Mozak VS Srce

Poruka
2.322
O da...upravo ste otvorili jednu dubokoumnu, opshirnu temu i kad prochitate ovaj red prestanite da je chitate odmah!
........................................................................................................................................
E sad, kad smo eliminisali 50% besmislenih odgovora mozemo da pochnemo...:)

Na ovo razmishljanje navela me neka emisija na dicovery-u o robotima. Naime tehnologija je toliko napredovala da je chovek uspeo da napravi mashinu (tachnije robota) koji ima sposobnost uchenja, i pamcenja. Raznorazne vrste robota se prave i usavrshavaju za raznorazne sposobnosti. Znachi neke prave da mogu da uche vremenom da imitiraju ljudske grimase (uche ih vremenom), i na taj nachin da reaguju na npr. ljutnju, saosecanje, tugu, srecu...odredjenom grimasom "lica". Takodje napravljeni su roboti koji imaju sposbnost uchenja bilijara, igranjem...itd itd...E sad ono shto je zanimljivo u ovoj temi je sledece...
Chovek je uspeo da tehnologijom imitira, ili chak (verujem da ce vremenom dostici taj nivo), usavrshi mashinu da radi bolje nego ljudski mozak...Znachi intelekt moze da se iskopira, ali ono shto je vrlo zanimljivo jeste da li posotji nachin da se iskopira ljudska dusha?
Ono shto zatim logichno sleduje kao pitanje jeste, zashto ljudi vishe cene racio, intelekt i pamet, kao potpuno materijalni deo choveka, a ljudsku dushu, emocije itd...manje cene, kad faktichki po svakoj logici, koju sam napisala ovde ona ima neprocenjivu vrednost???

To bi bilo shto se tiche tematike, i na ovaj deo mozete vec da odgovarate...Dopuna teme bi bila sledeca...(vishe je zanimljivost nego pitanje)
Poshto sam mesecima ljudima (iz razlichitih struka), postavljala ovo pitanje, dobila sam u nizu odgovora jedan koji mi se uchinio zanimljiv, i koji cu napisati ovde. I intelekt i emocije "dolaze" iz mozga. Naime, svaka informacija, emocija, misao prolazi kroz ogroman broj sinapsi (banalno recheno sinapse su putevi u mozgu kojima se neka informacija prenosi). Broj sinapsi u mozgu, je veci od broja svih zvezda u univerzumu (samo da postavim paralelu o koliko komlikovanom procesu se radi). nauchnici postavljaju i dan danas pitanje, da li bi ljudska dusha mozga da se "iskopira" na mashinu, ukoliko bi neko mogao da napravi kopiju svih mogucih kombinacija, i sinapsi kojima informacija moze da prodje...

Shta mislite o ovome? Shta su zapravo emocije i shta je zapravo mozak? I shta vishe cenite i zashto?

Nadam se da nije bash toliko komplikovana tema za ovaj podforum...Pozz svima :)
 
Душа јесте део тела и не може да постоји као засебан ентитет.
Исто тако тело не може да постоји као самосталан ентитет без душе...
Иначе, овај опис који је горе дат, по мени, описује механизам функционисања али не и природу (неки би рекли суштину) душе...
 
Dusa je nacin razmisljanja koje prolazi kroz mozak..koji je organ..dusa kao takva ne postoji.
мало неспретно речено... али близу...:)

Ум није мозак. Мозак је само орган.

Емоције настају из мисли.

Душа не постоји.
 
Душа јесте део тела и не може да постоји као засебан ентитет.
Исто тако тело не може да постоји као самосталан ентитет без душе...
Иначе, овај опис који је горе дат, по мени, описује механизам функционисања али не и природу (неки би рекли суштину) душе...


Pa zato sam i postavila temu. Nije mi dovoljno detaljno ono shto sam napisala...pa sam mislila da neko mozda ima neko mishljenje koje moze da dopuni ovo...Nekako mi je vrlo zanimljiva tema, a ne mogu uopshte da je dokuchim...A mislim da vishe glava ipak moze vishe da postigne nego jedna...
 
мало неспретно речено... али близу...:)

Ум није мозак. Мозак је само орган.


Емоције настају из мисли.

Душа не постоји.

