spargla

a jeste primetili nešto čudno kod sebe kad jedete šparglu?
inače ja je nikada nisam jela drugačije nego kuvanu sa holandskim sosom ili božemeprosti majonezom.. ređe.
 
pa ovo što bernard reče =)
ja sam godinama (naivno) mislila da je to zbog toga što špargla ima neko magična dejstva eliminacije toksina,
kad ono - sadrži neku kiselinu od koje mokraća miriše tako čudno..

jako sam se razočarala..
 
Mislim, ja nesto specijalno "pojavu" nisam zapazila :), ali meni dosta toga i promakne, tj, ne obracam paznju...

E, idemo sad na spargle:

POCETAK :)

Ovako, kada se kupuju, gleda se da su svetle, sa glavicom, i dovoljno debele. Dve osnovne vrste su bele i zelene. Pre kuvanja treba samo lako sastrugati (kao sto se cisti mlada sargarepa) tada su krute i kada se skuvaju. Tako mu dodje elegantno, samo se malo teze jede. Za obican :) rucak treba ih lepo oljustiti ali samo vrlo tanak sloj, i to od kraja ruzicaste glavice pa skroz do kraja "stabla".

E, sada je vazno sledece - drvenasti deo na kraju "stabla" odlomiti prstima, nikako seci! Tada se prelome upravo na mestu gde su "drvenaste".

Posto su spargle u vezicama, "slozene" po debljini, dovoljno je samo malo ih izravnati odozdo, da bi bile iste velicine, ukoliko nisu. Ali, ako su u vezicama spargle razne debljine, treba sortirati odvojeno tanje i deblje i povezati ih koncem, jer im je vreme kuvanja razlicito.

U lonac (najbolje nesto usko visoko, ja imam lonac u koji stanu taman tri vezice, jedna drugu "pridrzavaju" :) ) se cipa voda, malo soli i malcice secera. Kada voda prokljuca stavlju se spargle, stablom na dole, a glavice treba da vire malo iznad vode, jer se one najbrze skuvaju. Kada voda ponovo prokljuca, onac se poklopi ( tako se glavice skuvaju u pari) i i spargle se kuvaju od 8 do najvise20 minuta. To zavisi od debljine i svezine istih, a da li su gotove proverava se kada se bocnu nozem. Noz ulazi lako ali su one i dalje jedre (ne kao kad ubodes kuvani krompir, nego se oseca mali otpor). Neko kuva samo 5 minuta, a najvise 15... Mozes da ih kuvas i polozene u lonas, ali tada otklopljene i pazis da ti se glavica ne prekuva, a ono dole - kako ispadne :) A ne moze lose da bude :)!

To je to. Na glavu konzumenta je dovoljno nekoliko spargli . Kada su kuvane pazljivo se stave na cistu krpu da se ocede, a zatim, ukoliko se serviraju UCELO, lepo se sloze na oval, i drze na toplom mestu, tj lepo oval stavis na lonac u kujem su se kuvale, samo ga posle obrises odozdo :).

Sos koji se sluzi ne treba da prelije spargle, nego se samo poskrope, tj par centimetara donjeg gela mora biti cist -za one koji ruckaju spargle (to one elegantne, krute) prsticima... a sos se stavi obaska, u poseban sud. E jedu se tople, i hladne. Ove prve sa toplim i hladnim sosovima, druge samo sa hladnim.

Te spargle ucelo, i tople i hladne, mogu da se pospu kuvanim jajetom koje je razdrobljeno viljuskom, puterom i iseckanim persunovim listom. Sosovi su razni - holandski, besamel sa mileramom, obican majonez ali domaci, "kupovni" kvari stvar. A mogu da s epreliju i rastopljenim puterom u kojem je umucen sok limuna i mrvicica senfa.

A holandski sos dajem na sosovima :)
 
Zapecene spargle u sosu od sira

kaze, za 4 osobe ( a kcal u 1 porciji 460)

kilogram i po spargli (tri vezice, po meni) srednje debljine,
so, kasicica secera,
1 crni luk,
2 kasike putera, 2 kasike brasna,
casa pavlake (200gr), casa supe (od "kocke" od povrca),
beli biber, malo muskatnog orascica,
2 kasike seckanog bosiljka,
50 grama nekog pikantnog kackavalja, 2 zumanca.

