Cemu nas je istorija naucila?

Neko je već napisao da,ako je istorija učiteljica života,onda smo mi njeni najgori učenici.

Не бих се сложио ни са једним од вас. Ми уопште не знамо нашу историју, и због тога изгледа да нас није ништа научила. Шта је наша историја? Оно што нам комунисти објашњавају већ седамдесет година? Оно што су о нама написали странци или нешто друго што нама није доступно? Размислите.
 
Не бих се сложио ни са једним од вас. Ми уопште не знамо нашу историју, и због тога изгледа да нас није ништа научила. Шта је наша историја? Оно што нам комунисти објашњавају већ седамдесет година? Оно што су о нама написали странци или нешто друго што нама није доступно? Размислите.

A ko je za to kriv,nego mi sami?Postoji barem pet verzija borbe protiv okupatora i građanskog rata ('41 - '45) .Od toga nijedna nije tačna u potpunosti.Samo kako ko dođe na vlast,vrši reviziju istorije za svoje potrebe.Ono što ja znam - to je ono što su mi govorili obični ljudi koji su to proživeli.Ali ja prihvatam da oni nisu imali uvid u događanja u čitavoj zemlji - tako da nisam isključiv.

A ovde na forumu se piše kako su Srbi nebeski,najstariji i najinteligentniji narod.
Pa zar bi takav narod dopustio da ga jaše šačica moćnika ovolike godine...? :whistling:
 
Не бих се сложио ни са једним од вас. Ми уопште не знамо нашу историју, и због тога изгледа да нас није ништа научила. Шта је наша историја? Оно што нам комунисти објашњавају већ седамдесет година? Оно што су о нама написали странци или нешто друго што нама није доступно? Размислите.

To sto su nam komunisti objasnjavali ostalo je u glavama nasih starih. Njih donekle i razumem. Nema te istorije koja bi nas mogla unaprediti jer mi to sami ne zelimo:twisted:
 
Tako nekako. Kad se pomirimo s tim da smo samo narod onda cemo shvatiti i da nemamo izbora nego da nas jasu dok nam ledja toliko ne ojacaju da ih mozemo zbaciti:mrgreen:

Да, али какве то везе има са историјом, данашњица и јучерашњица нису историја, али се то силом намеће, како се сили супроставити, то би могли наћи у историји, да нам је позната.
 
Да, али какве то везе има са историјом, данашњица и јучерашњица нису историја, али се то силом намеће, како се сили супроставити, то би могли наћи у историји, да нам је позната.
Sili se mozes suprostaviti jedino silom. Ali kuda bi nas to odvelo? Nikada ne bi nasao odgovor u istoriji jer cinjenica je da se ne borimo sa sebi ravnima.I drugacija su vremena. He he da neces gadjati katapultom zapadnjake ?:mrgreen:Za to nema odgovora nigde. Uostalom, ne treba nam istina o necemu sto je bilo vec snaga da sprecimo nesto sto bi moglo biti. Ma diplomatija je cudo ali ne funkcionise ako se koristi u licne svrhe.Ja u istoriju svrstavam i svoje licne promasaje za koje imam dokaze da nisu lazirani:mrgreen:..mislis da sam nesto naucio..samo sam oprezniji ali ko je ozbiljno naumio da me zahebe to ce i uciniti ukoliko na vreme ne otkrijem nameru. Pretumbaj to u globalnu zahebanciju i eto ti odgovora..tj...odgovora nema. Kad dodje Sudnji dan bit ce pravda :mrgreen: dotle moz\emo samo da puzimo pred jacima i juce i danas i sutra. Ili da svi odemo do vraga.:dash:
 
Sili se mozes suprostaviti jedino silom. Ali kuda bi nas to odvelo? Nikada ne bi nasao odgovor u istoriji jer cinjenica je da se ne borimo sa sebi ravnima.I drugacija su vremena. He he da neces gadjati katapultom zapadnjake ?:mrgreen:Za to nema odgovora nigde. Uostalom, ne treba nam istina o necemu sto je bilo vec snaga da sprecimo nesto sto bi moglo biti. Ma diplomatija je cudo ali ne funkcionise ako se koristi u licne svrhe.Ja u istoriju svrstavam i svoje licne promasaje za koje imam dokaze da nisu lazirani:mrgreen:..mislis da sam nesto naucio..samo sam oprezniji ali ko je ozbiljno naumio da me zahebe to ce i uciniti ukoliko na vreme ne otkrijem nameru. Pretumbaj to u globalnu zahebanciju i eto ti odgovora..tj...odgovora nema. Kad dodje Sudnji dan bit ce pravda :mrgreen: dotle moz\emo samo da puzimo pred jacima i juce i danas i sutra. Ili da svi odemo do vraga.:dash:

Ето видиш, сад и сам говориш против себе. Зашто нећемо да се приклонимо јачему, зато што мислимо, и што нас је пертизанска пропагандна историја научила да смо јачи. Па некад и јачи могу да изгубе од паметнијих, а не само паметнији од јачег, али је за то потребно мало скренути са нечијег пута, који се сматра непогрешив. То је историја доказала, али ми не примењујемо, јер су онима који кроје историју паре слађе од историје, као и нама другима. Има много тих ствари које нас воде овуда куда идемо, али нас то не интересује, више нас ни вера не интересује, све то претварамо у митове, јер тако паре захтевају.
 
