Dokle idu privatnici?!

Nešto

Domaćin
Banovan
Poruka
4.953
Molila bih nekoga ko je stručan da pogleda ovo "upozorenje" i da daa neki savet kako da se mama ponaša ubuduće. Naime, kao i svi privatnici, i ova gazdarica zapošljava kad joj treba radnika, prijavljuje na minimalac jer mora, a kada joj više ne treba radnika nalazi načine da ih otera s posla. Naravno, niko zaista ne želi da daa otkaz (makar i posle klasičnog verbalnog iživljavanja) već te žene čekaju da otkaz dobiju, jer tako dobijaju i određena prava. Jutros im je čovek podelio ove papire (svima?!) i rekao da potpišu odmah i da posle čitaju..... gomila žena koje ne žele da se zameraju gazdarici su to, naravno, i uradile.....
Na poslu rade ono što im se kaže i, kad njoj ponestane novca za kompletnu platu, povremeno dobijaju kritike, nebitno da li su ih zaslužile ili ne (ali recite mi, koje su šanse da baš niko ne valja u celoj firmi?)
Ne treba biti genije da bi se shvatio smisao ovoga, kao pravna ograda, ali treba biti stručan da bi znao šta se može uraditi po tom pitanju. Mene lično jako nerviraju ove stvari jer su postale normalan deo radničkog života i muka mi je od toga, spremna sam da je prijavim kome god je to moguće ako se iz svega ovoga izrode neki napaćeni otkazi, a rekla bih da hoće.
Kako ovo nazvati i šta očekivati?

Hvala svima koji pročitaju.

http://img87.imageshack.us/img87/7982/img0410es6.jpg
 
Nisam pravnik, ali ono sto bih svakako uradio je da "gazdaricu" prijavim inspekciji rada i finansijskoj policiji.
Sama prijava inspekciji rada mora dovesti do intervencije i provera, finansijsku tek da ne pominjem.
Kod koga oni udju, moraju naci nesto za sta ce naplatiti prilicnu kaznu.
Za njih drugog leka bojim se da nema.
Inspekcija rada svakako. Da provere jesu li prijavljene, da li se uplacuju doprinosi, na osnovu kojih akata je utvrdjeno i u cijem prisustvu sve ono sto se navodi u papiru.
 
auuu..ovo je gadno:confused:
znaci stvar je jasna..sa ovim papirom moze bez natezanja da otpusti koga hoce kad hoce..i pri tom joj niko ne moze nista..cak i da dodje inspekcija rada, ne mogu joj nista..moze ladno da kaze da sa kompletnom garniturom zena nije zadovoljna i kraj...
postoji tu fora..nadjes inspektora , finansijskog, koga uputis u celu pricu..koji joj nadje gomilu drugih gluposti koje nemaju veze sa ovim, i pripreti joj nasamo da se ne zahebava..
uzas..kakva je ovo drzava..:thumbdown:
 
prochitash svoj ugovor o radu, vidish shta tu pishe tachno po chlanovima
vidish koja su ti prava
a na kraju svakog ugovora pishe: "Eventualne nesporazume u vezi sa ovim ugovorom raspravice sud mesne nadlezznosti u Beogradu. Ovaj ugovor je sachinjen u npr. 4 istovetna primerka od koga jedan ide zaposlenom, a tri ostaju poslodavcu."

prvi puta vidim i chujem za ovako neki papir, ali sam gotovo 100% siguran da nije pravno valjan
 
ma to je zaj.ebacija vezana za prekrsaj radnih obaveza. u svakom ugovoru o radu postoje sta se smatra krsenjem radne obaveze, i eventualni razlozi za disciplinske mere..smanjenje plate, suspenzija, otkaz..
ovakav papir meni lici na deo nekakvog fiktivnog disciplinskog postupka, koji ukazuje da postoje krsenja radnih obaveza i daju opravdanje kad sutra nekom da otkaz da je ppre toga upozoravala..i blabla
ja sam cula za ovakve papire..nije tako retka pojava
 
