Digitalna umetnost - FOTOMANIPULACIJE

Fibi3

Iskusan
Poruka
5.873
Ovde mozemo da stavljamo sirove fotke, znaci bez i najmanje obrade (ali smanjene na 640 mp po duzoj strani) i iste te fotke ali sa obradom, pa da vidimo razliku. Na osnovu komentara i postavljenih fotki naucicemo nesto malo vise o obradi fotografije.

Obe fotografije se postavljaju u jednom postu.
 
3338zuf.jpg


25uo5r5.jpg
 
1234-1-1.jpg


posle

123-7-1.jpg



prvo uradjen levels.. pa kontrast ... onda selectiv colors crvena i zelena .. onda kropovano .. onda sa clon stamp tool popunio mesto koja mi smetaju odvlace paznju nekako .. i onda na kraju lupio color efex pro darken loghten center... sve ukupno manje od 5 minuta posla.
 
DSCN1529aa-1.jpg

nikon E4600, exp0.000673, f 4,9, iso 50, orig.dimension 2288x1712, focal lenght in 35- 34mm. dakle slikano automatikom na najobicnijem kompaktu (nema ga vise,razlupan), maksimalno siroko zbog ulicnih uslova, svetlo jutarnje, relativno dobro i zahvalno
prozori640-1.jpg

obrada u ACDSee pro-2, levels,shadow/highlihgt, unsharp mask, perspective corection, krop. E to je radjeno i sasvim drugacije izgleda u pravoj rezoluciji, ali se dovoljno vidi razlika.
Sve ovo nije nista narocito ali mislim da je dobar primer za pocetnicku obradu
 

gledaj uvek malo fotografiju da obradis. Evo recimo primera uradjenog na brzinu u par minuta a sad zamisli sta bi mogao da postignes kad bi se posvetio tome i recimo detaljnije sredio.



ovde je prvo malo doradjen level, pa curve, pa hue saturation, sitno color balance, ubacen gradijent za nebo i na kraju malo dodate ostrine ali posle kropovanja.
 
Poslednja izmena:
E sad, voleo bih osim ovoga SUPER (alal, bez zamerke) komentar sta valja a sta ne, i sta mozda jos .
Ili pitanje sta i kako i zasto je radjeno
Mislim da ce se tek u takvoj komunikaciji ostvariti pravi cilj

u pravu si. meni se generalno svidja ovo sto si napravio od prvobitne fotke. boje su bas kako treba, predpostavljam da se u originalnoj velicini i tekstura zida bolje vidi, da je ostrina bolja.svidja mi se kontrast boja i fasada odraza u prozoru i zute zgrade. predpostavljam da je to bio i cilj ? a sad zamerke( nategnute posto je stvarno cepidlacenje, ali kad si trazio): malo srecniji krop gornjeg levog(mog levog) coska, da se vidi cela horizontala ovih reljefa iznad prozora i ono na sta idu kablovi-a sto si isekao, i malo smeta posto si vec ispravio vertikale sa leve strane sto se sa desne ipak vidi po onom lucnom udubljenju (gde je xia fale mi strucni arhit. izrazi za ove ukrase:)) da nije paralelno sa ivicom.

over;)

e da a sad ti nama reci sta si hteo da postignes na ovoj fotki:p
 
evo bakyy, ovo je tipičan primer što sam počeo da izbegavam da fotografišem objekte, tj fasade iz kosog ugla, već samo ako mogu pod 90 stepeni, i to na sredini objekta koji fotkam...pošto ovaj moj prozumer, sve uradi osim horizontalnih i vertikalnih linija...što je pretpostavljam (ispravite me ako grešim) do velične senzora...
 
evo bakyy, ovo je tipičan primer što sam počeo da izbegavam da fotografišem objekte, tj fasade iz kosog ugla, već samo ako mogu pod 90 stepeni, i to na sredini objekta koji fotkam...pošto ovaj moj prozumer, sve uradi osim horizontalnih i vertikalnih linija...što je pretpostavljam (ispravite me ako grešim) do velične senzora...
ali zato to odradis u nekom programu
ja mislim da nema veze sa senzorom vec samo sa ziznom duzinom ojektiva, sve ispod 100mm (35mm komparacija) daje zakrivljenje, sto sire to krivlje,
a ja najvise slikam prozore i krovove i onda se mora puno raditi na kompu zbog cesto neadekvatnih uslova slikanja (tesno)
 
