Joga

Vidim da se ponovo mesaju pojmovi Chi Kung-a i joge, pa bih zeleo da kazem nekoliko reci o tome .
Yoga predstavlja grupu drevnih spiritualnih disciplina cijim praktikovanjem treba da se stekne dublji uvid ili razumevanje sustine postojanja . Yoga kao skup disciplina je neraskidivo vezan za gotovo sve Indijske religijske sisteme , i predstavlja deo prakse istih . Postoje razlicite vrste Yoge , a najpoznatiji sistemi su : Hatha Yoga, Karma Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga,i Raja Yoga. Razliciti sistemi yoge imaju razlicite tehnike i nacine na koji se upraznjavaju , pocevsi od fizickih vezbi , do specijalnih sistema meditacije . Hata Yoga , je najpoznatija , i predstavljena je kao sistem fizickih vezbi koje sluze odrzavanju dobrog zdravlja . Ipak se i ova "najbezazlenija " grana Yoge duboko se oslanja na indijske religijske sisteme koji cine sustinu oko koje je ovaj , a i svi ostali sistemi Yoge "konstruisani" . Ukratko , upraznjavajuci Yogu , covek praktikuje neki od Indijskih religijskih sistema , cesto i nesvstan te cinjenice. Dalje indijski , religijsko filozofski sistemi , pa medju njima i Yoga imaju specificno vidjenje coveka , i univerzuma uopste , i vrsta enerija koje postoje i njihove razmene i kontrolisanja, i ovo gotovo da nema dodirnih tacaka sa praksom kontrole Ki-ja .
Sa druge strane , Kineska praksa aktiviranja i kontrole Ki energije se zasniva tradicionalnoj kineskoj medicini koja je starija od prakse Yoge , i ne oslanja se ni na kakve religijske sisteme , mada je pod velikim uticajem Taoizma , kao jednog od glavnih Kineskih filozofskih sistema . Za razliku od Yoge kojoj je odrzavanje zdravlja sporedni cilj , u tradicionalnom kineskom sistemu lecenja i Chi Kung praksi to je osnovni cilj.
S' obzirom da sam prosao osnovnu Chi Kung obuku kod jednog od najvecih Kung Fu i Chi Kung majstora , Davida Cheung-a , mogu slobdno da kazem Yoga i Chi Kung nemaju nikakvih dodirnih tacaka .Pre svega , Chi Kung praksa nema nikakvih religijskih konotacija ( u svakom slucaju ne bi trebalo da ih bude , i u nasem sistemu ih nema ) , dalje , nema restrikcija u pogledu ishrane i koriscenja duvana ,sto na yogi nije slucaj , jer se tamo ne samo preporucuje , vec insistira na vegetarijanskoj ishrani , kao i prestanku koriscenja duvana , potpunog odsustva alkohola itd , sto su u stvari odredbe indijskih religijskih sistema . Dalje , u Chi Kung sistemu sa kojim sam upoznat nema prakse koja coveku menja stanje svesti , dakle , nema meditacije tokom koje covek gubi kontrolu nad sopstvenom svescu i ulazi u stanja koja nisu , da se tako izrazim uobicajnena , mada bi bilo ispravnije reci , nisu normalna stanja svesti .Praksa meditacije je svojstvena odredjenim vrstama Yoge , i to je takodje jedan vid praktikovajna indijskih religija . Ne zelim da neko pomisli da imam nesto protiv Yoge ili indijskih religija , i svi imaju pravo da se opredele i izaberu cime zele da se bave i kome da se mole , ali mislim da bi Yoga instruktori trebali da svojim polaznicima objasne o cemu se zapravo radi , kako bi ljudi imali potpune informacije i kompletnu sliku sistema kojim se bave. I na kraju , citav ovaj tekst je napisan samo da bi se napravila razlika izmedju prakse Chi Kung-a i prakse Yoge , kako ljudi ne bi bili u zabludi ,jer se zaista radi o dva sistema koji nemaju nikakvih dodirnih tacaka .
 
ZUTI CAR
ako shvatam,savetujes pusenje i alkohol?
i zameras yoga instruktorima sto savetuju da se ove supstance ne konzumiraju,takodje
kazes da se bavis chi kung sistemom,al ne znam koliko si dugo praktikovao i koje sve sisteme yoge da bi znao dal ima slicnosti il ne...
i krajnje
ako je kineski sistem chia to jeste protoka energije kroz telo realan,zar to ne bi bio isti energetski sistem koji bi se i joga praktikant bavio jer on nema drugu vrstu energetskog sistema vec samo onu koja je zajednicka svim ljudima...
pa je malo cudno da zelis da napravis razliku izmedju energetskih vezbi chi kunga i yoga tradicije ako se bave istom telesnom energijom???
 
sa teorije na praksu
par slicica
(bilo bi interesatno da i drugi ubace neke slicice :) )
 

Prilozi

  • nesto 039.jpg
    nesto 039.jpg
    25,1 KB · Pregleda: 12
  • nesto 041.jpg
    nesto 041.jpg
    68,4 KB · Pregleda: 10
  • nesto 042.jpg
    nesto 042.jpg
    21,6 KB · Pregleda: 10
  • nesto 044.jpg
    nesto 044.jpg
    25,5 KB · Pregleda: 9
Vidim da se ponovo mesaju pojmovi Chi Kung-a i joge, pa bih zeleo da kazem nekoliko reci o tome .

Neki netradicionalni stilovi chi kunga su stvoreni jos u ranijim vremenima dolaskom budistickih misionara iz Indije u Kinu .Isto tako uz malo dodavanja seksualno magijskih vezbi izTantrizma,koje su u Kini pre toga bile nepoznate ,a sada se predstavljaju kao deo "kineske tradicije".(Iako ih sami Kinezi ne dozivljavaju kao deo svoje tradicije).Da bi se taj modernizovani "chi kung" dodatno usavrsio dodate su prakse iz Kabale,malo iz samanske tradicije severnoamerickih Indijanaca,(umalo da zaboravim-- tu su i neizbezne piramide,bosanske ili egipatske,kao i vladari sveta koji obitavaju na vrhovima Himalaja .:) )

Hata Yoga , je najpoznatija , i predstavljena je kao sistem fizickih vezbi koje sluze odrzavanju dobrog zdravlja . Ipak se i ova "najbezazlenija " grana Yoge duboko se oslanja na indijske religijske sisteme koji cine sustinu oko koje je ovaj , a i svi ostali sistemi Yoge "konstruisani" .