Molila bih nekoga ko je stručan da pogleda ovo "upozorenje" i da daa neki savet kako da se mama ponaša ubuduće. Naime, kao i svi privatnici, i ova gazdarica zapošljava kad joj treba radnika, prijavljuje na minimalac jer mora, a kada joj više ne treba radnika nalazi načine da ih otera s posla. Naravno, niko zaista ne želi da daa otkaz (makar i posle klasičnog verbalnog iživljavanja) već te žene čekaju da otkaz dobiju, jer tako dobijaju i određena prava. Jutros im je čovek podelio ove papire (svima?!) i rekao da potpišu odmah i da posle čitaju..... gomila žena koje ne žele da se zameraju gazdarici su to, naravno, i uradile.....
Na poslu rade ono što im se kaže i, kad njoj ponestane novca za kompletnu platu, povremeno dobijaju kritike, nebitno da li su ih zaslužile ili ne (ali recite mi, koje su šanse da baš niko ne valja u celoj firmi?)
Ne treba biti genije da bi se shvatio smisao ovoga, kao pravna ograda, ali treba biti stručan da bi znao šta se može uraditi po tom pitanju. Mene lično jako nerviraju ove stvari jer su postale normalan deo radničkog života i muka mi je od toga, spremna sam da je prijavim kome god je to moguće ako se iz svega ovoga izrode neki napaćeni otkazi, a rekla bih da hoće.
Kako ovo nazvati i šta očekivati?

To je mobing. Očekivati samo još gore.
Treba osnovati sindikat radnika zaposlenih kod privatnika, jer ovi sadašnji sindikati su granski ili strukovni, i suviše se bave politikom, a za radnike ih baš i nije briga. Neki od njih i jesu političke tvorevine. Ovaj sindikat bi morao da bude totalno bez političke obojenosti, samo da se bori za poštovanje prava radnika. Ne verujem da pojedinac tu može da učini bilo šta, osim da traži drugi posao, pa kakve sreće bude. U Grčkoj i Francuskoj su mnogo bolje organizovani, pa i postignu nešto.Kako je u drugim zemljama ne znam, ali mislim da je kod nas najgore, jer smo predugo u tranziciji, pa je muvanje u mutnom lako, jer se zakon ne poštuje ni u drugim sferama života.:rtfm: Ovo izgleda da nekom ne odgovara, kada pokušam da pošaljem post, dobijem obaveštenje da je tekst prekratak!:dash: :dontunderstand: :thumbdown: :rtfm: :?:
 
Upravo sam popizdeo...Ovo inace radi dooosta privatnika u zemlji...Na ovaj nacin se osiguraju od eventualnih naknada kada daju otkaz nekome naravno bez ikakvog radnika...I sam sam iskusio nesto slicno, kao i moja majka i jos gomile ljudi...Od inspekcije slaba vajda jer su olosi i ..pa olosi...govna...uzece neku sicu i sve ce biti u redu..I sa tim stvarima sam imao iskustva...Ovde jednostavno te stvari ne funkcionisu...Drzava je i dalje dala sva prava poslodavcu a nikakva radniku...Ako i uspes da nadjes nesto za sta mozes da se zakacis ili ih tuzis ili sta god...Opet ces tesko doci do zadovoljenja pravde...***..voleo bih da nisam u pravu..ali zaista...muka mi je vise od takvih olosa...

Kao sto rece Taote, treba osnovati sindikat ...ali je sve to jako tesko i treba vremena...
Ne znam sta da ti kazem sto se toga tice, podpisati ili ne..zaista ne znam...najbolje je sam proceniti svoju situaciju ...Eventualno se konsultovati sa nekim advokatom ili nekim malo strucnijim u toj oblasti...nije lose ni pozvati nekuod inspekcija i raspitati se sta dalje..*** ne znam...

Pozdravljam te i srecno
 
Hvala vam svima na odgovorima. Ko zna kada će otkaz da usledi, ali kad god usledi očigledno je da se žena osigurala. Koji je to stepen licemerja, urlati na žene kako "ništa ne rade" i ne ispunjavaju normu (pa da li je to njihov problem, zaboga?) i istovremeno im doslovno uvaljivati ovakav jedan papir kako bi ostale bez ičega nakon otkaza, ovo direktno šteti svakoj od njih.

A problem je što nisu složne, mogle su se možda dogovoriti da ne potpisuju ništa (da im je to i palo na pamet kao opcija, kad vam "poštar" nešto uručuje vi ne pravite pitanje da li da primite to ili ne), pa baš da je vidim da ih sve pootpušta u momentu... ali svaka gleda svoje dupe, što je i normalno.....

Sutra kad počnem ozbiljno da radim ne mogu ni da zamislim šta me čeka. A mami je ovako godinama otkad je prinuđena da radi kod privatnika, pošto je domaća industrija propala načisto u ovoj grani. Haos :roll:
 
Hvala vam svima na odgovorima. Ko zna kada će otkaz da usledi, ali kad god usledi očigledno je da se žena osigurala. Koji je to stepen licemerja, urlati na žene kako "ništa ne rade" i ne ispunjavaju normu (pa da li je to njihov problem, zaboga?) i istovremeno im doslovno uvaljivati ovakav jedan papir kako bi ostale bez ičega nakon otkaza, ovo direktno šteti svakoj od njih.

