HDR photography

ok dulle, ako si počeo temu ti probi led, a ja bih voleo da znam kako radite hdr u ps sa više lejera...pretpostavljam da lejerima dajete određene vrednosti ekspozicije ili kako već...mada hdr zahteva u praksi obavezno stalak, eto u poslednje vreme fotkam dosta bez stalka tri fotogtafije u nizu sa + - 0,7 vrednostima ekspozicije, naručito kada postoji kontra svetlo, pa kada uspe - uspe...jer se često javlja ghost efekat zbog mrdanja...
 
e super dule sto si se setio da otvoris ovu temu evo ja imam par hdr fotki za pocetak jedna fotka koja se sastavljena od 37 fotki ... krenuo sam da slikam kada je poceo zalzak i cekao sam da padne noc tako sam dobio prelaz neba sa crnog na crveno

1-2-2.jpg
 
Evo primera iz ruke:
DSC06566a-1.jpg
DSC06567a-1.jpg
DSC06568a-1.jpg

Gledam da histagram bude pravilan i da ne preteram sa obradom, u tone mapingu, parametri:
-Strengh 80-90
-Color saturation 60-70
-Lithg smoothing: medium ili high
-Luminosoty: 1-3
tone, color i micro sve zavisi šta želite da postignete od hdr-a...blabllabla

Dobije se otprilike ovo Phoomatix Pro 2.5.4.
DSC06568hdr_a-1.jpg
 
ovako .. postavim stativ i aparat, izaberem kadar.. pazljivo (na ovim fotkama bzvz samo primer)... lol .. postavim aparat na M manual .. ISO 100 i krenem .. brzina 1/4000 skljocnem.. promenim brzinu na 1/2000 skljocnem ... i na kraju zavrsim na 2-3 sekunde expozicije, a nekada i 30.
 
Poslednja izmena:
pa ja sam ga drzao na 8-9 pa ako treba onda otvorim ili zatvorim zavisi.. ako ne mogu da postignem efekat da osvetlim dovoljno ono sto je jako mracno onda je odvrnem na 2.8

evo jedan hdr od 37 fotki isto probni experimentalni...





2-2-1.jpg




fibi spajam ih u photomatix ili u PS cs3
 
Sad malo ja :D

IZadjem na teren ,. Namestim aparat u stativ. Iso 200 . A onda sacekam da se sunce postavi de ja zelim. Onda pucam jednu sa f 3, 2, pa jednu sa 4, i jednu sa 4,5 . Brzina okidanja sve vreme 125. ( da mi se oblaci ne razmazu) .

Rezultat je ovo



PS . Fibi. Program photomatik ih sam spaja .
 
btw super ti je ta slika.. stvarno jako dobra... ja sam ove dve onako experimentalno radio .. u stvari hdr treba da lici na nesto poput tvoje fokte.. nikako na ovo moje .. fotka treba da zadrzi prirodan izgled...
 
Hvala ti Dulle. Nego neko rece da treba da komentrisemo .. tamo na drugoj temi. Daklem U ovom slucaju nije bio potreban toliki raspon, jer sam imao ambijentalno svetlo iako je bilo pred vece, pa sam isao sa tri fotke. obicno idem sa 4 pa na vise.
A mora da bude RAW format, pa ga onda pomeram , u camera raw-u koliko mi treba. razlika izmedju blendi po ftografiji, po meni treba da bude oko 1 - 2 otvora blende. Iz rawa ide u tiff . onda ih radim. Mislim da sve ovo i ne moze da funkcionise sa jpeg-om . Mislim, moze , ali lose, uz puno artifakata, duhova i aberacija.
 
Hvala ti Dulle. Nego neko rece da treba da komentrisemo .. tamo na drugoj temi. Daklem U ovom slucaju nije bio potreban toliki raspon, jer sam imao ambijentalno svetlo iako je bilo pred vece, pa sam isao sa tri fotke. obicno idem sa 4 pa na vise.
A mora da bude RAW format, pa ga onda pomeram , u camera raw-u koliko mi treba. razlika izmedju blendi po ftografiji, po meni treba da bude oko 1 - 2 otvora blende. Iz rawa ide u tiff . onda ih radim. Mislim da sve ovo i ne moze da funkcionise sa jpeg-om . Mislim, moze , ali lose, uz puno artifakata, duhova i aberacija.

tacno tako ... ogromna je razlika kada se radi u RAW formati kada je u pitanju HDR. ja sam radio ovog puta u jpeg zbog malo mesta na kartici .. inace kada je hdr za stranku u pitanju pucam u RAW formatu. dobro je da si ti rekao mislim da ce da koristi ljudima na forumu.
 
:oops:

ok a sad jedno pocetnicko pitanjce? raw, dakle, da li taj format imaju samo vasi bolji aparati ili kako vec? moj skromni model je canon power shot a85 :oops::oops:

posto vidim za jpg kazete nije to to...
 
Srednji HDR


Blagi HRD, samo da naglasi vodu. ( take najvise volem .



Jaci HDR / bez diranja boja .



HDR + infra red ( znam da kadar nije bas najsrecniji ,zbog ovog granja, ali cisto da se vidi efekat)

 

Back
Top