Sta o korisnim asanama i pranajami kazu ozbiljni učitelji koji upraznjavaju Hatha jogu ?

"....Zato se 99% prakticara preplasi perspektivom vec u najlaksim i najprakticnijim stvarima: asanama i pranajami.Oni citaju o cudesnim i glupavim efektama za koje je navedeno da se postizu pomocu najlaksih fizickih proces u neshvatljivo kratkom vremenu,i sa lakomoscu ih se prihvataju na nekoliko meseci.....Oni jos i prodju dobro ,ali drugi zapadaju u ozbiljne greske tokom tog procesa i svoje zivote zavrasavaju kao mentalno poremecene osobe.."
Napisao---Swami Visnu Devananda,licni ucenik Swami Sivanande nekadasnjeg poglavara Risikes skole joge.

Sa druge strane , Kineska praksa aktiviranja i kontrole Ki energije se zasniva tradicionalnoj kineskoj medicini koja je starija od prakse Yoge , i ne oslanja se ni na kakve religijske sisteme , mada je pod velikim uticajem Taoizma , kao jednog od glavnih Kineskih filozofskih sistema . Za razliku od Yoge kojoj je odrzavanje zdravlja sporedni cilj , u tradicionalnom kineskom sistemu lecenja i Chi Kung praksi to je osnovni cilj.

Chi kung je znatno stariji od Taozima,iak se najčešće dovodi u vezu sa njim.Taoisti su tumacili vezbe chi kunga u skladu sa idejama svoje religije.Jedan od zacetnika taoisticke filozofije ,Cuang Ce je pisao u 4. veku p.n.e. o chi kungu kao o vec postojecoj i rasirenoj praksi u Kini.Kao sto su na nekim arheoloskim nalazistima iz doba dinastije Šan (1500 godina p.n.e. vise od hiljadu godina pre stvaranja Taoizma) otkrivene figure koje prikazuju neke standardne vezbe chi kunga. A chi kung kao medicinska praksa se spominju jos u Kanonu Interne Medicine Huang Dia,najstarijoj kineskoj medicinskoj knjizi (oko 2500. godina p.n.e.)



Ne zelim da neko pomisli da imam nesto protiv Yoge ili indijskih religija , i svi imaju pravo da se opredele i izaberu cime zele da se bave i kome da se mole , ali mislim da bi Yoga instruktori trebali da svojim polaznicima objasne o cemu se zapravo radi , kako bi ljudi imali potpune informacije i kompletnu sliku sistema kojim se bave. I na kraju , citav ovaj tekst je napisan samo da bi se napravila razlika izmedju prakse Chi Kung-a i prakse Yoge , kako ljudi ne bi bili u zabludi ,jer se zaista radi o dva sistema koji nemaju nikakvih dodirnih tacaka .

Kakvi joga "instruktori" ?
Da to nije mozda jedan nas lokalni guru,koji je nabavio kratki DVD,bazicnih vezbi chi kunga ,priucio se na nekoliko "intenzivnih" treninga i sad to podvaljuje svojim ucenicima,kao "davno skrivanu misteriju joge koja se otkriva samo posvecenima"?

Proucavanjem tradicionalnog chi kunga u naucnim institucijama u NR Kini je potvrdjeno da chi kung ima potencijalnu terapeutsku vrednost ,ako se vezba pod nadzorom kvalifiovanog ucitelja,kao sto predstavlja i deo tradicionalnog treninga mnogih borilackih vestina.Samim tim postao je veoma popularan u svetu.Sa malim zakasnjenjem od 30 godina sada je postao poznat i u nasoj zemlji.Otud toliko insistiranje na "slicnostima" izmedju joge i chi kunga.Efikasan nacin da se profiti uvecaju.

Mantak Čia,visegodisnji praktikant Kundalini joge,je svojim dolaskom u USA ,naglo postao taoista kao i strucnjak za chi kung,i ubrzo najpopularniji učitelj chi kunga na planetarnom nivou.Stvorio je skolu pod imenom "Isceliteljski Tao",nakon izvesnog broja godina prvobitna skola sada vec velika organizacija je dobila naziv "Univerzalni Tao" a danas se zove "Kosmicki Isceliteljski Tao" (Šta je sledeći korak? )
Vec odavno je izgubio svaki kredibilitet u USA i zapadno evropskim zemljama.Ali zato sada drzi kurseve po istocno evropskim zemljama,a njegove knjige i video snimci se odlicno prodaju .
Kako u praksi izgleda zivot i delovanje ovog sledbenika Taoa ?

Pustinjacka koliba u kojoj zivi skromni taoista:

kuca-1.jpg


Kućica za čaj:

kucicazacaj-1.jpg


Omalena sala za vezbanje:

salazavezbanje-1.jpg


Klošarski oltar:

oltar_-1.jpg


Planinske pećine u kojima vežbaju učenici velikog majstora:

sobe-1.jpg


Iako naši strucnjaci za jogu ne mogu da se mere sa ovom legendom ipak i nižerazredni instruktor joge u našoj zemlji može mesečno da izvuče izmedju 400-500 eura minimum(za 2 --3 treninga po nedelji u trajanju od samo sat do sat i po vremena,ukljucujuci i intenzivne kurseve,vikend radionice i letnje ili zimske kampove).A sposobniji izvlače i znatno više.
 
Poslednja izmena:
ZUTI CAR
ako shvatam,savetujes pusenje i alkohol?
i zameras yoga instruktorima sto savetuju da se ove supstance ne konzumiraju,takodje
kazes da se bavis chi kung sistemom,al ne znam koliko si dugo praktikovao i koje sve sisteme yoge da bi znao dal ima slicnosti il ne...
i krajnje
ako je kineski sistem chia to jeste protoka energije kroz telo realan,zar to ne bi bio isti energetski sistem koji bi se i joga praktikant bavio jer on nema drugu vrstu energetskog sistema vec samo onu koja je zajednicka svim ljudima...
pa je malo cudno da zelis da napravis razliku izmedju energetskih vezbi chi kunga i yoga tradicije ako se bave istom telesnom energijom???

