kako najlakse uciti istoriju

Moj najiskreniji savet je da to pitas ovde: http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=94.
Istoriju ces najlakse da naucis ako te predmet koji proucavas zanima. Istorija se uci kao sto se dobra knjiga cita. Pamtis likove, dogadjaje, godine, zanimljivosti i potpuno se uneses u pricu. Ako imas ozbiljnog druga-drugaricu, mozes da ucis u paru, on-ona cita ti slusas i tako naizmenicno, a posle se propitujete.
Kad god se setis necega da ti nije jasno, knjigu u ruke i procitaj, u svako doba dana ili noci.
To sve vazi ako ucis za skolu, kako mi se cini. Ako imas dobrog profesora, ne propustaj ni jednu rec koju izgovori.
Ako te zanima prosiravanje znanje iz istorije, trazi po svim knjigama, po netu i obavezno proveravaj verodostojnost procitanog.
 
Nikako ne pokusavaj da naucis detaljno odjednom... nije moguce...
Fokusiraj se na to da prvo upamtis glavne delove price, da mozes hronoloski da lepo ispricas pricu... zatim uci sve detaljnije, godine i mesta pojedinih delova price itd... srecno :D
 
Najlaksi nacin je da otvori knjigu i cita dok ga pita, ali on zeli da uci.
Procitas lekciju naglas(najbolje ako imas sazeto u svesci), preslisas se sta si zapamtio, pa iz knjige, pa povezujes teze iz sveske sa obimnijom gradjom iz knjige. Dovoljno 1 put dnevno pola sata pre skole, a posle se samo podsecas i prosirujes znanje.
 
Daj, kaži koja lekcija pa ćemo da prodiskutujemo, da bacimo malo svetla i malo mirisa tog doba.

E, a onda dolazi najteže. Ono što deca treba da uče još od pretškolskog uzrasta, i da celog života usavršavaju - prepričavanje!

Uvežbava se prepričavanje, kao i trčanje. Ne može se neka lekcija naučiti za dan, ako nisi u kondiciji za prepričavanje. Isto kao što ne možeš u cugu pretrčati 2-3 kilometra ako si cele zime sedeo za kompjuterom. Za kondiciju je potrebno 10 dana svakodnevnog prepričavanja - oko 15-20 minuta je dovoljno.

Prva dva dana kao zagrevanje može poslužiti prepričavanje filmova. Onda treba preći na zadatu temu.

Jedanaestog dana pročitani podaci prilikom prepričavanja počinju da naviru mnogo lako. Tako je u školi, tako na fakultetu, tako kada treba matori profesor da održi predavanje.
 
fiziku sam poceo da kapiram jer me je zanimalo putovanje kroz vreme
hemiju sam poceo da kapiram jer me je zanimalo monoatosko zlato i njen uticaj na mozak
istoriju sam poceo da kapiram sam pricom o zaverama i manipulacijam na zemlji kroz vekove od strane masona iluminata i kompanije

verovali ili ne pre ovih faktora nisam nikada otvorio knjigu i uvek sam imao dvojku samo da prodjem i u jednom trenutku poceo sam da kapiram jer sam hteo da otkrijem istinu,posle mi je islo sve 55555
 
U istoriji je najbitnije sagledati uzrocno-poslednicne stvari. I nikad nemoj strrebati godine. Vecina ljudi me pita "kako mozes da se bavis istorijom, ko ce popamtiti onolike godine?!". Zato povezuj stvari. Na primer, ako te neko pita kada je vladao Mehmed osvajac, ti povezi da je on 1453. osvojio Carigrad. I znaces barem otprilike. Postoje ljudi i nafakultetu koji promase za 100 godina. E to je neznanje. Ako povezujes, znaces zasto se i kada se sve zbilo.
 
dulebass: I nikad nemoj strrebati godine.

dulebass: ti povezi da je on 1453. osvojio Carigrad.

Ščim da poveže ako nije nabubao 1453. godinu pada carigrada?!?

Za osnovnu školu mora u svakom veku da zapamti 5-10 informacija kao događaj+cifra.

Kad ja napišem:
1054
1389
1492
1593
1789
1878
1914
1980
1999

Ti dobijaš mentalne slike događanja iza tih cifara. Zar nisam u pravu?
 
To jeste, ali te godine koje si napisao se se ponavljaju. Pa dobro, neke mora tacno. Jos jedan primer, kada naucis da je francuska revolucija pocela 1789, a da je Napoleon "iznikao" iz nje, pa kad te onda neko pita kada je bio Vaterlo, neces reci 1600-te. Na takvo povezivanje mislim.
 

Back
Top