Neuki evropejci

manje_zlo

Veoma poznat
Poruka
12.254
Jedan od najuvreženijih stereotipa kada je reč o srpskoj političkoj sceni glasi da je ''nacionalno'' glasačko telo "primitivno", "neobrazovano", "zatvoreno", "mitomansko", i slično, dok je, s druge strane, ''pro-zapadno'', tj. prezicnije, ''pro-evropsko'' glasačko telo "obrazovano", "otvoreno", "sofisticirano", "realistčno", itd.

Međutim, kampanja za izbore zakazane za 11. maj 2008. taj stereotip će definitivno pokopati. Naime, kampanja koju vodi "pro-evropski" blok jasno pokazuje da oni ciljaju upravo na najneobrazovanije, najneinformisanije i najzatvorenije segmente srpskog društva, koji su, pritom, najskloniji mitomaniji.

Kako drukčije objasniti neverovatne tvrdnje čelnika pomenutog bloka vezane za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju?

S jedne strane imamo portparola holandskog ministarstva spoljnih poslova, koji Tanjugu izjavljuje: "Potpisujemo SSP i prelazni sporazum, ali je Savet upravo doneo odluku da će oba sporazuma biti automatski stavljena van snage." S druge strane, Vuk Jeremić, Ministar spoljnih poslova Srbije istog dana tom istom Tanjugu govori: "postignut je konsenzus svih 27 zemalja članica Evropske unije da praktično Srbiji ponude punopravno članstvo u Uniji”.

Njujork tajms od 30.4.2008. kaže da je Sporazum "odmah zamrznut dok Srbija ne uspostavi saradnju sa tribunalim za ratne zločine u Hagu, što čini potpisivanje koje je obavljeno u utorak većinom simboličnim". Ministar Jeremić, pak, prema Politici, tvrdi da je potpisan "ugovor koji će Srbiju staviti na nepovratni put ka punopravnom članstvu u EU. 'Potvrdu tog puta građani Srbije treba da daju na referendumu. Taj referendum će se održati 11. maja, kada se u Srbiji održavaju izbori.'"

Reanimirani Vuk Drašković, čvrsto u "pro-evropskom" kampu, tvrdi na televiziji (Foks, između ostalih), da će, ovim potpisivanjem SSP-a, u Srbiju ući "4 milijarde evra". S druge strane, njegov prethodnik na mestu Ministra spoljnih poslova, Goran Svilanović, za Politiku kaže:

"Nema dodatnih para kao što neki kažu. Kada bi od danas važio međuugovor, za Srbiju bi počeo da teče rok u kome ona treba da snizi svoje carine na evropske proizvode."

Uz to, Maja Kovačević, Šef kancelarije za pridruživanje EU od 2001-2003. piše za NSPM:

"EU će u periodu od 2007. do 2013. pružati bespovratnu finansijsku pomoć svim zemljama zapadnog Balkana... Raspolaganje ovim sredstvima ni u kom smislu nije uslovljeno potpisivanjem SSP-a."

Boris Tadić neprestano nudi glasačima "sigurnu evropsku budućnost". S druge strane, prema Viliju Vimeru, nekadašnjem Potpredsedniku skupštine OEBS, još 2000. godine je zacrtano da "Srbija (verovatno zbog obezbeđivanja nesmetanog vojnog prisustva SAD) trajno mora da bude isključena iz evropskog razvoja." Uz to, u intervjuu datom Večernjim novostima 31.3.2008, na pitanje: "Može li Srbija da se nada clanstvu u EU i NATO?" Vimer odgovara: "Pretpostavke za to mora da stvori EU. Podvlačim ovu recenicu. Upravo s tim u vezi, medutim, imam najvece sumnje."

To nije sve. U članku za nemački Špigel (21.2.2008.) naslovljenom "Lažna EU obećanja za Balkan", podnaslov "Efemerno proširenje", Hans-Jirgen Šlamp piše:

"Jedan broj - možda i većina - članova EU aktivno radi protiv neodređenog obećanja članstva koje je dato Srbima, Bosancima, Crnogorcima i Albancima. Brisel mora da hoda po kanapu tako što će ovim zemljama nuditi nagradu članstva - a da im ga zapravo nikad ne da. Razlog za ovo je jasan: sa pristupanjem Rumunije i Bugarske Evropskoj Uniji 1. januara 2007, raspoloženje ove grupacije za dalje širenje palo je na nulu."

