Sudije za pse

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Iz starog kraja Hercegovine gde sam ranije bio pokupio sam jednostavno pravilo za odredjivanje prema nesporazumima sa psima i vlasnicima.

Ako pas ujede coveka, dete, vlasnik psa bira hoce li ga on ubiti ili osteceni.

Bez obzira da li je dete mozda neznanjem uzrokovalo ujed.Bez amadmana i referenduma.

Tamo je to izgradjeno kroz godine suzivota sa opasnim psima koji svakodnevno moraju da se nose sa vukovima , ali i sa ljudima.
------------------------------------
U srbiji se vidim uvodi nova patologija , sudije za pse.....
Tako ce advokati za pse imati mogucnost da nesporazume i greske pripisu zrtvi.
Ziveli vlasnici cetvrttonskih kucnih ljubimaca.

P.S. Priznajem da bi lako mogao u zatvoru da zavrsim , jer svaki dzukac koji me ujede je istog trenutka potpisao smrtnu presudu.
 
Poslednja izmena:
I mene kad je jednom ujeo pas samo ga je njegova brzina spasla kamencuge koju sam odma nasao na ulici. Kasnije mi se njegov gazda izvinjavao, ovo ono, dobar je to pas. Onda mi je neko rekao da treba da ga prijavim policiji i da onda oni odvedu tog psa i da ga uspavaju i da ti ne moras da prljas ruke uopste. Tako da treba samo iskulirati prvobitni bes. Tako bi bar bilo da drzava i zakoni funkcionisu ali nesto nemam poverenja u zakon uopste. Svi samo svoje dupe gledaju i to ce biti cisto ko da vise para taj je u pravu.
 
I mene kad je jednom ujeo pas samo ga je njegova brzina spasla kamencuge koju sam odma nasao na ulici. Kasnije mi se njegov gazda izvinjavao, ovo ono, dobar je to pas. Onda mi je neko rekao da treba da ga prijavim policiji i da onda oni odvedu tog psa i da ga uspavaju i da ti ne moras da prljas ruke uopste. Tako da treba samo iskulirati prvobitni bes. Tako bi bar bilo da drzava i zakoni funkcionisu ali nesto nemam poverenja u zakon uopste. Svi samo svoje dupe gledaju i to ce biti cisto ko da vise para taj je u pravu.
U pravu si.Ako se nešto desi,treba odma' zvati pandure,sačiniti zapisnik i podneti tužbu.Ako ništa ne funkcioniše i imaš petlje ili ideja,treba uzeti pravdu u svoje ruke.
 
Pre neki dan sam videla jednu gadnu scenu. Petoro matoraca i dvoje dece se šetaju. Kuca ide iza njih. Lutalica. Sasvim mirna i nimalo zainteresovana za njih. Jedna od žena iz grupe je sve vreme išla ka psu i terala ga. Onda je druga prišla i pozvala decu da pomaze kucu. U tom graknu ostali i muškarac otera psa. Dečak se rasplače, pošto se uplašio da ga pas ne ujede, a ostali ga tešili da neće ništa da mu uradi, pošto je njih toliko. Bila sam u čudu. Kuče mirno, divljaci ga ganjaju, a decu plaše zlim psom, koji ništa ne čini. I šta mislite kako će ta dece razmišljati o psima? Mrzeće ih, plašiće ih se. Za sve su krivi ti glupi roditelji i ostali iz pratnje.
Sve dok postoje idioti koji ne vole životinje, a ne vole ih zato što nikada nisu imali hrabrosti da im se približe i upoznaju ih, moraju da postoje načini da se životinje odbrane. One su bespomoćne.
 
