Spisateljski talenat

skribent

Zainteresovan član
Poruka
234
evo i mene sa pitanjem: koji aspekti pokazuju spisateljski talenat? Sta nam to u natalu govori da neko moze postati pisac a sta je neophodno da bi se to i ostvarilo? Ja znam samo za Naptun u 12 ali to je verovatno jako uopsteno. Pretpostavljam da je opet Neptun kljucni igrac...
Mene recimo zanima knjizevnost, to sam i zavrsila ali nikada nisam pisala, cak ni pokusala (osim sastava u skoli :) i dobro su mi isli :)). Ovde ne racunam radove vezane za studije.
 
Ja sam primetila da mnogi moji prijatelji sa Filološkog fakulteta imaju konjukciju Sunce-Merkur u natalnim kartama. Mada, pretpostavljam da je to čest aspekt, jer je jedini koji Sunce i Merkur mogu da imaju.
Što se tiče tog literarnog pisanja, rekla bih, a možda grešim, da bi trebalo obratiti pažnju na Veneru ili Neptun. Veneru, jer ona predstavlja harmoniju, naša osećanja i kako ih izražavamo, a Neptun jer je povezan sa kreativnošću i maštom.
Rekla bih da je isto tako važno da li postoje pokazatelji uspeha, slave, jer nije isto pisati nešto za svoju dušu i postići uspeh sa nekom knjigom. Jednom sam negde pročitala nešto o tome kako i gde se vide publikacije, ali sada ne mogu da se setim. Da li neko zna?

P.S. Znači da je moje pitanje o astro blizancima bilo baš glupo? :cry:
 
Kao što ste već rekli, treba gledati Merkura kao i 3. kuću. Najčešća je njihova povezanost sa Mesecom, Venerom, Neptunom ...
Na primer, najuopštenije ... Merkur u (dobrom) aspektu sa Mesecom daje sposobnost da osoba lako izražava rečima (usmeno ili pismeno) svoja osećanja, u aspektu sa Venerom daje lepo, prijatno izražavanje, u aspektu sa Neptunom daje maštovitost, nadahnuće i sl. u izražavanju.

Kod pisaca (i umetnika generalno) je vrlo često naglašena i 12. kuća, jer je to polje, kao kuća nesvesnog, izvor inspiracije, mašte i sl. Osim toga za ovakav posao potrebna je samoća i izolacija pa je i sa te strane simbolika zadovoljena.

Pao mi je na pamet Ernest Hemingvej, ako neko ima živaca neka postavi kartu sa astro.com-a (ja nemam, po običaju :mrgreen: - 21.07.1899 u 8:00 AM, Oak Park, IL, USA ).
Za prvu pomoć, ako se neko snalazi i sa ovim kitnjastim kartama :lol:
http://www.astrotheme.fr/en/portraits/q2N2GtaVEQTU.htm

Ascendent je u Devici, a MC u Blizancima sa Merkurom kao vladarem i jednog i drugog u 12. kući u Lavu. Sunce je na kraju Raka, na samom vrhu 12. kuće, a ako gledamo 3. kuću - ona počinje na 29. stepenu Vage, vladar je Venera u Raku u 11. kući ali je u 3. kući usečen znak Škorpiona čiji je vladar, Mars u 1. kući u Devici, a ako posmatramo i Plutona, on je u Blizancima u 10. kući.
Mislim da je njegova karta po mnogo čemu tipična za jednog pisca.
 
Poslednja izmena:
Ovako dragi moji kao što moja draga pametna a i zgodna Elle reče Merkur je u igri svakako.

Međutim ima mnogo talentiranih ljudi koji nikad ne izbiju van sa time što rade.

zašto . zato što je jupiter loš.

jupiter ne smijete gubiti iz igre nikako. Jupiter je 9 polje, a govori o izdavanju knjiga i djela koje pišemo.

Dakle ako imate jak merkur i skladan aspekt sa Jupiterom slava ne gine.

Ako imate pak Merkur 90 Jupiter - to je najgori intelektualni aspekt nema sreće nikako.

Jupiter retro je dobar za pisanje. Jupiter je zapravo jedina planeta uz Merkur koja može izraziti pozitivne kvalitete u retro hodu, Jupiter retro je čak bolji jer daje veću akumulaciju a onda eksploziju.

ima dosta poznatih pisaca sa retro merkurom.

e sad dalje, merkur mora biti na pravom mjestu. ako je u polju 4, ne valja. ili u polju 8 tamo je zarobljen. u tom slučaju možete pisati samo o seksu ili o domaćim životinjama da uspijete.

merkur treba biti u : polju 1 ili polju 10, nije loše da bude ni u polju 2, merkur u polju 9 znanstveni radovi su u pitanju, merkur u polju 12 je odličan za šeme tipa Harry Potter itd.

za dobrog pisca merkur mora biti u : ribama, škorpionu, djevici, blizancima je nešto slabiji ali ipak jak, nikako lav, u tom slučaju možete pisati pjesme ali morate vidjeti potvrđuju li ostale stvari takav talenat. vodenjak isto super,

ali bilo bi dobro da nije - bik, rak, vaga ne tako loše ali opet ne super, i ovan.
 
