Политика и ћирилица

Прочитајте овај феноменалан текст г-дина Антонића.

ПС. Надам се одговору на следеће питање: А где то пише да је латиница српско писмо?
 
Poslednja izmena:
I ćirilica i latinica se mogu smatrati srpskim pismima, jer su oba proizašla iz srpskog vinčanskog pisma, kao i grčki alfabet.
U vreme kada se koristilo vinčansko pismo, postojalo je samo još jedno, a to je sumersko klinasto pismo, koje nije srodno vinčanskom. Iz sumerskog je nastalo orijentalno kinesko i indijsko, kao i bliskoistočno hebrejsko i arapsko i još neka manje zastupljena pisma.
Iz vinčanskog je nastalo grčko, latinsko, glagoljica i ćirilica.
 
Па чије је онда?

Господина Људевита Гаја.

Gaj.jpg
 
С тим што за винчанско уопште није нити сигурно да је уопште писмо, нити је по том питању ишта систематизовано, већ су само изоловани они симболи који личе на ране облике феничанског писма, али небитно, рецимо да је тако.

Ћирилица је комбинација највећим делом грчког писма, затим хебрејског и латинског, са понеким оригиналним знацима које су смишљали Румуни и Срби, а латиница искључиво латинско писмо без нарочитих иновација за гласове који у латинском не постоје.

И грчко и латинско писмо имају исти корен, али латиница и ћирилица су настали када су грчки алфабет и латинска абецеда били већ јасно формирани и међусобно различити.
 
лоше спавао па устао на леву ногу ..ја никада нисам разумео зашто одбацујемо латиницу..али сам више пута написао да треба да копирамо онај руски закон о употреби писма па да СЛО-ХР фирмама ударамо порез на употребу латинице.
 
лоше спавао па устао на леву ногу ..ја никада нисам разумео зашто одбацујемо латиницу..али сам више пута написао да треба да копирамо онај руски закон о употреби писма па да СЛО-ХР фирмама ударамо порез на употребу латинице.

Па нешто тако, да направимо још и неку материјалну корист, и да "оћириличимо" суседе који се мало праве мутави, а уствари да задржимо оба. Мало је чудна ситуација да у једном језику постоје два писма, али шта да радимо... дете се родило, ваља га љуљати...
 
Значи немачко?

Не контам шта хоћеш да кажеш.

Хрвати су "откупили" ауторска права.

Значи, хрватско писмо. Многи грађани Србије пишу хрватским писмом.

Врло лако се у будућности може десити да хрвати прогласе да су све књиге што су написане на хрватској латиници припадају хрватском књиговоственом опусу.
 
лоше спавао па устао на леву ногу ..ја никада нисам разумео зашто одбацујемо латиницу..али сам више пута написао да треба да копирамо онај руски закон о употреби писма па да СЛО-ХР фирмама ударамо порез на употребу латинице.

Не треба заборавити на кинеске ресторане и бутике!

Тај исти закон постоји и у Америци.
 
Хрвати су "откупили" ауторска права.

Значи, хрватско писмо. Многи грађани Србије пишу хрватским писмом.

Врло лако се у будућности може десити да хрвати прогласе да су све књиге што су написане на хрватској латиници припадају хрватском књиговоственом опусу.

Pa, zbog toga ni ne smemo da se odreknemo latinice, jer su mnogi Srbi stvarali na njoj.
 
Хрвати су "откупили" ауторска права.

Значи, хрватско писмо. Многи грађани Србије пишу хрватским писмом.

Врло лако се у будућности може десити да хрвати прогласе да су све књиге што су написане на хрватској латиници припадају хрватском књиговоственом опусу.

a od koga su ih to otkupili????????:dontunderstand:

tebi je dovoljno da se neko prozove pametnim i da mu poveruješ ?

Bravo!
 
они нису признали самопроглашену државу

Нема то везе. Правила важе за све без изузетка.

Обашка да се плаћају додатне таксе ако је назив фирме на страном језику.

+++

Неки наш земљак је хтео у Лос Анђелесу да отвори ресторан под називом "Лесковачки роштиљ". Кад је видео колике га таксе чекају на име тога што је планирао да на јавном месту истакне натпис на страном језику (на неенглеском) и на страном писму (нелатиничном) решио је да дигне руке од свега и одлучи да ће се ресторан звати "Hamburger".
 
Па нешто тако, да направимо још и неку материјалну корист, и да "оћириличимо" суседе који се мало праве мутави, а уствари да задржимо оба. Мало је чудна ситуација да у једном језику постоје два писма, али шта да радимо... дете се родило, ваља га љуљати...

Феничани су имали два писма али пусти историју..ако може да им наплатимо ја сам увек ЗА.

има оних примера у храмовима Маја и Ацтека као и многи храмови по Азији где су неки догађаји из историје исписани на два писма.

Велико помрачење које се десило у далекој историји(4-5 век нове ере) и киша метеора у храму Маја је исписана на два писма.У почетку су мислили да се ради о два различита догађаја али када су у Индокини и Индији откривени(19 век) храмови који "пишу" о истом догађају (енглески истраживач) дошли су до закључка да су Маје писале на два језика о истом том догађају.

Нема везе да ли пишемо на латиници или на ћирилици богатсво је имати два писма.
Ако још можемо то да наплатимо ...још боље.:P
 
Нема то везе. Правила важе за све без изузетка.

Обашка да се плаћају додатне таксе ако је назив фирме на страном језику.

+++

Неки наш земљак је хтео у Лос Анђелесу да отвори ресторан под називом "Лесковачки роштиљ". Кад је видео колике га таксе чекају на име тога што је планирао да на јавном месту истакне натпис на страном језику (на неенглеском) и на страном писму (нелатиничном) решио је да дигне руке од свега и одлучи да ће се ресторан звати "Hamburger".

A, što ne Leskovac barbecue?

Jedan moj prijatelj na Floridi ima srpski restoran. Glavni hit mu je jelo Black George stake.
Ko bi od njih izgovorio Karađorđeva šnicla? Ovako im zvuči kao neko gusarsko jelo pa svi žele da probaju. A, kad probaju, da se zove wc šolja naručiće ga ponovo.
 
A, što ne Leskovac barbecue?

Jedan moj prijatelj na Floridi ima srpski restoran. Glavni hit mu je jelo Black George stake.
Ko bi od njih izgovorio Karađorđeva šnicla? Ovako im zvuči kao neko gusarsko jelo pa svi žele da probaju. A, kad probaju, da se zove wc šolja naručiće ga ponovo.

један мој рођак исто има фирму и пише на енглеском а има рекламу и на српском ћирилично и латинично...а цена је само 20% више.

ми овим унијатима можемо да узимамо мало више на пример 80% брат брату...мислим да није много.
 

Back
Top