"Pro-evropske" snage se upinju da dokažu glasačima da će samo njihovim izborom biti osigurana "evropska budućnost Srbije". Uz to, Potpredsednik vlade Đelić kaže da će "do kraja sledećeg skupštinskog mandata" Srbija ući u EU. S druge strane, evo šta za EU Observer 2.5.2008. piše Piter Sejn lej Beri:

"Čak nije reč ni o tome da je ishod srpskih izbora posebno bitan. Da li će i kada Srbija ući u EU zavisiće bar u istoj meri od unutrašnje politike EU i apetita njene javnosti za još jednu veliku rundu proširenja, koliko i od onoga što se bude dešavalo u samoj Srbiji. Uz to, vremenska skala u kojoj se to bude dešavalo verovatno će biti mnogo duža od perioda jednog skupštinskog mandata."

Kao što se može videti iz gore-navedenog, kandidati "pro-evropskog" bloka se očigledno obraćaju glasačkom telu koje 1) ne čita domaću štampu, 2) ne čita stranu štampu, 3) ne služi se Internetom, 4) ne čita strane jezike i 5) ignoriše realnost.

Dakle, može se sa visokom dozom sigurnosti reći da ''pro-evropski blok'' čini ona neobrazovanija, neobaveštenija, zatvorenija, mitomanska Srbija. Ali, šta ćemo, i to je Srbija. Volimo je, čak i tako musavu.

NSPM

Lazi, obmane, nemogucnost stvarivanja politike DSa... Tadicu skreni malo desno!
 
Nemoj tako. Predlažem da se vratimo na onaj dobar članak iz Politike, o tome kako biračima više ništa nije jasno. Ipak, svako će morati da odluči i izabere...

http://www.politika.co.yu/rubrike/Politika/Birachima-vishe-nishta-nije-jasno.sr.html

---"Али, да ли када гласате за Коштуницу гласате за изолацију? Да ли кад бирате Тадића бирате и независност Косова? Да ли можете да гласате за улазак у ЕУ, а да то не значи распад државе, или да обрнемо ствари: може ли се гласати за опцију којој је приоритет Косово, а да то не значи да сте бирали лошији живот?

Да су ствари црно-беле, како гласаче покушавају да убеде супротстављене политичке опције у Србији, избори у Србији би били већ решени. Али нису..."

i ono pravo pitanje za sve nas:
Шта сте све спремни да жртвујете да можда уђете у ЕУ, а шта да можда сачувате Косово?
 
Zarad EU previse smo i ispunili, mnogo vise nego bilo koja drzava. Cinjenica je da ovakve uslove nijedna drzava nije imala. Ali je i cinjenica da nijedna drzava nije imala burne devedesete kao mi. Ali da li smo mi u tim devedesetim zrtva ili agresor? Da li nam zbog toga treba olaksati ili otezati buducnost.

Najvise bih voleo da j Tadiceva politika "Kosmeta i EU" kao i "obecanog zivota u EU" moze da uspe, ali ona meni, a i po sve cesce analizama nasih i svetskih strucnjaka nije ostvariva.

Pitanje je da li je moguce obezbediti dobar zivot i van EU, uz maksimalnu mogucu saradnju sa njom, ali i uz oslanjanje na sve mocniji istok?
 
Zarad EU previse smo i ispunili, mnogo vise nego bilo koja drzava. Cinjenica je da ovakve uslove nijedna drzava nije imala. Ali je i cinjenica da nijedna drzava nije imala burne devedesete kao mi. Ali da li smo mi u tim devedesetim zrtva ili agresor? Da li nam zbog toga treba olaksati ili otezati buducnost.

Najvise bih voleo da j Tadiceva politika "Kosmeta i EU" kao i "obecanog zivota u EU" moze da uspe, ali ona meni, a i po sve cesce analizama nasih i svetskih strucnjaka nije ostvariva.

Pitanje je da li je moguce obezbediti dobar zivot i van EU, uz maksimalnu mogucu saradnju sa njom, ali i uz oslanjanje na sve mocniji istok?

