Koga laže Vuk Jeremić?

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Спреман сам да прихватим било коју функцију на коју ме предложи Демократска странка, након консултација са председником, одговара досадашњи министар спољних послова Вук Јеремић на питање да ли би и у новој влади могао да буде министар спољних послова. Нада се, каже, да ће влада бити формирана врло брзо „јер смо ми као земља суочени са веома озбиљним спољнополитичким проблемима”. „Свет иде, не стаје, и не можете у међународним односима узети тајмаут, поготово када су процеси који су за нас од виталног интереса толико ослоњени на спољнополитичка догађања. Не бисмо смели себи да приуштимо неки продужени период преговарања о формирању владе. Као министар спољних послова могу да кажем – што брже, то боље, јер нико неће да нас чека”, објашњава Јеремић.
Очекујете да СПС буде у тој влади?
Очекујем да буде формирана већинска влада на основу резултата избора. По мени, најзначајнији елемент тих резултата је убедљива победа коалиције За европску Србију. Мислим да је разлика између нашег блока и следеће странке највећа од демократских промена 5. октобра и да су се грађани јасно определили. Очекујем стабилну демократску владу која ће за своје приоритете имати оне које је понудила коалиција За европску Србију и за то добила јасну подршку грађана.
Владу са СПС-ом?
Владу коју ће предводити коалиција За европску Србију. Наредни дани биће посвећени преговорима, а ми смо за наших пет кључних принципа добили јаку подршку. Ко је спреман да подржи тих пет принципа биће добродошао партнер.
Кажете да су грађани јасно гласали за европску будућност. Да ли су ти грађани гласали и за то да СПС буде у влади?
Грађани су гласали, и на основу тих гласова имамо парламент. Свако ко је ушао у парламент има легитимно право да преговара са најјачом странком о томе да ли може да формира владу.
Председник Тадић каже да је СПС потпуно прихватљив као партнер у будућој влади.
СПС је потпуно прихватљив, као и свако други ко подржи пет приоритета.
Откуд та промена у ставу Демократске странке према СПС-у?
Ту нема никакве промене. Ако СПС прихвати пет принципа који су добили тако јаку подршку грађана, он је прихватљив, као и било ко други ко прихвати те принципе. Ми смо однели победу на изборима чврсто, јасно и бескомпромисно се залажући за такву политику. Ја могу најслободније да говорим о два принципа за која сам био задужен у досадашњој влади – један је очување суверенитета и територијалног интегритета ове земље свим правним, политичким и дипломатским средствима, други је убрзана европска интеграција Србије. Што се тиче конкретно СПС-а, моје разумевање је да они та два спољнополитичка приоритета чврсто подржавају.
Иако СПС има историју из деведесетих коју је Демократска странка увек критиковала?
Понављам, имамо пет принципа који су по нама кључни за будућност ове земље. Верујем да у Србији има довољно политичких елемената који ће стати иза ових принципа и тиме омогућити стварање стабилне, чврсте владе која ће трајати четири године, извести нас на пут европских интеграција и наставити борбу за очување суверенитета и територијалног интегритета.
Да би се то десило, да би потписани Споразум о стабилизацији и придруживању ступио на снагу треба сарађивати с Хашким трибуналом...
То је наша обавеза по међународном праву. Влада коју буде предводила коалиција За европску Србију биће влада континуитета политике према Косову и Метохији, а наша аргументација се ту превасходно ослања на међународно право. Део наших међународних обавеза је и сарадња са Хашким трибуналом и, зато, ако желимо да наставимо политику према Косову и Метохији ми морамо да поштујемо међународно право. Ја верујем да ће у парламенту и даље бити готово једногласна косовска политика.
СПС је изричито против изручивања оптужених за ратне злочине. Како бисте с њима у влади наставили европске интеграције?
Наше међународне обавезе, укључујући и сарадњу са Хашким трибуналом, не смеју бити доведене у питање. Између осталог, и због стабилности наше косовске политике. То ће у сваком случају бити елемент коалиционих преговора, укључујући и оне са Социјалистичком партијом Србије.
Ако будете у влади, да ли ћете се заложити за враћање амбасадора у земље које су признале независност Косова?
У овој фази, један од главних елемената наше борбе је придобијање већине у Генералној скупштини Уједињених нација за усвајање резолуције коју планирамо да предложимо. Након гласања у септембру, за које верујем да ће бити у нашу корист, и којим ће бити затражено мишљење Међународног суда правде, могу да замислим дебату на тему какву тактику треба применити у наредној фази борбе. То би можда подразумевало и промену тактике према земљама које су нажалост признале нелегално проглашену независност.
Ако до септембра Србија не буде имала владу, како би утицало на њен положај?
Уколико у најскорије време не буде владе, нећемо бити у прилици да се пуним капацитетом залажемо на спољнополитичком плану, и то у времену које је пресудно пред Генералну скупштину УН. Зато се надам да ће све странке које су ушле у парламент, и оне које ће бити у влади, и оне које ће бити у опозицији, показати одговорност према државним питањима. Искрено се надам да ћемо што пре добити владу. Свет не може да чека.
Шта ако влада буде састављена од радикала, ДСС-а и социјалиста?
То би била политичка трговина којом би се поништила демократска воља грађана.
Али, ако они имају већину у скупштини?
Једна ствар је аритметика, а друга политика. У том референдумском смислу, глас грађана је био више него јасан – глас за европску Србију. Огромна је разлика између блока За европску Србију и прве следеће странке. Једна ствар је говорити у неким замраченим собама, трговати мандатима, а друга ствар је поштовати демократски изражену вољу грађана. Ми смо имали оштру кампању, жестоко супротстављена гледишта, и једна страна је јасно однела превагу. Свака врста постизборне трговине која би игнорисала тако јасно изражену вољу грађана имала би за резултат једну нестабилну, поларизовану, лошу ситуацију. Нама треба стабилност. Треба нам снаге да изградимо мостове између власти и опозиције, јер нам је неопходна јединствена политика према Косову и Метохији, какву смо имали и у претходном сазиву парламента.
Да ли ћете тако говорити и ако будете у опозицији?
Верујем да политика према Косову и Метохији не треба да буде промењена и да треба да је подржавамо на начин на који смо је и до сада подржавали. Што се тиче других елемената спољне политике, пре свега мислим на европске интеграције, ни ту не сме бити компромиса. Јасно изражена воља грађана за то да се иде у наставак интеграција не сме бити игнорисана.
''Politika''.
Vuk Jeremić kaže da se DS ne menja,nego SPS...Mene zanima šta je Dačić promenio ako se zna da je njegov jedini cilj novac,to jest koferčići.Koga laže Vuk Jeremić?:super:
 

Back
Top