Ren: EU spremna da Srbiji da status kandidata za članstvo

master_of_errors

Domaćin
Banovan
Poruka
4.933
Autor: Beta - Tanjug | 12.05.2008 - 14:30


Evropski komesar Oli Ren je danas "pozdravio uspeh" proevropskih snaga na izborima u Srbiji, istakavši da one treba da budu u stanju da brzo formiraju novu vladu.

Ren je, u saopštenju izdatom u Briselu, naveo da "veruje da će nova vlada nastaviti program reformi i put u Evropu".
Nastavak teksta ▼


Evropski komesar je podvukao da "Srbija može postati pokretačka snaga Zapadnog Balkana" i istakao "spremnost Evropske unije da ubrza put Srbije u EU, uključujući davanje statusa kandidata za članstvo".
"Evropska komisija je primila na znanje prve rezultate izbora i pozdravlja uspeh reformističkih snaga koje dele evropske vrednosti", piše u Renovom saopštenju i ističe da to "treba da omogući brzo formiranje nove vlade" u Srbiji.
Ren je dodao da pozdravlja činjenicu da su jučerašnji parlamentarni izbori u Srbiji održani u miru i redu kako je to potvrdila i međunarodna posmatračka misija ODIHR.

Solana se nada brzom formiranju proevropske Vlade
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izrazio je danas nadu da će nova Vlada Srbije biti brzo formirana i da će biti snažno posvećena reformama i ispunjenju uslova za napredak Srbije ka Evropskoj uniji, koja će joj na tom putu pružiti svu svoju podršku.
"Želeo bih da čestitam narodu Srbije na slobodnim i mirnim parlamentarnim izborima", izjavio je Solana.
"Nadam se da će brzo biti formirana nova Vlada, koja bi bila snažno posvećena reformama i ispunjenju neophodnih uslova za dalji napredak ka Evropi", rekao je visoki predstavnik i dodao da će "Evropska unija pružiti svu svoju podršku takvoj vladi".
"Posle potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, zemlja je sada u dobroj položaju da brzo napreduje", ocenio je Solana.

Plasnik: Istorijska šansa za nepovratni put ka EU
Ministar inostranih poslova Austrije Ursula Plasnik izrazila je zadovoljstvo pobedom proevropskih snaga na parlamentarnim izborima u Srbiji, ocenjujući da su se građani Srbije odlučili za evropsku budućnost.
"Skupština Srbije i buduća vlada imaju sada istorijsku šansu da postave nepovratne smernice u pravcu EU. Sve političke snage Srbije koje se zalažu za ovaj cilj treba tome da doprinesu, kako bi nova vlada ubedljivu odluku građana za modernu evropsku Srbiju pretvorila u delo", podvukla je šefica austrijske diplomatije.
"Austrija će i dalje sveobuhvatno podržati i pratiti evropski put Srbije. Tek integracijom čitavog Balkana dostićemo naš cilj ponovno ujedinjene Evrope i pomirenja kontinenta. Odluka srpskih glasača daje podsticaj tim našim naporima", dodala je Plasnikova.
Ona je pozdravila "odlučnost pobednika na izborima predsednika Borisa Tadića za nastavkom reformi, posebno u oblasti bezbednosti i pravosuđa, kao i pune saradnje s Hašim tribunalom", dodajući da je to potrebno i za primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije s EU.

Bilt: Ishod izbora bolji od očekivanog
Švedski ministar spoljnih poslova Karl Bilt pozdravio je danas ishod parlamentarnih izbora u Srbiji na kojima je pobedila koalicija proevropskih partija koje predvodi predsednik Boris Tadić.
Bilt je, u izjavi švedskom radiju, rekao da je rezultat mnogo bolji od "očekivanog", osvrćući se na rezultate istraživanja javnog mnjenja koji su nagoveštavali moguću pobedu Srpske radikalne stranke (SRS).
Šef švedske diplomatije je rekao da nema sumnje da je "moralna pobeda" na strani "proevropskih" snaga, ocenjujući da će verovatno biti potrebni meseci da se formira nova srpska vlada, prenela je nemačka agencija DPA.
Bilt je zaključio da je nedavno potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Srbije sa Evropskom unijom "verovatno" uticalo na opredeljenje srpskih birača.

SAD: Građani Srbije odabrali evropsku budućnost
Sjedinjene Američke Države čestitale su danas građanima Srbije na masovnom učešću na demokratskim parlamentarnim i lokalnim izborima. "Srpski glasači jasno su pokazali da su privrženi Evropi. Građani Srbije opredelili su se za prosperitetnu budućnost u zapadnoj zajednici", saopštila je američka ambasada u Beogradu.
Sjedinjene Države očekuju nastavak saradnje sa građanima Srbije i njihovim demokratskim liderima na ostvarenju vizije iz oktobra 2000. godine.
"Odlučni smo da nastavimo da sarađujemo sa reformskim snagama u cilju ispunjenja ove vizije", navodi se u saopštenju.


Kušner: Srbija izabrala Evropu
Francuski ministar spoljnih poslova Bernar Kušner ocenio je da je Srbija na parlamentarnim izborima u nedelju "sasvim jasno izabrala Evropu".
"Prvi rezultati opštih izbora u Srbiji pokazuju čistu prednost koalicije koju predvodi predsednik Boris Tadić", navodi se u saopštenju francuskog ministra spoljnih poslova Bernara Kušnera i državnog sekretara za evropska pitanja Žan-Pjera Žujea.
U saopštenju se dodaje da je Kušner telefonom razgovarao sa funkcionerima Demokratske stranke kako bi im čestitao na izbornom uspehu.
"Nakon ovih izbora, radićemo na tome da konkretizujemo evropsku perspektivu Srbije", naveli su Kušner i Žuje i dodali da "Srbi znaju da mogu da računaju na Evropu i Francusku".

http://www.blic.co.yu/politika.php?id=41257

IDEMO U EU!!!!!!!!!
 
a ti baš mrziš hrvate










;)

hahahaha bas je smesan nema sta .....


Mi smo se za RSK borili koliko smo mogli i na kraju je izgubili. Zasto? Nekom je tako odgovaralo. Mada za razliku od tebe ja se ne radujem tudjem bolu i muci jer ja sam covek i Hriscanin. Isto tako meni su braca oni na Kosovu kao oni u Kninu i zato cu ih uvek podrzavati koliko mogu. Ti si verovatno neki derpe ili narkoman koji ne postuje svoju drzavu, svoje pretke, svoju bracu i sestra vec ce za interes svoje bulje prodati i rodjenu majku.

Ali neka .... ne ljutim se ja na tebe vec te sazaljavam.
 
hahahaha bas je smesan nema sta .....


Mi smo se za RSK borili koliko smo mogli i na kraju je izgubili. Zasto? Nekom je tako odgovaralo. Mada za razliku od tebe ja se ne radujem tudjem bolu i muci jer ja sam covek i Hriscanin. Isto tako meni su braca oni na Kosovu kao oni u Kninu i zato cu ih uvek podrzavati koliko mogu. Ti si verovatno neki derpe ili narkoman koji ne postuje svoju drzavu, svoje pretke, svoju bracu i sestra vec ce za interes svoje bulje prodati i rodjenu majku.

Ali neka .... ne ljutim se ja na tebe vec te sazaljavam.

polupao si lončiće ;)



ali ne ljutim se, samo si mi pokazao svoje pravo lice:grin:
 

Back
Top