ISTINA O ABORTUSU?

lolla:
Anonymous:
Anibell nemoj da se nerviras, pusti je (lollu) nek zivi sa svojim shvatanjima... moze ona da prica sta hoce i da mlati ali ne daj Boze da se nadje u toj situaciji, jos nije bila ako bude i svejedno se odluci za abortus nece se tako smireno i savesno osecati veruj mi!
Ne vredi se truditi i kidati zivce na takve osobe... nemam nista protiv to je njeno misljenje samo nek dvaput razmisli ubuduce kad nesto kaze i ne moze tako pricati ako se nije nasla u toj situaciji... pa makar je morali mama i tata izdrzavati(ali moze i ona sama svi mogu samo da hoce, a normalno da ce imati pomoc roditelja, prijatelja..., i ne svidja mi se ni to kad kazu u smislu samo toliko godina imam pa nisam se izivila mislim da je to krajnje sebicno, znaci misli samo na sebe, a beba... ne to ne mogu da razumem...
Ne mozes da razumesh zato shto nisi pazljivo procitala moje prethodne postove gde sam napomenula da strogo vodim racuna o kontracepciji da se tako neshto ne bi dogodilo (abortus). Tacno je, ne mogu stoprocentno da odgovorim kako bih reagovala da se nadjem u takvoj siuaciji, mogu da odgovorim samo kako sad smatram da bih reagovala. Jer smatram da sam pre svega ljudsko bice, sa svim svojim vrlinama i manama.To se odnosi i na onaj gornji post gde me je neko anoniman pitao gde u 10 bozijih zapovesti pishe na ne treba da koristim kontracepciju. Dakle, pazljivije citanje...
Ako ne mogu pricati o nekoj sitaciji a da se nisam nasla u istoj, onda bi se ovaj forum sveo na "istinite ispovesti". Svako ima pravo na svoje misljenje, hteli vi to, hrsicani, ili ne da prihvatite ;).

U redu nema vise diskusije svako ima pravo na svoje misljenje... Ja sam rekla bila sam naivna i nepazljiva sa kontracepcijom... i sada sam spremna nositi se sa tim...!
Pozdrav!
 
DA razjasnimo d li mi to pricamo o hriscanstvu kao veri, ili o onome sto je crkva nametnula? Za mene su to dva pojma. To sto crkva zabranjuje kontacepciju,
je samo obicna politika crkve da se ljudi odredjene
veroispovesti razmnozavaju i da zauzimaju sto veci deo neke teritorije. Znaci, manipulise se ljudima verom da bi se postigao cilj osvajanja, a to je strasno. Kao na Kosovu sto je uradjeno, to ti je taj primer. Covek je jedina zivotinja kojoj je dat razum i koja moze da kontrolise broj potomaka. To je veliki dar, ali i velika odgovornost. Zato te verske poglavare ja uvek slusam jednim uvom, da drugim se molim Gospodu da mi da pamet i razum, da me sacuva prihvatanja nekih moralnih nacela zdravo za gotovo.
Da ste ziveli u ranijim vekovima, verovatno viste pobili pola ljudi u krstaskom pohodu, u ime hricanstva, iako lepo pise: "Ne ubij". A mozda bi vas i spalili kao vesticu, ko zna.
 
Ja sam u svojoj 16 godini dozivela aborstus i to je nesto najtragicnije sto mi se ikada dogodilo i znam da nikada to necu moci da zaboravim.Nisam bila ni malo kriva sto sam ostala u drugom stanju,ali ipak to se desilo,a tako mlada nisam mogla da rodima.U najboljem slucaju izbacili bi me iz kuce.Eto me,sada,godinama posle svega,ne prodje ni jedan dan da bar ne pomislim na to i ne osetim neopisivu gorcinu zbog svega.Devojke,cuvajte se,to je sve sto mogu da vam kazem..Bolje je da se ugojite od pilula za kontracepciju,da trpite kondom i podviknete muskarcima,nego da prezivite sta i ja.
 
Prvo nisam htela da odgovaram na tvoj post ali nisam mogla da se obuzdam.
A izvini molim te ko je bio kriv za tvoju trudnocu?
Ti sama,i niko drugi...e stvarno zene kada cete vec jednom shvatiti da ste same odgovorne za ono sto vam se desava.I ako ne koristite kontracepciju onda recite nisam koristila kontracepciju,sama sam kriva a ne nisam ja bila kriva! :evil:
 
dr:
Prvo nisam htela da odgovaram na tvoj post ali nisam mogla da se obuzdam.
A izvini molim te ko je bio kriv za tvoju trudnocu?
Ti sama,i niko drugi...e stvarno zene kada cete vec jednom shvatiti da ste same odgovorne za ono sto vam se desava.I ako ne koristite kontracepciju onda recite nisam koristila kontracepciju,sama sam kriva a ne nisam ja bila kriva! :evil:

Ja sam rekla bila sam naivna nisam pazila i sada sam spremna da preuzmem odgovornost!!!