Nema razloga za ljutjnu , niti ikakvog razloga da se moj post tako bezobrazno pogresno tumaci .No, da objasnim ponovo , ne preporucujem koriscenje duvana , niti alkohola , vec kazem da yoga instruktori to zabranjaju , kao i konzumiranje mesa jer im tako propisuje religija , a ne iz zdravstvenih razloga.Sa tacke gledista Chi Kunga nije neophodno odricati se bilo cega da bi se postigli rezulati , mada se savetuje izbegavajne duvana , i naravno , pijan covek ne moze da se bavi bilo cime , ali tu i tamo casa vina nikome ne skodi , a sto se ishrane tice nema nikakvih restrikcija . Dalje ,Chi Kung je sistem odrzavnja dobrog zdravlja bez ikakvih religijskih aspekata , zasnovan na tradiciji kineske medicine ,trening joge je ekvivalnet hriscanskoj liturgiji ili muslimanskoj zajednickoj molitvi , i jednom treba to otvoreno reci ljudima . Dalje , mada efekti vezbajna ova dva sistema u pocetku mogu imati slicnosti , to ne znaci da se radi o istoj stvari , kako se ovde zeli predstaviti , niti se radi o istim , pa cak ni slicnim vezbama , niti se radi o istoj energiji . Radi li se ovde o neznanju ili namernom mesanju ova dva sistema ne znam , ali svakako treba reci istinu , izneti sve informacije , pa ljudi neka sami procene sta je za njih dobro a sta nije . Da ne bude zabune , ja nemam nikakvu skolu, klub , ucenike , nikakvu materijalnu korist od chi kunga , prosto radim za sebe , i tako ce i ostati , a ono sto znam od chi kung-u doslo je od coveka koji se citavog zivota bavi time , i ima iza sebe bukvalno hiljade ljudi kojima je svojim znanjem i svojom terapijom koja se zasniva na chi kungu , pomogao . Radi se , kako sam vec rekao, o Majstoru David-u Cheung-u , koji jedan od svakako najvecih Wing Chun majstora , i majstoru chi kunga . Sto se joge tice , ako neko zeli da se posveti obozavanju indijskih bozanstava , onda je sasvim u redu da se bavi jogom , u suprotnom , ako neko ne zeli da menja svoja religijska uverenja , a treba mu aktivnost kojom ce odrzava dobro zdravlje i kondiciju , bolje je da ode na plivanje , fitnes , teretanu , ili takvu neku aktivnost , rezulati su isti kao i kod bavljenja jogom , ali se bar covek ne izlaze opasnosti da udje u nesto sto ne zeli , i sa druge strane u boljim sportskim klubovima rade profesionalni treneri , kvalifikovani da rade svoj posao , sto je retkost alternativnim sisteima , gde se "instruktori" obucavaju kako rece neko sa dopsnih kurseva ili skidaju "znanje" sa interneta. Poenta citave price je da zelim da ljude upozorim da je potreban krajnji oprez u izboru discipline i instruktora i da je zaista porebno dobro se obavestiti o svemu , jer za sada postoji zakon koji bi regulisao ovu oblast , pa ljudi ne retko bivaju prevareni i uvuceni u razne neprijatne situacije.
 
jel devojka mozda JABUKICA :)???

svejedno

disanje,to jeste razni vidovi pranajame,osnovno da ti prija dok radis... ima ih raznih.
jedan vid,udisaj i izdisaj traju dva puta duze od zadrzavanja,radis brojanje,za brojanje koristis neki tempo i brojih 4:2 5:2 8:4 10:5
dakle uglavnom odnos da je udisaj duplo duzi od zadrzavanja
ako ti ne prija da zadrzis dah ,onda radi bez toga
kicma prava...
telo opusteno
oslobodi lice grimasa...grceva
opusti celo telo

javi mi se na MSN za vise detalja... jos ako imas mikrofon da ne moram da kucam :)

MSN vatrenikrug@hotmail.com
e da...imas i kontemplativni dah.radis lezeci,dobar za ulazak u duboku relaksaciju :)
ideja jeste
prvo udise u stomak pa u pluca,pa prvo izdises iz stomaka pa iz pluca...
ima malih caka al provalis sve vezbom il me kontaktiras il vec nekog ko to radi...
i tako ;)

:)Hvala vockice! Procitala.... mada koliko cu uspeti videcu, nece skoditi nadam se to sto si napomenujo samo da me srce ne zadrma....ha ha....imam relativno zdrav organizam....osim....evo neku noc me uhvate grcevi u crevima od princez krofni kupovnih u kutiji pa se prave kuci.....bilo ih je lepo jesti ali kasnije uzas... uz malo vezbe disana itd. Molitve.... i jedne kasicice sirupa hvala Bogu prestade! Hvala ti puno!:bye: PS. Uvek kada radim vjezbe osetim toplinu u tjelu, a kasine olaksanje.
 
jel devojka mozda JABUKICA :)???

svejedno

disanje,to jeste razni vidovi pranajame,osnovno da ti prija dok radis... ima ih raznih.
jedan vid,udisaj i izdisaj traju dva puta duze od zadrzavanja,radis brojanje,za brojanje koristis neki tempo i brojih 4:2 5:2 8:4 10:5
dakle uglavnom odnos da je udisaj duplo duzi od zadrzavanja
ako ti ne prija da zadrzis dah ,onda radi bez toga
kicma prava...
telo opusteno
oslobodi lice grimasa...grceva
opusti celo telo

javi mi se na MSN za vise detalja... jos ako imas mikrofon da ne moram da kucam :)

MSN vatrenikrug@hotmail.com
e da...imas i kontemplativni dah.radis lezeci,dobar za ulazak u duboku relaksaciju :)
ideja jeste
prvo udise u stomak pa u pluca,pa prvo izdises iz stomaka pa iz pluca...
ima malih caka al provalis sve vezbom il me kontaktiras il vec nekog ko to radi...
i tako ;)

:)Hvala vockice! Procitala.... mada koliko cu uspeti videcu, nece skoditi nadam se to sto si napomenujo samo da me srce ne zadrma....ha ha....imam relativno zdrav organizam....osim....evo neku noc me uhvate grcevi u crevima od princez krofni kupovnih u kutiji pa se prave kuci.....bilo ih je lepo jesti ali kasnije uzas... uz malo vezbe disana itd. Molitve.... i jedne kasicice sirupa hvala Bogu prestade! Hvala ti puno!:bye: PS. Uvek kada radim vjezbe osetim toplinu u tjelu, a kasine olaksanje.
Do skoro sam mogla i spagu , i nogu za vrat a sada uh otezano , ulenjila sam se. A jos ovo da priupitam ,koliko dnevno piti zelenog caja....obozavam ga mada kazu 2 case ok!
 
za Zutog...

