gibanica

e, pogledah, 98 pregleda ovog vapaja :) , a niko da napise kako se pravi gibanica... :(

Evo kako ja pravim, odokativno

kore za gibanicu, 500-600 gr za omanju , 800 za vecu.
sira, u prvom slucaju bar 300gr, u drugom pola kilograma...a moze i vise :)
Sir treba da bude stariji.
3 jaja za malu gibanicu, 4-5 za veliku...

izmrvi se sir, dodaju jaja, pola case ulja, casa, a cak i nesto vise, kisele vode... Onako od oka. Posoli se malo - tu treba biti oprezan ukoliko je sir vise slan.

Onda se stavi jedna /dve kore na dno podmazanog pleha, a zatim se jedna po jedna kora umacu u mesavinu sira i svega ostalog, zarotira se da se napravi "ruža". Istu izvadis, pustis da malo okapa, pa stavis u pleh... I tako, dodajes "ruze" jednu uz drugu, napunis pleh, ukoliko ti preostane malo fila sipas ga odozgo, a ako primetis tokom pravljenja da ce ga biti malo za onu poslednju koru :) - cest slucaj kod mene - samo dodas malo kisele vode.

Ova gibanica prilikom pecenja raste li raste, iz rerne izlazi rumena, vazdusasta. Onda konzumenti navale na gibanicu, i kada ostane poslednje parce, bajagi niko nece vise, svi fini...:) . A domacica odnese taj komad u kuhinju sa osmehom - spasila ga je za svoj sutrasnji dorucak! :)
 
daklem ja napravih i evo sluzim se...improvizovala sam...
1/2 l vode
1/2 kg brasna
3 jaja
umutila sam zasebno zumance i belance... zatim dodala brasno i so i pola praska za pecivo i tri umucena zumanca...sve sam izmesala i na kraju umesala i sne od belanca...przila u dosta ulja...mljac mljac...prosto kao pasulj
 
Pile, to su neki bogataski ustipci, sa jajima... Svaka cast! :)

Nekada se mesio hleb, pa se ostavljalo malo testa za ustipke... Je l' ima neko takve uspomene iz detinjstva? Zahvaljujuci nekoj opstoj Nani iz komsiluka, baba-strini iz ocevog zavicaja, ili , iz druge ruke, sopstvenim roditeljima koji se secaju neke svoje opste Nane, drage bake...?

Ovako:
stavi se kvasac da nadodje...
U vanglu se sipa mlaka voda, sva kolicina koju imamo nameru da koristimo, so, podignuti kvasac, malo secera. E, sada s dodaje brasno i energicno mesa varjacom, da masa bude prilicno retka ali elasticna... (Dakle, ne kao testo za pogacu, ili hleb u vekni, nego kao za hleb u plehu). Kada testo nadodje, ponovo se izmesa varjacom (iz sve snage! :) ), odmori se par minuta i vade se kasikom ustipci...
Onda se uzme omiljeni dzem iz spajza ( ko nema tu prostoriju bar u uspomenama... uskracen je za fantasticne ukuse i , jos vaznije, za ISTRAZIVANJA zanimljivija od trazenja blaga na gusarskom ostvu:) ), i navali se na ustipke... Prstima "otvoris" ustipak, kasicicom stavis dzem, i.... otplovis u detinjstvo :)
 
Pile, to su neki bogataski ustipci, sa jajima... Svaka cast! :)

Nekada se mesio hleb, pa se ostavljalo malo testa za ustipke... Je l' ima neko takve uspomene iz detinjstva? Zahvaljujuci nekoj opstoj Nani iz komsiluka, baba-strini iz ocevog zavicaja, ili , iz druge ruke, sopstvenim roditeljima koji se secaju neke svoje opste Nane, drage bake...?

