SRBIJA I SVETSKI POREDAK NEKREDITNOG NOVCA

stojan nenadovic

Početnik
Poruka
18
Da bi učvrstila stabilnost privrede i društva, Srbija mora da uvede nekreditni novac.
Da bi ojačala svoj položaj u svetu, Srbija mora da promoviše Svetski pokret za nekreditni novac.
Nekreditni novac je potrebna dodatna količina novca u opticaju (dM) određena procentom (k) od postojeće količine novca u opticaju (M). k se izračunava pomoću formule:
k = (ponuda - tražnja)/tražnja ; dM = kM ; Ako se povećanje količine novca u opticaju vrši po ovoj stopi, inflacija nije moguća, niti su moguće privredne krize. ali taj novac ne sme da se daje kao kredit, nego mora da se poklanja za penzijje i dečije dodatke. Za iznos poklonjenog nekreditnog novca, ukidaju se porezi, što smanjuje troškove i povećava profite proizvođača, iako potrošači plaćaju manje nego dosad. Zbir troškova = društveni proizvod - profiti. Zbir dohodaka = društveni proizvod + dobit potrošača. Društveni proizvod = zbir tržišnih cena. Zbir dohodaka je veći od zbira troškova. Razlika predstavlja višak korisnosti društva, koji se izražava nekreditnim novcem, koji se poklanja neproizvođačima u društvu.
Danas se društveni računi prave kao da je višak korisnosti i nekreditni novac jednak nuli.
Zato sistem ne može da funkcioniše bez inflacije. Inflacija omogućuje da se u nominalnim iznosima realizuju računi ekonomske nauke, po kojima su troškovi jednaki dohocima, dok u realnim iznosima dohoci moraju biti veći od troškova (što se izražava kroz budžetski deficit ili na druge načine). Višak korisnosti i nekreditni novac potiču iz porasta ekonomske racionalnosti. Porast racionalnosti proizvodnje (porast produktivnosti rada) smanjuje troškove a porast racionalnosti potrošnje povećava korisnost, što usporava brzinu opticaja novca i smanjuje tražnju. Nekreditnim novcem kupuje se višak ponude nad tražnjom. Kad bi sve države u svetu prešle na nekreditni novac, nigde ne bi bilo inflacije, odnosi među valutama bili bi uvek isti, što bi bilo isto kao da postoji jedna svetska valuta i jedinstvena svetska vlada sa jedinstvenom politikom. To bi značilo da je stvoren Svetski poredak nekreditnog novca. Stopa rasta nekreditnog novca jednaka je stopi rasta ekonomske racionalnosti, odnosno stopi po kojoj se odvija progres čovečanstva.
Pad racionalnosti zahtevao bi povlačenje novca iz opticaja, što bi uslovilo da se s većom ozbiljnošću shvataju troškovi koje donosi uništavanje prirode ili rat, kao najveći uzročnik pada racionalnosti. Poslednji je čas da uvedemo nekreditni novac kako bi smo imali tačnu meru vrednosti, koja bi nam tačno pokazala gde smo.
Srbija kao promoter Svetskog poretka nekreditnog novca, zemlja na koju se ugleda čitav svet, najviše bi uvećala svoj položaj u svetu, u kojem će mo gledati kako padaju vladari svetom putem kredita, i kako se sve menja.
 
Ovo pitanje nije najveći problem Srbije, već najveći problem na globalnom nivou. Za promenu sistemu je potrebna akcija na širem planu, pre svega buđenjem svesti ljudi, koji samovoljno postoju uzorni članovi neorobovlasničkog društva.

Da bi se ovakav projekat započeo u Srbiji bilo bi neophodno prkekinuti odnose s MMF-om i zatvoriti strane banke. Ideja je dobra, ali za njenu realizaciju bi vi verovatno bila neophodna revolucija na svetskom nivou. Današnji svet funcioniše na principu da je dug novac.
 
