pitanje za upucene...

romanticna

Početnik
Poruka
7
moze li neko da mi kaze vise o fitness programu za pocetnike? slusam razlicita misljenja, pocevsi od saveta da treba ici u teretanu 3 puta nedeljno pa sve do saveta da treba ici najmanje 5 puta. dakle, koliko puta nedeljno, koliko serija, kakvo opterecenje, kakav rezim ishrane i slicno. svaki savet mi je dragocen.
 
Prvih mesec dana najbolje je da ides 3 do 4 puta nedeljno. Ukoliko nikada nisi vezbala prve dve nedelje je najbolje da radis kruzni trening tj. za svaku misicnu grupu po dve vezbe. Sto se svega ostalog tice morace ti pomoci instruktor u teretani prema tvojim fizickim predispozicijama i cilju koji si postavila. Trening se ne moze odrediti napamet, tezine narocito i nikada ne moze da bude univerzalan.
Za ishranu moras da napises sta zelis da postignes pa mogu da ti dam neke osnovne savete.
 
Ja bih pocela od 3 puta nedeljno.U teretani pocetnici bi trebalo da rade celo telo, npr. po 2 vezbe za svaki deo tela, u tri serije .Sve zavisi od tvog trenutnog stanja i snage. U pocetku bi trebalo da provalis sa kojim tezinama mozes da radis, pocnes naravno od manjih, pa eksperimentises sa vecim. Poenta je da prvu seriju uradis sa najmanjom tezinom (ponovis 15 ponavljanja), onda malo podignes (pa uradis 10 ponavljanja), a treca nek bude neka maksimalna tezina (ponavljas 8 puta).Posto znam mnogo devojaka koje nemaju misicnu snagu da bi podizale na ovaj nacin tezinu, za pocetak mozes da radis i 3 serije sa istom tezinom sa po 12-15 ponavljanja.Ali kasnije moras u svakom slucaju povecavati opterecenje ako zelis napredak. Gledam cesto devojke u teretani koje to ne rade, pa im i rezultati izostaju. Fora je da kad radis vezbu na nekoj od sprava to ne bude bas lagano.Dzaba ti mlatarenje u prazno, ako misicu to nije izazov!
Obavezno neko mora da ti pokaze kako se pravilno izvodi vezba na svakoj spravi i kako da je podesis prema sebi!Mesec dana je dovoljno da vezbas celo telo, a posle predjes na treninge kojima ces vezbati samo odredjenu grupu misica!
Inace izbor da krenes u teretanu ti je odlican, jer teretana je majka! :lol:
Danas je to osnova svakom ozbiljnom sportisti, ali ti savetujem obavezan cardio i pravilnu ishranu! :wink:
 
Sve je bolje od nerada! :wink:
Naravno da to ima smisla i moze da ima efekta!
Tegice obavezno savetujem i to od 1-3kg!
Sve zavisi od toga sta covek zeli da potigne!
Nekom i ovo moze da donese zeljene i zadovoljavajuce rezultate!! :wink:
 
divlja-u-srcu:
Nama nijednog razloga zasto neko ne bi poceo odmah sa radom u teretani.Rezultati ce samo stici brze! :wink:

Ma ne mogu rezultati nikada toliko brzo da se vide. Za devojke nije toliko ni vazno da se nabilduju (cak to moze i ruznije da izgleda). Vazno je imati neki aerobni trening pre i posle teretane(najbolje je trcanje ili pesacenje), te treba izabrati teretanu koja nije u istoj zgradi. :wink: Osim toga ako zeli samo rekreaciju, dovoljno je dva-tri puta ici u teretanu i birati vezbe koje su laganijeg nivoa. Ako bas zelis da se nabucas :P trebalo bi ici minimum cetiri puta nedeljno uz program koji je za svakoga individualan (ne veruj u one fore "E imam idealan program. Svim mojim drugarima je bio OK, te ce i tebi odgovarati").
 
Ja isla u teretanu dva meseca,i prestala.
Rezultati su bili dobri u smislu da sam se bolje osecala, ali se nista nije videlo na meni,osim sto sam se "pravije" drzala posto sam ojacala stomak.
Odustala sam iz razloga sto sam se pocela osecati previse "zategnuto" to jest stalno sam imala osecaj napregnutih misica,narocito na vratu, pa mi je to smetalo. Ne znam sta nije bilo u redu, mozda sam trebala vise da se istezem posle vezbi, ali taj deo mi je trener prepustao da sama radim, pa sam dosta zabusavala.
Imala bih jos pitanja, al mi sad recite kako stoji stvar sa istezanjem posle vezbi?
 

Back
Top