeve.:)
 
I ja imam jednog malog diplomatu. Ponekad ne mogu da vrujem koliko je u stanju da misli unapred i stvara postepeno situaciju koja joj odgovara. Tek kada pogreši nešto, pa do tada umiljatije dete niste videli, a izgovori sve zreliji i ozbiljniji.
 
ovo ozbiljno kazem.... ja mog sina obozavam ali neznam dali smo svi mi bili takvi....i cesto se pitam dali je moguce da tako malo dete pokusava da te zezne...kada mu nesto sto nesme stavim do znanja a on, prvo me ozbiljno gleda ....umiljato trepce kao da mu je sve jasno...odalji se i ne duri ja pomislim super a on u prvom slobodnom momentu= zaleti se i pravo da dovrsi sta je naumio i tek posle moje burnije reakcije kobajagi se naduri ali to je sa obaveznim *ode do babe mazi se i nekako zaleci kenjka tipa ja sam zla/bezobrazna/nedam mu* a ima samo 18meseci a takve stvari poceo je da radi jos sa 10 boze, ljudi pomagajte....:worth:

ok,znači shvatila si poentu..e sad jedino se ne slažem, da posle otrči kod babe da se mazi....tada bi i baba umesto maženja trebalo da da do znanja,da je ono što je uradio pogrešno, i da te podrži...jedino će tako dobiti jasan znak šta sme a šta ne sme...morate se u kući dogovoriti da ako je neko nešto zabranio, onda to svi moraju da podrže...
 
ok,znači shvatila si poentu..e sad jedino se ne slažem, da posle otrči kod babe da se mazi....tada bi i baba umesto maženja trebalo da da do znanja,da je ono što je uradio pogrešno, i da te podrži...jedino će tako dobiti jasan znak šta sme a šta ne sme...morate se u kući dogovoriti da ako je neko nešto zabranio, onda to svi moraju da podrže...

da da tu se apsolutno slazem... i trudimo se da zabrane budu jednoglasne ali mama je nekako uvek najstroza... znas kada je bio manji sve su mu pustali dok nije krenuo da pravi materijalnu stetu tipa pokvari daljinski,mobilni ubaci nesto u casu ili kadu sudoperu ili baci kroz prozor onda je bilo nemoj mu davati takve stvari te to nisu igracke... i onda se prosto zapitam ko je tu budala i ko ga je naucio i dozvolio mu da se na prvom mestu igra sa takvim stvarima...a svi se nekako izvlaxce znas npr kazem nediraj to babino/dedino/tatino oni su u fazonu pa nemoj tako negrdi ga ... a ako ja neizgrdim njega ozbiljno nece odustati u nameri da se toga dokopa a u suprotnom... pa sto si mu to dala... ja neznam da li je to stav snajke u vecoj zajednici ili je to prosto mama uvek nekako vestica:dash:
 
U pravu je zia za to maženje sa babom.
Ali ja tu ništa ne mogu; ona kaže - kako da ja njega oteram ili okrenem mu leđa, a on kod mene dolazi uplakan:roll:

Pa i treba da ga uteši, ali uz reči :"vidiš, kad ne slušaš mamu" ili nešto slično, ali ako se nije moguće dogovoriti, setimo se samo da babe i dede imaju mnogo manji uticaj na decu od roditelja. Ja nisam mogla da "neutrališem" uticaje raznih (ima tu osim baka, i tetaka i drugih), pa sam govorila nešto kao: "neće to moći kod mene, nisam ti ja ..ta i ta, pa da me vozaš kako hoćeš". Prosto "malom diplomati" dati do znanja ko je glavni.:)
 
U pravu je zia za to maženje sa babom.
Ali ja tu ništa ne mogu; ona kaže - kako da ja njega oteram ili okrenem mu leđa, a on kod mene dolazi uplakan:roll:

Ако живите са бабом - онда то може да буде проблем, али ако је само повремено виђате - неће бити проблем вама, него баби! Наиме, деца јако брзо науче шта код кога смеју и колике су чије границе, па теби неће радити нешто јер зна да не толеришеш , а баби хоће јер зна да може.
 
Ако живите са бабом - онда то може да буде проблем, али ако је само повремено виђате - неће бити проблем вама, него баби! Наиме, деца јако брзо науче шта код кога смеју и колике су чије границе, па теби неће радити нешто јер зна да не толеришеш , а баби хоће јер зна да може.

s tim se slažem, ali ipak mislim da moraju da postoje neke granice,preko kojih niko ne kroči...znam da babe i dede kažu,pa mi smo tu da mazimo, a vi vaspitavajte...ali ako oni dopuštaju ono za šta ja kažem ne, onda to vaspitanje neće imati mnogo uspeha...ja sam sa mojima veoma kategorična oko tih stvari,naravno i posvađamo se...ali to je moje dete,i ako ja kažem da treba po ovakvom vremenu npr. ovako i ovako da se obuče,onda će to biti tako,ili ako kažem da ne da mom detetu od 5 meseci da liže pečeni krompir, i to mora da bude tako,jer će kasnije zbog ovakvih stvari doći do ozbiljnijih problema...
 
