OPEKOTINA - pomoc!

Loo

Zainteresovan član
Poruka
341
Molim za savet u vezi opekotine, na predelu grudnog kosa, mala opekotina zadobijena ivicom pegle. Dakle, opekotina je u vidu jedne linije koja je crvena, ali nije duboka. To se desilo u nedelju. Odmah sam stavljala led i hladne obloge. I jednom jogurt (narodne mudrolije moje mame :) ) ali juce i danas nisam nista stavljala. Peklo me jedino u nedelju, sad vise nista ne osecam.

Imam 22 god. (procitah da treba staviti informacije o sebi).

Danas sam u apoteci kupila FLAMIGEL to su mi rekli da mazem i da ni slucajno ne izlazem opekotinu suncu citavo leto. (ubicu se, zar je moguce da je toliko vremena potrebno da se to izleci iako nije duboka opekotina?)

Jos uvek nisam to namazala htela sam prvo da pitam za savet, sta da uradim i posto je leto da li moram bas citavo leto da pokrivam taj deo tela?

Ne zelim da mi ostane oziljak :(

mogu da posaljem i sliku ako je potrebno (samo ovde ne mogu da je 'zalepim' ne znam zasto)


hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Molim za savet u vezi opekotine, na predelu grudnog kosa, mala opekotina zadobijena ivicom pegle. Dakle, opekotina je u vidu jedne linije koja je crvena, ali nije duboka. To se desilo u nedelju. Odmah sam stavljala led i hladne obloge. I jednom jogurt (narodne mudrolije moje mame :) )

Jogurt,jaja,kreme,zivotinjska mast,ulja...sve greska do greske.
Opekotine(neposredno nakon nesrece) se tretiraju hladnom vodom iz cesme(!) i u najkracem roku se treba javiti u neku zdravstvenu ustanovu.
 
Na opekotinu se iz prve stavlja gaza natopljena u vodu (na 1l vode ide kashicica soli)..Opekotine prvog stepena,zasto na pregled?Eventualno ako posle nekoliko dana nemash pojavu plikova na tom mestu,inache je 0k...Trazi u apoteci mast za takve rane ,namazes i odozgo gaza (chista gaza,ne natopljena vodom kao prvi lek),lepo gazu ispeglash i fiksiras da ne bi imala neravnine koje bi tokom pokretanja tog dela dovodile do kontakta s ranom i stvarala bolove...
Sorry zbog interesovanja ...poz
 
Poslednja izmena:
dr:
Dakle, ta opekotina jeli to crvenilo ili ima nekih promena tipa plikova i kolika je po velicini?
Zasto sad panika?

pa panika zato sto se bojim da mi ne ostane oziljak zato hocu da sto pre pocnem da mazem nesto sto mi preporucite tako da od pocetka to tretiram kako treba.

pa za sad je samo crvenilo, kao jedna crvena linija, 6cm (ako upotrebim mastu izgleda kao da je neko karminom povukao jednu liniju). nema nikakvih plikova, samo je crveno. ne boli vise.

da li da mazem to sto su mi dali - flamigel? ili da uzmem nesto drugo?
 
Meni se licno vise dopada miris mentinog nego sahljicevog ali je po njegovoj recepturi i jedan i drugi.

Jomelop E - melem za otklanjanje posledica od opekotina
Emulgovan ekstrakt lekovitog bilja iz poslednje berbe u prirodnom nerafinisanom maslinovom ulju.

Dejstvo
Ovaj melem svojim pogodnim lekovitim sastavom vrlo efikasno deluje kod opekotina prvog stepena, tako što odmah po stavljanju, na opečeno mesto bol umine i gubi se eritem (crvenilo) u relativno kratkom vremenu. Veliki rezultat ovaj melem pokazao je u skoro potpunom smanjenju, odnosno otklanjanju ožiljaka i keloida nastalih od opekotina i drugih vrsta povreda.

Nаčin primene kod opekotina
Lice koje ukazuje pomoć mora prethodno da izvrši dobro pranje ruku i izvršiti dezinfekciju upotrebom razblaženog alkohola (70% etanol).

Ovaj melem se upotrebljava kod tek nastalih opekotina, gde je na opečenom mestu ostala nepovređena koža zahvaćena jačim eritemom (crvenilom). Zato treba hitno reagovati, tj. tamponom vate ili tuferom od gaze, opečeno mesto natopiti melemom, tako da opekotina bude stalno pod dejstvom melema, sve dok se crvenilo ne izgubi. Bol nestaje odmah po stavljanju melema na opekotinu, koja se sasvim smiri kada se izgubi crvenilo, što može da traje 2-4 časa od momenta kada je melem stavljen na opekotinu.

Nаčin primene kod ožiljaka i keloida
Keloide, deformisano nabrano tkivo (u narodu poznato pod imenom "divlje meso") i ožiljke oprati mlakom vodom uz upotrebu dečijeg ili glicerin sapuna, a zatim to mesto osušiti čistim mekim peškirom.