P.S. Dr ja sam onaj gost sto si mi napisala "samo napred", mislim da je to bilo juce mislim na 3.st ove teme!
 
Anonymous:
Ja sam u svojoj 16 godini dozivela aborstus i to je nesto najtragicnije sto mi se ikada dogodilo i znam da nikada to necu moci da zaboravim.Nisam bila ni malo kriva sto sam ostala u drugom stanju,ali ipak to se desilo,a tako mlada nisam mogla da rodima.U najboljem slucaju izbacili bi me iz kuce.Eto me,sada,godinama posle svega,ne prodje ni jedan dan da bar ne pomislim na to i ne osetim neopisivu gorcinu zbog svega.Devojke,cuvajte se,to je sve sto mogu da vam kazem..Bolje je da se ugojite od pilula za kontracepciju,da trpite kondom i podviknete muskarcima,nego da prezivite sta i ja.
E narode sto se lepo ne registrujete nego ovako ne znam na ciji post odgovaram.
Ja sam kritikovala ovaj...a sad da li si ti pislaa na 3 strani stvarno ne znam...
 
zasto se ne javi vise devojaka koje jesu abortirale? abortus je pravo svake zene. do pre samo pola veka (gore ili dole), to je bila prikrivena radnja, koju drustvo kao nije odobravalo. koliko li je zena tako riknulo? i da li je iko od vas pricao sa vasom babom ili mamom ili ne daj boze prababom (dobrom Srpkinjom, dobrom pravoslavkom itd), pa da vam one ispricaju koliko su puta bile na nekim opskurnim ili manje opskurnim mestima gde se ta radnja obavlja manje ili vise sigurno??? neznanje je frapantno!
a pozivanje na crkvu je u najmanju ruku smesno. ako se stvar dogodi / a najcesce se dogadja upravo zato sto roditelji zbog nekog laznog morala :x svoju decu ne obavestavaju kako treba da se zastite ili kako u duhu svoje vere ne treba ni da stupaju u odnose pre braka :( / treba je razresiti na nacin koji osobi najvise odgovara!
 
elflin:
zasto se ne javi vise devojaka koje jesu abortirale? abortus je pravo svake zene. do pre samo pola veka (gore ili dole), to je bila prikrivena radnja, koju drustvo kao nije odobravalo. koliko li je zena tako riknulo? i da li je iko od vas pricao sa vasom babom ili mamom ili ne daj boze prababom (dobrom Srpkinjom, dobrom pravoslavkom itd), pa da vam one ispricaju koliko su puta bile na nekim opskurnim ili manje opskurnim mestima gde se ta radnja obavlja manje ili vise sigurno??? neznanje je frapantno!
a pozivanje na crkvu je u najmanju ruku smesno. ako se stvar dogodi / a najcesce se dogadja upravo zato sto roditelji zbog nekog laznog morala :x svoju decu ne obavestavaju kako treba da se zastite ili kako u duhu svoje vere ne treba ni da stupaju u odnose pre braka :( / treba je razresiti na nacin koji osobi najvise odgovara!

Ti za ili protiv abortusa, nisam razumela stvarno? :cry:
 
ja sam protiv abortusa u nacelu. postoje uvek bolji nacini da se nezeljena trudnoca spreci. i odlicno je sto postoje. ali abortus mora da postoji kao opcija. najstrasnije bi bilo ukinuti abortus kao legalan nacin prekida trudnoce, jer se time ne bi ukinuo abortus, nego bi se samo PONOVO premestio u ilegalu.

zene su se borile da ostvarile to pravo vekovima. bilo bi idealno kada bi i muskarci i zene imali toliku svest da jedno o drugom vode racuna potpuno i pazljivo (oboje, jer su zajedno u tome), pa da se za tim ukine potreba, ali ga ja ni tada ne bih ukinula kao instituciju.
 
elflin:
zasto se ne javi vise devojaka koje jesu abortirale? abortus je pravo svake zene. do pre samo pola veka (gore ili dole), to je bila prikrivena radnja, koju drustvo kao nije odobravalo. koliko li je zena tako riknulo? i da li je iko od vas pricao sa vasom babom ili mamom ili ne daj boze prababom (dobrom Srpkinjom, dobrom pravoslavkom itd), pa da vam one ispricaju koliko su puta bile na nekim opskurnim ili manje opskurnim mestima gde se ta radnja obavlja manje ili vise sigurno??? neznanje je frapantno!
a pozivanje na crkvu je u najmanju ruku smesno. ako se stvar dogodi / a najcesce se dogadja upravo zato sto roditelji zbog nekog laznog morala :x svoju decu ne obavestavaju kako treba da se zastite ili kako u duhu svoje vere ne treba ni da stupaju u odnose pre braka :( / treba je razresiti na nacin koji osobi najvise odgovara!