s tim se slažem, ali ipak mislim da moraju da postoje neke granice,preko kojih niko ne kroči...znam da babe i dede kažu,pa mi smo tu da mazimo, a vi vaspitavajte...ali ako oni dopuštaju ono za šta ja kažem ne, onda to vaspitanje neće imati mnogo uspeha...ja sam sa mojima veoma kategorična oko tih stvari,naravno i posvađamo se...ali to je moje dete,i ako ja kažem da treba po ovakvom vremenu npr. ovako i ovako da se obuče,onda će to biti tako,ili ako kažem da ne da mom detetu od 5 meseci da liže pečeni krompir, i to mora da bude tako,jer će kasnije zbog ovakvih stvari doći do ozbiljnijih problema...
potpuno si upravu to i ja kazem od naizgled banalnih sitnica,sutra ce biti pravi problem..
 
Uf, sunce li mu njegovo malo pametno :)
U cijeloj prici bih e osvrnula samo na babu koja mor biti solidarna sa mamom, majku mu! Ako je mama rekla ne, a decko radi "da", ne moze baba da ga tjesi, kao "zlocesta mama, jadan mali bracko, sace baba da ga umiri..." I sada i svaki put kada god ti budes tuzan dodji baki...
Joooj! Cini mi se da bi odgoj djece bio tako lagan kada ne bi bilo pomocnih subjekata, sto je naravno, nemoguce!
 
Uf, sunce li mu njegovo malo pametno :)
U cijeloj prici bih e osvrnula samo na babu koja mor biti solidarna sa mamom, majku mu! Ako je mama rekla ne, a decko radi "da", ne moze baba da ga tjesi, kao "zlocesta mama, jadan mali bracko, sace baba da ga umiri..." I sada i svaki put kada god ti budes tuzan dodji baki...
Joooj! Cini mi se da bi odgoj djece bio tako lagan kada ne bi bilo pomocnih subjekata, sto je naravno, nemoguce!

e to je to,potpuno se slažem sa tobom,da vaspitavanje deteta može da bude totalno kontraproduktivno, ako se u kući odrasli ne usaglase...mislim, stvarno...dete će samo biti zbrkano, i naravno iskoristiće ono što je njemu bolje...a mama da bude veštica...nema smisla...samo kategorična sa ukućanima...ne moramo uvek da bude ne...
 
Uf, sunce li mu njegovo malo pametno :)
U cijeloj prici bih e osvrnula samo na babu koja mor biti solidarna sa mamom, majku mu! Ako je mama rekla ne, a decko radi "da", ne moze baba da ga tjesi, kao "zlocesta mama, jadan mali bracko, sace baba da ga umiri..." I sada i svaki put kada god ti budes tuzan dodji baki...
Joooj! Cini mi se da bi odgoj djece bio tako lagan kada ne bi bilo pomocnih subjekata, sto je naravno, nemoguce!

:klap::klap::klap:a pazi ovo, moja svekrva se kune da malisa kod nje tj kad je sa njom ne radi *takve stvar* na sta se moj svekar uvek grohotom nasmeje... a i pouzdano znam da to nije istina ali....... sta ces nekad su i ti pomocni subjekti zaista neophodni pa im tolerisem....pravila,pravila,pravila ili red rad i disciplina.... nas odraslih da se uskladimo,prevaspitamo i predjemo preko nekih svojih ego tripova zarad odrastanja malog coveka*uspesnog*u npr. vecoj zajednici ali najbitnija je naravno uloga majke u svemu....:bye:
 
klasika...to svi klinci rade......e a i stari su krivi...svaki čas ...koga više voliš..aj navedi po redosledu.....misim, deca su pametna .....i kazne uvek kad ih tretirate kao debile....i fala bogu ...dok ne stasaju moraju da boodu vrlo manipoolativni.....na neki naćin tako vežbaju i da razmišljaju...a uvek sprovode svoju volju....ma kroz iglene uši ako treba..al biće po njegovom...a da odrasli ni ne trepnu...........deca najviše vole one od kojih imaju najviše koristi........i slobode.........ko i veliki...
E sve si u pravu osim ovog zadnjeg... deca umeju da vole iskreno i bez nekog posebnog razloga. Glavno je zabaviti ih. A sad, ako je to korist...
 
E sve si u pravu osim ovog zadnjeg... deca umeju da vole iskreno i bez nekog posebnog razloga. Glavno je zabaviti ih. A sad, ako je to korist...

sigurno jeste korist ali od one vrste trenutne korist i osecaja pobede*u nekom smislu* koja kod dece traje kratko i nije od one odrasle pokvarene koristi/koristoljublja.... vec nekako nevina i posve bezrazlozna.... ih bre mnogo su komplikovani a tako maliiiii!!!!!!:heart:
 

Back
Top