Ljubav prema razmišljanju ili ljubav prema koristima od razmišljanja?

Maravilloso

Zainteresovan član
Poruka
497
Čujem ponekad izjave nekih da vole da razmišljaju... i meni to uvijek bude pomalo sumnjivo... ne zato što sumnjam u iskrenost tih izjava... nego zato što to kod mene nikad nije slučaj...
Ja eto uopšte ne volim da razmišljam... i kad razmišljanje ne bi bilo neophodno vjerovatno nikad ne bih ni razmišljao... ali s druge strane mnogo volim koristi koje razmišljanje donosi... i jedino kroz te koristi mogu voljeti razmišljanje... pa su te koristi ujedno i razlog zašto puno razmišljam iako inače ne volim...

Tema bi bila to da li ljudi u stvari vole razmišljanje ili koristi od razmišljanja...
 
Ех, овде си начинио класичну логичку грешку типа: ако сам ја такав, онда су и други такви. НИСУ (бар не сви).

Ја стварно волим да размишљам, а искрено речено, никад нисам видела неке нарочите користи од тога. Иначе сам непрактична, па ако је и било неке потенцијалне користи од мог размишљања, ја то нисам ни видела ни искористила.
 
Ех, овде си начинио класичну логичку грешку типа: ако сам ја такав, онда су и други такви. НИСУ (бар не сви).

Ја стварно волим да размишљам, а искрено речено, никад нисам видела неке нарочите користи од тога. Иначе сам непрактична, па ако је и било неке потенцијалне користи од мог размишљања, ја то нисам ни видела ни искористила.
Nijesam... jer nijesam otvorio temu o meni... nego temu o ljudima uopšte... a sebe sam naveo samo kao primjer... ne namećući nikakve zaključke...

Koristi mogu biti duhovne i materijalne...
Ti si uzela u obzir samo materijalne...
 
Е, онда извини! Ако си својим питањем обухватио и духовне користи, онда је одговор ДА!. Чак код мене има и душевних (емоционалних) користи, јер ја се радујем као дете кад коначно схватим нешто што, на пример, дуго нисам могла да укапирам и то ми је било као трн у оку.
 
Ne ovde je ucinjena greska lazi....
Osoba koja ne razmislja , ostaje ravnodusna prema pitanju sta drugi misle , kad mu vec nisu ugrozeni interesi tim podatkom....
Ti izgleda koristiš svaku priliku za širenje ili bolje reći nametanje neke tvoje lične filozofije....
Ili to ili si glup ili glumiš glupost...
Na početku sam JASNO rekao da ne volim razmišljanje ali zato mnogo volim koristi od razmišljanja pa iz toga razloga PUNO RAZMIŠLJAM... ti si to pročitao kao JA NE RAZMIŠLJAM...
Mislim šta dalje reći kad ne umiješ ni da čitaš.....
 
Poslednja izmena:
Само онај ко је покушао да не размишља, зна колико је то теже него размишљати. :)

Да.. волимо користи које размишљање доноси..
И волимо да људи примете да размишљамо, чак и када не волимо да размишљамо...:mrgreen:
 
Само онај ко је покушао да не размишља, зна колико је то теже него размишљати. :)

Да.. волимо користи које размишљање доноси..
И волимо да људи примете да размишљамо, чак и када не волимо да размишљамо...:mrgreen:

pa sad sa poslednjom rečenicom se baš i ne bih totalno složila, jer pojedinci kada primete da razmišljam valjda u nedostatku svojih ličnih misli jako smaraju pitanjem: o čemu razmišljaš?:confused: a to dekoncentriše, umara, iritira
 
Ех, овде си начинио класичну логичку грешку типа: ако сам ја такав, онда су и други такви. НИСУ (бар не сви).

Ја стварно волим да размишљам, а искрено речено, никад нисам видела неке нарочите користи од тога. Иначе сам непрактична, па ако је и било неке потенцијалне користи од мог размишљања, ја то нисам ни видела ни искористила.
Nema koristi? Pa, misli su osnov života. Misli su sam život. Misli su naše najveće blago, ali i najveća propast ako se ne zna njima upravljati.
 
Pitanje uopste nije naivno!
Po mom uverenju, u svakom coveku postoji nagon za celovitoscu.
Pri tom se ovaj nagon zadovoljava na razlicitim nivoima svesti, drugacije.

Kod dece se to odvija automatski u prilicno odredjenim vremenskim intervalima.
To je Zan Pijaze eksperimentalno ispitivao i ustanovio da su deca sposobna da
rese odredjene probleme tek kada se odredjeni mentalni sklop zatvori u
stabilnu strukturu, koju je on opisivao strukturom abelove grupe

Kod odraslih stvar stoji malo komplikovanije. Uzmite kao primer seljaka koji
se nikad nije zapitao sta je iza one planine na horizontu. On relativno
lako postize celovitost...