Oprosti ako sam zvucao bzvz,prema tebi,ali nekako nam dopisivanje nije islo(medju nama dvojicom i tumacenje pisanih reci)
na kraju krajeva tvoj stav dosta prikazuje ova recenica:
se joge tice , ako neko zeli da se posveti obozavanju indijskih bozanstava , onda je sasvim u redu da se bavi jogom , u suprotnom , ako neko ne zeli da menja svoja religijska uverenja , a treba mu aktivnost kojom ce odrzava dobro zdravlje i kondiciju , bolje je da ode na plivanje , fitnes , teretanu , ili takvu neku aktivnost , rezulati su isti kao i kod bavljenja jogom ,

Jasno mi je da ne gotivis yogu... po meni mozes biti bilo koje vere i raditi hatha yogu,opet slazem se da su odredjeni sistemi yoge religijski i to je tacno za neke,al ne i za hata yogu...
i sto se tice efekata,isao sam redovno na plivanje,i efekti nisu isti kao sa bavljenjem yogom...

par slikica...
 

Prilozi

  • nesto 073.jpg
    nesto 073.jpg
    23,4 KB · Pregleda: 8
  • nesto 056.jpg
    nesto 056.jpg
    17,4 KB · Pregleda: 7
  • nesto 059.jpg
    nesto 059.jpg
    67,8 KB · Pregleda: 8
  • nesto 052.jpg
    nesto 052.jpg
    26,7 KB · Pregleda: 7
ZA ALEKSANDRU
u vezi vockice...
sreo sam devojku iz CG ,cak se i druzili malo,njoj je nick bio Jabukica... pa rekoh da nisi slucajno nju srela ;)?

e sad...
sto se zelenog caja tice
on ima kofein u sebi,dobro je piti obradjeni zeleni caj,i to mesavina pola zelenog pola crnog obradjeno gljivom kombuhom,dakle napitak se naziva kombuha i mozes ga sama praviti ;)

jaaaako zdravo,za to nemas ogranicenja u kolicini...
sam zeleni caj,ima kafeina dosta,pa tako iako ima dosta odlicnih supstanci,ima i tu kolicinu kofeina koja ako se pije u vecim kolicinama moze da utice na nervni sistem,to jest da stvara blagu zavisnost...

al dve solje nisu toliko velika kolicina
...
bar je ja ne vidim kao takvu...

generalno mozes prepoznati znake zavisnosti,tesko ustajanje bez caja,i tesko pokretanje na mozdanu aktivnost i slicno(mislim to je za kafu,ali isto vazi za zeleni) pa ako primetis znake a ti smanji kolicinu... umesto sto vecina kad primeti onda kazu ee ja moram da bih mogao ustati i ovo ono... umesto bas kontra,da nesto preduzmu u vezi toga..
 
Mantak Čia,visegodisnji praktikant Kundalini joge,je svojim dolaskom u USA ,naglo postao taoista kao i strucnjak za chi kung,i ubrzo najpopularniji učitelj chi kunga na planetarnom nivou.Stvorio je skolu pod imenom "Isceliteljski Tao",nakon izvesnog broja godina prvobitna skola sada vec velika organizacija je dobila naziv "Univerzalni Tao" a danas se zove "Kosmicki Isceliteljski Tao" (Šta je sledeći korak? )
Vec odavno je izgubio svaki kredibilitet u USA i zapadno evropskim zemljama.Ali zato sada drzi kurseve po istocno evropskim zemljama,a njegove knjige i video snimci se odlicno prodaju .

U vecoj meri se slazem sa tobom, osim u par detalja. Chi Kung je toliko stopljen sa taoizmom, pa i kineskim budizmom, da ne verujem da bilo ko zna kakav je bio pre njihovog uvodjenja.

Mislim da si pomesao Mantaka Cia i Majkla Winna u jednu gomilu, Winn priznaje da je bio kundalini majstor pre nego sto je upoznao Mantaka, za Mantaka to ne znam.
Najverovatniji razlog za veliki broj razlicitih imena je njihova svadja, gde je Winn odbacio neka Mantakova ucenja i prihvatio ucenja drugih za mene neidentifikovanih majstora, a zadrzao Tao u imenu svoje organizacije.

Njih dvojica su teska komercijala, ali njihov rad je doneo i neke koristi. Ranije pre Mantakovih knjiga znanje se krilo veoma ljubomorno, u nekim skolama su bile potrebne godine da ti neko pokaze samo mikrokosmicku orbitu. Svojim knjigama je prislio mnoge ucitelje da znatno podignu nivo svojih predavanja.
 
U vecoj meri se slazem sa tobom, osim u par detalja. Chi Kung je toliko stopljen sa taoizmom, pa i kineskim budizmom, da ne verujem da bilo ko zna kakav je bio pre njihovog uvodjenja.

Tacno je da je tokom vremena chi kung postao povezan sa Taoizmom.
Ipak i u izvornom Taoizmu kao i u kasnijem shvatanju Taoizma,chi kung je tretiran iskljucivo kao pomocno sredstvo u ostvarivanju krajnjih ciljeva Taoizma,koje moze da bude korisno,ali nije neophodno.Istinski taoista je dolazio do krajnjeg postignuca pre svega kroz razumevanje i praktikovanje ideja taoisticke filozofije.
Chi kung je sam po sebi naprosto skup psiho-fizickih vezbi,jedan od ogranaka tradicionalne kineske medicine ,ciji je primarni cilj postizanje i ocuvanje dobrog zdravlja.




Mislim da si pomesao Mantaka Cia i Majkla Winna u jednu gomilu, Winn priznaje da je bio kundalini majstor pre nego sto je upoznao Mantaka, za Mantaka to ne znam.
Najverovatniji razlog za veliki broj razlicitih imena je njihova svadja, gde je Winn odbacio neka Mantakova ucenja i prihvatio ucenja drugih za mene neidentifikovanih majstora, a zadrzao Tao u imenu svoje organizacije.