Moguće je. Ali za to treba državnik, a ne političar. Trenutno kod nas nije još "isplivao" ni jedan tog kalibra, ali i u Evropskim zemljama je ista situacija. Ne mislim pri tom na političko opredeljenje, već na sposobnost da se misli nekoliko generacija unapred, i da se smisleno zastupa svoj stav, ne da se bude samo PR svoje stranke, već pravi lider kojeg poštuju i u zemlji i van nje, i istomišljenici i protivnici.
 
Pitanje je da li je moguce obezbediti dobar zivot i van EU, uz maksimalnu mogucu saradnju sa njom, ali i uz oslanjanje na sve mocniji istok?

zar ti na to pitanje nisu odgovorile slovenija,bugarska,madjarska,rumunija, i hrvatska koja se iz petnih zila bori da udje u nju [ali osecam da E.U ceka nas da bi nas zajedno primili ili barem sa 1 godinom ralike izmedju uclanjenja]

mora da su oni u zabludi, i da nisu imali vremena dobro da razmisle:shock:

i kako da imamo saradnju sa njom ako budemo van nje a budemo se raspravljali i nadmudrivali sa njom oko kosova?

moje je misljenje pokusati uci sto pre u nju, i pokusati iz nje uslovljavati kosovo na pregovore sa nama,
nema boljeg resenja ili ici cemo logikom sve ili nista [a bice nista kao i uvek]
inace ja sam LPD ali podrzavam DS da pokusa sve sto moze pa ako i neuspe je bi ga barem su pokusali ali opet nisu rizikovali sve sto imamo[to mi se vise svidja kod DS-a]
 
Poslednja izmena:
Zarad EU previse smo i ispunili, mnogo vise nego bilo koja drzava. Cinjenica je da ovakve uslove nijedna drzava nije imala. Ali je i cinjenica da nijedna drzava nije imala burne devedesete kao mi. Ali da li smo mi u tim devedesetim zrtva ili agresor? Da li nam zbog toga treba olaksati ili otezati buducnost.

Najvise bih voleo da j Tadiceva politika "Kosmeta i EU" kao i "obecanog zivota u EU" moze da uspe, ali ona meni, a i po sve cesce analizama nasih i svetskih strucnjaka nije ostvariva.

Pitanje je da li je moguce obezbediti dobar zivot i van EU, uz maksimalnu mogucu saradnju sa njom, ali i uz oslanjanje na sve mocniji istok?
to dal smo bili zrtva ili agresor je relativna stvar oko koje se nikad ne nece postici konsenzus jer zavisi od ugla gledanja ,ali neoboriva cinjenica je da smo u svim tim ratovima porazeni i to vise puta u toku tih 8 godina (91.-99.) po cemu smo postavili neslavan gubitnicki rekord u novijoj istoriji ,neki kazu 4 rata ,neki 3 sve jedno previse je ...tako da mi i ne mozemo da gledamo druge drzave i da se sa njima poredimo i cudimo kako mi nemamo isti tretman kao i one i da se pravimo da nista nije bilo kad znamo da od kada je sveta i veka gubitnici su ispastali nije lepo ali je tako .
 
zar ti na to pitanje nisu odgovorile slovenija,bugarska,madjarska,rumunija, i hrvatska koja se iz petnih zila bori da udje u nju [ali osecam da E.U ceka nas da bi nas zajedno primili ili barem sa 1 godinom ralike izmedju uclanjenja]

mora da su oni u zabludi, i da nisu imali vremena dobro da razmisle:shock:

i kako da imamo saradnju sa njom ako budemo van nje a budemo se raspravljali i nadmudrivali sa njom oko kosova?

moje je misljenje pokusati uci sto pre u nju, i pokusati iz nje uslovljavati kosovo na pregovore sa nama,
nema boljeg resenja ili ici cemo logikom sve ili nista [a bice nista kao i uvek]
inace ja sam LPD ali podrzavam DS da pokusa sve sto moze pa ako i neuspe je bi ga barem su pokusali ali opet nisu rizikovali sve sto imamo[to mi se vise svidja kod DS-a]

