Šta je strip? Umetnost ili zabava?

Жао ми је што ваша генерација нема могућност да упозна прави стрип, уметнички стрип, већ само комерцијални.
Стрипови које сви ви наводите спадају у групу стереотипних комерцијалних стрипова. Прави, оригинални стрипови са душом и карактером, стрипови чији ликови се из епизоде у епизоду развијају и решавају стварне проблеме су:
Корто Малтезе,
Џеремаја,
Поручник Блубери,
Кобра,
Принц Валијант,
Бернард Принс,
Команча,
Торпедо,
Гастон...
Прошле године је једна дистрибутерска кућа издала цртани филм француске продукције (перфектно урађен) са ликом Корта Малтезеа. Вреди га одгледати.
 
Жао ми је што ваша генерација нема могућност да упозна прави стрип, уметнички стрип, већ само комерцијални.
Стрипови које сви ви наводите спадају у групу стереотипних комерцијалних стрипова. Прави, оригинални стрипови са душом и карактером, стрипови чији ликови се из епизоде у епизоду развијају и решавају стварне проблеме су:
Корто Малтезе,
Џеремаја,
Поручник Блубери,
Кобра,
Принц Валијант,
Бернард Принс,
Команча,
Торпедо,
Гастон...
Прошле године је једна дистрибутерска кућа издала цртани филм француске продукције (перфектно урађен) са ликом Корта Малтезеа. Вреди га одгледати.

Hmmm
i Ken Parker
definitivno spada u ovu kategoriju
jer kroz njega
se moze shvatiti cjelokupna kultura divljeg zapada,
nacin traperskog zivota itd,itd
 
Na ovu temu me naveo izbor tema i imena stripova koji su na ovom podforumu. Sve ovo su stripovi za zabavu, ali, znam, da postoje i stripovi koji se bave ozbiljnim temama. I sam sam nekad crtao stripove i smatram da je strip više od umetnosti, ali...

Sjajna tema Vuče. I ja sam nekad crtao stripove (pa i još uvek, u trenucima kad nema šta da se radi) i smatram da strip može da se iz jedne tačke gledišta, posmatra kao zabava, ali isto tako, u zavisnosti od pristupa autora stripu koji kreira, može da se gleda na njega i kao na vid umetnosti. Evo, konkretno, meni je nekad strip bio vid zabave, dakle iz čiste zanimacije sam ga i crtao i čitao. Međutim, sada, kao starijem, otkad sam prešao na ona "ozbiljnija" štiva u stripu, nekako je sad za mene više umetnost.

Dok sam bio mali i crtao na brzinu te su crteži bili na nivou deteta od desetak godina (zato što sam toliko i imao :lol:), naravno da sam olako gledao na kreiranje stripa kad se nisam uopšte mučio da bih stvarao sliku za slikom. Ali danas, kada mnogo više pažnje obraćam na crtež, kada se mnogo trudim oko detalja, kada mi za jednu sliku treba više vremena nego ranije za celu tablu, sada mi je jasno da je pravljenje stripa i te kako jedna vrsta umetnosti. Još pogotovo ako ti sve sam radiš, znači i priču i crtež i tekst, niko sa strane ne pomaže, onda tek treba mnogo uložiti ako želiš da stvoriš dobar strip.

Da rezimiram: strip može biti i umetnost i zabava, sve zavisi od toga kako gledaš na njega. Oba pristupa su po meni OK.

Жао ми је што ваша генерација нема могућност да упозна прави стрип, уметнички стрип, већ само комерцијални.
Стрипови које сви ви наводите спадају у групу стереотипних комерцијалних стрипова. Прави, оригинални стрипови са душом и карактером, стрипови чији ликови се из епизоде у епизоду развијају и решавају стварне проблеме су:
Корто Малтезе,
Џеремаја,
Поручник Блубери,
Кобра,
Принц Валијант,
Бернард Принс,
Команча,
Торпедо,
Гастон...
Прошле године је једна дистрибутерска кућа издала цртани филм француске продукције (перфектно урађен) са ликом Корта Малтезеа. Вреди га одгледати.

Ako neko iz mlađe generacije voli dobar strip, on će brzo naučiti da razlikuje loše stripove od onih pravih i znaće šta da čita. Ne mora da znači da, ako neko pripada mlađoj generaciji, da ne može da uzme neki stariji strip i uživa u njemu. I ja smatram da su svi ovi koje si naveo vrhunski stripovi od vrhunskih majstora. Dobro, sad ja lično nisam baš voleo ni čitao baš sve njih (princ Valijant mi, recimo, nikad nije bio posebno privlačan za čitanje), ali ne mogu da osporim da su sve ovo prava mala remek-dela stripa. Sigurno ima bar još isto toliko stripova "sa dušom i karakterom", kao što ti reče, koje valja pomenuti. Meni je, recimo, Rip Kirbi bio i ostao jedan od najboljih stripova ikada. Još uvek čuvam jednu kolekciju "Stripoteka" iz '70-ih i '80-ih sa biserima stripa i rado ih čitam.

Strip je nešto zaista lepo, samo treba znati voleti ga i uživati u njemu! :super:
 
Жао ми је што ваша генерација нема могућност да упозна прави стрип, уметнички стрип, већ само комерцијални.
Стрипови које сви ви наводите спадају у групу стереотипних комерцијалних стрипова. Прави, оригинални стрипови са душом и карактером, стрипови чији ликови се из епизоде у епизоду развијају и решавају стварне проблеме су:
Корто Малтезе,
Џеремаја,
Поручник Блубери,
Кобра,
Принц Валијант,
Бернард Принс,
Команча,
Торпедо,
Гастон...
Прошле године је једна дистрибутерска кућа издала цртани филм француске продукције (перфектно урађен) са ликом Корта Малтезеа. Вреди га одгледати.


bluberi, torpedo, gaston izlaze u stripoiteci
 

Back
Top