sta sam hteo?
slikam u principu svasta ali su mi kombinacija prozora i nekog "minimalizma" omiljene teme i to kacim po nekim internet galerijama.
ova fotka je od prosle godine i vec sam od tada promenio dva aparata (oba kompakti) ali idem ka boljim, a mora da bude kompakt da bih mogao da ga nosim sa sobom.
korekciju desne i gornje strane nisam mogao da uradim jer bi izoblicenje bilo veliko, i ovako postoji, a kada sam kropovao verovatno sam vec bio zasicen pa sam to odradio brze nego sto je trebalo i sad sam samo izvadio tu sliku takvu kakva je


zahvaljujem svima koji bilo na koji nacin komuniciraju na ovj novoj temi

ako previse ke.jam neka mi neko kaze, necem se ljutim
 
Poslednja izmena:
IMG_0912.jpg


IMG_0912a.jpg


Ovo sam malo ozbiljnije radio posto je otislo na stock. Radjen shadow/highlite da izadju detalji u senci, tj. oci i srednji deo lica, potom vrlo malo kontrast. Dalje, posto mi je tamni prozor kvario kompoziciju dupliran leyer, u prvi leyer selektovan prozor kuce u pozadini i obrisan, nadomesten delom zida iz drugog leyera, pazljivo brisani delovi zida oko obrisanog dela sa 10-50% opacity, sjedinjeni leyeri, clone stamp tool mestimicno 100 vidljivi(opacity), negde i do 20% vidljivi, a najpazljivije to radjeno oko kose i lica naravno na 100% uvecanju, nekad i do 400%. Ono sto se na ovim slikama ne moze primetiti a radjeno je je skidanje suma, doduse vrlo malo mozda nepotrebno, koji se pojavi zbog shadow/highlite. Posle toga samo malo resajzovanje slike za neke posebno osetljive stock sajtove radi otklanjanje svake mogucnosti primecivanja bilo kakve intervencije.
A da, trebalo mi je oko 30-40 minuta.
 
Poslednja izmena:
IMG_0573.jpg


IMG_0573a.jpg


Prva slika je verna simulacija kako je izgleda druga slika kada bi se konvertovala iz RAW-a na default podesavanjima, morao sam tako jer sam nekako uspeo izguditi originalni RAW, ali ovako mu dodje na isto.

Radjeno u Adobe RAW-u smanjena ekspozicija da se naglase boje, pojacana saturacija boja u svim podesavanjima, kako u osnovnim, tako i posebno za svaku boju, ali da se ne pretara, jer se dobiju artefakti, iz toga snimljen .jpg, u kom je radjeno: selektive colors, da bih pojacao svaku boju duge posebno, contarst i saturacija, blur cetkica velicine oko 400 na 20% jacine da otklonim mali sum koji se pojavio usred obrade i na kraju krop.
 
Dane, nije potrebno da te hvalim
druga je skolski primer sta i kako raditi sa bojama.
kvalitet prve je u ostrini lica koja se nazalost u ovako smanjenoj rezoluciji ne vidi a najtezi rad na ovoj slici je sredjivanje pozadine da ne kvari kompoziciju i ne odvlaci paznju sa face.
s moje strane hvala na postovima
 
gledaj uvek malo fotografiju da obradis. Evo recimo primera uradjenog na brzinu u par minuta a sad zamisli sta bi mogao da postignes kad bi se posvetio tome i recimo detaljnije sredio.



ovde je prvo malo doradjen level, pa curve, pa hue saturation, sitno color balance, ubacen gradijent za nebo i na kraju malo dodate ostrine ali posle kropovanja.

u tab, a kako ti to radish??
ko zna imam li ja taj program??
a brate, perfektno si je sredio!
 
Pa, ja sam se u ovom slucaju malo igrao... :)
Za preradu koristim uglavnom ACDSee 10 Photo Manager.
U ovom slucaju, isao sam na Brightnes, pa Contrast namjestio na 100%...koristio HSL, tacnije, samo Hue, sto mi je dalo ovu rozikastu boju.
ps. http://www.flickr.com/photos/25174465@N04/ ( moj profil na flickr.com; nije los sajt za fotografije...samo, ako zelite novac, onda bolje idite na stock... )
 
Pa, ja sam se u ovom slucaju malo igrao... :)
Za preradu koristim uglavnom ACDSee 10 Photo Manager.
U ovom slucaju, isao sam na Brightnes, pa Contrast namjestio na 100%...koristio HSL, tacnije, samo Hue, sto mi je dalo ovu rozikastu boju.
ps. http://www.flickr.com/photos/25174465@N04/ ( moj profil na flickr.com; nije los sajt za fotografije...samo, ako zelite novac, onda bolje idite na stock... )

da, vecina nas je na stock-ovima ... ali mislim da je original fotka bolja.. prerada treba da poboljsa fotku koliko ja znam .. neko moje misljenje .. opet nista licno nemoj da shvatis ..samo kazem ono sto mislim.
 

Back
Top