Rezus faktor?!

Gost
Ako su roditelji buduće bebe različitih rezus faktora(konkretno mama "negativna" tata "pozitivan"),da li mora posle svakog porođaja,abortusa,spontanog da se primi imunoglobulin ili samo prvi put?
 
Nakon svakog porodjaja ili abortusa bi trebalo zena da primi zastitnu inekciju.Medjutim ,nakon porodjaja , ako beba ima ocev (pozitivan) rezus faktor ne mora se primiti zastita.
pozdrav
 
Ja posle drugog porođaja nisam primila rogam(zamislite nije ga bilo u porodilištu,a da maler bude još veći ni u privatnim apotekama,jer ga nabavljaju po naruđžbini),inače drugo dete ima tatinu krvnu grupu A+, a ja sam 0-.Da li to znači da mogu da rodim i treće dete bez bojazni da mogu da se dese neke posledice?
 
nadalina:
Nakon svakog porodjaja ili abortusa bi trebalo zena da primi zastitnu inekciju.Medjutim ,nakon porodjaja , ako beba ima ocev (pozitivan) rezus faktor ne mora se primiti zastita.
pozdrav
Niste u pravu,upravo je suprotna stvar ako beba ima ocevu rh faktor mora se primiti rogam.
 
Anonymous:
Ja posle drugog porođaja nisam primila rogam(zamislite nije ga bilo u porodilištu,a da maler bude još veći ni u privatnim apotekama,jer ga nabavljaju po naruđžbini),inače drugo dete ima tatinu krvnu grupu A+, a ja sam 0-.Da li to znači da mogu da rodim i treće dete bez bojazni da mogu da se dese neke posledice?
To znaci da cete morati da planirate trudnocu i da mnogo cesce radite laboratorijska ispitivanja a ujedno i da budete pod stalnom kontrolom lekara.
Takva trudnoca ima svoje rizike ali mozda postoji verovatnoca da beba nasledi vas rh faktor ukoliko otac nije homozigot.
 
dr:
Anonymous:
Ja posle drugog porođaja nisam primila rogam(zamislite nije ga bilo u porodilištu,a da maler bude još veći ni u privatnim apotekama,jer ga nabavljaju po naruđžbini),inače drugo dete ima tatinu krvnu grupu A+, a ja sam 0-.Da li to znači da mogu da rodim i treće dete bez bojazni da mogu da se dese neke posledice?
To znaci da cete morati da planirate trudnocu i da mnogo cesce radite laboratorijska ispitivanja a ujedno i da budete pod stalnom kontrolom lekara.
Takva trudnoca ima svoje rizike ali mozda postoji verovatnoca da beba nasledi vas rh faktor ukoliko otac nije homozigot.
Izvinite molim vas,a šta znači homozigot?
 
Ako je vas suprug rh + ,on moze biti rh+ ako su mu mama i tata rh+(to je homozigot)ako mu je mama bila rh+ a tata rh- onda je on nasledio dominanatan gen ali nosi i onaj ne dominanatan za rh - pa ako se taj nedominanatan(recesivan )spoji sa vasim beba moze biti rh-...ne znam koliko ste me shvatili?
Posetite genetsko savetovaliste koje postoji pri svakoj akuserskoj klinici,mnogo lakse ide sa objasnjenjem kada vam to neko i nacrta.
Pozdrav!
 
Anonymous:
Ja posle drugog porođaja nisam primila rogam(zamislite nije ga bilo u porodilištu,a da maler bude još veći ni u privatnim apotekama,jer ga nabavljaju po naruđžbini),inače drugo dete ima tatinu krvnu grupu A+, a ja sam 0-.Da li to znači da mogu da rodim i treće dete bez bojazni da mogu da se dese neke posledice?

Ja posle prvog porodjaja nisam dobila rogam iz istog razloga kao i ti. Rodila am jos jedno dete, ali sam stalno bila pod nadzorom lekara. Antitela su stalno rasla. Porodili su me pre vremena - u osmom mesecu trudnoce. Sve je bilo uredu osim sto je moj sin bio malokrvan - to je zbog antitela u mojoj krvi. Ostali smo u porodilistu dve nedelje i on je za to vreme primio transfuziju dva puta. Sad ima 9 godina i sasvim je zdrav. Zato slobodno rodi jos jedno dete.
 
dr:
Ako je vas suprug rh + ,on moze biti rh+ ako su mu mama i tata rh+(to je homozigot)ako mu je mama bila rh+ a tata rh- onda je on nasledio dominanatan gen ali nosi i onaj ne dominanatan za rh - pa ako se taj nedominanatan(recesivan )spoji sa vasim beba moze biti rh-...ne znam koliko ste me shvatili?
Posetite genetsko savetovaliste koje postoji pri svakoj akuserskoj klinici,mnogo lakse ide sa objasnjenjem kada vam to neko i nacrta.
Pozdrav!

dr zar ne moze ovako ... da je tata +- iako su i mama i tata rh+ (jedan od njih ima +- kombinaciju)

evo da probam i ja:
imas 2 gena, od svakog roditelja dobijes po jedan, + je jaci od - ('dominantan gen')

znaci ako je neko + moze da bude ++ i +-, a ako je -
onda je --

znaci npr, mama (--), tata (+-), dete -> od mame (-), od tate (+) ili (-)

kombinacija se dobija slucajno, znaci dete ce da bude +- ili --.

verovatnoca bi trebalo da bude 50%?
 

Back
Top