Moji klinci se uopste ne boje ni lutalica,dok meni nije svejedno kad naidjem na copor,a opet taj strah nisam prenjela na njih,samo im objasnjavam da kad su sami moraju paziti,jer ima i bolesnih...ali tvrdim i dalje da psi nikad nisu krivi...ne mogu zaboraviti dogadjaj ...a bilo je jos za vrijeme bombardovanja...otac i sin idu trotoarom,u jednom uglu lezi umiljata kuja,malecka i obla,skotna...mase repom a vidio joj se neki strah u ocima ...ko zna sta je vec sve prezivljavala tu na ulici...znaci ne dira nikog,odjednom taj otac staje ispred nje i pocne da se dere nekim neartikulisanim zvucima i da udara nogom o zemlju ispred nje....ja sa sinom nailazim i prilazim suzdrzavajuci da ne kazem nesto ruzno(zbog djece)...i kazem da je to nas pas i da se srami sojih godina...pogledao me nekako odvratno i rekao "ma *** se svi"....i otisao....htjela sam da je odvedem do zgrade da vidim mogu li joj napraviti neko skloniste,jer samo sto se nije okotila...kad eto jedne zene i kaze da ima vec pripremljeno kod njih u podrumu....bilo mi je lakse,opet je imala da neko brine o njoj...
 
Odoste vi u drugu krajnost, pretvoriste sve ljude u provokatore dzukaca....
Ima i takvih sto provociraju pse, ali jedno je pas koji nasrce, a drugo pas koji ujeda....

Nego vidim da pricam sa ljudima koji o psima imaju veze samo kroz atlase i uputstva o ishrani i nezi....
Pas ima licnost......pasja licnost odluci da ujede coveka.....jednom......drugi put ce teze ili lakse.....borba dva psa sa vlasnikom i bez pristustva vlasnika.....slepanje psa.....

Ja se ne plasim pasa iako sam imao okrsaje sa lutalicama koji su izujedali bar desetak ljudi sa palilule, kod hale pionir. Jedanput sam se tukao sa njih 5, krupnih , noc, bas oko teritorije....mislim sa njihove strane.....

To je cest slucaj u beogradu sa lutalicama....
Ima i caka sa zvezdarom , gde vlasnik jednog haskija ili neceg sto je tesko oko 100 kg i vece od prosecne svinje stiti to pseto od sintera, a pas stalno pravi bandu pasa lutalica koje dominantno drzi u coporu....i nikad inspekcija njega da ukloni jer gazda ga stalno vadi....

Upoznao sam mnogo pasa, ali ne na nacin "joj ala je slatko" vec bas potpuno , hrana, nagoni, stavovi, teritorija, gonjenje, vodanje....i mnogo zavisi od vlasnika, ali krivica nije samo na onome ko sugerise zlocin vec i na izvrsiocu.....

Malo dete od 5 godina, daje psu hranu, i krene da mu pomeri hranu u ciniju....
Ali pas kad pocne da svojata hranu ne da da mu je otimas....i ujede dete....
Nije pas kriv, ali mora pod metak....
Sto?
Zato sto uvek , bez obzira sta vam gazde pricale, kasnije olako krece da ujeda.....ne da rastrgne , ali ujeda....

Bar znamo da imamo ovde kandidate za psece advokate....
 
Prvo imam psa,veeelikog al' umiljatog...sto?...zato sto je tako naucen...samo zna za ljubav....sam si rekao pas ima licnost....ali stvar je u tome sto se mnogi tako ne odnose prema psu vec u startu imaju cilj kako ga odstraniti...ajmo o uzroku a ne o posledicama...ako se suzbije uzrok onda ni tih posledica nece biti.... ima slicnih tema bas gdje se opsirnije pise o tome....ne kazem da nije problem taj pas kao i mnogi drugi slicni...i covjek ode stranputicom...neki ubiju po ne zna se koliko nevinih ljudi,pa ne dobiju smrtnu kaznu....kod nas je max 20 god,nema smrtne kazne...ok sad ces ti reci drugo su ljudi...ali zar pas nije covjekov najbolji prijatelj...koliko je samo pasa koji su sluzili gazdama za borbe,i kad odsluze svoje budu baceni na ulicu...razumljivo je da je to neuracunljiv pas...ali ko je tu kriv....i ko treba na sud...i ako treba odstraniti psa,postoji eutanazija,a ne metak...ako se prica o humanosti onda treba biti dosledan...djeca uce kroz nase postupke i rijeci...
 
Чуј судије за псе..:roll:

И какве ја користи имам од смртне казне за пса.

