srpski jezik i knjizevnost

gost 117976

Zainteresovan član
Poruka
138
ok . . . da li neko zna neki link ili slicno gde mogu da nadjem ukratko sve o lektirama i ostalim pesmama iz citanke na srpskom jeziku? kad sam trazio na google, izbacuje uglavnom samo hrvatske sajtove i na njima ima nesto da pise zbog cega sam ja dobio keca na pismeni zadatak i na usmeni . . .
 
Pitas se sta ce ti lektira u zivotu?
Ako te bas mrzi da toliko citas lektiru,ima ljudi koji citaju lektiru pa uhvati i nesto prepisi,nesto dodaj itd...
A...sta ce ti lektira u zivotu,verovatno da bi punio glavu bajkama koje mozes i sam da izmislis.Ali,pored svega toga,knjiga ti puni glavu i neskoditi da izdvojis petnaestak minuta na dan i da procitas desetak stranica na dan.Vidis,procitao si jednu knjigu od 100 stranica i keca popravio na trojku,a sta mislis kad bi svaku knjigu procitao bar do pola i to malo prepricao???
Malo mucni glavom.Nemoj da ti je sve tesko.
 
boze svasta . . . pa ja sam zauzet 24 sata na dan elektronikom, programiranjem, izradom stampanih plocica i ostalim stvarima od kojih barem imam neke koristi, a ne da citam lektiru ( i da znas da ima vise od jedne lektire u svakom polugodistu i to ostale sadrze i vise od 200 stranica ) . . . mada ne pada mi toliko tesko da ja procitam jednu lektiru koja je lepo napisana na srpskom jeziku, ali me neverovatno nerviraju one koje su 90% napisane na turskom jeziku, apsolutno nista ne razumem sta pise . . . zato i trazim da to uradim na brzinu kako ne bi gubio vreme i izvuko sto veci prosek za fax . . .
 
zbog cega sam ja dobio keca na pismeni zadatak i na usmeni . . .

i nemogu da verujem

Види, ја бих те вратила прво у основну, а ти причаш о факсу...

Зар није блам да неко са факултетском дипломом буде неписмен? Ма који факултет да је у питању...
 
Види, ја бих те вратила прво у основну, а ти причаш о факсу...

Зар није блам да неко са факултетском дипломом буде неписмен? Ма који факултет да је у питању...
vidi ja licno mislim da ministarstvo prosvete nema pojma sta radi i da u elektrotehnickoj nikako ne bi trebalo da bude predmeta kao sto su istorija, srpski, sociologija i ostale gluposti koje samo jos vise zaglupljuju "buduce" elektrotehnicare (mada kako su ovi ostali krenuli nece od njih nista biti . . .) . . . a sto se tice pismenosti, to se uci u prvom osnovne i to je dovoljno za ceo zivot i ne vidim kako se moze nesto nauciti iz "smail age cengica" koji, kao sto sam vec napomenuo je napisan na turskom jeziku i treba izbaciti iz nastavnog plana za srednju skolu . . .
 
А ти си прескочио тај први основне?

Мислим, судећи по писмености.....;)

Којим год послом да се бавиш у животу, срамота је да будеш неписмен.
А постоји и нешто што се зове општа култура, а свако ко претендује да испред свог имена допише дипл. требало би да је поседује...
 
ti mene apsolutno ne kapiras . . . citanje knjiga je za glupe ljude, a specijalno tih romana, balada, komedija otkud znam vise . . . mozes da provedes ceo zivot citajuci ih i da ne naucis nista ili jos gore da zavrsis kao neki profesorko u skoli? prirodne nauke su alternativa buducnosti a meni te zaostale price smanjuju kreativnost i to je za ljude koji se ne isticu ni-u-cemu (neznam kako se pise lol) pa samo uce kao nenormalni misleci da ce tako da postanu pametniji . . .
 
hahaha ma kako god . . . sad sam ja kao nepismen zato sto sam napisao 2-3 reci nepravilno i napravio par gramatickih gresaka . . . meni to ionako nije ni bitno posto samo treba da crtam seme u kojima nema jedne cele reci nego samo oznake i par slova sa brojevima . . . i za to primam 6467 puta vecu platu nego sto "pismeni" zarade za ceo zivot . . .
 
