"LUDAK" NA ULICI - PA ŠTA?!

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Slučaj je mnogo više za „verovali ili ne“, ali makako smešno da izgleda – jeste ozbiljan.
Poslovni prostor naše (suprug ija imamo zajedničku firmu) firme, nalazi se na prvom spratu jedne divne stare zgrade u centru grada zajedno sa još dva korisnika (svako ima svoja ulazna vrata).
Jedna od njih je škola stranih jezika gde postoji „slučaj“ kome stvarno treba pomoć
Čovek je dužan „i Bogu i ljudima“, te se ta firma vodi na neko drugo lice (da nije tako, ne bismo nikad ni došli u taj prostor, budući da se po gradu tačno zna ko je i kakav dotični). Sitne pakosti poput lomljenja naše reklamne table sa ulaza (dva puta), insceniranja provale, klrađa, čupanja cveća iz žardinjere, pozivanje policije i izmišljanje „napada“... su naš problem sa kojim se koliko-toliko nosimo, ali suštinski problem je da je taj čovek zaista slučaj za psihijatriju, vrlo bolestan i vrlo opasan. Ono što ja znam je da je svojevremeno napao devojku koja je kod njega radila kao predavač (uštinuo je za dojku!), intervenisala je policija, slučaj se vodi na Sudu... on se ne pojavljuje i sve to traje duže od godinu dana.
Drugi put je napao svog „saradnika“ (i zvaničnog vlasnika firme) tako što je izvukao katanu (ako neko ne zna šta je to – najbliže odgovara naziv „hladno oštro oružje kojim se seku glave“) uz povike „Odsećiću ti glavu!“. Srećna okolnost je da je taj čovek fizički u boljoj kondiciji, te se odbranio i izlupao ga pošteno (danima je šetao po gradu sa masnicama i „pogačama“ po licu). Intervenisala policija, slučaj predat sudu, proces još nije počeo...
Nas konstantno presreće, vrlo ružno psuje i neprekidno preti. Slična situacija je i sa radnicima koje ne plaća. Ono zbog čega ja nisam mirna je mogućnost da nasrne na neko, daleko bilo, dete koje dolazi tu na časove, jer je bilo drsko, reklo mu nešto što ne treba... I stvarno nisam mirna i stvarno sam ubeđena da sve to nije ni malo naivno. Takav ludak slobodno šeta ulicom :dontunderstand:
Moje pitanje je da li lekari znaju postoji li način da se on prisilno sprovede na neko posmatranje, da se pošalje na neko lečenje i tako predupredi neka, daleko bilo, nesreća koju bi mogao napraviti? :think:Sistem je spor, on, na žalost, ima „svoje ljude“ i to obilato koristi usporavajući sve svoje procese. Ne bih da okrećem glavu , jer ni onaj nije pokazivao posebne znake ludila pa je puškom pobio pola sela... da ne nabrajam dalje. Nikad ne znate kada takvima može da „padne klapna“.
Hvala na strpljenju.
 
Poslednja izmena:
Strasno !
Ne znam sta se moze uciniti. Policija reaguje ukoliko postoje pretnje (nije nuzno da se dogodi realizacija istih). Mozda tada moze da se izda nalog za psihijatrijsko posmatranje?
Ne mogu da zamislim da sad covek ugrozen takvim agresivnim ponasanjem sam pokusava da sprovede "istragu" da li je taj pod lekarskim nadzorom, da li neko od bliznjih ima nekakav (pozitivan)uticaj na njega... Valjda bi to morala da uradi policija, posle prijave.
Nezavidna situacija :(
 
Strasno !
Ne znam sta se moze uciniti. Policija reaguje ukoliko postoje pretnje (nije nuzno da se dogodi realizacija istih). Mozda tada moze da se izda nalog za psihijatrijsko posmatranje?
Ne mogu da zamislim da sad covek ugrozen takvim agresivnim ponasanjem sam pokusava da sprovede "istragu" da li je taj pod lekarskim nadzorom, da li neko od bliznjih ima nekakav (pozitivan)uticaj na njega... Valjda bi to morala da uradi policija, posle prijave.
Nezavidna situacija :(
Policija dolazi na poziv i to nije problem.
Problem je što policija samo uzme izjave i slučaj preda tužilaštvu. Čak i pretnje su nedokazive ukoliko ne postoji svedok!
Konkretno, mogao bi nekog i isprebijati, ali ako je "u četiri oka" - nikom ništa. Policija samo pravi zapisnik, a ti posle na sudu dokazuj da je to bio baš on... :dash:
 