Више бих волела да власници своје куце изводе у шетњу са корпама. :)

Поводац ничему не служи ако куца не слуша...:mrgreen:
 
e samo im sudija fali :roll: kao da nisu vec dovoljno agresivni (vlasnici pasa) i ne umeju da se brane sami kad procitam neke postove s kucnih ljubimaca pocnem da se pitam...kako ti obozavaoci zivotinja mogu biti tako strasni mrzitelji ljudi
(primer:neki pas rastrgao dva pijana lika i forumasica komentarise "ako ih je rastrgao pijane budale" )
i naravno sad ce vest advokat da dokaze kako je dete iznerviralo psa,navelo ga na samoodbranu pa ce tako dete ostati invalid bez oka a posto je pas to uradio u nuznoj samoodbrani ostace na slobodi (bez korpe jer ona ugorzava njegova ljudska :mrgreen: prava)
budalastine
 
Nije poenta , bar po meni , samo kaznjavanje psa koji je po svojoj logici odradio neophodno....vec je poenta sto ce gazda psa imati stetu ako pazljivije ne uzima u obzir licnost svog psa i dovede ga u situaciju da zbog te licnosti ujede drugoga......i da nema popravnog....

A posebno bih uveo kartoteku za vlasnike, pa kad sakupis tri ili vise kazni odredjenog tipa, ujed je tu drastican, ili nesakupljivanje izmeta ili nesprecavanje tuce izmedju pasa.....ode dozvola za drzanje pasa....tj zabrana drzanja pasa....
 
Nije poenta , bar po meni , samo kaznjavanje psa koji je po svojoj logici odradio neophodno....vec je poenta sto ce gazda psa imati stetu ako pazljivije ne uzima u obzir licnost svog psa i dovede ga u situaciju da zbog te licnosti ujede drugoga......i da nema popravnog....

A posebno bih uveo kartoteku za vlasnike, pa kad sakupis tri ili vise kazni odredjenog tipa, ujed je tu drastican, ili nesakupljivanje izmeta ili nesprecavanje tuce izmedju pasa.....ode dozvola za drzanje pasa....tj zabrana drzanja pasa....

Значи и керови имају свој персоналити? :think:
 
Ne mogu da odgovaram za sve. Nervira me onaj komentar kako patak misli da razgovara sa ljudima koji ne poznaju pse. Naprotiv, iz napisanog se vidi da ih ti ne poznaješ. Dete se nauči da se ne dira hrana psu. Ma koliko bilo pitomo, svaki pas će napasti ako se čeprka oko toga. Jednostavno, detetu treba reći da da hranu i da se pomeri. Nije kriv ni pas ni dete, već glupavi roitelji koji ne umeju da misle i zaštite dete od takve neprijatnosti, koja može biti opasna. Ne terba zaboraviti da je pas životinja i da mora da mu se prilazi i sa ljubavlju i sa poštovanjem. Znam da ima ludih pasa, ali nisu svi psi isti. I većina je dobra. Postoje i manijaci, ali ne znači da su svi ljudi manijaci. Većina nije.
 
Vlasnik psa ima duznost i obavezu da se stara o njegovom ponasanju i neminovno je ODGOVORAN za posledice, ma kakve one bile.
Ne mogu da krivim psa, mogu samo vlasnika koji se nemarno odnosi prema drugima.
Nemam ja nista protiv kada neko izvede psa u park gde se igra moje dete, ali imam protiv kad ga pusti s povoca i to bez brnjice. I onda ide dobro poznata recenica: "nece, neeeece, nemojte se plasiti"

Ma, zayebi me toga nece nece. Duzan si da se postaras da se napad i ujed ne desi, a to se lako resi brnicom i eto.
Naravno, ovlastio bih npr komunalnu policiju da u parkovima izrice mandatne pa i prekrsajne kazne svima onima koji pse nepropisno setaju.
Jer, pas jeste covekov najbolji prijatelj, ali vlasnik je odgovoran za njegovo ponasanje prema drugim ljudima i u tom domenu moze i mora da ima odgovornost.
 
Nije poenta , bar po meni , samo kaznjavanje psa koji je po svojoj logici odradio neophodno....vec je poenta sto ce gazda psa imati stetu ako pazljivije ne uzima u obzir licnost svog psa i dovede ga u situaciju da zbog te licnosti ujede drugoga......i da nema popravnog....