Ovako dragi moji kao što moja draga pametna a i zgodna Elle reče Merkur je u igri svakako.

Međutim ima mnogo talentiranih ljudi koji nikad ne izbiju van sa time što rade.

zašto . zato što je jupiter loš.

jupiter ne smijete gubiti iz igre nikako. Jupiter je 9 polje, a govori o izdavanju knjiga i djela koje pišemo.

Dakle ako imate jak merkur i skladan aspekt sa Jupiterom slava ne gine.

Ako imate pak Merkur 90 Jupiter - to je najgori intelektualni aspekt nema sreće nikako.

Jupiter retro je dobar za pisanje. Jupiter je zapravo jedina planeta uz Merkur koja može izraziti pozitivne kvalitete u retro hodu, Jupiter retro je čak bolji jer daje veću akumulaciju a onda eksploziju.

ima dosta poznatih pisaca sa retro merkurom.

e sad dalje, merkur mora biti na pravom mjestu. ako je u polju 4, ne valja. ili u polju 8 tamo je zarobljen. u tom slučaju možete pisati samo o seksu ili o domaćim životinjama da uspijete.

merkur treba biti u : polju 1 ili polju 10, nije loše da bude ni u polju 2, merkur u polju 9 znanstveni radovi su u pitanju, merkur u polju 12 je odličan za šeme tipa Harry Potter itd.

za dobrog pisca merkur mora biti u : ribama, škorpionu, djevici, blizancima je nešto slabiji ali ipak jak, nikako lav, u tom slučaju možete pisati pjesme ali morate vidjeti potvrđuju li ostale stvari takav talenat. vodenjak isto super,

ali bilo bi dobro da nije - bik, rak, vaga ne tako loše ali opet ne super, i ovan.

hvala na iscrpnim informacijama Vindex i Elle :)
evo recimo Ernest ima Merkura u 12. sto pretpostavljam da je dobro (ne znam koliko bi mogli njegovo stvaralastvo okarakterisati kao "tip Harry Potter" :))
vidim da Merkur gradi harmonican aspekt sa Jupiterom i to je isto dobro
medjutim Merkur je bas u Lavu, sto po tebi Vindex nikako ne valja...
eto, moja skromna zapazanja :)
 
Hvala tebi skribent na karti ;-)

Ne znam zašto je vindex okarakterisao Merkura u Lavu tako, inače kod Hemingveja je on na 25. stepenu a mislim da je u vreme kad je on rođen Regulus bio tu negde blizu (možda ne baš na 25 ali možda na 27 barem, proveriću) što je opet nešto što ga ističe. Ima takođe, pored sekstila sa Jupiterom i egzaktan sekstil sa Neptunom u Blizancima iz 10. polja. Dosta tipično ...
 
i jos bitnije sta je uopste Regulus? :oops:
Evo malopre sam ostavila link na nekoj drugoj temi ... topic Fiksne zvezde. Eto šta je. :lol:
Naziva se kraljevskom zvezdom, govori o uspehu, nečemu prvoklasnom, sve u svemu šta god da se tu nađe je nešto posebno po kvalitetu.

Inače, pogledala sam, Merkur nije baš blizu Regulusa, tada je Regulus bio negde na kraju 27.-početku 28. stepena Lava otprilike a to je u svakom slučaju oko 3 stepena orbisa ... diskutabilno.
 
Evo malopre sam ostavila link na nekoj drugoj temi ... topic Fiksne zvezde. Eto šta je. :lol:
Naziva se kraljevskom zvezdom, govori o uspehu, nečemu prvoklasnom, sve u svemu šta god da se tu nađe je nešto posebno po kvalitetu.

Inače, pogledala sam, Merkur nije baš blizu Regulusa, tada je Regulus bio negde na kraju 27.-početku 28. stepena Lava otprilike a to je u svakom slučaju oko 3 stepena orbisa ... diskutabilno.

pretpostavila sam da je fiksa zvezda... nema je na astro.com u spisku fiksnih zvezda... ili ona uopste nema fixno mesto u pojedinacnim natalima vec se "uklapa" na osnovu polozaja, recimo sad je npr u Lavu na tom i tom stepenu pa je svako uklopi u svoj natal???
konfuzno i off-topic :oops:
 
Jaoooo, glava me zabole od ovih trigončića.