Prvo procitaj sve sto sam napisao pa onda komentarisi. Niti jedna od zemalja koje si ti naveo nije imala uslove kao mi. Saradnja sa EU je itekako moguca i van nje i tu si ti u zabludi. Imas gore citat da SSP uopste ne utice na raspodelu sredstava iz fondova EU. I mislim da ta tvoja logika sve ili nista ne valja i jedini politicar koji je zastupa je upravo tvoj Ceda.
 
to dal smo bili zrtva ili agresor je relativna stvar oko koje se nikad ne nece postici konsenzus jer zavisi od ugla gledanja ,ali neoboriva cinjenica je da smo u svim tim ratovima porazeni i to vise puta u toku tih 8 godina (91.-99.) po cemu smo postavili neslavan gubitnicki rekord u novijoj istoriji ,neki kazu 4 rata ,neki 3 sve jedno previse je ...tako da mi i ne mozemo da gledamo druge drzave i da se sa njima poredimo i cudimo kako mi nemamo isti tretman kao i one i da se pravimo da nista nije bilo kad znamo da od kada je sveta i veka gubitnici su ispastali nije lepo ali je tako .


Zar nije onda neophodan dodatan podsticaj zemlji koja je jasno rekla Slobi petog oktobra sta misli o njegovoj politici, a ne beskonacna ucenjivanja? Kakav je to covek(organizacija) kojia sjebanima odmaze?
 
Jedan od najuvreženijih stereotipa kada je reč o srpskoj političkoj sceni glasi da je ''nacionalno'' glasačko telo "primitivno", "neobrazovano", "zatvoreno", "mitomansko", i slično, dok je, s druge strane, ''pro-zapadno'', tj. prezicnije, ''pro-evropsko'' glasačko telo "obrazovano", "otvoreno", "sofisticirano", "realistčno", itd.

Međutim, kampanja za izbore zakazane za 11. maj 2008. taj stereotip će definitivno pokopati. Naime, kampanja koju vodi "pro-evropski" blok jasno pokazuje da oni ciljaju upravo na najneobrazovanije, najneinformisanije i najzatvorenije segmente srpskog društva, koji su, pritom, najskloniji mitomaniji.

Kako drukčije objasniti neverovatne tvrdnje čelnika pomenutog bloka vezane za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju?

S jedne strane imamo portparola holandskog ministarstva spoljnih poslova, koji Tanjugu izjavljuje: "Potpisujemo SSP i prelazni sporazum, ali je Savet upravo doneo odluku da će oba sporazuma biti automatski stavljena van snage." S druge strane, Vuk Jeremić, Ministar spoljnih poslova Srbije istog dana tom istom Tanjugu govori: "postignut je konsenzus svih 27 zemalja članica Evropske unije da praktično Srbiji ponude punopravno članstvo u Uniji”.

Njujork tajms od 30.4.2008. kaže da je Sporazum "odmah zamrznut dok Srbija ne uspostavi saradnju sa tribunalim za ratne zločine u Hagu, što čini potpisivanje koje je obavljeno u utorak većinom simboličnim". Ministar Jeremić, pak, prema Politici, tvrdi da je potpisan "ugovor koji će Srbiju staviti na nepovratni put ka punopravnom članstvu u EU. 'Potvrdu tog puta građani Srbije treba da daju na referendumu. Taj referendum će se održati 11. maja, kada se u Srbiji održavaju izbori.'"

Reanimirani Vuk Drašković, čvrsto u "pro-evropskom" kampu, tvrdi na televiziji (Foks, između ostalih), da će, ovim potpisivanjem SSP-a, u Srbiju ući "4 milijarde evra". S druge strane, njegov prethodnik na mestu Ministra spoljnih poslova, Goran Svilanović, za Politiku kaže:

"Nema dodatnih para kao što neki kažu. Kada bi od danas važio međuugovor, za Srbiju bi počeo da teče rok u kome ona treba da snizi svoje carine na evropske proizvode."

Uz to, Maja Kovačević, Šef kancelarije za pridruživanje EU od 2001-2003. piše za NSPM:

"EU će u periodu od 2007. do 2013. pružati bespovratnu finansijsku pomoć svim zemljama zapadnog Balkana... Raspolaganje ovim sredstvima ni u kom smislu nije uslovljeno potpisivanjem SSP-a."