Faktichki kad bi pitali bilo kog neurologa, ili neurohirurga, ja mislim da bi doshli do zakljuchka da i pamet i emocije dolaze iz mozga. Jer se samo razlikuju putevi sinapsa kojima neka informacija ide. E sad, ljudi su otkrili samo kako mali deo mozga funkcionishe, tachnije ono shto mi zovemo pamet i inteligencija, i uspeli su da taj deo reprodukuju na nezivo bice. Ovaj drugi nisu.
Ne slazem se sa tvojim odgovorom, i mislim da nisi bash najbolje razumela. I emocija, i misao su ovde navedene pod pojmom informacija....

Ali zashto svi smatramo da je intelekt vishe vredan nego emocija (dusha)?

Ps. ovo sve je napisano pod pretpostavkom da je ceo nash organizam jedna velika usladjena mashina kojom upravlja mozak. (shto ja mislim da je savrsheno tachno)...
 
Faktichki kad bi pitali bilo kog neurologa, ili neurohirurga, ja mislim da bi doshli do zakljuchka da i pamet i emocije dolaze iz mozga. Jer se samo razlikuju putevi sinapsa kojima neka informacija ide. E sad, ljudi su otkrili samo kako mali deo mozga funkcionishe, tachnije ono shto mi zovemo pamet i inteligencija, i uspeli su da taj deo reprodukuju na nezivo bice. Ovaj drugi nisu.
Ne slazem se sa tvojim odgovorom, i mislim da nisi bash najbolje razumela. I emocija, i misao su ovde navedene pod pojmom informacija....

Ali zashto svi smatramo da je intelekt vishe vredan nego emocija (dusha)?

Ps. ovo sve je napisano pod pretpostavkom da je ceo nash organizam jedna velika usladjena mashina kojom upravlja mozak. (shto ja mislim da je savrsheno tachno)...
Разумела сам. :D

Како да ти одговорим на питање када ја ту поделу не признајем?

Ти мислиш да је оно што ја кажем нетачно, а ја да је то што ти мислиш делимично тачно.
Не смета ми што се не слажемо.
Наука је спора, али иде добрим правцем...
Уколико си нестрпљива да нађеш одговор, потражи га у себи. :)
 
Emocije su hemijski proces i ja ih ne bih identifikovala sa dusom. IQ ili ti racionalna inteligencija ne moze da se identifikuje sa materijom. Trece, otkud ti da se racio vise ceni u odnosu na emocije kad u ljudskim postupcima dominira emocija, a ne razum? Te dve stvari bi trebalo da funkcionisu u skladu.
Takodje, nemoj da me pitas sta je dusa. :lol:
 
Sve je to lepo.
Nauka napreduje, otkrivaju se nove stvari, nezamislive do pre samo par decenija.
Ipak, kako to da i dan danas nemamo odgovor sta to DAJE zivot?
Kako se iz prvobitne "organske chorbe" stvorio zivot?
Sta je to sto da impuls tim materijama da pocnu da funkcionisu kao celina?
Kako to da ni u laboratorijskim uslovima naucnici ne mogu iz prostih sastojaka da stvore zivot?

Milsim da i dalje na mnoga pitanja nemamo odgovor, a pitanje je da li cemo ga i naci.
Kakva god bila masina, ona mora imati neko napajanje da bi radila.
Znamo kako nastaje struja, znamo da se moze stvoriti na mnogo nacina.
Kakvo to napajanje imaju ziva bica?
I sta daje pocetni impuls tom napajanju.
I kako se to iz mase neurona i sinapsi u mozgu, i u skladu sa kojim "softverom" formira ljudska licnost.
Sta pokrece download tog programa i gde je on instaliran.
Ko ga je tu uopste instalirao, kada i kako...

Ja bih bio mnogo oprezniji u predvidjanju napretka nauke u stvaranju kiborga ili pak vestacke inteligencije
 
Pozdravio te lt. commander Data
7469297.jpg


:)
 
Emocije su hemijski proces i ja ih ne bih identifikovala sa dusom. IQ ili ti racionalna inteligencija ne moze da se identifikuje sa materijom. Trece, otkud ti da se racio vise ceni u odnosu na emocije kad u ljudskim postupcima dominira emocija, a ne razum? Te dve stvari bi trebalo da funkcionisu u skladu.
Takodje, nemoj da me pitas sta je dusa. :lol:


Lepo je sve shto si ti ovde napisala, i tachno, i drago mi je da sam te nasmejala. Razlog zashto sam poistovetila emocije i dushu u tekstu jeste da bi uprostila podelu jer na racionalni i emotivni deo licnosti. A dushu sam stavila na onu stranu de su emocije. Naravno da je dusha mnogo komleksniji pojam od emocija...i uopshte ne vidim razlog za nadyebavanje...:roll:
 