Spargle oljustiti (gornji post :) ), ukloniti drvenasti deo, povezati po 6-10 komada. Staviti vodu, so i secer da provri, staviti spargle, poklopiti i kuvati oko10 minuta.

Luk iseckati sitno i proprziti na puteru da bude staklast, posuti brasnom, promesati, dodati pola pavlake i supu i dobro izmesati. Kad prokrcka, dodati so, biber, muskat, bosiljak, i na kraju rendani sir i promasati.

Rernu zagrejati na 180 stepeni. U preostalu pavlaku umutiti zumanca, dodati 4 kasike vrelog sosa i promesati. Posudu sa sosom skinuti sa vatre, sipati u njega zumanca sa pavlakom, i dobro promesati. Spargle ocediti, staviti u vatrostalnu posudu, preliti sosom i zapeci oko 15 minuta.
 
Bele i zelene spargle sa krompiricima u besamelu sa travicama

za 4 osobe (ja mislim da je to za ale :) ), kcal samo 370

750 gr mladih krompirica,
750 gr belih spargli,
750 gr zalenig spargli. 50 gr putera, 30 gr brasna (kasika i po, mnim)
250 gr supe od koske (taman pola kocke) od povrca, 250 gr mleka, biber,
pola vezice persuna i vezica krasuljice (:), mis'm, ako neko nadje to)

Krompirice oprati i skuvati oko 20 minuta, sparglu oljustiti (zeleni samo 2/3 pocevsi od dole), ukloniti drvenasti deo (prstima, prvi post :) ), bele kuvati 5 minuta pa dodati zelene i kuvati zajedno oko 10 minuta.
Na puteru proprziti brasno, stalno mesajuci, dodati malo supe, promesati postepeno dodati preostalu supu i mleko. Kad prokrcaka kuvati oko 5 minuta, uz mesanje, da se sos zgusne. Dodati so i biber. Iseckati persun i krasuljicu ( ostaviti par listica krasuljice za dekoraciju).
Krompire ocediti, sipati ih u sos i dodati seckane travice. Ocedjenje spargle sloziti na oval i okolo sipati krompirice u sosu, ukrasiti listovima krasuljice, tj ovoga:


 
Spagete sa sparglama ala karbonara

(brzo ukucavam jer me ceka Tomi Li Kertis, da se gledamo )

porcija oko 500 kcal
za 4 osobe:

pola kg zelenih spargli
so, 400 gr spageta,
4 jaja, biber,
50 gr lepe slaninice, malo bosiljka za dekoraciju

zalenu sparglu ljustimo na 3/4 odozdo, odlomimo drvenasti deo i iseckamo na kolutove, ukoso secene, a glave se ostavljaju cele. Barimo ih 5 minuta u slano/slatkoj vodi (malo soli, malo secera). Ocediti, malo vode zadrzati.
Skuvati spagete. Jaja umutiti sa 2 kasike vode od spargli, dodati so i biber. Slaninicu iseckati na sitne kockice i proprziti da bude hrskava. Spagete osediti, vratiti ih u lonac, dodati jaja i stalno mesajuci polako zagrejati. Zatim dodati spargle i slaninicu zajedno sa istopljenom masnocom. Promesati, dodati so i biber po ukusu. Sipati na 4 tanjira i dekorisati bazilijom.
 
Zoro ja Vam se divim ;)

Jao, Intro, ja tek u 18 i 52 ( po mom kompu :) ), videh da mi se divite. :)
Ajte, molim Vas, da predjemo na ti :),
pa svrati cesce na kulinarstvo - znamo da imas sta da kazes!


Bleku, spargla se kupuje u vezicama, pretpostavljam da jedna ima oko pola kg, ali zamolis da stave ne vagu (kantar) da bi znao koliko da kupis...
 
ja mislim đavo ipo.

nego gledala sam danas emisiju.
samo 40% britanaca može da oseti taj miris špargle u mokraći.
procenat azijata je daleko manji. i valjda nekih crnaca, nisam zapamtila.

i to se prenosi nekim genom. eto.
 
Spargla je povrce koje je izuzetno dobro za bubrege. Jeste skupo, no za supu vam ne treba mnogo spargli.
2-3 zelene spargle iseckate po duzini na kolutove, isto tako 1 sargarepu ili po izboru bilo koje povrce. Dodate malo zacina i skuvate. Supica je zaista ukusna, a i zdrava. Ja je obozavam i cesto kuvam.
 

Back
Top