A posebno bih uveo kartoteku za vlasnike, pa kad sakupis tri ili vise kazni odredjenog tipa, ujed je tu drastican, ili nesakupljivanje izmeta ili nesprecavanje tuce izmedju pasa.....ode dozvola za drzanje pasa....tj zabrana drzanja pasa....

E ovo je vec racionalnije razmisljanje...prije te nisam tako razumjela...ali svi smo pomalo izbrzni u afektu...:)

Vlasnik psa ima duznost i obavezu da se stara o njegovom ponasanju i neminovno je ODGOVORAN za posledice, ma kakve one bile.
Ne mogu da krivim psa, mogu samo vlasnika koji se nemarno odnosi prema drugima.

Nemam ja nista protiv kada neko izvede psa u park gde se igra moje dete, ali imam protiv kad ga pusti s povoca i to bez brnjice. I onda ide dobro poznata recenica: "nece, neeeece, nemojte se plasiti"

Ma, zayebi me toga nece nece. Duzan si da se postaras da se napad i ujed ne desi, a to se lako resi brnicom i eto.
Naravno, ovlastio bih npr komunalnu policiju da u parkovima izrice mandatne pa i prekrsajne kazne svima onima koji pse nepropisno setaju.
Jer, pas jeste covekov najbolji prijatelj, ali vlasnik je odgovoran za njegovo ponasanje prema drugim ljudima i u tom domenu moze i mora da ima odgovornost.


Slazem se u potpunosti...i ovo je sustina....
Ni meni se ne dopada koliko se izrazava mrznja prema ljudima a ovamo obozavaju zivotinje...jer ipak kako se kaze ko voli zivotinje voli i ljude....vlasnici pasa kao i drugih zivotinja su odgovorni za njihove postupke,jer ih oni vaspitavaju....zato uvijek kazem da psi nisu krivci...dosta vlasnika pasa je apsolutno neodgovorna,kako prema svom ljubimcu tako i prema ljudima i okolini....
 
niko ne ignoriše ljude, niti ih stavlja u manje značajan položaj u odnosu na životinje, time što brani životinje. nije mi jasno kako ljudi uspeju tako naopako da shvate sve. naravno da je za sve kriv vlasnik psa, ako pas ima vlasnika. Ali tema je postavljena tako da se raspravlja o pravima psa. neću se ponavljati. već sam napisala šta je trebalo. psi koji nemaju vlasnike su uglavnom mirni. treba biti obazriv kada je grupa pasa u pitanju, ali ni oni po difoltu neće napasti. kao što sam napisala, kao što ima zlih ljudi, tako ima i zlih pasa. ali ni jedna grupa nije u većini u odnosu one normalne. i sa jednima i sa drugima treba biti na oprezu. znam kako je kada ničim izazvano budete napadnuti. desilo mi se. ali nisam zbog toga zamrzela pse, već sam obazriva kada vidim grupu.
možda je problem u nerazumevanju taj što vi ne volite životinje. kažu ko voli životinje voli i ljude i to jeste tačno. a primetila sam da oni koji ne vole životinje nisu ni ljubitelji ljudi. pa tako. sve se svodi na poznavanje životinje. ako je poznajete onda znate šta va, poučuje svojim ponašanjem. a ako je poznajete onda možete samo da je volite. ne znam ko može da poznaje psa i da ga ne voli, na primer.
 
Ко воли људе, воли и животиње.:)
Ко воли животиње, може волети и људе, али се не подразумева...:wink:

А ево и зашто.
Има људи који нису способни да воле никога ко размишља својом главом/дугачије од њих/...
Некога ко од њих не зависи у сваком тренутку.
Те тако они упознају свог љубимца, додају му особине које му недостају да би био комплетно људско биће/савршно.. И воле га...
Истовремено мрзећи цео свет...:mrgreen:
 
Једино решење је законска одредба о стављању корпе на њушку.
И онда неће бити проблема- ни за власнике, ни за псе, а ни за случајне пролазнике.
 

Back
Top