Možda nije potrebno praviti neku dramu. Neka svi rade svoj posao, a mi će mo dati nekreditni novac penzionerima. Postojeći poredak koji ne može bez inflacije, iznenadiće se što je inflacija nestala. Kažu da u Jermeniji nema inflacije. Ako je to istina, to znači da Jermenija dodaje nekreditni novac u opticaj. To je možda samo par procenata, ali je i to dovoljno.
 
ne znam bas koliko ce ti biti aktuelna tema ovde,ali sto se mene tice moze da ostane...

To što ste objavili ovu temu je za početak velika stvar. U Beogradu postoji dr. Srećko Ugrin, koji sada ima sedamdeset godina i koji je ceo život posvetio nekreditnom novcu. Napiše čovek knjigu na engleskom, pošalje je na adrese trideset najčuvenijih instituta i fakulteta u svetu ali se pošiljke izgube u putu. Pošta mu plati odštetu, ali knjiga nema.
Zatim se obrati patentnom uredu u SAD da patentira pronalazak, ljudi se oduševe i obećaju da će to biti urađeno uskoro. Zatim ga zamajavaju pet godina i na kraju kažu da su pod takvim pritiskom da moraju da odustanu od dogovora. Tako se brani Svetski poredak kreditnog novca. Kada se pojavio Google on je postavio sajtove o nekreditnom novcu. Ja sam poslao tri priloga na Burek Forum i svi su poslati na Groblje Foruma. Ljudi još misle da ne sme da se pojavi reč o nekreditnom novcu. Ja sam bio našao Forum za ekonomiju na www.vidovdan.org. Poslao sam im temu koja je zalepljena na prvo mesto i ima preko 15000 posetilaca i preko 100 pitanja i odgovora. Izgleda da je opšte prihvaćena.Onda sam našao Vas i pomislio da ste mnogo jači od Vidovdana. Hrabri ste isto. Videćemo šta će dalje biti. Potrebno je da se ideja dalje širi zahvaljujući Internetu.
 
To što ste objavili ovu temu je za početak velika stvar. U Beogradu postoji dr. Srećko Ugrin, koji sada ima sedamdeset godina i koji je ceo život posvetio nekreditnom novcu. Napiše čovek knjigu na engleskom, pošalje je na adrese trideset najčuvenijih instituta i fakulteta u svetu ali se pošiljke izgube u putu. Pošta mu plati odštetu, ali knjiga nema.
Zatim se obrati patentnom uredu u SAD da patentira pronalazak, ljudi se oduševe i obećaju da će to biti urađeno uskoro. Zatim ga zamajavaju pet godina i na kraju kažu da su pod takvim pritiskom da moraju da odustanu od dogovora. Tako se brani Svetski poredak kreditnog novca. Kada se pojavio Google on je postavio sajtove o nekreditnom novcu. Ja sam poslao tri priloga na Burek Forum i svi su poslati na Groblje Foruma. Ljudi još misle da ne sme da se pojavi reč o nekreditnom novcu. Ja sam bio našao Forum za ekonomiju na www.vidovdan.org. Poslao sam im temu koja je zalepljena na prvo mesto i ima preko 15000 posetilaca i preko 100 pitanja i odgovora. Izgleda da je opšte prihvaćena.Onda sam našao Vas i pomislio da ste mnogo jači od Vidovdana. Hrabri ste isto. Videćemo šta će dalje biti. Potrebno je da se ideja dalje širi zahvaljujući Internetu.

Gogle je postavio moje teme sa Burekovog Groblja Foruma na Svetski centar za nekreditni novac pored mog sajta, kao ilustraciju. Obavestio sam ih o tome, ne znam kako će reagovati. Google ima tri grupe sajtova o nekreditnom novcu i to: non credit money, noncredit money i non-credit money, kao i world center for non credit money, world center for noncredit money i world center for non-credit money. Na svih šest grupa ja sam prvi.
 
Da li je za svetske finansije resenje da se kuje pravi novac od zlata,platine i drugih odgovarajucih dragocenih metala?
Inace,pojam nekreditnog novca i posledice njegovg koriscenja se moraju tako objasniti da to mogu shvatiti i oni koji nisu ekonomisti!

Није, решење за светске финансије је да се стварање новца одвоји од позајмљивања.
Новац није дуг(кредит).Кредит је позајмљени новац.
Новац је мера економске вредности.
 

Back
Top