I Mantak Chia je ucio kundalini jogu tokom svog boravka u Singapuru.Kundalini joga i seksualne vezbe Leve Tantre su njegove primarne prakse i provlace se kroz ceo njegov sistem "chi kunga" i do danasnjih dana.
Kasnije dolaskom u Sjedinjene Americke Drzave ,je stvorio famu o taoistickom pustinjaku od kojeg je navodno naucio kompletan sistem chi kunga juzne skole Taoizma od osnovnih vezbi do najviseg "Ujedinjenja Coveka i Neba",i to u ekspresnom roku od svojih kasnih dvadesetih godina pa negde do pocetka tridesetih.Iako taj stil chi kunga koji je on "majstorirao",zahteva jedno 50 godina fanaticne prakse i izolovanog zivota u nekom taoistickom manastiru ili pecini.
Kako je vreme prolazilo njegov navodni ucitelj cije ime je bilo "Beli Oblak", je na neki cudnovat nacin buduci da je tad vec bio pokojnik promenio svoje ime i postao "Jedan Oblak".
Ono sto je najverovatnije istina jeste da je Mantak Chia ucio neko kratko vreme chi kung tokom svog kasnijeg boravka u Hong Kongu od nekog obicnog ucitelja chi kunga , a onda se dodatno priucio.Jer tokom prvih godina svog boravka u USA jedva da je znao neke bazicne prakse chi kunga i Tai Chi Chuana i uglavnom je eksperimentisao na svojim ucenicima.Kasnije je naprasno postao strucnjak i za Tai Chi i za Pa Kua ,kao i za Hsing I stilove kung fua,i kako je vreme prolazilo broj vestina u kojima je ovaj master bio strucnjak se progresivno uvecavao.Trenutno ima 64 godina a strucan je za jedno 15-20 vestina.Iako svaka od tih pojednacnih vestina zahteva ceo jedan zivot posvecenog i napornog vezbanja.

Majkl Win se odvojio od svog mastera zato sto Mantak Chia nije bio narocito siroke ruke u deljenju profita sa svojim instruktorima (barem nedovoljno za velike apetite Majkla Vina) .Iako su mu ti instruktori upravo i pomogli da postane slavan.Vecinu njegovih knjiga su zapravo napisali njegovi instruktori.Mantak Chia ni do danas uprkos visegodisnjem boravku u USA nije dovoljno ovladao engleskim jezikom,a u tom periodu jedva da je znao neke elementarne izraze.Na jednom svom video snimku ,uglavnom izgovara rec "OK ".kroz 4 sata trajanja video snimka.

Njih dvojica su teska komercijala, ali njihov rad je doneo i neke koristi. Ranije pre Mantakovih knjiga znanje se krilo veoma ljubomorno, u nekim skolama su bile potrebne godine da ti neko pokaze samo mikrokosmicku orbitu. Svojim knjigama je prislio mnoge ucitelje da znatno podignu nivo svojih predavanja.

Kinezi su cuvali tajne chi kunga sa dobrim razlogom.Iako je tacno da je jedan od presudnih motiva bilo zadrzavanje tajni chi kunga samo za pripadnike kineskog naroda ,postojali su i drugi motivi.Nestrucno vezbanje chi kunga preko video snimaka i knjiga nje pametno,ako se izuzmu neke zaista pocetnicke vezbe.Daleko bezbednije je vezbati Tai Chi,ako se vec vezba na takav nacin.Sto se tice prakse Xian Zhou Tian,poznatije pod imenom mikrokosmicka orbita ,u pitanju je vezba koja zahteva visegodisnji slozen pripremni rad sto moze da potraje i jedno 10 godina,pre nego sto se toj vezbi uopste pristupi.Iako se u diletantskim knjigama moze procitati da je u pitanju praksa od samo nekoliko meseci ,do eventualno pola godine do godinu dana da bi se kompletirala,to je notorna glupost.
Vezba je izuzetno slozena i veoma opasna i pre svega uopste nije ni potrebna da bi se postigao uspeh u chi kungu.Najidelanije vezbe za pocetnike ,i ne samo za pocetnike su vezbe chi kunga u pokretu ili zhang zhuang vezbe,vezbe u stojecim stavovima,koje su daleko bezbednije a cesto mogu dati bolje efekte na zdravstevnom planu od mikrokosmicke orbite.Jedan velemajstor Tai Chia,sa iskustvom od preko 40 godina je postigao vrhunsko majstorstvo i u chi kungu iskljucivo kroz vezbe u pokretu ili vezbe u stojecim stavovima.Vezbanje mikrokosmicke orbite dovodi to preterane introverzije uma i oslobadjanja podsvesnih sadrzaja u prebrzom roku sto moze dovesti do ozbiljnih mentalnih poremecaja.Ljudi koji tvrde da su "otvorili orbitu" su uglavnom osetili samo malo toplote u predelu kicme .U modernim medicinskim ustanovama u NR Kini u kojima se uz uobicajeno lecenje bolesti koristi i chi kung kao pomocno sredstvo ova praksa se uopste i ne vezba.
Tacno je da su posle Mantaka Chie,svoje znanje ponudili i drugi ucitelji,ali do tog otvaranja bi doslo i bez njega.I mozda od strane neke moralnije osobe.U tom periodu je vec bilo majstora koji su nudili daleko vrednije znanje ,ali ti ucitelji nisu imali tako razvijenu propagandnu masineriju.
Ali barem sada kada postoji veliki broj dobrih ucitelja ( @Zuti Car je spomenuo jednog od njih),nema potrebe da skupljamo otpatke koje je zapad odbacio jos odavno.