Vidish, to je interesantno, kako to da su svi protiv abortusa, a lekari kazu da je visok procenat istih u nasoj zemlji... dovoljno da stavi covek prst na celo, i da porazmisli o nasem "moralu" :).
 
Razmisljala sam,pre nekoliko dana da zapocnem ovu temu o abortusu,jer je broj abortusa u svetu toliko porastao da su cifre,cini mi se brojnije od ove recenice,a jos niko nije pomenuo to kao los izbor ili pogresnu stvar i vec jednom podigao glas protiv toga.Na kraju,se medju vama ova tema svela na ogovaranje tudjih postupaka,hrisncanskih ili nehriscanskih ideala,pa cak i u dve poruke se svela na razgovor o kafici.Cilj mi je bio da vam koliko-toliko skrenem paznju,sto zbog vas,sto zbog toga kako bi mozda sutra nekom pomogli ko razmislja o abortusu.Kao prvo,crkva nije protiv abortusa zato sto ne prati ovakve zenske forume i ne shvata kakve su "muke" jedne zene,vec :!: zato sto je abortus pracen vekovima.Ono sto se desavalo i ranije(ilegalno),desava se i sada(legalno).Ako malo pazljivije procitate Sveto pismo videcete sta se govori o abortusu("I zene ne ubijajte dete u utrobi svojoj").Kao drugo,NIKO vam ne namece,ni crkva,ni roditelji,da ne treba da izvrsite abortus.Toje licno VAS IZBOR.Ali mi je nepojmljivo da onog trenutka saznate,na ultrazvuku ili pregledu,da ste trudni,pa vam jos prodju kroz glavu:momak,skola,posao,roditelji,buducnost i onda shvatite da ste zaglibili.Ne u pravom smislu reci(zbog trudnoce),nego jer jednostavno niste svesni da to sto nosite jer milion puta vrednije od svega prethodno navedenog!A jos ako budete bili na pregledu na UZ,pa jos cijete otkucaje srca,pa kad odete na konsultaciju za abortus,a oni vam tamo kazu kao je toa kao vadjenje zuba,t.j.izvadice vam samo neku tamo tvorevinu,a ne dete,e onda ste stvarno sisli s uma!Da bi ste shvatile vec jednom STA JE ABORTUS(a on sigurno nije izbor zene :!:),obidjite vec jednom sledece sajtove: http://www.silentscream.org/video1.htm http://tesla.rcub.bg.ac.yu/~draskos/abortus.htm http://www.vnikolaj.org.yu/ABORTUS/ http://www.queeria.org.yu/arhiva/zanimljivosti/ortodox.htm ,pa se onda izjasnite![/u]
 
Ja sam upravo govorila da ne postoji nijedno nacelo, iz kojeg god ugla gledano (a da ne bude odraz nehumanosti) koji opravdava abortus. Samo mi recite jos da nije ubistvo. I abortus nije i ne sme da bude pravo svake zene. Pravo je da sebi odsecete ruku, jer je vas zivot u pitanju. A nije pravo da ubijete zivot samo zato sto ce da bude u vama 9 meseci.
LIcno znam mnogo devojaka koje su abortirale i sve su zazalile. A ona koja nije, verovatno ima nivo svesti ravan paramecijumu.
Imamo na raspolaganju: kondome, spermicide, pilule, injekcije, spirale... nikad manja sansa da do trudnoce ne dodje, a nikad vise abortusa. Strasno!!!
 