Boris Tadić neprestano nudi glasačima "sigurnu evropsku budućnost". S druge strane, prema Viliju Vimeru, nekadašnjem Potpredsedniku skupštine OEBS, još 2000. godine je zacrtano da "Srbija (verovatno zbog obezbeđivanja nesmetanog vojnog prisustva SAD) trajno mora da bude isključena iz evropskog razvoja." Uz to, u intervjuu datom Večernjim novostima 31.3.2008, na pitanje: "Može li Srbija da se nada clanstvu u EU i NATO?" Vimer odgovara: "Pretpostavke za to mora da stvori EU. Podvlačim ovu recenicu. Upravo s tim u vezi, medutim, imam najvece sumnje."

To nije sve. U članku za nemački Špigel (21.2.2008.) naslovljenom "Lažna EU obećanja za Balkan", podnaslov "Efemerno proširenje", Hans-Jirgen Šlamp piše:

"Jedan broj - možda i većina - članova EU aktivno radi protiv neodređenog obećanja članstva koje je dato Srbima, Bosancima, Crnogorcima i Albancima. Brisel mora da hoda po kanapu tako što će ovim zemljama nuditi nagradu članstva - a da im ga zapravo nikad ne da. Razlog za ovo je jasan: sa pristupanjem Rumunije i Bugarske Evropskoj Uniji 1. januara 2007, raspoloženje ove grupacije za dalje širenje palo je na nulu."

"Pro-evropske" snage se upinju da dokažu glasačima da će samo njihovim izborom biti osigurana "evropska budućnost Srbije". Uz to, Potpredsednik vlade Đelić kaže da će "do kraja sledećeg skupštinskog mandata" Srbija ući u EU. S druge strane, evo šta za EU Observer 2.5.2008. piše Piter Sejn lej Beri:

"Čak nije reč ni o tome da je ishod srpskih izbora posebno bitan. Da li će i kada Srbija ući u EU zavisiće bar u istoj meri od unutrašnje politike EU i apetita njene javnosti za još jednu veliku rundu proširenja, koliko i od onoga što se bude dešavalo u samoj Srbiji. Uz to, vremenska skala u kojoj se to bude dešavalo verovatno će biti mnogo duža od perioda jednog skupštinskog mandata."

Kao što se može videti iz gore-navedenog, kandidati "pro-evropskog" bloka se očigledno obraćaju glasačkom telu koje 1) ne čita domaću štampu, 2) ne čita stranu štampu, 3) ne služi se Internetom, 4) ne čita strane jezike i 5) ignoriše realnost.

Dakle, može se sa visokom dozom sigurnosti reći da ''pro-evropski blok'' čini ona neobrazovanija, neobaveštenija, zatvorenija, mitomanska Srbija. Ali, šta ćemo, i to je Srbija. Volimo je, čak i tako musavu.

 
...na sta vama lice ovi nasi politicari sa tom pricom o EU... kao oni manijaci koji proganjaju slavne licnosti...ne odustaju :)

Личе ми на Душка Дугоушка са шаргарепом, дођите дођите сад сигурно ћете добити шаргарепу :mrgreen::rotf:

Што се тиче Косова сада могу да говоре само "И ПАРКИЋ И ЕВРОПА":rotf:
 
...pa Kojot i Dusko su likovi iz crtanih...simpaticni su...ovi uopste nisu simpaticni... mislim da je BT cak poceo i da preti ili se samo pogubio - prica nesto u stilu da EU treba da bude pocastvovana nasim clanstvom, kao treba da nam prostru crveni tepih...ma vikao je nesto u tom stilu mlateci rukama... ne znam koga je u to ubedjivao ali bilo je jezivo :)
 
Kojot stalno ima neke sulude ideje kako da pridje ptici trkachici i shto je ideja gluplja veruje da su mu vece shanse da joj se priblizi.I ne znam za tebe ali meni je sav jeziv i ogavan onako siv ko pacov,nikako simpatichan.Tako da analogija stoji.
 