Sve je to lepo.
Nauka napreduje, otkrivaju se nove stvari, nezamislive do pre samo par decenija.
Ipak, kako to da i dan danas nemamo odgovor sta to DAJE zivot?
Kako se iz prvobitne "organske chorbe" stvorio zivot?
Sta je to sto da impuls tim materijama da pocnu da funkcionisu kao celina?
Kako to da ni u laboratorijskim uslovima naucnici ne mogu iz prostih sastojaka da stvore zivot?

Milsim da i dalje na mnoga pitanja nemamo odgovor, a pitanje je da li cemo ga i naci.
Kakva god bila masina, ona mora imati neko napajanje da bi radila.
Znamo kako nastaje struja, znamo da se moze stvoriti na mnogo nacina.
Kakvo to napajanje imaju ziva bica?
I sta daje pocetni impuls tom napajanju.
I kako se to iz mase neurona i sinapsi u mozgu, i u skladu sa kojim "softverom" formira ljudska licnost.
Sta pokrece download tog programa i gde je on instaliran.
Ko ga je tu uopste instalirao, kada i kako...

Ja bih bio mnogo oprezniji u predvidjanju napretka nauke u stvaranju kiborga ili pak vestacke inteligencije


Posle otvaranja ove teme, na pamet su mi padala upravo ovakva pitanja koja si postavio, ali mi je bilo glupo da josh vishe komlikujem temu, koja je vec sama po sebi komlikovana...
 
Poslednja izmena:
Shta mislite o ovome? Shta su zapravo emocije i shta je zapravo mozak? I shta vishe cenite i zashto?

zasto pitas kad si vec sama odgovorila?

Ono shto zatim logichno sleduje kao pitanje jeste, zashto ljudi vishe cene racio, intelekt i pamet, kao potpuno materijalni deo choveka, a ljudsku dushu, emocije itd...manje cene, kad faktichki po svakoj logici, koju sam napisala ovde ona ima neprocenjivu vrednost???

:dontunderstand:
 
nemam nista protiv da naucnici eksperimentisu, ali nece daleko otici. tj. tapkaju u mestu sve vreme, mada deluje upravo suprotno. nikada i ni na koji nacin zivot kao takav nece moci da se udahne tim robotima. to je sigurno. ma koliko slicnog coveku d aga naprave, ostace i dalje masina, tj- neziva stvar. koliko god savrsenog da ga naprave- sposobnost ucenja, pamcenja, mimike, ovog-onog, on je i dalje robot, i u tome je cela sustinska ironija citavog poduhvata. samo napred, ali mashina je i dalje mashina. iskra zivota je jednostavno nepojmljiva, slicno nepojmljivosti beskraja kosmosa, ili beskraja kao takvog. i to je naprosto ocaravajuce!
 
ja licno, ako bih podrzala ceo poduhvat (kao kad deca prave lutkice od krpica:)), dala bih mu neku vrlo prakticnu namenu. konkretno, napravila bih robota koji bi mogao da se programira za razlicitie aktivnosti. na primer, programiras ga da ti kupi cokoladu, pa kad je donese da ti izmasira ramena. zasto ne? bar da necemu sluzi:). i kad smo vec kod svrsihodnosti, mozes da ga isporgramiras da ti recituje stihove:P. kad oces da cuti ti opet stisnes dugmence. pa onda, oces oral, pa ga navijes da radi 20 minuta ili duplo, 40 minuta ako oces. obavezno s dugmencetom za cutanje:P. a mozda i da mu se isprogramira toplina jezika- oces toplije oces hladnije. sve po ukusu. i tako dalje. mislim, sta ce mi robot sa pamcenjem i sa mimikom? robot je robot i treba da radi i da pita el ima jos:P. cemu emocije? ako bi posli od pretpostavke da bi u buducnosti svako domacinstvo, pa i svaka individua mogla d aima svog licnog robota koga programira za ovo ili ono, emocije bi u svemu tome bile visak. zasto? pa, on bi bio licna svojina, dakle rob neke osobe. tuzno bi bilo d apati bez slobode:( (ako pojam slobode naucnici jednog dana mogu da usade u metalnu tikvu jednog robota:P)
 

Back
Top