Daj mi/ Dodaj mi / Da li bi bio ljubazan...

ILO

Aktivan član
Poruka
1.059
Uvek primetim na koji način mi se obraća neko iz šire okoline (znači, ne računajući porodicu i bliske prijatelje :D ). Da li kada traži nešto od mene kaže ’Daj mi to/ Dodaj mi... ili Da li bi bio ljubazan da mi daš’. Ili s druge strane, da li kaže ’Evo ti/ Uzmi/ Izvoli’.
’Daj mi to’ i ’Evo ti’ smatram odrazom nekulture, nevaspitanja ili osnovnog međuljudskog nepoštovanja, ali vrlo često i znakom gramzivnosti, bahatosti i samoživosti.
’Dodaj mi’ i ’Uzmi’ su mi neutralni.

Kada se ja obraćam ljudima koji su temperamentni i energični, obično kažem ’Dodaj mi molim te’ ili ’Uzmi slobodno’, zbog toga što znam da većina takvih ljudi ne voli suvišne reči, a da vrlo često neko ljubaznije obraćanje mogu shvatiti kao znak slabosti.
’Da li bi bio ljubazan da mi daš/ Molim te/ Izvini’ obično govorim nekome ko je smiren ili povučen, zbog toga što sam primetila da takve osobe cene i mnogo bolje reaguju na ovakvo obraćanje.

Samo me je interesovalo, da li i ostali obraćaju pažnju na takve stvari, ili ja pridajem ovome preveliki značaj.
:D
 
Ja kažem daj mi, ako je nešto što se ne podrazumeva dodam molim te. Mislim, nije svejedno ako nekome ko je pored mene tražim digitron koji je ionako pošao da mi doda ili ako tražim čoveku koga ne poznajem da mi poništi kartu i sl.

A kad dodajem stvari onima koje znam kažem "drži", uglavnom..... el to strašno?
 
E vidis..meni recimo vise ovo smeta nego kao sto kazes da je neko bahat..zato sto takvo ponasanje svako moze nauciti vremenom u pojedinim kodexima ponasanja..meni je to vestacko..posto takvo ponasanje postaje svakodnevno i sa najblizim ljudima..porodicom..

Apsolutno nisam razumela šta si hteo da kažeš ovim, konfuzno je.

Htela sam da kažem, ako ponekad koristiš učtive reči, neko to može shvatiti i kao dokaz da si neefikasan, naivan, tunjav itd.

@ nesto
vec sam rekla, ovo se odnosi na širu okolinu, naravno da ne bih birala reči za sebi bliske ljude.
 
Apsolutno nisam razumela šta si hteo da kažeš ovim, konfuzno je.

Не брини Ђорђе.. ево на форуму нема тога..
Иначе би ова реченица звучала овако..

''Ја се извињавам, али апостолутно нисам разумела шта си хтео да кажеш..
не бих да те увредим али звучи конфузно...''

:lol:
 
ja bez obzira na neku uobičajenu formu ponašanja, staršno mrzim kad mi persiraju
niti to volim da radim, ne dopada mi se kad neko recimo zalegne u kući i glumi
finoću, ne bi li tako postigao nešto, tipa molim te dodaj mi čašu vode...šta imam ja
od tog molim te, uzmi vodu ako ti se pije, slavinu možeš dohvatiti odavno....lično
mislim da su osobe koje se koriste tim recima ne bi li nešto postigle jednostavno
jako lukave i prepredene....a to mi se ne dopada....ne želim ni molim te, ni hvala,
ni oprosti...i sve te gluposti..nego fino usluži se sam..pa se nemoraš nikom za
ništa zahvaljivati.....meni što treba uradim sama te tako nikom te iste reči nemoram
da upućujem.......:think::think::think:
 
Već sam rekla, nekome je takvo obraćanje smešno, i zbog toga nije za svakoga.
Meni kao koleričnoj osobi, apsolutno nije prirodan ovakav način obraćanja ljudima, ali sam primetila da ljudi ponekad mnogo bolje reaguju na lepe reči, nego kada im se obratiš na običan način. Brže odrade to što od njih tražiš, daju ti bolje informacije i lakše izbegneš konflikte. Na primer, ako mi treba neka informacija ili usluga neke šalteruše, bez obzira koliko je iznervirana osobom pre mene, ako joj se obratim smireno, nasmejem i upotrebim par lepih reči, odradiće sve ono što tražim od nje, i više. Provereno. Ili na primer,ženi koja kuva kafu na poslu uvek tražim kafu rečima 'Izvinite da li biste mogli da mi skuvate kafu' a pošto volim kafu na specifičan način, uvek mi skuva onako kako volim, i uvek meni prvo donese. Poenta svega, ima ljudi kojima takav način obraćanja znači.
 
Чудно, чудно...:roll:

Бити културан је ствар лукавости и задњих намера??? :roll:


a zašto, uvek mora da znači da je neko kulturan samo zbog toga što je rekao
oprosti, izvini ili šta god....ma svi smo mi naravno različiti, ali meni se to ne
dopada i lično uvek mislim da je to neka prečica do....volim da mi se kaže
lepo, što ne znači da mora stalno neko nešto da me moljaka ili zahvaljuje
baš zato što ako nešto želim uradiću i bez molim i hvala......;)
 
Ja i mom muzu kazem izvini, molim te , oprosti , hoces li molim te ? i usput trepcem ko mutava a jos kad imam maskaru sve je to mnogo lakse , prosto klizi . :mrgreen:
sigurno imas cipelarnik pun cipela :mrgreen:
pa to je neka kultura majku mu,ja ne volim da mi gost vrslja po kuci nego da me lepo zamoli za sve sto mu treba
i kad mi cerka kaze daj mi sok ja cutim i pravim se da nisam cula
onda ona ukapira pa kaze molim daj mi sok i ja kazem ocu srce mamino
ali tacno je da nekad ljudi obzirnost prema drugima shvataju kao nedostatak samopouzdanja
skorije sam napravila neku salu na racun jednog prijatelja i dodala kasnije nadam se da ne shvatas pogresno,salim se
a on ce meni "molim te budi prirodna,nema potrebe da mi se obracas u rukavicama" i ja tu ispadnem uplasena od reakcije ljudi:confused:
 
u majq mu...pa mora da je to sooper stvar...stalno biti pod presijom......ali konstantno misliti o rečniku učtivosti.............misim, ako je na mišiće.....provali se izveštačenost ....jao trep.treb...da li biste bili ljoobazni da vam ***** kevu..........ali to je učtivo.....strafa....ili si vaspitan ili nisi...ne moŽe to na mišiće....meni smeta servilnost..i nemeštenenost...u svim sitooacijama koje nisu oficijalni razgovor sa sloožbenin ili nepoznatim licima....................malo mi ljig....
 
Hanibal, mora biti da se retko na taj nacin obracas tom prijatelju cim si ga tako zbunila.
Trenutno sam se setila bar dvoje ljudi koji bi me iznenadili da mi se obrate na nacin koji ovde opisujemo.:mrgreen:

Ali, oni su takvi i to mi ne smeta.

Moonjo, ne pali to ako je namesteno - ili je osoba takva ili prosto nije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top