Smeh: na žalost ne postoji zakonska regulativa koja bi dozvolila njegovo prisilno privodjenje i hospitalizaciju sem u slučaju da je akutno homicidan ili agresivan prema "drugim licima ili njihovoj imovini" (dakle ako nasrne na njega, nesto razbija, lomi itd). Sve sto mozete ti i D. je da vrsite kontinuirane prijave. Tuzno ali je tako - vidis da s evec dva proces vode protiv njega na sudu, mislim naravno da je on za lecenje od psihopatije ali zbog toga ga na zalost ni jedna ustanova nece hospitalizovati. Tacno je da ne znas kad ce se takvom otkaciti osigurac u glavi, ali onda zakon kaze - ni za tebe, mene ili bilo koga ne znas kad ce mu se otkaciti osigurac u glavi pa nas ne moze milicija sprovoditi u ludnicu samo zato sto nekad besnimo: milicija ga sprovodi u zatvor a ostecena strana ga tuzi, no zakon ne smatra da je lsucaj za bolnicu nego za sud. Uopste uzev, zakon je napravljen tako (mozda u ovoj zemlji ludaka malo nesrecno) da stiti ljudska prava i maksimalno onemoguci prisilnu hospitalizaciju u ustanove za mentalno zdravlje kako bi se izbegle brojne moguce manipulacije. No kod nas gde ludaka ima u salvama ( i to ne mislim na one sirote ljude koji su hospitalizovani i koji s elece vec na one koji ne misle uopste da im nesto fali i setaju slobodno ulicom) taj zakon i nije najsrecnije resenje.
Sta d ati kazem...znam da se brines. Znam da vas uznemirava......Ne mozes nista. To su zalosne cinjenice....
 
Hvala na odgovoru, u svakom slučaju.
Problem je što ja, iako živim u ovom gradu čitav život, nisam imala baš nikakve kontakte i posla sa policijom, te nemam tamo ni neke "poznanike" koji bi mogli pomoći.
Užasno je neprijatno kada ti dođu na vrata (makoliko da su ljubazni!) i traže izjavu jer vas je deklarisani ludak prijavio za to i to (mislim... da vam ne pričam: pretnje u vreme kad uopšte nismo bili u firmi, nekad ni u gradu, krađa zastave sa balkona visokog 7-8 metara, krađa nekih knjiga koje nikad nije ni imao...) i vi delujete uznemireno jer vas sve to nervira, a nemoćni ste... :roll: Ili (što se mom dragom, priznajem, dešava :rumenko:) vam pukne film pa počnete paljbom po dotičnom... a policija vas posmatra kao ludake na gomili sa njim... Strašno!
No, zaista to nije suština problema... već ono kada on izgubi kontrolu pa je tako bio napad na devojku predavača, potegnuta katana kojom zaista za malo nije ubio čoveka... Šta da je bio neko slabiji?
 
eto ša ti je komšijska netrpeljivost.......pa poota 2 jer je reč o poslovnom prostoru...pa i da nije konkoorencija..uvek je konkoorencija...........ne znam stvarno kako bih se ponašao....svaki droogi dan u palati pravde prazne zgradu zbog prijave podmetanoote bombe.......definitivno stvari ne foonkcionišu i tamo gde bi trebale.....a građani sasvim opravdano nemaju poverenje........i ša sa loodim pojedincem koji te uznemirava.........ometa rad i život...ako je uznajmljeni prostor...selio bih se dalje.......ako sam vlasnik......ne znam da li bih našao naćin.......al bih pokoošao da stavim kookavici do znanja da neću biti uvek tolerantan.............mism, užasno je i kad čovek počne da misli na takve stvari.......a ko vadi cveće iz žardinjera........zlotvor je najveći..........
 
Pošto kažeš da svi znaju kakav je, ne razumem roditelje koji mogu da uopšte i puste svoju decu da dolaze u tu školu! Pa, valjda nije jedina?! :think:
Ne razumem ni ja!
U gradu ima zaista mnogo škola koje se bave istom delatnošću, tako da...
Ova je jako dugo prisutna, ljudima je ime "ušlo u uši", a nejgov "specijalitet" su "besplatni" kursevi za decu sudija, lekara, novinara... svih za koje proceni da bi "mogli trebati".
Ljude najčešće ne zanima šta se dešava "iza kulisa", tako da i ne dolaze do saznanja sa kim imaju posla. Oni koji se raspituju - definitivno odu negde drugo.
Ja nisam naišla na čoveka u gradu koji je bilo kad bilo šta imao sa dotičnim a da o njemu nema jako, jako loše mišljenje.
 
E sad, diskutabilno je.....
Al' stvarno postoji analogija.

Mislim, ovaj ludak može ovako da maltretira narod još godinama i da mu dlaka ne zafali s glave, i to je kad niko ne reaguje, ili reaguje jedna budala pa ta budala na kraju završi kao crna ovca. Šmrc.
 
Da je naći još jednog sličnog pa mu iznajmiti vaš prostor, da se poubijaju međusobno. Jedan u bolnici, ili mrtav, drugi u zatvoru na duže... pa mir ostalima koji hoćemirno da žive. Ima problema sa hospitalizacijom, čak i kada bi ga neko ocenio kao opasnog - nema mesta. Naša država samo gradi i renovira zatvore, da se jadni kriminalci ne pate, a bolesnici i njihove žrtve nikoga ne potresaju.
 

Back
Top