Ђилас гради нуклеарку

Ilinoida

Domaćin
Poruka
4.843


"Тадић и Ђилас уговорили изградњу нуклеарне електране и одлагање нуклеарног отпада, који ће од Србије направити нови Чернобиљ

БЕОГРАД - Председник Србије Борис Тадић и кандидат за градоначелника Београда Драган Ђилас договорили су се о изградњи нуклеарне електране у Костолцу надомак Пожаревца. Према речима Николе Алексића из Еколошког покрета Новог Сада, Демократска странка и њени коалициони партнери протеклих година припремили су све за измену закона који забрањује изградњу нуклеарних електрана у Србији.
- Председник Србије Борис Тадић је већ уговорио кредит којим ће бити изграђена ова нуклеарна електрана - каже Алексић и наводи да је ову информацију добио од поузданих извора у иностранству. Посао изградње нуклеарке је, према његовим речима, готова ствар. Борис Тадић и руководство мултинационалне нуклеарне компаније „Вестингхаус“ договорили су се о свему још пре три године

На питање каква је улога најпознатијег препродавца струје са Балкана и финансијера ДС Вука Хамовића у изградњи прве српске нуклеарке, Алексић каже да Еколошки покрет нема доказа да се ова нуклеарка гради на иницијативу Вука Хамовића, власника ЕФТ.

- Јасно је да ће од изградње нуклеарне електране у Србији највише профитирати људи који су у Србији познати као енергетски лоби, али засад немамо ниједан доказ на основу којег бисмо могли да покажемо прстом на Вука Хамовића или неког другог из те групе. Међутим, имамо писмено признање директора Народне канцеларије председника Србије Драгана Ђиласа да ће нуклеарка бити изграђена у Костолцу - каже Алексић. Наш саговорник такође тврди да поред тог документа његов покрет располаже са довољно материјалних доказа на основу којих је поднео кривичну пријаву против једног од министара из Владе Србије, а због незаконитих правних радњи којима је омогућио да буде измењен закон који тренутно забрањује изградњу нуклеарки.

- Скандалозно је да председник Тадић и министри Владе Србије попут Ђиласа не
брину о томе колико грађана ће оболети од рака због изградње нуклеарке већ првенствено брину о интересима својих финансијера. Од Ђиласа смо, у складу са Законом о доступности информација од јавног значаја, захтевали да нам открије ко су иницијатори изградње нуклеарке у Костолцу, али он то није учинио у законски предвиђеном року, тако да смо и због тога поднели тужбу - наглашава Алексић.

С Алексићевим тврдњама не слажу се у кабинету председника Србије Бориса Тадића. Према њиховим речима, председник сигурно није преговарао с компанијом „Вестингхаус“ током свог боравка у Америци, док кандидат за градоначелника Београда тврди да он јесте потписао документ у коме пише да ће се у Костолцу градити нуклеарна електрана, али да је за све крив службеник Народне канцеларије, који му није рекао да у Србији постоји закон који то забрањује.

НУКЛЕАРНИ ОТПАД НА ФРУШКОЈ ГОРИ

Председник Србије Борис Тадић је током боравка у Сједињеним Државама 2004. године дао начелну сагласност за изградњу нуклеарне електране у Србији, тврди Алексић. Према његовим речима, Србија ће, уколико се Тадићева обећања остваре, поред нуклеарке добити и нуклеарни отпад. Депонија ће, како он наводи, бити смештена испод националног парка на Фрушкој гори.
- Драган Ђилас је засад признао да постоје планови да се у Костолцу изгради нуклеарка, али није објаснио где ће тачно бити лоциран нуклеарни отпад - каже Алексић и истиче да ће, према информацијама којима располаже, након реализације Тадићевог и Ђиласовог нуклеарног плана проценат оболелих од рака у Војводини бити једнак оном у Чернобиљу."
 
Pa dobro,sama izgradnja nuklearne elektrane u Srbiji i nije tako strasna vest koliko me plasi sama zamisao na to kako bi Srbi vodili racuna o njoj...

ovo je i moje razmišljanje
a opet, oko Vinče nije bilo skandala, ili je to sve bilo lepo zataškano, pa mi i ne znamo

što se tiče izvora informacije
Kurir zaslužuje zakatnačenje, ovo već prelazi i granicu zdravog razuma
 
Pa da zanimljivo je da oni isti koji su pljuvali SSP zbog toga sto brani otvaranje nuklearnih postrojenja sada pricaju da isti ti koji su ga potpisali oce da otvore novi Cernobilj u Srbiji ,znam ja da se ne moze ocekivati neki narocit intelektualni nivo od prosecnog citaoca Kurira,kao i to da je kampanja u jeku ali ovo je vec previse debilno.
 
mislim daje ovaj clanak iz kurira glup. uglavnom su dobri al ovaj je bas glup.

prvo sto rece don kihot demokrate su potpisale SSP po kojem srbija ne moze da gradi nuklearke drugo , ja mislim da srbija treba da gradi nuklearke jer je energija dobijena iz nuklearnog goriva najcistija i najjeftinija barem u sledecih 10 0godina ce tako biti. drugo ako mogu francuzi da imaju preko 20 nuklearki i da iz njih dobijaju preko 80% svoje struje ne vidim zasto srbija ne bi imala 3-4 nuklearke pravljene u sporazumu sa rusima i da onda prodaje proizvedenu struju celom regionu jer je u regionu hronicna nestasica elektricne energije....
 
mislim daje ovaj clanak iz kurira glup. uglavnom su dobri al ovaj je bas glup.

prvo sto rece don kihot demokrate su potpisale SSP po kojem srbija ne moze da gradi nuklearke drugo , ja mislim da srbija treba da gradi nuklearke jer je energija dobijena iz nuklearnog goriva najcistija i najjeftinija barem u sledecih 10 0godina ce tako biti. drugo ako mogu francuzi da imaju preko 20 nuklearki i da iz njih dobijaju preko 80% svoje struje ne vidim zasto srbija ne bi imala 3-4 nuklearke pravljene u sporazumu sa rusima i da onda prodaje proizvedenu struju celom regionu jer je u regionu hronicna nestasica elektricne energije....

Ovde se nikako ne slažem sa tobom. Svaka nuklearka je potencijalni masovni ubica. Istina da je struja dobijena iz njih najjeftinija, ali lako može da se desi i da bude neprocenjivo skupa. Pitaj Ukrajince.

Što, brate, ne dižu one gigantske vetrenjače, pa nek hvataju Košavu i pretvaraju je u struju, a i vode imamo koliko hoćeš, pa nek grade hidrocentrale.
 

Back
Top