Izdrzavanje roditelja

SS88

Primećen član
Poruka
915
Da li po nekom zakonu imam obavezu da izdrzavam nezaposlene roditelje sa kojima zivim u zajednickom domacinstvu,u njihovoj kuci, pod kojim uslovima ta obaveza nastaje, i kako(kojim pravnim aktom) mi se ta obaveza "namece" i sta to izdrzavanje podrazumeva?
 
@vd, naravno da to ne ocekujem, i naravno da to i radim, cim zivim u njihovoj(nasoj) kuci... Nego mi je potrebna neka "potvrda" o tome, a kako bih mogao na poslu ostvariti neka prava koja proisticu iz toga! Da li treba neka presuda,ugovor,izjava? Interesuje me kako to zakon tretira!
 
Izdržavanje roditelja

Član 159.

(1) Roditelj koji je nesposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za izdržavanje, ima pravo na izdržavanje od punoletnog deteta ili drugog krvnog srodnika u pravoj nishodnoj liniji, odnosno od maloletnog deteta koje stiče zaradu ili ima prihode od imovine, srazmerno njegovim mogućnostima.

(2) Nema pravo na izdržavanje roditelj čiji bi zahtev za izdržavanje predstavljao očiglednu nepravdu za dete odnosno drugog krvnog srodnika.

www.cups.org.yu/download/17/



Evo ovo sam uspela da nađem. Pravnici će ti biti od veće pomoći
 
hehe :-) , tako sam postavio pitanje jer ima neka varijanta da treba da me tuze(!?) pa da mi sud odredi izdrzavanje.. hm.. inace, nisam takav parazit :-) pa da zivim kod njih, a da im ne pomazem...
Jako mi je bitno ovo jer mogu da dobijam 13-14000 mesecno, ako to necim dokumentujem!
 
hehe :-) , tako sam postavio pitanje jer ima neka varijanta da treba da me tuze(!?) pa da mi sud odredi izdrzavanje.. hm.. inace, nisam takav parazit :-) pa da zivim kod njih, a da im ne pomazem...
Jako mi je bitno ovo jer mogu da dobijam 13-14000 mesecno, ako to necim dokumentujem!
Pretpostavljam da je dovoljno da priložiš potvrdu o prebivalištu (za sebe i njih), kao i potvrdu da oni nemaju nikakve prihode, a mislim da može i izjava neka dva svedoka overena u opštini. Iz toga bi ovi tvoji na poslu trebalo da zaključe da ti izdržavaš roditelje. Pitaj nekog pravnika, imaš u svakoj opštini besplatnog pravnog savetnika.
 
Znam da te ovaj dio priče o izdržavanju roditelja ne zanima ali eto napisaću da djeca nemaju obavezu izdržavati roditelje ni po Bibliji...
Doduše jedna od deset zapovjedi je "Poštuj roditelje" ali rijetko kad se poštovanje poistovjećuje sa izdržavanjem osim kad baš nemaju za hranu,lijekove i nešto baš osnovno za život.
 
Ma ja njima pomazem,svakako! Pa nezaposleni su, nisu oni krivi.. Svakako da imam obavezu i duznost da im pomazem, nego me zanima sa pravne strane. Ne treba mi ugovor o 'dozivotnom izdrzavanju', nego samo ovako, za vreme nezaposlenosti, do penzije...
 

Back
Top