A problem je što nisu složne, mogle su se možda dogovoriti da ne potpisuju ništa (da im je to i palo na pamet kao opcija, kad vam "poštar" nešto uručuje vi ne pravite pitanje da li da primite to ili ne), pa baš da je vidim da ih sve pootpušta u momentu... ali svaka gleda svoje dupe, što je i normalno.....

Sutra kad počnem ozbiljno da radim ne mogu ni da zamislim šta me čeka. A mami je ovako godinama otkad je prinuđena da radi kod privatnika, pošto je domaća industrija propala načisto u ovoj grani. Haos :roll:


Nisam pravnik, ali imam nesto iskustva vezanog za kadrovske poslove.
Elem, ovaj dokument koji si pokazala , to je priprema terena da otpuste ljude.
Po zakonu ova moze da otpusti tvoju majku ukoliko je povredila radnu obavezu, odbila da uradi posao, nesavesno se ponasala, nije se pojavila na poslu tri dana ...
Isto tako zakon obavezuje poslodavca da prethodno mora upozoriti zaposlenog , itd, i posle toga ukoliko zaposleni ne postupi po upozorenju, uruciti resenje o otkazu.
Razlog za otkaz jeste neispunjenje radne norme, ali posto poslodavac upozori zaposlenog, a ovaj i posle toga ne ispunjava normu. To na zalost jeste razlog za otkaz. Poslodavac internim dokumentom u preduzecu obavestava zaposlene o normama, sto znaci, ne moze da kaze niste ispunili normu , a da norma nije doneta i zvanicnim dokumentom i objavljena u krugu preduzeca.
Ima tu mnogo opcija i zavrzlama, ali nije istina da radnici nisu zasticeni zakonom. Karta na kojju igraju poslodavci je strah. Zastrase ljude nekim slicnim dokumentom... itd. i ubiju volju coveku da se bori za svoja prava.
Odredbom ugovora o radu je ustanovljena nadleznost suda u slucaju spora i zaista tvoja majka moze da pokrene tuzbu protiv svog poslodavca ukoliko joj uruci bezrazlozan otkaz .
Potpisom onog dokumenta mislim da je tvoja majka pogresila. Mislim da je potrebno da se navede konkretno : ta i ta osoba je uradila to i to, ili nije uradila to i to itd. Ovo mi deluje kao dokument, za koji je gazdarica platila advokatu 20 EUR-a da joj otkuca tipsko upozorenje i samo menjala imena u zaglavlju.
Pazi, kada krenu da cirkulisu ovakva pisma po preduzecu, to je kraj nekih normalnih odnosa i funkcionisanja.
Jos jedno bih posavetovala, trebalo bi da konsultujes nekog advokata. Znam da pri opstinama ili centrima za socijalni rad (to moras obavezno da se raspitas) postoje pravne sluzbe ciji je posao da pomazu i pravno savetuju gradjane i to je kao besplatno. Nemam bas precizne podatke, ali znam da tako nesto postoji.
 
Jos ovo.
Ne vidim datum ovog dokumenta. Kada je uruceno?
Obavezno bih savetovala da tvoja majka napise odgovor na ovo upozorenje u roku kako je navedeno.
Ovo je upozorenje je, kao sto sam vec rekla , tipsko. Sto znaci veoma je neodredjeno i nejasno, sto ide u prilog zaposlenom.
Znaci, pismo jedno u dva kopije , obavezno da joj jedan primerak vrate sa datumom prijema i overom.
Za sve ono sto su naveli u upozorenju oni moraju imati i dokaze.
 