Ето видиш, сад и сам говориш против себе. Зашто нећемо да се приклонимо јачему, зато што мислимо, и што нас је пертизанска пропагандна историја научила да смо јачи. Па некад и јачи могу да изгубе од паметнијих, а не само паметнији од јачег, али је за то потребно мало скренути са нечијег пута, који се сматра непогрешив. То је историја доказала, али ми не примењујемо, јер су онима који кроје историју паре слађе од историје, као и нама другима. Има много тих ствари које нас воде овуда куда идемо, али нас то не интересује, више нас ни вера не интересује, све то претварамо у митове, јер тако паре захтевају.

Nije nas partizanska propaganda naucila tome. To vuce korene od Kosovske bitke na ovamo. Iz svega o cemu smo ucili mi smo od sebe pravili heroje i pobednike. A koliko nas je sada i koliko nas je bilo????:nono: Komunizam je ispiranje mozga ali nakon Tita nastavili smo sami sebi da ispiremo mozak.Gde je tu pamet???Takvom pamecu sigurno necemo nista postici,najlakse je pokazati srednji prst ali to moze sam neko ko ima podlogu. Mi je nemamo.:dash: Zemlju treba ekonomski jacati pre svega. Tu se krije pamet.
 
Nije nas partizanska propaganda naucila tome. To vuce korene od Kosovske bitke na ovamo. Iz svega o cemu smo ucili mi smo od sebe pravili heroje i pobednike. A koliko nas je sada i koliko nas je bilo????:nono: Komunizam je ispiranje mozga ali nakon Tita nastavili smo sami sebi da ispiremo mozak.Gde je tu pamet???Takvom pamecu sigurno necemo nista postici,najlakse je pokazati srednji prst ali to moze sam neko ko ima podlogu. Mi je nemamo.:dash: Zemlju treba ekonomski jacati pre svega. Tu se krije pamet.

Па ено, да ли си прочитао вести, Мишковић трећи богаташ на свету, а где он то поста богаташ, он је постао богатији од Србије, каква логика? То је само један пример, а он се обогатио још за Тите и несметано наставио код Милошевића и ових других, па онда кривица је народна јер то народ дозвољава, па шта се онда буниш и ти си народ. Да ли је и зато Косовски Бој мит, а комунистичко богаћење стварност, али недодирљива.
 
Miskovic kakav god da jeste i kako god da je dosao do tih para pametan je covek:mrgreen:
Snasao se lepo u svim prelomnim periodima, mi se ne snalazimo:mrgreen:

Није Мишковић паметан, него они који му то дозвољавају и који су му то дозволили. Знаш ону јеврејску; за први милион ме не питај а за остале имам доказе. То су бивши козари знали и тако су поступали. И сада је све богатство у њиховим рукама, и они располажу по потреби њихових политичких потеза, а нами су наметнули кућицу у цвећу и пут са кога да не скрећемо. И каква је ту памет? То је још увек комунистичка диктатура и нико ништа не сме да мења. Погледај који људи владају и у чијим рукама је богатство, и које богатство, и зашто се опљачканима не враћа ништа а тобоже изгласали су закон. Да ли неко нешто може или сме да нешто покрене у другом правцу? Ево ти одговора у састављању владе:
 
Istorija nas (ako se misli na Srbe) nicemu nije naucila, jer mi pamtimo veoma selektivno, samo ono sto nam odgovara, i jos brze zaboravljamo. Ali bice da to nije samo srpska osobina, vec se svi na slican nacin ophode prema svojoj istoriji.

Може се гледати и тако. Али ја знам, као и многи други да историја није оно што нам се намеће, и да разлог није наше не знање, него диктатура која још увек траје и систематско одржавање опраних мозгова.
 
Дозволити свима слободан приступ изворима, па ће истина сама испливати на виђело. А не овако једне блатити а друге фаворизирати и наметати њихова мишљења а не изворе. Вратити људима углед и достојанство, а не пришивати вечито политичке и друге етикете. Дати свима људима пасоше а не делити по некаквој заслузи као награде. Стати у ред слободних држава а не политички подобних. Не прикључивати се по политици и другим одредницама него по националним интересима. А правилно поставити те националне интересе, да буду на интернационалном нивоу нација, а не измишљати неке одреднице према којима треба други да нас поштују, а ни ми сами то не чинимо. Избацити корупцију и малверзацију из друштвених односа. Поставити администрацију да се у њу може имати поверења а не да се мора имати сумња. Развијати се радом и науком а не силом и цакама, и чекањем да комшији крава крепа или да неко пошаље неку помоћ. Вероватно нисам све навео, али ако би и ово наведено спровели у дело имали би могућност да постављамо другима услове а не да морамо извршавати њихове. Извињавам се Газдарицо за дужину одговора, и не узми ништа за лично.
 
pa uporedis razlicite stavove... verodostojnost necega mora da potvrdi dva ili vise razlicitih izvora( autora )!!!

procitaj herodota i tukidid... oni su lepo opisali sta je verodosojan izvor... od novijih ranke je sasvim dovoljan!

То је превазиђено, јер је корупција уништила тај систем, а Ранке се сам противречио. И Марија Терезија је рекла на суђењу Србима у Хрватској у њезино време; " Да два без душе стварају трећега без главе." Толико о већинском резоновању. Истину треба тражити, а не сагласност.
 
Ево ти само увод једног мишљења, једног чувеног историчра, па ако те интересује, имаш довољно података да нађеш све српске историјске изворе.
 
Poslednja izmena:

Back
Top