Manipulacija...

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.248
Jezik je brasno...kaze Danilo Kis.

Jezik je polaziste istrazivanja osnovnih kategorija bivstvovanja?
Jezik-paralelna stvarnost ili aspekt stvarnosti?
Jezik kao jedino oruzje pri izokretanju smisla u licnom(naucnom,religijskom,filozofskom...) interesu?
 
Језик - секундарни медијум човекове корелације са околином, настао после пада човековог.

Заиста моћан манипулациони алат.
 
Poslednja izmena:
Ovih dana sam nesto naucila a to je da je jezik samo crvena marama za razjarene bikove
ili zeleno svetlo za pesake koji nikako da predju ulicu jer je siroka...
Kad covek sve procita ili saslusa i stalozeno, mirno porazmisli o posledicama koje izazivaju pogresno sklopljene recenice, shvata da ovakva vrsta medija(jezik,ako mozemo tako da ga nazovemo) moze samo da steti ispravnom sagledavanju misaonog procesa.
Sta manipulise nama...jezik ili misao?
Ipak mislim da jezik nije dovoljno mocan i kompletan da bi objasnio sve aspekte jedne, pa cak i najobicnije misli...:neutral:
 
tongue.jpg
 
Jezik je samo izvrsni organ a sve sto mu pripisujete je potpuno neopravdano, on nije vinovan ni za sta!

Po postu iznad vidim da su "bogovi sisli sa olimpa" da se malo druze sa narodom, bice da medju nama ima smisla, logike, zanimljivosti....

Ali sizife, ako je ono tvoj jezik (:thumbdown:) - razocaracu se u bogove, keve mi!
 
Jezik je samo izvrsni organ a sve sto mu pripisujete je potpuno neopravdano, on nije vinovan ni za sta!

Po postu iznad vidim da su "bogovi sisli sa olimpa" da se malo druze sa narodom, bice da medju nama ima smisla, logike, zanimljivosti....

Ali sizife, ako je ono tvoj jezik (:thumbdown:) - razocaracu se u bogove, keve mi!

Svi izvrsni organi(pa i Sizifov jezik:D) jesu vinovnici raznoraznih zabluda,zavera,lazi,prevara...
:sad2:Eto...bas mi nije namera da zvucim perverzno i lascivno,kad ono...:mrgreen:
 
Ovih dana sam nesto naucila a to je da je jezik samo crvena marama za razjarene bikove
ili zeleno svetlo za pesake koji nikako da predju ulicu jer je siroka...
Kad covek sve procita ili saslusa i stalozeno, mirno porazmisli o posledicama koje izazivaju pogresno sklopljene recenice, shvata da ovakva vrsta medija(jezik,ako mozemo tako da ga nazovemo) moze samo da steti ispravnom sagledavanju misaonog procesa.
Sta manipulise nama...jezik ili misao?
Ipak mislim da jezik nije dovoljno mocan i kompletan da bi objasnio sve aspekte jedne, pa cak i najobicnije misli...:neutral:

Taj kome recenica nije gramaticki pravilno slozena, uglavnom nema neki razvijeni misaoni proces.
A da bi mogli da unapredimo svoju misao mi moramo komunicirati, kako sa ljudima, tako i sa knjigom.

Misli se izrazavaju putem reci, najprostije receno to je to. Nista vise. A sad ako ti imas problem da izrazis svoje misli to se resava prostim uzimanjem knjige u sake i gledanjem u sva ona prazna slova i prazne reci koje ne kriju nikakvu misao. Ja cak mislim da reci ponekad mogu da sadrze vise misli, kako kvantitativno tako i kvalitativno, pa samim tim reci jesu izraz misli i to je jedini nacin na koji mi izrazavamo nase misli.
 
Речи су инструмент изражавања ума и његових процеса, али остали делови нашег биће ретко кад "дођу до речи":D. На пример, кад су у питању осећања или интуиција, веома често се нађемо у ситуацији да је оно што покушавамо да саопштимо "неизрециво", "неисказиво" и све у том стилу.
 
Речи су инструмент изражавања ума и његових процеса, али остали делови нашег бићa ретко кад "дођу до речи":D. На пример, кад су у питању осећања или интуиција, веома често се нађемо у ситуацији да је оно што покушавамо да саопштимо "неизрециво", "неисказиво" и све у том стилу.

Svidja mi se ova boldovana misao.:)
Kada dodjemo u situaciju da nesto ne mozemo iskazati recima jer je neiskazivo(mislim na nedostatak slovnih,recenicnih simbola za datu misao)onda se cesto koriste reci koje su visesmislene i samim tim diskutabilne jer mozda navode slusaoca na pogresne zakljucke.
Ako je neko rekao recimo-"Za krive oci istina moze imati iskrivljeno lice.",pitanje je sta se sve izvodi kao zakljucak tj.koliko je lice-nalicje(smisao)jedne misli izgubljeno u moru razlicitog tumacenja?
Ima jako malo filozofski obradjenih tema o jeziku...pa,ako neko zna neku knjigu koja
govori o tome...:heart:
 

Back
Top