Па ето.
Само, држи се искључиво цртања шема у животу. То ти је најсигурније.;)
Ако икад макар мало скренеш са цртања шема - отварају ти се безбројне могућности бламирања пред људима... :confused:

Додуше, шта те брига што ћеш се показати као неписмен и необразован - имаћеш велику лову, а лова је ионако смисао живота! :mrgreen:
 
hahaha ma kako god . . . sad sam ja kao nepismen zato sto sam napisao 2-3 reci nepravilno i napravio par gramatickih gresaka . . . meni to ionako nije ni bitno posto samo treba da crtam seme u kojima nema jedne cele reci nego samo oznake i par slova sa brojevima . . . i za to primam 6467 puta vecu platu nego sto "pismeni" zarade za ceo zivot . . .

Ti ocigledno imash neku traumu:idea: iz tih drushtvenih nauka, ali to je tako tipicno misljenje ljudi koji su vukli 2-3 iz tih predmeta. Dosta te glupe lektire je uvedeno da bi se nashla neka pouka, pogotovo iz satire (ako razumesh ovu rec). Poenta je da covek nije kompletan:nono: ako nema i neku opstu kulturu. Ti mislish da si intelektualac ako znash fiziku, hemiju i matematiku. Mislish da si uspeo. Ali ako ti ne znash pravilno da se izrazish, vidim da ti gramatika ide ocaj boze, ako se ponashash u smislu boli me shtikla za sve ostalo vazno je da sam ja intelektualac, nisi ti ni i od intelektualca a kamoli uspelog coveka. Treba da uskladish izmedu opste kulture i specijalizovanog znanja, a to da istorija, srpski, geografiju nisu potrebni. Sudeci po tvom intelektualnom stilu itekako su vam potrebne i to u jakim dozama.:dontunderstand::thumbdown:

I kada govorimo o uspeshnosti, novac ne cini uspelu osobu, to sto cesh ti da zaradujesh ogromne svote novca ne znaci da si iznad kulture, vec sta vishe i pokazuje da si ispod jer tezish primitivnim instiktima imovine. Sta cesh uporedna psihologija je cudo.:bye:
:dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash::dash:
 
ti mene apsolutno ne kapiras . . . citanje knjiga je za glupe ljude, a specijalno tih romana, balada, komedija otkud znam vise . . . mozes da provedes ceo zivot citajuci ih i da ne naucis nista ili jos gore da zavrsis kao neki profesorko u skoli? prirodne nauke su alternativa buducnosti a meni te zaostale price smanjuju kreativnost i to je za ljude koji se ne isticu ni-u-cemu (neznam kako se pise lol) pa samo uce kao nenormalni misleci da ce tako da postanu pametniji . . .


:lol:

1. istina je, ako si glup mozes nikad nista da ne naucis ma sta radio
2. prirodne nauke zamiru svuda u svetu (osim IT sfere, ali to je drugo), zato su ljudi iz post-komunistickih zemalja i trazeni na Zapadu, drustvene nauke preuzele su primat odavno
3. alternativa buducnosti (sta uopste znaci ova frazetina?) tj. buudcnost za prirodne nauke ne postoji, osim u biotehnoloskoj i brzorazvijajucoj Indiji i na tako nekim sumantuim mestima. Zelis da zivis u Indiji? Go for it, imas moju podrsku ;) Lepa zemlja, sa nesto malo zaraza i buba....(hahah, jos jedan razlog zasto se nikad nisam druzila sa P smerom u gimnaziji :lol: Programirali i h da misle da su bogom dani a posle vise na birou decenijama....)

4. Hellen. pismenost NIJE dafault vec...ah, well ...nobles oblige :P

5. Talenat, ako se ne razvija (a kako ako sticanjem novih znanja, vestina i iskustva??) moze da ispari itekako.

I ajd pazi na recnik ili te brisem i dobijas opomenu:whistling:
 
omg . . . kada sam zapoceo ovu temu napisao sam:" ostavite neki koristan link!!!", a ne:" e ljudi ja sam nepismen, gledajte moje pravopisne greske" . . . i kao sto rekoh, "intelektualci" neznaju ni zasta zive, ja makar igram za score!!! ELECTRO-CREW will live forever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
omg . . . kada sam zapoceo ovu temu napisao sam:" ostavite neki koristan link!!!", a ne:" e ljudi ja sam nepismen, gledajte moje pravopisne greske" . . . i kao sto rekoh, "intelektualci" neznaju ni zasta zive, ja makar igram za score!!! ELECTRO-CREW will live forever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/QUOTE]

Along with stupidity, quazi intelectuals and money addicted people.