Usloznjavanje ljudskog okruzenja uglavnom vodi sirenju svesti, pa se nagon
za celovitoscu sve teze moze zadovoljiti. Posto to frustrira moguca su brza
resenja:

Sta me briga to usloznjavanje, brale, meni je samo vazno u se, na se i poda se
Droga. Jedan heroinski zavisnik mi je rekao: u pocetku sam jasno video sve, sve
osim jedne crne tacke a bas iza te tacke je bilo ono najbitnije. Uzasno
frustrirajuce iskustvo, kao da umires od zedji pored rezervoara sa hladnom
vodom koji je hermeticki zatvoren...
Samozaborav. Opet droga ali i TV, igrice, pijanstvo...

Oni koji nisu nestrpljivi upadaju u proces ucelenja koji po mom misljenju
traje do kraja zivota...

Naravno da bih prihvatio neki laksi nacin ucelenja. Ali cak i da taj nacin
postoji, bio bih vrlo oprezan prema njemu. Cak dozvoljavam mogucnost da se
sklizne na stranputicu: ceo zivot proveravam da li je taj nacin ispravan...

Pitali ucenici Sokrata da li da se zene ili ne. Ovaj im rece: Zenite se,svakako!
(Parafraziram) Ako ce vam zena biti dobra zaboravicete me a ako bude kao moja
Ksantipa bicete odlicni filosofi...
 
Nemam pojma sta je lov na recepturu...da li je to kad odes kod lekara po recept za neki lek...mada verovatnije da su to neki novi superfilozofski termini koje razume samo elita ili kakvi masoni.

A sto se tice kopiranja, naravno da je sve sto pisem ovde kopiranje. Podseticu te na ( Platonovu bese ? ) misao " Saznavati znaci otkrivati a stvarati znaci kopirati. " Ono sto pripada meni je samo svest o tome da kopiram,,, svest oslobadja.
 
Размишљање и корист од размишљања су узрочно-последични, еквивалентни појмови, па их је зато апсурдно раздвајати.

Питање ове теме је на нивоу - да ли жедан човек воли да пије воду или воли што више није жедан? Одговор се сам намеће.

Човек осећа задовољство кад ради нешто из чега може извући корист и човек ради многе корисне ствари да би био задовољан.

Закључак - човеку је корисно да буде задовољан, дакле из самог задовољства извлачи корист, и из користи задовољство.
 
Ako vas interesuje korist od razmisljanja, onda je najkorisnije mediokritetsko razmisljanje ili ono sto prolazi kod mediokritetski oblikovanih ljudi....+ komparativna razlika....

Sve ostalo je uzaludno gubljenje vremena , jer sve van mediokritetskog ne donosi korist.Cak je i pod pritiskom mediokritetskog i moze da stvori neprilike iliti stetu....

Razlika izmedju razmisljanja radi koristi i lukavosti?
 
Naravno, dodaj sve ostale koristi....i nece se nista promeniti ......
Tebe verovatno buni to sto mislis da neko jako mudar smisli nesto korisno za celu zajednicu, ali to je realno samo u potencijalu....u realu to je pod sudom mediokritetnog ili realno ostvarivog ili realno sagledivog....

Ne materjalno opet....Principijelno, nista se ne menja....pa pogledaj koliko primera imas da se mudri principi ne postuju jer ostali "nemaju potrebe" da ih postuju.
 
Tebe verovatno buni to sto mislis da neko jako mudar smisli nesto korisno za celu zajednicu, ali to je realno samo u potencijalu....u realu to je pod sudom mediokritetnog ili realno ostvarivog ili realno sagledivog....
Ја не очекујем од мудраца да смисли нешто корисно за заједницу. Пре бих очекивала да се мудрац постепено повлачи из заједнице у самоћу, и за то има пуно добрих разлога. На пример, у заједници му је загушљиво а њему треба пуно чистог ваздуха да би остао мудар. Па онда бука и све друго.

И још нешто: много мудрих људи дошло је до закључка да ионако ништа не може да се измени у заједници. Једино појединци могу да побегну из Алкатраза (заједнице у којој смо заробљени), и то тако што неће правити велику буку и скретати пажњу на себе него ће такорећи да се ишуњају на слободу а да то нико не примети.

А корист од мудрости? Срећа, мир, слобода.
 
Postoji korist za sebe i korist za druge...
Patak je upio da previdi čitavu jednu kategoriju koristi (korist za sebe) i uzeo u obzir samo korist za druge... što dovoljno govori o kvalitetu njegovog teoretisanja... inače izvedenog po njegovom standardnom šablonu - mediokritet-konformizam-psihologika... po kome standardno puno priča i ništa ne kaže...
 
Mozda nisi razumeo sta sam rekao....a razumljivo je i to nerazumevanje....
Radi se o tome da sam ja tebe savršeno dobro razumio...
Prva što sam razumio je da ne umiješ da čitaš...
Drugo što sam razumio je da u tvome teoretisanju previđaš postojanje realno postojećih čak očiglednih kategorija...
Treće što sam razumio je da u tvojim "demantovanjima" mojih zaključaka vezanih za tvoja teoretisanja nema ama baš nikakvih argumenata... i da su kao takva potpuno bezvrijedna... i to nije uvreda nego očigledna konstatacija...
 

Back
Top