Srdacan Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Nekoliko informacija o praksi Joge , gledano iz drugog ugla
Joga je stara nauka, nastala nekoliko hiljada godina pre Hrista, čije korene nalazimo u mističnim indijskim spisima joga – Sutrama, Vedama i Upanišadama. U svojoj osnovi učenje joge je put samorealizacije, tj. realizacije sopstvenog bića putem prosvetljenja čiji je krajnji cilj sjedinjenje sa Apsolutom.
Učitelji joge kažu da je Joga jedna, a putevi ka samorealizaciji mnogobrojni. Tako se joga deli, po ličnim sklonostima aspiranata na sledeće podvrste: gjana – joga (put znanja), hata – joga (sistem fizičkih vežbi), bakti – joga(put ljubavi i predanosti), karma – joga (put služenja i određivanja karme), mantra – joga (put pročišćenja nadija ponavljanjem mantri), rađa – joga (sveobuhvatni put oslobađanja uma do prosvetljenja), tantra – joga (transformacija seksualne energije u spiritualnu)...
Jogi koji kreće spiritualnom stazom izabira po svom unutrašnjem pozivu jedan od ovih puteva, ili primenjuje nekoliko kombinovanih tehnika istovremeno, koje naporno, dugotrajno sistemski vežba pod vođstvom gurua (učitelja).
Svaka od pomenutih vrsta ima svoje osobene tehnike koje podrazumevaju dobro poznavanje fizičkih, psihičkih i spiritualnih sposobnosti čoveka, a koje redovnim vežbanjem i jogičkim načinom života treba transformisati. Joga ima zadatak da nižu, animalnu prirodu čoveka profini i preobrazi u višu – suptilnu, spiritualnu vibraciju kojom vibrira vidljivi i nevidljivi univerzum. Uči nas da sopstvenim naporima energetske centre (čakre), psihičke kanale (nadije), fizičko telo i astralno, nevidljivo duhovno telo, jednom od pomenutih tehnika pročistimo kako bismo prosvetljeni obitavali u stalnoj nirvani.
I pored mnogih razlika, postoje osnovna pravila u praktikovanju joge – zajednička svim pravcima, koja ce biti objasnjena u daljem tekstu.
Početni, najniži stupanj, sa kojim se suočavaju ljubitelji joge, poznate kao hata – joge, predstavlja prost sistem fizičkih vežbi sa jasnim ciljem; dobro psiho – fizičko stanje i zdravlje, lepo oblikovano telo i kondicija, koja se dugom primenom uglavnom i zadobija.
Osobe neupućene u suštinu i smisao joge, ovu simpatičnu istočnjačku veštinu prihvataju kao neku vrstu treninga aerobika ili gimnastike. Ne slute da je suštinski smisao praktikovanja joge prihvatanje mnogobožačkih kultova Istoka, koji se suptilno nameću ispod maske naučnog pristupa tajni ljudske prirode.
Inicirani jogi vežba godinama i decenijama, ne radi zdravlja i lepote, već da zadobije ono radi čega je i krenuo na ovaj mukotrpni put, a to je – prosvetljenje. Vežbe same po sebi nemaju previše izazova u smislu duhovne prakse. Zanimljivo je ono što one nude upornim ponavljanjem, a to su – sidiji (moći). U svakom priručniku naći ćete jasna uputstva: ako radiš to i to, zadobićeš to i to! Odnosi se uglavnom na moći i natprirodne fenomene. To je “komunikacija sa višim silama”, “egzistiranje na višem nivou svesti”, ili – obitavanje u drugim svetovima, na nekoj od sedam “loka”, od kojih je najpirmamljivija Brahma – loka, ili Krišna – loka gde život traje 43.000.000 puta 12 puta po 100 godina, ali se ipak i tamo završava.

Uporni i istrajni, predani guruu, bi trebalo da zadobijaju psihičke moći: vidovitost, telepatiju, čitanje misli, predskazujuće snove, komunikaciju u snu sa učiteljem, levitaciju, “materijalizaciju” predmeta i ljudi (naravno, ovo poslednje se stiče na najvišem nivou). Instruktori joge će vam reći da moći nisu cilj, iako će sami, uvek kad mogu, primeniti nešto od dobijenog znanja da “činjenicama” potkrepe svoje učenje.
Kažu da se ne treba zaustaviti na ovom stupnju već nastaviti dalje. U praksi se dešava suprotno: mnogi aspiranti napuštaju svoje učitelje koji koče dalji razvoj, te oduševljeni neverovatnim mogućnostima joge počnu primenjivati stečeno znanje, postajući sami učitelji neiskusnima.
Upravo to se zbiva na ovim našim prostorima. Stručnjaci joge svoje “diplome” steknu za 5 – 6 meseci obuke u nekom centru na Zapadu, ili ašramu u Indiji, pa dođu u Srbiju da love neopredeljene duše gladne duhovne hrane, koje ne znaju u šta su se upustile. Koriste ih za svoje sebične ciljeve pod maskom rada na svom duhovnom biću. Bave se svim vrstama magije, postaju ekstrasensi, bioenergetičari, vidovnjaci, manipulišući ljudima za ličnu slavu i bogaćenje. Ili još gore, ostaju u tajnosti; tobože, to je najbolje za njihov spiritualni napredak, dok svoje pratioce šalju da im dovodi žrtve. Najveće žrtve su mladi između 15 i 25 godina, kao i druge neoformljene ličnosti, kojima uzimaju kuće, stanove, imanja, novac; oni koji nemaju ništa od svega toga – ličnim radom, služenjem i požrtvovnošću za opšte dobro mogu pomoći zajednici. Put joge ne izgleda opasan. Naprotiv! Istinit, očaravajući, tajanstven, nedokučiv! Mnoga nejasna pitanja na koja zauvek ostajete bez odgovora, objašnjavaju se složenošću samog učenja, i ograničenošću ljudskog uma da razumete tu Stvarnost.
Ima puno stvari koje ulivaju poverenje i drže čoveka u uverenju da zaista ide putem spasenja. Stroga pravila načina života koji podrazumeva vegetarijansku ishranu, malo spavanja, odricanje od svega materijalno suvišnog, umna kontrola negativnih misli i emocija, moralno ispravan život u teoriji, svejedno što u praksi nije tako, bezrezervnu potčinjenost guruu koji je tvoj vodič u druge svetove i bez koga ne možeš nikud stići... Sve je ozbiljno, uzvišeno, drugačije nego u svetu. Ko primeni sve naučeno i zadato, sigruno će ubirati plodove svoga rada.
Meditacija je praksa koja redovno prati jogičiki način života. Meditacija smiruje um i jakom koncentracijom usmerava ga na bezlični Apsolut, sa kojim se u nirvani, tj. stanju bez uma, treba sjediniti i izgubiti svoje ja, svoju ličnost.
Obezličenost čoveka u praktikovanju joge se posebno naglašava. Osoba sa razvijenim umnim, duševnim i delatnim sposobnostima, predstavlja prepreku prosvetljenju, jer naglašeni ego i individualnost nisu pogodni za duhovni napredak. Često se vidi suprotan efekat ovako shvaćenog spiritualnog rada: bezvoljne, apatične, ukočene, hladne, neaktivne, umrtvljene ličnosti, koje nisu razvile prirodne potencijale u sebi;
Uz meditaciju obavezna praksa je vizuelizacija: jantri (koncetričkih kvadrata, trouglova i krugova sa mističnim značenjem), ponavljanje mantri, i držanje mandala, slike gurua ili božanstva koje obožavaš u umu. Na ovaj način si stalno u dodiru sa višom realnošću. Sedenje u meditativnoj pozi od pet do deset sati dnevno istinski menja svest čoveka. Meditant oseća da je veoma “uznapredovao”, da boravi “u povišenom stanju svesti” koje se veoma razlikuje od prirodnog. Sebe doživljava na novi način i smatra se posebnim, izuzetnim, produhovljenim, počinje da prezire i izbegava ljude “nemirnog i rastrzanog uma”,
 