Molila bih nekoga ko je stručan da pogleda ovo "upozorenje" i da daa neki savet kako da se mama ponaša ubuduće. Naime, kao i svi privatnici, i ova gazdarica zapošljava kad joj treba radnika, prijavljuje na minimalac jer mora, a kada joj više ne treba radnika nalazi načine da ih otera s posla. Naravno, niko zaista ne želi da daa otkaz (makar i posle klasičnog verbalnog iživljavanja) već te žene čekaju da otkaz dobiju, jer tako dobijaju i određena prava. Jutros im je čovek podelio ove papire (svima?!) i rekao da potpišu odmah i da posle čitaju..... gomila žena koje ne žele da se zameraju gazdarici su to, naravno, i uradile.....
Na poslu rade ono što im se kaže i, kad njoj ponestane novca za kompletnu platu, povremeno dobijaju kritike, nebitno da li su ih zaslužile ili ne (ali recite mi, koje su šanse da baš niko ne valja u celoj firmi?)
Ne treba biti genije da bi se shvatio smisao ovoga, kao pravna ograda, ali treba biti stručan da bi znao šta se može uraditi po tom pitanju. Mene lično jako nerviraju ove stvari jer su postale normalan deo radničkog života i muka mi je od toga, spremna sam da je prijavim kome god je to moguće ako se iz svega ovoga izrode neki napaćeni otkazi, a rekla bih da hoće.
Kako ovo nazvati i šta očekivati?

Hvala svima koji pročitaju.

http://img87.imageshack.us/img87/7982/img0410es6.jpg

Nazalost ako se potpise ovakov dokument,nemas prava na tuzbu,
 
Molila bih nekoga ko je stručan da pogleda ovo "upozorenje" i da daa neki savet kako da se mama ponaša ubuduće. Naime, kao i svi privatnici, i ova gazdarica zapošljava kad joj treba radnika, prijavljuje na minimalac jer mora, a kada joj više ne treba radnika nalazi načine da ih otera s posla. Naravno, niko zaista ne želi da daa otkaz (makar i posle klasičnog verbalnog iživljavanja) već te žene čekaju da otkaz dobiju, jer tako dobijaju i određena prava. Jutros im je čovek podelio ove papire (svima?!) i rekao da potpišu odmah i da posle čitaju..... gomila žena koje ne žele da se zameraju gazdarici su to, naravno, i uradile.....
Na poslu rade ono što im se kaže i, kad njoj ponestane novca za kompletnu platu, povremeno dobijaju kritike, nebitno da li su ih zaslužile ili ne (ali recite mi, koje su šanse da baš niko ne valja u celoj firmi?)
Ne treba biti genije da bi se shvatio smisao ovoga, kao pravna ograda, ali treba biti stručan da bi znao šta se može uraditi po tom pitanju. Mene lično jako nerviraju ove stvari jer su postale normalan deo radničkog života i muka mi je od toga, spremna sam da je prijavim kome god je to moguće ako se iz svega ovoga izrode neki napaćeni otkazi, a rekla bih da hoće.
Kako ovo nazvati i šta očekivati?

To je mobing. Očekivati samo još gore.
Treba osnovati sindikat radnika zaposlenih kod privatnika, jer ovi sadašnji sindikati su granski ili strukovni, i suviše se bave politikom, a za radnike ih baš i nije briga. Neki od njih i jesu političke tvorevine. Ovaj sindikat bi morao da bude totalno bez političke obojenosti, samo da se bori za poštovanje prava radnika. Ne verujem da pojedinac tu može da učini bilo šta, osim da traži drugi posao, pa kakve sreće bude. U Grčkoj i Francuskoj su mnogo bolje organizovani, pa i postignu nešto.Kako je u drugim zemljama ne znam, ali mislim da je kod nas najgore, jer smo predugo u tranziciji, pa je muvanje u mutnom lako, jer se zakon ne poštuje ni u drugim sferama života.:rtfm: Ovo izgleda da nekom ne odgovara, kada pokušam da pošaljem post, dobijem obaveštenje da je tekst prekratak!:dash: :dontunderstand: :thumbdown: :rtfm: :?:


Pa zavisi da li je mobing ... ili žena samo želi da da otkaz radnici ....

Ali i da jeste mobing, mi i nemam baš zakona na tu temu ...tako da su radnici upućeni sami na sebe i svoju borbu da se izbore sa debilima koji im zagorčavaju život.
 
E, ljudi otvorite sami svoje privatne firme, pa se borite sa radnicima koji neće da razmišljaju, sa državom koja vam uzima silne akontacije poreza pa kao bićete u pretplati narednih pet godina (a ko te yebe za ostale troškove), sa službenicima kojim ase opraštaju raznorazne greške (ljudski faktor) koje vas koštaju živaca i novaca, sa administracijom i gubljenjme vremena po redovima u socijalnom, i u poreskim upravama...... , i provedite besane noći i noći razmišljajući kako da se izvučete iz tih govana... A pošteni ste i radite... A sve jedan taj radnik razmišlja kako da radi što manje a uzme od vas što više...
 