Pa derle ti jesi nepismen, nije bilo potrebe da to i navodish, mislim ocigledno je. Intelektualci zivE za znanje, a zivotinje zive da bi imale, dakle ti si zivotinja. Nothing personal it's only about money. Money money money...money za tebe je ta ABBINA PESMA!!!:cmok::cmok::cmok::klap::nono::nono::nono::thumbdown::thumbdown::sad2::sad2::sad2:
 
jaoj pa sto ja nisam pametan kao vi? kako bih to voleo . . . i sta ti mozes da uradis sa par stihova koje znas napamet? da ih predajes drugima u nekoj skoli kao sto to radi moja profesorka za koju su i drugi profesori potvrdili da joj treba malo duzi odmor . . .
 
jaoj pa sto ja nisam pametan kao vi? kako bih to voleo . . . i sta ti mozes da uradis sa par stihova koje znas napamet? da ih predajes drugima u nekoj skoli kao sto to radi moja profesorka za koju su i drugi profesori potvrdili da joj treba malo duzi odmor . . .

Pa zar mislish da se svo obrazovanje iz drushtvenih nauka svodi na ucenje stihova napamet. A i ti stihovi su izabrani jer sluze kao pouka necemu i/ili imaju veliku istorijsku vrednost i lepotu.:whistling::idea:

Steta sto nisi pametan kao mi, ali eto retki su ti koji udu u Mensu a ja sam jedan od njih.:super::super::super::cmok:
 
bravo! ti si genije . . . ja sam procitao nekoliko dela i nisam izvukao nikakvu pouku i nemam pojma u kom vremenu vi ljudi zivite??? i ako se toliko zalazete za vracanje Srbije u srednji vek zasto jednostavno ne izbacite kompjutere kroz prozor i prestanete da placate adsl i struju pa citajte knjige sa svecama?
 
bravo! ti si genije . . . ja sam procitao nekoliko dela i nisam izvukao nikakvu pouku i nemam pojma u kom vremenu vi ljudi zivite??? i ako se toliko zalazete za vracanje Srbije u srednji vek zasto jednostavno ne izbacite kompjutere kroz prozor i prestanete da placate adsl i struju pa citajte knjige sa svecama?

Mozda nisi dobro citao i dovoljno trazio. Literatura cesto ima skrivenu poruku i tera na razmisljanje. Ako ti je to teshko...:whistling:

Ko kaze da smo da se Sr vrati u srednji vek?:nono: Progres je dobar, ali progres radi progresa treba zabraniti.:klap::klap::bye::dash:
 
nismo se jos vratili ali ako nastavite tako vrlo brzo cemo otici jos dalje od srednjeg veka . . . i nisam ja rekao da je citanje knjiga toliko bezveze ( ima i u kojima pise nesto pametno), ali ima dosta onih koje nemaju smisao i napisane su pre 553454326 godina. Njihov sadrzaj nema veze sa danasnjim mentalitetom ljudi i te "pouke" koje se izvlace iz njih mogu da uniste coveka da mu se svi smeju kad ga vide na ulici zato sto pokusava da nametne svoje bolesne ideje drugima . . . video sam slican primer - pedagog u mojoj skoli . . .
 
nismo se jos vratili ali ako nastavite tako vrlo brzo cemo otici jos dalje od srednjeg veka . . . i nisam ja rekao da je citanje knjiga toliko bezveze ( ima i u kojima pise nesto pametno), ali ima dosta onih koje nemaju smisao i napisane su pre 553454326 godina. Njihov sadrzaj nema veze sa danasnjim mentalitetom ljudi i te "pouke" koje se izvlace iz njih mogu da uniste coveka da mu se svi smeju kad ga vide na ulici zato sto pokusava da nametne svoje bolesne ideje drugima . . . video sam slican primer - pedagog u mojoj skoli . . .

To sto je knjiga napisana pre Isusa Krista ne znaci nishta, ja josh uvek nalazim predivne stvari u Vergiliju, Danteu, Mahabharati, Gilgameshu, Antigoni itd. Vidi umetnost ima nekoliko funkcija, a obrazovanje je samo jena od njih. Mene naprosto ispuni kada anliziram Danteov pakao, ili Hamleta ili kada citam belatristiku.:super:

Poenta je da mnoge knjige imaju univerzalnu poruku koja je vazila i pre 2000 god. a vazice i doveka. Jednostavno neke vrednosti se nikada ne menjaju.:klap::cmok:

A ti jesi rekao da samo glupi ljudi citaju knjige, Srbija ide progresivno napred, da nije tako mi bi i dalje bili u kocijama, ziveli po nekim pravilima...:bye::rolleyes:
 

Back
Top