Poslednja izmena:
-nastavak predhodnog teksta-

koje naziva duhovno zaostalim, i koji su prepreka njegovom božanskom miru. Njegov cilj je satvično telo i um, bez osećanja i misli, koje prebiva u visinama duha neizmenjeno. Svet maje (obmane), okovi porodice i posla prepreka su samorealizaciji, koje treba napustiti, što sledbenici najčešće i čine. Tvoja istinska sloboda je u slobodi od svih želja ovoga sveta, od samsara koje drže um zarobljenim.
Zbog izvesnih spoljašnjih sličnosti budističkog učenja i joga – filosofije sa hrišćanstvom, iako različitih po suštini i cilju, postoji pravac, posebno namenjen Hristovim sledbenicima koji se zove “hrišćanska joga”. Njeni propovednici kažu: nije važno kome se bogu klanjate, jer su svi bogovi Jedno, važno je da praktikujete jogu kao univerzalni put oslobođenja!
“Prosvetljenje” je vrhunsko dostignuće malog broja aspiranata! To je glavni mamac, glavno obećanje zbog koga vredi žrtvovati sve i kome se nadaju svi!
Blještava božanska svetlost u kojoj se kupaš kao u okeanu bez početka i kraja! Neznanje sebe, samozaborav, jer ti prestaješ, počinje Apsolut sa kojim si jedno. Slične fenomene u svesti doživljava narkoman pri korišćenju jakih droga... Svaki jogi ima povremeno iskustvo prosvetljujuće svetlosti koja ga drži u uverenju da je ono moguće.
Učitelji joge sporo napredovanje čoveka i čovečanstva u spiritualnom rastu, koje posmatraju evolucionistički, smatraju prirodnim, utemeljenim na vekovnom iskustvu hiljada generacija Istoka. Ipak, pošteno priznajući da ne znaju kad će prosvetljenje doći. Možda odmah, možda na sredini puta, ili vas čeka na vrhu staze, ne zna se. Možda – nikad! Božanski Apsolut daje ga kome hoće i kad hoće, po njemu znanim zakonitostima. Ali najčešće, ne u “ovom životu!” Jer, do sada bi veći deo čovečanstva bio prosvetljen, a nije...
Zato nauka joge počiva na teoriji reinkarnacije, koja podrazumeva seljenje duše iz života u život, u razne oblike postojanja: ljudske, životinjske, biljne i mineralne – sve zavisi od karme koju si zaradio u svom prethodnom postojanju.
Pošto ne priznaje moralnu kategoriju greha i značaj borbe protiv istog za duhovni život čoveka, to ne prihvata ni čovekovu odgovornost za počinjena dela, a samim tim ni slobodnu volju koja opredeljuje tok njegovog života izborom dobra i zla. Zasniva se na predodređenju, karmi koja je uzrok – posledica, učvršćena na slepom i neumitnom fatumu.
Sa praktikovanjem joga treba početi u ovom životu, jer ćeš u sledećem nastaviti tamo gde si stao, i tvoj trud nikad neće biti uzaludan. Cilj svakog rođenog na zemlji je da svojim naporima točak karme, točak rađanja i smrti, zaustavi, jer onaj, ko na put nije krenuo, ne može očekivati da stigne do cilja. I rađaće se u ovom svetu patnje i bola hiljadama puta – sve dok se ne prosvetli! Zato, kad postaneš spiritualno zreo, kad ti se ova velika tajna otkrije, kad sretneš učitelja, dužan si da odbaciš sve okove tradicije i vere, položaja i porekla, znanja i imanja, koje te vezuju za svet maje, i da kreneš putem – oslobođenja!!! Kad si sagledao obmanu sveta, potraži krajnji cilj puta: ne – uma, ne – postojanja, ne – znanja, ne – bivanja, ne – ljubavi, koji je u prevazilaženju dualnosti, negacije i suprotstavljenosti. To je stanje apsolutno celovite i jedinstvene svesti, stanje nirvane, sjedinjenje sa Apsolutom, Božanskim, Brahmom!

Inače, o Apsolutu se ništa ne zna. On se definiše kao “okean blaženstva”, “blještava svetlost”, “jedinstvena svest”, “kosmička energija”, “ništavilo i praznina” itd...

To izuzetno stanje dostižu retki pojedinci!

To su učitelji učitelja, to su začetci novih pravaca u istoriji čovečanstva, to su avatari!

U istoriji ljudskog roda bilo ih je mnogo i biće ih još. To su bude, krišne, šive, muhamedi, isusi! I njihovi vrhunski sledbenici! I sledbenici sledbenika! To može postati neko od vas, ako krenete stazom samorealizacije, ako žudite za obogotvorenjem, poručuju jogini.
 
Poslednja izmena:
ZA ALEKSANDRU
u vezi vockice...
sreo sam devojku iz CG ,cak se i druzili malo,njoj je nick bio Jabukica... pa rekoh da nisi slucajno nju srela ;)?

e sad...
sto se zelenog caja tice
on ima kofein u sebi,dobro je piti obradjeni zeleni caj,i to mesavina pola zelenog pola crnog obradjeno gljivom kombuhom,dakle napitak se naziva kombuha i mozes ga sama praviti ;)

jaaaako zdravo,za to nemas ogranicenja u kolicini...
sam zeleni caj,ima kafeina dosta,pa tako iako ima dosta odlicnih supstanci,ima i tu kolicinu kofeina koja ako se pije u vecim kolicinama moze da utice na nervni sistem,to jest da stvara blagu zavisnost...


...


:)Postovanje! Mogu vam reci da ja vec osecam (chia prane) kada sam u stanju mirovanja kada se opustim legnem osetim krvotok kako mi struji kroz vene a posebno u glavi.... opustim se lagano udisem izdisem i taj osecaj lagano nestaje...medutim neznam dali mnogi obicni ljudi mogu to da osjete ili.....ne pridaju znacaja tome....Je cesto volim potpunu samocu u prirodi na nekom neobicnom mjestu na klupi se desilo neki dan iskljucila sam se od svega....i pustila da me samo sunce nezno miluje nekih 1/2 sata....Ponekad me ni moji najblizi ne mogu razumjeti....To mi se dogadja cesto i na poslu.... mada je nemoguce osim ako imam prazan....Neki poseban i neobican osjecaj! Pisacu vam......:hvala:
 
Poslednja izmena:
svi su ljudi obicni :)

dakle samo zavisi koliko se paznja usmeruje na unutrasnji osecaj,naravno potrebno je da ta paznaj bude bez opterecenja i ne forsirana.