I zbog sindikata i zbog neograničenih prava radnika i jesmo ovde gde jesmo. Svi gledali kaao da ukradu nešto i piju kafe po ceo dan; pa tako bi i sada...
I ko bre daje poslodavcu pravbo, kad ne možeš neradniku ni otkaz da uručiš bez takvih gluposti:roll:
 
E, ljudi otvorite sami svoje privatne firme, pa se borite sa radnicima koji neće da razmišljaju, sa državom koja vam uzima silne akontacije poreza pa kao bićete u pretplati narednih pet godina (a ko te yebe za ostale troškove), sa službenicima kojim ase opraštaju raznorazne greške (ljudski faktor) koje vas koštaju živaca i novaca, sa administracijom i gubljenjme vremena po redovima u socijalnom, i u poreskim upravama...... , i provedite besane noći i noći razmišljajući kako da se izvučete iz tih govana... A pošteni ste i radite... A sve jedan taj radnik razmišlja kako da radi što manje a uzme od vas što više...

Obe strane mogu da se okrive ..... ovi što rade za sebe i grebu i rukama i nogama, ovi što rade za druge pa su nezadovoljni .....

Ali ja ne vidim koja su to specijalna prava radnika kod nas????

Privatnici ne daju čak ni da koristiš godišnjeg odmora koji ti po zakonu pripada ... o bolovanju i da ne pričamo .... slobodni dani takodje ..... plaćaju kad im se ćefne .... Ne možeš očekivati da neko radi za tebe, a da ga nikako baš ne stimulišeš. ... Šta znam .....
 
I zbog sindikata i zbog neograničenih prava radnika i jesmo ovde gde jesmo. Svi gledali kaao da ukradu nešto i piju kafe po ceo dan; pa tako bi i sada...
I ko bre daje poslodavcu pravbo, kad ne možeš neradniku ni otkaz da uručiš bez takvih gluposti:roll:
Koga ti bre nazivaš neradnikom i s kojim pravom?

E, slušaj(te) gospodo gazde; mnogo mi je žao što ste sami sebe strpali u "biznis" s kojim ne možete da izađete na kraj, i meni je savršeno jasno da ni kapitalistima nije život pisao bajke ali dajte se dozovite pameti pa malo razmislite šta pišete i zašto, pre nego što pustite komentar da ga i drugi čitaju. Ni porediti se ne može pohlepni kapitalistički hleb sa bedom za koju se bori prosečan radnik, pa sve i da zabušava. Pa ne bio neradnik kad ga plaća i tretira kao đubre. To je rupa bez dna, a poštovanja nema ni sa jedne ni sa druge strane.

Sirota gazdarica koja urla na žene što njenu, zamislite, nisu ispunile normu (što je samo još jedna žvaka za istresanje svojih frustracija, jer norma i ne postoji, ili niko ne zna za nju, niti se koga tiče u krajnjoj liniji...) ako je neko neradnik ne kažeš mu prvi dan da "jedini radi i vredi nečemu", a drugi dan uručiš "oslobađanje od svih obaveza"... i tako svima posebno..... procedura "pod stresom sam, pa hajde da urlam na one bednice, ionako niko ne sme ništa da mi kaže". Nije rad za mašinama papirologija koju vi zamišljate dok se pućka kamil i ispijaju kafe po ceo dan uz uvertiru od varoških tračarija, tu se ljudi mahom još uvek (a da li su ranije?!) tretiraju kao običan šljam i kao neko koga, ako baš ne moraš, onda i ne trba da platiš, a poželjno je da radi kao konj.

Stvarno... siroti..... siroti vlasnici privatnih biznisa :dash: evo srce mi se cepa. Moraju da se petljaju sa smrdljivim neradnicima iz nižih klasa koji nisu takvi jer nemaju plavu krv, nego što nisu išli pravim putem te se školovali u megatrendu i otvorili sopstvenu pr agenciju kao sav normalan svet, pa da onda svi budemo kapitalisti a crnce i Kineze ćemo da uvozimo da nam rade prljave poslove. Hajde da svi budemo gazde i svet će biti mnogo lepše mesto :D sreća sreća radost.
 
A najjača su mi ova neograničena prava radnika :lol:
Ču' prava, a prvo pojedi džigericu da te uopšte prijavi na minimalac, da se udostoji..... da ti gazda učini uslugu....., dobri gazda...
Da ovde ima ikakve savesti svako ko uopšte primeti da negde ima neprijavljenih radnika teba pravo u inspekciju pa bi ista možda i počela da funkcioniše kako treba..... neograničeno pravo za 50 dinara na sat, super..... san snova! Al' mi smo krivi, što ne potražimo onog jednog koji u tekstilu još daje 55 dinara na sat..... i što pristajemo da radimo na takvim mestima :lol: to je standardno pitanje, kao stoka 'oće, kad 'oće neka radi..... možda za koju godinu, kad hleb bude bio 100 skoči i na 60. Uostalom, idemo li u Evropu?!