Zanimljivo je da mu je Merkur najmanje aspektovana planeta.

Pogledajte njegov Jupi, pa Saturn...pa na kraju Plutona kao fatum.

e da, gomila trigona!!!!!! Merkur na 29. Skorpije je sigurno vrlo dobar.. em 29. stepen em dubina Skorpije... i Pluton u Ribama mi takodje zvuci dubokoumno, pronicljivo i misticno... No, naravno, ovo su samo moja nagadjanja...
 
Kod njega je konjunkcija Saturna i Jupitera u 9. polju presudila kad je u pitanju dubina i širina shvatanja, i naravno, aspekti koje gradi ova konjunkcija.
A oštroumnost je potekla od trigona Plutona i Merkura- čovek antena!

Mesec u Strelcu u 4. polju, a Jupiter u 9. polju- a čovek ginuo za sopstvenu zemlju- nije imao tu Strelčevu osobinu da bi da bezi u inostranstvo. Njegov Mesec u Strelcu u trigonu s dispozitorom ( Jupijem) je znao samo za put u visine i dubine.

Jao, hoću za muža jednog Dostojevskog. :)
 
pretpostavila sam da je fiksa zvezda... nema je na astro.com u spisku fiksnih zvezda... ili ona uopste nema fixno mesto u pojedinacnim natalima vec se "uklapa" na osnovu polozaja, recimo sad je npr u Lavu na tom i tom stepenu pa je svako uklopi u svoj natal???
konfuzno i off-topic :oops:
Nisi razumela, verovatno se nisi do sad sretala s tim, piše inače sve na toj temi. Fiksne zvezde imaju svoje mesto ali se zapravo kreću no jako sporo (Regulus je tada bio na oko 28. stepenu Lava, sada je na 29., znači jaaako sporo).
A ne "uklapa" se Regulus u svačiji natal, nego samo ako ima tu neku bitnu planetu. Ako bi smo gledali Hemingveja, njemu bi tu bio Merkur kao vladar Ascendenta i vladar MC-a, dakle ta pozicija bi opisala njegov lični uspeh i uspon kroz karijeru, čak i sama simbolika Merkura kao planete na ovom mestu bi govorila da njegove reči postaju "velike", po njima postaje poznat i slavan.
 
ok Merkur i Devica, ali kako tj gde? Postoje li neki pozeljni aspekti? Moj Merkur je u 9. kuci u Vagi u konjukciji sa Plutonom i MC. Jupiter je u Devici u kojoj je i 9. kuca...

Izvini ali nisam primetio da si trazio/la moj komentar, tek sad sam video da se ova teme i razvila.

Sto se Device tice, podznak je cest kod pisaca, ali generalno planeta u Devici moze da pomogne. Zatim karakteristicni vrhovi 9, 3 i mozda 5. kuca u Devici.

Merkur samo mora da bude naglasen, kako bi se osoba iskazala kroz pisanje, aspekti sa merkurom i pozicije u znaku i kuci ce ga obojiti, tj govorice na koji nacin se osoba izrazava ili o cemu prica.

Sto se tice drugog dela teme koji je pokrenut, da li ce neko postati slavan svojim pisanjem, vise spada pod temu popularnost i slava, jer kvalitet pisanja nije garancija uspeha sam po sebi, vec osnova za literalni uspeh.
 
Izvini ali nisam primetio da si trazio/la moj komentar, tek sad sam video da se ova teme i razvila.

Sto se Device tice, podznak je cest kod pisaca, ali generalno planeta u Devici moze da pomogne. Zatim karakteristicni vrhovi 9, 3 i mozda 5. kuca u Devici.

Merkur samo mora da bude naglasen, kako bi se osoba iskazala kroz pisanje, aspekti sa merkurom i pozicije u znaku i kuci ce ga obojiti, tj govorice na koji nacin se osoba izrazava ili o cemu prica.