Ovako:
stavi se kvasac da nadodje...
U vanglu se sipa mlaka voda, sva kolicina koju imamo nameru da koristimo, so, podignuti kvasac, malo secera. E, sada s dodaje brasno i energicno mesa varjacom, da masa bude prilicno retka ali elasticna... (Dakle, ne kao testo za pogacu, ili hleb u vekni, nego kao za hleb u plehu). Kada testo nadodje, ponovo se izmesa varjacom (iz sve snage! :) ), odmori se par minuta i vade se kasikom ustipci...
Onda se uzme omiljeni dzem iz spajza ( ko nema tu prostoriju bar u uspomenama... uskracen je za fantasticne ukuse i , jos vaznije, za ISTRAZIVANJA zanimljivija od trazenja blaga na gusarskom ostvu:) ), i navali se na ustipke... Prstima "otvoris" ustipak, kasicicom stavis dzem, i.... otplovis u detinjstvo :)

:D ;)
 
Ево како ја правим гибаницу, код мене нема мања - већа, увек правим исту...

500 грама кора, 5 јаја, 500 грама сира, мало киселе воде (50-100грама), уља и соли (количина соли зависи од
сланости сира). Увек користим исту округлу тепсију.

У науљену тепсију, прво ставим једну кору на дно тепсије, затим згужване 3-4 коре, па кашиком сипам смешу
за гибаницу преко згужваних кора. Затим следећи ред, који се састоји такође од 3-4 коре, па фил... На крају
једном кором све прекријем, а ту кору обавезно наквасим смешом киселе воде и уља. Најчешће користим
две врсте сира, пола пола, један "јак" рецимо златарски и неки блажи ситан сир.
 
Varijante

Varijanta sa ZELJEM:
Zelje oprati, iseckati na rezance 0,5-1 cm širine, dobro posoliti i staviti u cediljku da odstoji (so izvuče gorčinu).
Posle pola sata zelje se rukama jako istiska i iscedi i ubaci u već pripremljen fil (kao gore samo stavite malo manje sira i dalje je sve isto).

Varijanta sa SPANAĆEM:
Spanać se opere i popari kipućom vodom.
Tako odstoji oko 10 minuta dok ne splasne.
Onda se iscedi, isecka i doda u isti onaj gornji fil.
I ovo kao i sve zeleno treba odmah soliti da zadrži boju.

Ostale varijante:
KROMPIR se nožem isecka na sitne kockice, doda iseckan luk, pobireri se i posoli.
PEČURKE samo malo prodinstane pa posle posoljene, pobirene sa malo muškatnog oraščića.
(Možda treba probati i sa blanširanim (malo poparenim) mešanim povrćem, onim smrznutim iz kesice 1/2 kg).

MESO posebno izdinstati s lukom i začinima, a posebno umutiti 4 jajeta sa mlekom/pavlakom (1-1,5 šolja) i onda svaku koru polivati i jednim i drugim a može i malo prskanja uljem a može i bez ako je meso masnije).
Sve ostalo je isto.

Naravno može biti i SLATKA, od bundeve, jabuka, višanja i tako dalje.
Ne preterujte sa šećerom da se ne prosipa jer može da karamelizira i da pregori.
 
Onda se stavi jedna /dve kore na dno podmazanog pleha, a zatim se jedna po jedna kora umacu u mesavinu sira i svega ostalog, zarotira se da se napravi "ruža". Istu izvadis, pustis da malo okapa, pa stavis u pleh... I tako, dodajes "ruze" jednu uz drugu, napunis pleh, ukoliko ti preostane malo fila sipas ga odozgo, a ako primetis tokom pravljenja da ce ga biti malo za onu poslednju koru :) - cest slucaj kod mene - samo dodas malo kisele vode...

Daa, to je giba - "gužvara"...Tako je i ja pravim, a merke su obično odokativne. Kad imam vremena, ili kad baš hoću da se zezam, razvučem korice, zapečem ih malo na plotni šporeta da dobiju one crne, nagorele krugove, ne baš previše....:D i redjam ih u pleh. Ukus je fantastičan.
 

Back
Top