Cilj praktikanta je da nadje svoj licni mir,zadovoljstvo... i da prakticira opustanje kako bi bolje sagledao sebe i svoj put kroz zivot. :)
Ako neko vezba i praktikuje opustanje sa takvim pogledom na svet,verujem da ce imati uspeha u svom vezbanju i radu na sebi,kako kroz vezbe,tako i kroz vezbe disanja i mentalne relaksacije.:)
 
hvala ti Alexandra (ako se na mene odnosilo) za lepe reci :)

evo neceg, :)

*********************************

SUSTINA YOGE


Kada spominjemo hata yogu cesto primetimo da ljudi smatraju da nisu sposobni za nju jer automatski zakljucuju da je puna nemogucih polozaja i ne vide na koji nacin bi im ova tradicija vezbanja bila od koristi.
Prvi korak ka znacenju yoge jeste napustanje takmicarskog duha i shvatanju da je yoga namenjena za duzi period pa pre staviti akcenat na istrajnosti umesto na spektakularnost.
Jako je vazno prepoznati znacaj sopstvenog zdravlja i ulogu koja yoga moze da odigra u ocuvanju i unapredjenju naseg kako fizickog tako i mentalnog stanja.


CILJ YOGE



Iskrenost i skromnost zahtevaju postavljanje cilja koji je u okviru vasih mogucnosti.
- Prvi korak je postici trostruko prociscenje od sakupljenih otrova u organizmu putem vezbi disanja ,polozaja i relaksacije.
Ovo cini hata yogu jednom od osnovnih nacina vodjenja brige o svom zdravlju,prociscenje organizma ce se manifestovati u formi podmladjivanja a nije iskljuceno ni povisenje licne svesti sto je takodje i cilj mnogih praktikanata yoge.
Hata yoga pruza onoliko koliko trazimo,od male pomoci za fizicko zdravlje do potpunog lecenja i odrzavanja zdravog tela i duha sve u zavisnosti koliko smo spremni da ulozimo u sebe.
Pred vama je tradicija vezbanja koju mozete praktikovati i ostvariti veliku dobrobit kako za sebe tako i za ljude koji vas okruzuje (jer ako ste zdravi i smirenog uma vi zasigurno pomazete i svoju okolinu). Vezbe koje radim mozemo nazvati naj – osnovnijim kursom koji se kasnije (a i u toku vezbanja) mogu upotpunjavati i nadgradjivati al svakako najbitnija stvar jeste da ih svi mogu raditi.


Vezbe koje su date nisu preterano zahtevne ni u pogledu fizicke snage niti u pogledu ponavljanja,ali su dovoljno efikasne da se vec posle dve nedelje mogu primetiti pozitivni ucinci ,no naravno treba imati na umu da je svaki pocetak tezak,pogotovo dok ne steknete naviku i dok ne pronadjete zadovoljstvo u tome sto radite.Osobe koje prodju prvih mesec dana treninga zasigurno ce biti sposobne da prepoznaju vrednost yoge.

Trening obicno traje 45 minuta ,koji bi trebao biti pracen 15 minutnom relaksacijom.Bilo bi dobro da relaksacija usledi posle treninga a za trening je najbolje vreme jutro,no osecajte se slobodnim da rasporedite trening i relaksaciju kako vam odgovara u odnosu na vas dnevni rasporedu.

Inace vezbe koje imaju efekta se mogu uraditi i za dvadeset minuta,plus ako ispratimo sa pet minuta relaksacije vec imamo mali blagoslov za nase zdravlje i pozitivne misli :).
 
:DDa......tebe, ja ti malo tepam Pantere II, procitala, i svidja mi se mada bih voljela kupiti za kucu neku knjigu za pocetnike Joga-vjezbe, inace sam u zivotu jedno veliko -malo dete..... i ostala...... to me odrzava u zivotu snaga, volja, trpeljivost, zelja, istrazivanje nepoznatog..... ne previse, naravno. Mogu ti reci da sam dobila upalu nerva po levoj strani na ledjima , tacno ispod lopatice, eh kako to muklo i podmuklo boli, ali sta je tu je.....na masazu nisam smjela, ali sam zato primila 5-6 injekcija, odmah mi je bolje, medjutim kazu da se to ponekad i vrace. Zamisli od toga me bolela saka, prsti, ruka, dojka, uh bila sam u strashnom tripu..... kao da mi je bio dzak od 50 kg.na ledjima. Znam da su nervi isprepletani od glave do pete, ali refleks covece od prsta, pa nazad za neverovati?! Jos jedno pitanjce, dali posedujes mogucnost da postavis par fotografija vezbe-treninga, polako nije zurba! Hvala ti puno od :heart:
 
javni mi se na MSN, vatrenikrug@hotmail.com

a slikica ce nadam se biti... vec sam stavio po neku... al to su vise akrobacije...vezbe koje radimo su klasika,najobicnije koje svako moze da uradi,glava na jednu pa na drugu stranu,napred nazad... itd..
sveca,kobra... i tome slicno :)

i tako..
nadam se da kuckamo :)
 
Verujem da nisi obratio paznu na engleski prevod... i da si imao pozitivnu i casnu nameru...
al titl koji je ubacen( i nije realan prevod pesme) je ... bljak u najmanju ruku receno...

ali lepo je da si zeleo da ucinis pozitivan gest,pogotovu sto i trebamo imati novogodsnji duh medju nama :)
 
javni mi se na MSN, vatrenikrug@hotmail.com

a slikica ce nadam se biti... vec sam stavio po neku... al to su vise akrobacije...vezbe koje radimo su klasika,najobicnije koje svako moze da uradi,glava na jednu pa na drugu stranu,napred nazad... itd..
sveca,kobra... i tome slicno :)

i tako..
nadam se da kuckamo :)
:ukras4: Izvini juce mi bio kolega sa posla da ocisti malo racunar, uredi kaspersky jer je istekao , a zaboravih da mu kazem da mi uredi messenger MNS jer ja neznam probala pa ne ide, da ne zabrljm nesto......eto toliko pantere (tigre) od mene za sada. Pozdarav! Smokvica.......z:girl:
 
Poslednja izmena:
hm,mozes i na skype al on mi je retko ukljucen pa bi se trebali ranije dogovoriti kada da se nadjemo,msn mi je uglavnom ukljucen pa tako

...
sto se slikica tice... mozda i bude nesto.. :) mada trenutno ne stizem mnogo oko njih...
i tako :) sretna nova :)
 

Back
Top