to dal smo bili zrtva ili agresor je relativna stvar oko koje se nikad ne nece postici konsenzus jer zavisi od ugla gledanja ,ali neoboriva cinjenica je da smo u svim tim ratovima porazeni i to vise puta u toku tih 8 godina (91.-99.) po cemu smo postavili neslavan gubitnicki rekord u novijoj istoriji ,neki kazu 4 rata ,neki 3 sve jedno previse je ...tako da mi i ne mozemo da gledamo druge drzave i da se sa njima poredimo i cudimo kako mi nemamo isti tretman kao i one i da se pravimo da nista nije bilo kad znamo da od kada je sveta i veka gubitnici su ispastali nije lepo ali je tako .

pa to da smo izgubili 4 rata govore samo hrvati,albanci islicni..ali i oni koji bi to namazano da spoje sa slobom...rat 91 niko nije dobio niti je izgubio jer se ratovalo samo radi ubijanja a posle je sve ostalo isto i tu pobednika nema,a 99 mozda pobedili nismo ali znam samo da 100% nismo izgubili.cinjenica-u rambujeu je postavlljen ultimatum yugoslaviji da preda centralnu i izvrsnu vlast nato-u,u beogradu celoj yugoslaviji,vojska da preda kasarne nato trupama...itd..na kraju su usli samo na kosovo i to fakticki poraz nije...a i kao poraz se nemoze gledati rat protiv vise nego 100 puta jace vojske,ma kakav ishod bio,znaci 0 poraza.
 
Prvo procitaj sve sto sam napisao pa onda komentarisi. Niti jedna od zemalja koje si ti naveo nije imala uslove kao mi. Saradnja sa EU je itekako moguca i van nje i tu si ti u zabludi. Imas gore citat da SSP uopste ne utice na raspodelu sredstava iz fondova EU. I mislim da ta tvoja logika sve ili nista ne valja i jedini politicar koji je zastupa je upravo tvoj Ceda.

ma ljudi kakvi uslovi pa mi smo imali uslova vise nego sve clanice zajedno,pa 1 razoruzavanje zelje koja je jos ugozena i pod opsadom,predali predsednika,generale...samo sto im nismo predali i saobracajce,ucene svaki dan...a sada kosovo,i jos nam za sve to MOZDA daju vize.
ljudi ona stranka koja deli ljude koji su za a koji protiv eu,to je najveca manipulacija u istoriji.
pa sta mislite da ja nebih voleo da za 3,4 hiljade evra kupim golfa 4,nego ovde 2,i mnogo toga,ali sto je mnogo mnogo je..i premnogo
 
Zar nije onda neophodan dodatan podsticaj zemlji koja je jasno rekla Slobi petog oktobra sta misli o njegovoj politici, a ne beskonacna ucenjivanja? Kakav je to covek(organizacija) kojia sjebanima odmaze?

zavisi od toga kako gledas,jer rec sloba u svetskoj litelaturi nema nikakvo znacenje, a neznam ko je to JASNO rekao,jer je tada sloba osvojio 45%glasova-a voja 48%.:?:
pa sta ti sve to govori?ako pokusas da razmisljas u jednom smeru nikada svtiti neces,kao sto je sloba rekao-ne napadaju oni srbiju zbog mene,nego napadaju mene zbog kosova.
gospoda su tu postavljena da rade posao za koji im je receno i to je to,svako ko misli da je bilo nekog 5 oktobra-osim 10 000 naoruzanih placenika,100 000 izmanipulisanih gladnih ljudi,i 40 000 lopova,grdnooo se zajebao,e sad mora se ocuvati kult 5 oktobra,a i to je zadatak dece novog sloja bogatasa..itd
nepodrzavam bivsu politiku ali neke stvari moraju da se znaju
 
A evo i KVAZIPATRIOTA



General Delić bio ekspert Karle del Ponte

Kandidata SRS za ministra odbrane plaćao Tribunal

Autor: M. Ivanović - Ž. Jevtić | 08.05.2008 - 07:28
Kandidata SRS za ministra odbrane plaćao Tribunal

Penzionisani general Božidar Delić, koji slovi za kandidata Srpske radikalne stranke za ministra odbrane, sarađivao je s timom bivše haške tužiteljke Karle del Ponte više od dve godine kao ekspertski svedok. Delić, koji je trenutno na funkciji potpredsednika Skupštine Srbije, sarađivao je sa Haškom tribunalom preko tri hiljade časova.