Tako pripremljeno mesto natopiti melemom i vrhovima prstiju blago masirati 5-10 minuta uz povremeno dodavanje melema. Ovo činiti ujutru i uveče pre spavanja. Kod starijih ožiljaka i keloida postupak je isti, samo što masaža traje 20-30 minuta uz primenu snaznije masaže. I u jednom i u drugom slučaju, uveče pre spavanja, na ožiljke i keloide staviti četvorostruku gazu natopljenu melemom i fiksirati je zavojem ili flasterom i tako provesti noć. Terapija traje zavisno od starosti i veličine ožiljaka odnosno keloida.
 
hvala na odgovorima;
dakle pitanje za dr - sta uzeti? jomelop E, jomelop G - koliko vidim na internetu ovi proizvodi mogu da se nadju samo u Srbiji; ili
dermatix ili to sto su mi vec dali - flamigel
dakle sta je najbolje?
 
hvala na odgovorima;
dakle pitanje za dr - sta uzeti? jomelop E, jomelop G - koliko vidim na internetu ovi proizvodi mogu da se nadju samo u Srbiji; ili
dermatix ili to sto su mi vec dali - flamigel
dakle sta je najbolje?

Jomelopi, prvo E, pa kada zaraste, onda G! Jao, ili obrnuto, zaboravila sam, ali piše na uputstvu - jedan služi da zaraste i da ne boli, a drugi da se ne stvori ožiljak (ožiljci od opekotina lako postaju kancerogeni). Isprobano i neprevaziđeno. Isprobala lično, a stvar postala poznata kada se u Jugoslaviji snimala neka koprodukcija, pa strana glumica (mislim da se zvala Kiti Svon - jako lepa) izgorela načisto i unakazila se, pa je odveli kod Šaljića (starijeg) i spasao joj kožu, koju su već svi otpisali. Pa se onda pregovaralo sa Šaljićem, i tako je, posle dosta vremena recept zaštićen i nastala "Menta" iz Padeja, koja to sada proizvodi. Zato ga nema izvan Srbije, jer svaka farmaceutska kuća "gura" svoj proizvod, i svi su oni manje-više dobri, ali... verujem kad isprobam na svojoj koži.
 
Ja sam se jednom ispekla na peglu,a drugi put na rernu.Prvo sam opekotinu hladila lhladnom vodom,a u nedostatku jomelopa stavljala sam jekodrem.On je odlican za oipekotine.Postoje i melemi na bazi maticnog mleca koji su odlicni za opekotine pa pogledaj u nekoj prodavnici koja prodaje med i proizvode od meda.
 
hvala na odgovorima;
dakle pitanje za dr - sta uzeti? jomelop E, jomelop G - koliko vidim na internetu ovi proizvodi mogu da se nadju samo u Srbiji; ili
dermatix ili to sto su mi vec dali - flamigel
dakle sta je najbolje?

Ne moras nista da mazes, to je crvenilo koje ce proci samo od sebe i nece ti ostati oziljak.
 
Sada sam video temu o opekotini...dodatak,korisna informacija..za sve...ipak ce ostati rezidualna hiperpigmentacija,jer su denaturisani proteini derma..u delu gde se nalaze melanociti,tako da ce pigment biti izrazeniji...eto korisne informacije iz dermatologije...prevedeno na srpski za one koji nisi doktori..ostace ti jace to jest tamnije prebojen taj deo opekotine..
Cisto toliko...sa strucne strane
 
Poslednja izmena:
Gazdarice, nema razloga da je zatvaramo, nemamo temu o opekotinama pa neka ostane da ljudi mogu da je nadju pretrazivacem umesto da otvaraju novu i opterecuju krstaricu. Pasce sama za dan dva. Sem ako nema posebnih razloga da opstavljacica teme zahteva da tema bude uklonjena, u kom slucaju cemo je izbrisati u potpunosti?
 
Jel smeju trudnice da na opekotine mazu kreme protiv oziljaka tipa Contratubex, Jomelop... ?


Jomelopa ima dva - jedan (prilično tvrd, lojast, koji jeste za opekotine, i ne maže se, već se stavi na zavoj u debelom sloju, pa na opekotinu.Menja se nekliko puta dnevno. Onaj drugi se koristi kad opekotina zaraste, da speči stvaranje ožiljka. Preparat je od prirodnih sastojaka, i koristi se lokalno, pa ne vidim razlog da ga trudnica ne koristi. Za ono srugo ne znam ništa, ali ako je i to lokalno, i na njemu ne piše da trudnice ne mogu koristiti, onda - može. Opekotine prvo pod mlaz hladne vode, što duže, pa tek onda neki preparat!
Ako je površina opekotine velika, onda ipak mora kod lekara, ili ako je koža skoro nestala, pa opečeni deo izgleda kao rana!
 
Prvih sedam dana mesto gde je opekotina stavlja se samo pod hladan mlaz vode, kasnije mozes nesto da mazes. Ni slucajno ne stavljaj so, paste za zube, kasike:dash: ili sta se vec sve ne prica


Ako je opekotina tako jaka, da za sedam dana ne počne i sama da prolazi, onda je još prvog dana bila za lekara! Gde sedeti sedam dana pod mlazom vode! Pa to boli čim se izmakne! Šta raditi noću?
 

Back
Top