Koliko je vazna VERIDBA?

Da sad je kod nas sve kao ljiga...svuda u svijetu je vjeridba normalna...ali velika je razlika u protokolima....kod nas se pravi rucak kod djevojke,momak dolazi sa roditeljima,djedom,stricem itd da se nevjesta isprosi,i sad to dodje kao zvanicno ...i odredjuje se datum vjencanja,i neminovna je muzika,trubaci,kolce i tkt....a u inostranstvu...momak i djevojka izadju na romanticnu veceru,momak pruzi vjerenicki prsten i zaprosi je...znaci nema nikakvih obicaja ni buljumenta uz momka da mu drzi stra'....pa i kod nas moze biti tako,bez ceremonija,i velikih troskova...al' toliko ih znam kojima je sve bilo glupo...al' kad doslo vrijeme pravilo se na velika zvona....a izgovor...tako htjeli mama i tata....breeee kako sutra odluce moji klinci tako ce biti,necu im ja odlucivati....a moj savjet je da odu na neko lijepo putovanje...a mi cemo negdje u kafance da se proslavi.....:)
 
ma kakva veridba kakvi bakraci...samo kazes ja sam trudna i mora me zenis i kraj...jes sad treba i vecera i prstenje ili jos gore u americkim filmovima da kleknes pa ona da krene da se tripuje od srece k`o kuce u liftu...jes treba kleknes pa da isprljas pantalone ili jos gore ako te lupi promaja da usines ledja pa ne moz da ustanes :lol: :D
 
ne nego kazes...izvini jel se mi znamo...a kako to moze da bidne moje dete kad sam ja nevin :mrgreen:
i onda utripujes da si isusov cale jer si ga zaceo bezgresno...krenes da propovedas, krenes po tv-u da postanes glavna konkurencija milanu tarotu zgrnes kintu i kupis tropsko ostrvo....e tako se to radi :lol: :D
 
Veridba uopste nije seljacka.... bezveze! Zavisi od nacina na koji se izvede. Po meni je najbolje ako se veridba uradi samo izmedju vas dvoje. Dakle, kao sto je moja rodjaka imala veridbu iznenadjenja npr. Njen momak ju je odveo u neki bas lep restoran, vecerica itd. I onda u jednom trenutku ona je otisla do toaleta, i kad se vratila on joj rekao - imas nesto pored usta,obrisi... i ona uzela salvetu, kad ispod salvete kutijica sa prstenom... :) i onda je pitao da se vencaju itd.

Dakle veridba je neophodna da bi se ozvanicilo sve to. Zar nije lepo kad nekom ispricas ovaj nacin npr na koji te je pitao da se vencate, nego da kazes - pa jeste, sedeli smo kuci, i bezveze pricali o vencanju i onda me on pitao da se vencamo, i ja rekla hocu i eto - to je seljacko i glupo. Dakle ipak je divno imati malo romantike,i nekog postovanja.

I naravno prsten kao dokaz svega toga.

Ja takodje nisam za one stare veridbe gde se svi pozovu kuci i onda gomila ljudi koja te uopste ne zanima da mora da zna sve... to ni ja ne volim, ali ovakav nacin, samo izmedju vas dvoje to je lepo, i onda naravno nakon toga npr organizovati veceru kuci i pozvati samo osobe koje volite kod vas, cisto da objavite da ste vereni i da je to sve ozbiljno; ali samo ljude koji su vam dragi, a ne neke tamo desete....

U svakom slucaju po meni je veridba neophodna. To jednostavno ide tako i plus normalno bi trebalo da se desi jednom u zivotu, zasto onda ne profitirati to?

pozz svima
 
Da li je svi parovi praktikuju ili samo oni "konzervativni"? Kada je najbolji trenutak?
Kako izgleda (obicaj)? Koliko je zastupljena u nasem narodu?

Ne praktikuju svi.
Kad vi mislite da je najbolji trenutak.
Ako hoćeš da se pridržavaš običaja - pitaj nekog od starijih članova porodice/familije.
Ali može i da izgleda baš onako kako ti (tj. vas dvoje) želiš/želite da izgleda.
 
Da li je svi parovi praktikuju ili samo oni "konzervativni"? Kada je najbolji trenutak?
Kako izgleda (obicaj)? Koliko je zastupljena u nasem narodu?


Veridba je tradicionalan način ''prosidbe'' devojke ....
S obzirom da živimo u vremenu u kome živimo, danas nije potreban ni potpis za brak, da bi se nešto zvalo brak, ali ako ljudi vole da ispoštuju običaje, onda je veridba prvi korak u početku organizacije samog venčanja.

Na veridbi budući mladoženja daruje prsten devojci, kao ''avans'', a njegovi roditelji i rodbina koja dodje daruju devojci zlato. Na veridbu se isključivo ide kod devojke, i poklanja se samo njoj (to se kaže ''oprema'' ili ti sve ono što bi njoj moglo da koristi kada udje u brak - spavaćica, bade mantil, sat ....)

I u crkvi postoji nešto što se zove ''predbračni ispit'' koji budući supružnici polažu u crkvi mesec dana pre venčanja ..... i to je jedan deo veridbe.

Veridba nije ni glupa, ni seljačka ... samo je stvar kulture i tradicionalnosti.
 
Veridba je tradicionalan način ''prosidbe'' devojke ....
S obzirom da živimo u vremenu u kome živimo, danas nije potreban ni potpis za brak, da bi se nešto zvalo brak, ali ako ljudi vole da ispoštuju običaje, onda je veridba prvi korak u početku organizacije samog venčanja.

Na veridbi budući mladoženja daruje prsten devojci, kao ''avans'', a njegovi roditelji i rodbina koja dodje daruju devojci zlato. Na veridbu se isključivo ide kod devojke, i poklanja se samo njoj (to se kaže ''oprema'' ili ti sve ono što bi njoj moglo da koristi kada udje u brak - spavaćica, bade mantil, sat ....)

I u crkvi postoji nešto što se zove ''predbračni ispit'' koji budući supružnici polažu u crkvi mesec dana pre venčanja ..... i to je jedan deo veridbe.

Veridba nije ni glupa, ni seljačka ... samo je stvar kulture i tradicionalnosti.

ja ne smatram ovo pod vjeridbom....svo to smaranje oko obicaja mi je odvratno
 

Back
Top