Sto se tice drugog dela teme koji je pokrenut, da li ce neko postati slavan svojim pisanjem, vise spada pod temu popularnost i slava, jer kvalitet pisanja nije garancija uspeha sam po sebi, vec osnova za literalni uspeh.

hvala Postar :) slazem se sa tvojim poslednjim komentarom, no to me i nije toliko interesovalo... Slava me bas i ne privlaci :) no odvojila sam te dve stvari upravo zbog toga sto si i sam pomenuo, da kvalitet pisanja cesto nije garancija uspeha... nazalost!
a ja ipak mogu da se nadam, Jupiter i vrh 9. u Devici! Jupiiiiiiii :)
 
Evo ga Dostojevski.
Ko bi rekao na osnovu ovog horoskopa da je čovek živeo mučno i teško i proživljavao patnju koju neko ne prozivi ni za deset života.
Njegov Merkur govori sve ... Vladar Ascendenta je, na 29. stepenu Škorpiona, na svu sreću u trigonu sa dispozitorom Plutonom pa bih ja rekla da mu pre dubina i sposobnost da pronikne u srž stvari potiče baš odatle ... Merkur je on sam, to su i njegove reči, dakle baš naglašena pozicija.
Vladar 3. u konjunkciji sa Mesecom odlično aspektovan, suvladar 3. kuće, Mars iako u 12. polju ovde je odigrao svoju ulogu, takođe prima dobre aspekte. Ovde zapravo postoji veliki vatreni trigon preko 4., 9. i 12. kuće.

I tako... moglo bi do sutra da se piše... ovi pisci su baš inspirativni :)
 
Па не бих рекла да је Меркур сам по себи довољан. Многи имају Месркур на 29 Шкорпије као владара па ниш' од њихове дубине...владар3. јесте у коњункцији са Месецом, али је и у тригону са Јупитер 0 Сатурн, као што му је и сувладар 3. у тригону са Ју 0 Са , јер ако се не варам, 9. поље је поље филозофије и вишег интелекта, а 3. поље је база- базични интелект- не би био ништа без надградње од стране 9. поља, а и Плутона који му је пригрлио Меркура.

Још нешто, Достојевски није ''класичан'' писац.Зато ми Меркур сам по себи не говори довољно. Његова дела ипак нису за сваког човека.
 
Poslednja izmena:
pa ovako Hemingway ima merkura u polju 12, i u trigonu sa saturnom i sextil neptun.

merkur u lavu sam po sebi nema veliku dubinu, jer je statičan u ovom fiksnom znaku no uzevši u obzir da je sextil neptun i trigon saturn on je postao to što je.

dakle ono su indikatori koje morate uklopiti u sliku na konkretnom primjeru.
 
Па не бих рекла да је Меркур сам по себи довољан. Многи имају Месркур на 29 Шкорпије као владара па ниш' од њихове дубине...владар3. јесте у коњункцији са Месецом, али је и у тригону са Јупитер 0 Сатурн, као што му је и сувладар 3. у тригону са Ју 0 Са , јер ако се не варам, 9. поље је поље филозофије и вишег интелекта, а 3. поље је база- базични интелект- не би био ништа без надградње од стране 9. поља, а и Плутона који му је пригрлио Меркура.

Још нешто, Достојевски није ''класичан'' писац.Зато ми Меркур сам по себи не говори довољно. Његова дела ипак нису за сваког човека.
Nisam rekla da je to jedini faktor (nikada se i ne gleda jedan jedini faktor) ali naravno da je ovakva pozicija vladara Ascendenta naglašena i ukombinovana sa ostalim pokazateljima daje to što daje. Naravno da će o njemu prvo govoriti pozicija vladara pa posle sve ostalo, a pozicija Merkura se mora barem jednim delom odnositi na njegove reči ... jasno.
Vezala si se samo za prvu moju rečenicu iz posta i shvatila je bukvalno ;) a u stvari sam u ostatku posta navela i ostale pokazatelje - vladara/suvladara 3. kuće, veliki vatreni trigon i sl.

Inače kad si već spomenula 9. polje, po istoj logici, tek sama pozicija Saturna i Jupitera u njoj ne bi govorila o njegovom višem intelektu jer se radi o sporim planetama (pa bi tu poziciju imali minimum još oni koji su rođeni nekoliko meseci +/- u odnosu na njega, sa istim podznakom, a ostale i da ne računam), u ovom slučaju je pre vladar 9. polja - Mars odigrao tu ulogu a već smo rekli kako je položen i aspektovan. Dakle, uvek je sinteza raznoraznih faktora u pitanju ...

merkur u lavu sam po sebi nema veliku dubinu, jer je statičan u ovom fiksnom znaku
Pa tu jesi barem donekle u pravu, Merkur u Lavu je po svojoj prirodi mnogo tipičniji za neke druge stvari (nego za pisanje) ali sve u zavisnosti od kombinacije, zaista može dati nešto upečatljivo i veliko. Opet, neophodna sinteza svega.

Btw zbog čega po tebi Merkur u Raku ili Vagi "nisu dobri" za pisce? (da se ostali ne zbune, mislim na izvorne osobine te pozicije a ne na svaki slučaj pojedinačno, dakle nije primenljivo pravilo)
 
Poslednja izmena:

Back
Top