Stvarno, evo koliko sutra upisujem moju 50-ogodišnju majku na megatrend da bude menadžer. Nečega.
 
Ja ne razumem zašto se neki ljudi ponašaju kao da su se zaposlili za ceo život,možda je to nasleđe komunističkih vremena. Logično je da poslodavac angažuje radnu snagu kad mu treba i dok mu treba i ne znam zašto se tu neki nalaze povređenim i doživljavaju otkaz kao ubistvo. A te koje su pristale da potpišu nešto ne pročitavši su obične guske.
 
E pa moram da kazem !
Pare su svuda oko nas, samo ih treba podici, a oni koji nemaju hrabrosti za to optuzuju druge za svoje neuspehe.
Probala sam da radim kod privatnika, nekada, i nije mi se svidelo. I onda sam odlucila da radim za sebe. I dobro mi je.
To vam je kao kada zena konstantno dobija batine od muza pa se razvede i onda opet nadje muza koji ce je tuci.
I nemojte mi reci da za svoj posao treba mnogo novca. Ja sam pocela sa tadasnjih 300 maraka od kojih mi je 260 otislo na prijavljivanje firme inspekcijama (njihov izlazak se tada naplacivao), a za 40 maraka sam kupila materijal i pocela da RADIM.
A pre svega toga, dok nisam imala tih 300 maraka, imala sam toliko da kupim dve gajbe paradajza i voca i stanem kod svih pijacara i to prodam za dva sata. Tako sam zaradila prvih 20 maraka. Nije bilo lako ni lepo i bilo me je pomalo i sramota, ali je bilo mnogo lakse nego trpeti neciju vlast nad sobom.
 
Dosado, tvoj nik valjda nešto i govori... ali ti nemaš pojma o čemu pričaš.
Bar kad se radi o meni.

Nego, samo jedva čekam da se ukine obavezno socijalno, i uvede dobrovoljno, pa vi odvajajte od svojih sopstvenih plata koliko god želite...
 
A najjača su mi ova neograničena prava radnika :lol:
Ču' prava, a prvo pojedi džigericu da te uopšte prijavi na minimalac, da se udostoji..... da ti gazda učini uslugu....., dobri gazda...
Da ovde ima ikakve savesti svako ko uopšte primeti da negde ima neprijavljenih radnika teba pravo u inspekciju pa bi ista možda i počela da funkcioniše kako treba..... neograničeno pravo za 50 dinara na sat, super..... san snova! Al' mi smo krivi, što ne potražimo onog jednog koji u tekstilu još daje 55 dinara na sat..... i što pristajemo da radimo na takvim mestima :lol: to je standardno pitanje, kao stoka 'oće, kad 'oće neka radi..... možda za koju godinu, kad hleb bude bio 100 skoči i na 60. Uostalom, idemo li u Evropu?!

Stvarno, evo koliko sutra upisujem moju 50-ogodišnju majku na megatrend da bude menadžer. Nečega.

Minimalna cena rada po satu je 70 dinara, ispod toga ne moze. a sto se tice inspekcije uvek ti daju rok barem dva dana da prijavis neprijavljene radnike,a postoji i varijanta da poslodavac svakih sedam dana pravi fiktivni ugovor sa zaposlenim jer po zakonu ima rok od nedelju dana od potpisivanja ugovora da prijavi radnika
 
Ja ne razumem zašto se neki ljudi ponašaju kao da su se zaposlili za ceo život,možda je to nasleđe komunističkih vremena. Logično je da poslodavac angažuje radnu snagu kad mu treba i dok mu treba i ne znam zašto se tu neki nalaze povređenim i doživljavaju otkaz kao ubistvo. A te koje su pristale da potpišu nešto ne pročitavši su obične guske.
A ko se nalazi povređenim usled... otkaza? :think:Mada nije da i tu nema razloga..... videćemo se kad (ako) ti sledeći put dobiješ otkaz na mestu gde si radio duže od 3 godine..... mislim, bar je ljudski osećati se povređenim..... ali ovde se uopšte ne radi o otkazu već o klasičnoj pokvarenštini.
 

Back
Top