Ime generala Božidara Delića ovih dana došlo je u žižu javnosti nakon što se saznalo da je odbio da se kao svedok optužbe pojavi na suđenju zloglasnom komandantu OVK Ramušu Haradinaju. Delić je svoje odsustvo sa suđenja Haradinaju pravdao političkim stavovima svoje partije Srpske radikalne stranke, koja ne priznaje i ne sarađuje s Haškim tribunalom.
To malo čudi s obzirom na to da je sam Delić na suđenju Slobodanu Miloševiću kao svedok odbrane priznao da je godinama radio u korist tužilaštva Tribunala.
„Blic“ prenosi deo transkripta sa saslušanja.


Milošević: „Hvala, generale (Deliću). Na kraju, molim vas da mi kažete pošto to... Jednostavno nemam, nemam jasnu predstavu da li su vas iz kancelarije (tužioca) Najsa zvali da budete njihov ekspert za događaje na Kosovu? Vi ste pominjali da ste imali više kontakata ili u kom smislu su vas zvali?“
Delić: „Ne, to nije kancelarija gospodina Najsa, to je kancelarija glavnog tužioca“.
Milošević: „Pa to je isto“.
Delić: „Dobro. To je gospođa Karla del Ponte preko svojih, znači, timova koji se nalaze u Beogradu i dve i po godine sam, znači, dosta intenzivno radio na tome. Gotovo oko 3.000 časova na prikupljanju dokumentacije koju je od mene tražilo tužilaštvo. To gospodin Najs pokušava nekako da omalovaži, što mislim da nije u redu“.
Prema saznanjima „Blica“, ekspertski svedoci u Haškom tribunalu su za svoje usluge plaćeni. Dnevnice se plaćaju po satu rada i u rangu su honorara koje dobijaju haški advokati. Njihova uloga je da praktično tužilaštvu pojašnjavaju sva dokumenta do kojih su došli u posed.
„Blic“ je došao u posed i transkripta sa suđenja Haradinaju, u kojem se jasno navodi da je Delić bio planiran kao svedok koji će govoriti o zločinima OVK, ali da to nikada nije uradio.
Tokom uvodne reči tužilaštva u slučaju protiv Haradinaja 5. marta 2007. godine, tužilac Dejvid Re je, govoreći o dokazima koje će njegov tim predstaviti, kao jednog od glavnih svedoka naveo generala Božidara Delića. Tužilaštvo je kao dokaz protiv Haradinaja planiralo da pokaže dokument koji je potpisao general Delić u kojem se navodi da je krajem 1997. godine i posebno u januaru 1998. godine bilo značajnih napada na vojsku i policiju u oblasti Đakovice. Delić je trebalo da svedoči i o ulozi njegove 549. motorizovane brigade u slamanju terorističkih grupa u oblasti Jablanice i napadima OVK na nekoliko srpskih sela.
- General Dragan Živanović i general Božidar Delić svedočiće pred ovim sudom da su srpska vojska i policija bile mete stalnih napada koje je organizovala OVK. Tužilaštvo zbog toga želi da Delića i Živanovića pozove kao svoje svedoke - rekao je tužilac Dejvid Re tokom uvodnog svedočenja.
Ime generala Delića pomenuto je i pet dana ranije, kada je na pretresnoj sednici pravni tim Ramuša Haradinaja, na čelu sa advokatom Benom Emersonom, zahtevao od tužilaštva da im se dostave prevedene sve izjave srpskog generala koje je dalo tužilaštvo u ovom procesu. Tužilac Re je na to odgovorio da Tribunal poseduju obilje materijala povezanih s generalom Delićem, da je dosta toga sortirano i već prevedeno i da će se potruditi da ih sve prevedu.
Stručnjaci koji prate suđenja u Hagu jednoglasni su u oceni da je glavni razlog propasti Haradinajevog suđenja bio nedolazak ključnih svedoka
 
Aha, a sps-radikalno junačenje za Srbe se uvek završi ovako:

tom210806_228x227.jpg
 

Back
Top