STRASNO JE UPRAVO TO STO KONTRACEPTIVNA SREDSTVA POSTOJE!Jer se na taj nacin odobrava da mozemo maksimalno da spavamo sa kim god hocemo.I da se,naravno pri tom zastitimo i da do trudnoce ne dodje.I sve zdravstvene ustanove ili organizacije to nazivaju "planiranjem porodice".Samim tim to je kontrola radjanja,koju ja,u neku ruku,uporedjujem sa abortusom.Jer je svakoj zeni(na zalost,mozda ne svakoj),Bogom dano,da ima ovulaciju i da samim tim moze da radja.Zasto onda koristiti pilule i razna sredstva kad tu jednu jajnu celiju moze da iskoristi u mnogo korisnije svrhe,sem da je unisti. Bas sam zato i navela jedan sajt (Sv. Vladika Nikolaj),u kome se govori o spirali(koju su oni uporedili sa zmijom,jer zaista na to i lici,a i ima tu funkciju).Uostalom pored cinjenice koliko je izvrseno abortusa,postoji jos tragicnija cinjenica,a to je da su devojke od bukvalno 11-12 godina pocele da imaju odnose i jos se time hvale,jer ako to ne budu radile,onda "ispadaju iz fazona".Ne vidim kao problem da jedna devojka ima nekoliko momaka,ali ne razumem zasto se u svakoj vezi podrazumeva odlazak u krevet vec na drugom sastanku :?: :!: I zasto jedna devojka,koja se npr. dugo zabavlja sa nekim,ne resi da jednostavno vec rodi to dete,vec stalno to odlaze nekim sredstvima(kao sto su kondomi,spirale i sl.)
 
Senka, majke ti, ja sam mislila da sam radikalna, ali citajuci tvoj post, vidim da sam malo dete!
Posto svaka zena ima 30 godina plodnosti, moze da rodi 30-oro dece. Hoces li ti da imas toliko dece? A pusti ti Vladiku Nikolaja, oko onoga sto on propagira postoje mnoge oprecne misli, bas u samim pravoslavnim krugovima. Cuj, spirala-zmija! Ljudi, ne padajte u verski fanatizam i paranoju!!! Jos su u vreme Abrahama zene primenjivale kontrapcepciju, o tome postoje dokazi. Senka, molim te, ne uzimaj zdravo za gotovo sve sto crkva propagira, vekovima pre toga je propagirala sveti krstaski rat, pa su ljudi ubijali i jos se lupali nogama u dupe od srece, misleci da rade svetu stvar!!! Hoce li crkva da hrani dvadesetoro tvoje dece? Osvesti se! Bog nije tamo gde ga trazis, shvati.
 
dr:
Prvo nisam htela da odgovaram na tvoj post ali nisam mogla da se obuzdam.
A izvini molim te ko je bio kriv za tvoju trudnocu?
Ti sama,i niko drugi...e stvarno zene kada cete vec jednom shvatiti da ste same odgovorne za ono sto vam se desava.I ako ne koristite kontracepciju onda recite nisam koristila kontracepciju,sama sam kriva a ne nisam ja bila kriva! :evil:[/quote
Prosto ne mogu da se uzdrzim da i ja ne prokomentarisem ovaj topic. DR bolje da si se ipak obuzdala i nisi odgovarala na post (delovala bi malkice pametnije). Otkud, ti pravo, moral ili sta vec da okrivljujes iskljucivo curu za ono sto joj se desilo. Znas onu pricicu o cvetu i pcelici?? Postoji i muska strana, koja je podjednako uzivala u najlepsoj igrici na svetu. Znaci odgovornosti je trebalo da bude i na njegovoj strani, ne samo na zenskoj. Krivicu za sve ove ovde abortuse vidim samo u tebi, kao dr koji ima, mozda, mogucnosti da edukuje
mlade ljude.Otvori bilo koji teen casopis i procitaces samo hvalospeve o abortusu, nista (ili skoro nista)kako se zajednicki zastiti od nezelenih posledica sex_a. Cula si za ono "bolje spreciti, nego leciti"?? Verovatno i nisi, sudeci po tvojim porukicama, koje me neodoljivo podsecaju na udzbenik biologije za 8. razred.
Da ne bude zabune majka sam, i imamo abortus iza sebe, i ne odobravam ga kao iskljucivo kontraceptivno sredstvo.
Mi smo ovde na brdovitom Balkanu, sexualno jos uvek nedovoljno obrazovani, skupa kontraceptivna sredstva, a socijalno nam jos uvek funkcionise kad su abortusi u pitanju. To je ovde jos uvek najjeftinija varijanta.
ANABELL mani se mesanja religije i pravoslavlja u ovu temu.
Lilla slazem se sa tvojim komentarima!!! :wink:

 
anabell:
Senka, majke ti, ja sam mislila da sam radikalna, ali citajuci tvoj post, vidim da sam malo dete!
Posto svaka zena ima 30 godina plodnosti, moze da rodi 30-oro dece. Hoces li ti da imas toliko dece? A pusti ti Vladiku Nikolaja, oko onoga sto on propagira postoje mnoge oprecne misli, bas u samim pravoslavnim krugovima. Cuj, spirala-zmija! Ljudi, ne padajte u verski fanatizam i paranoju!!! Jos su u vreme Abrahama zene primenjivale kontrapcepciju, o tome postoje dokazi. Senka, molim te, ne uzimaj zdravo za gotovo sve sto crkva propagira, vekovima pre toga je propagirala sveti krstaski rat, pa su ljudi ubijali i jos se lupali nogama u dupe od srece, misleci da rade svetu stvar!!! Hoce li crkva da hrani dvadesetoro tvoje dece? Osvesti se! Bog nije tamo gde ga trazis, shvati.
Da si obisla sajtove koje sam navela,posebno onaj koji sadrzi video "Silent scream" ne bi tako govorila...
Niko mene nije ni u sta ubedio.Jednostavno su to moja misljenja,i takva ce i da ostanu.Sve sam to navela kao primere jer sam videla da mnogo ljudi razmislja kao ja i to me veoma raduje i jos vise podrzava.Zao mi je sto nisi jedna od tih,ali to ti ne daje za pravo da osudjujes.
U svakom slucaju,svako dobro.
 
nebra:
dr:
Prvo nisam htela da odgovaram na tvoj post ali nisam mogla da se obuzdam.
A izvini molim te ko je bio kriv za tvoju trudnocu?
Ti sama,i niko drugi...e stvarno zene kada cete vec jednom shvatiti da ste same odgovorne za ono sto vam se desava.I ako ne koristite kontracepciju onda recite nisam koristila kontracepciju,sama sam kriva a ne nisam ja bila kriva! :evil:[/quote
Prosto ne mogu da se uzdrzim da i ja ne prokomentarisem ovaj topic. DR bolje da si se ipak obuzdala i nisi odgovarala na post (delovala bi malkice pametnije). Otkud, ti pravo, moral ili sta vec da okrivljujes iskljucivo curu za ono sto joj se desilo. Znas onu pricicu o cvetu i pcelici?? Postoji i muska strana, koja je podjednako uzivala u najlepsoj igrici na svetu. Znaci odgovornosti je trebalo da bude i na njegovoj strani, ne samo na zenskoj. Krivicu za sve ove ovde abortuse vidim samo u tebi, kao dr koji ima, mozda, mogucnosti da edukuje
mlade ljude.Otvori bilo koji teen casopis i procitaces samo hvalospeve o abortusu, nista (ili skoro nista)kako se zajednicki zastiti od nezelenih posledica sex_a. Cula si za ono "bolje spreciti, nego leciti"?? Verovatno i nisi, sudeci po tvojim porukicama, koje me neodoljivo podsecaju na udzbenik biologije za 8. razred.
Da ne bude zabune majka sam, i imamo abortus iza sebe, i ne odobravam ga kao iskljucivo kontraceptivno sredstvo.
Mi smo ovde na brdovitom Balkanu, sexualno jos uvek nedovoljno obrazovani, skupa kontraceptivna sredstva, a socijalno nam jos uvek funkcionise kad su abortusi u pitanju. To je ovde jos uvek najjeftinija varijanta.
ANABELL mani se mesanja religije i pravoslavlja u ovu temu.
Lilla slazem se sa tvojim komentarima!!! :wink:

Opet se vracamo na onu pricu da je neko drugi kriv,druga strana...uvek neko drugi samo nikad zena.E kao zena se ne slazem sa tim!Lekari jesu tu da edukuju i oni to rade ali kako edukovati devojku koja misli da o njenoj kontracepciji treba da brine muskarac,da broji njene dane ciklusa,da zna kad treba da dobije menstruaciju,pa ako bi mogao jos i kontracepciju da koristi umesto nje,bilo bi sjajno.Ja znam da muskarci ne vole prezervativ,bar jedan deo njih jeli to u startu znaci da devojka ne treba da razmislja o nekom drugom vidu kontracepcije?!
Treba li da se osigura cuvenom recenicom pazicu ja?Od svih kontraceptivnih sredstava muskarac moze da koristi samo kondom a zena moze da koristi pilule,spirale,dijafragme,anti bebi filmove...dakle ima veliki izbor za koriscenje kontracepcije.
Pa sad opet recite da treba i druga strana da ucestvuje.
Sve ovo pricam kao zena,niko ne moze da me voli onoliko koliko ja sebe volim,prema tome ako sam ja ta koja insistira na kontracepciji nijedan muskarac nece to odbiti.
A sve krece iz porodice,objasnite dragi roditelji deci sta je to kontracepcija,nemojte se pridrzavati laznog morala i cekati da profesori,lekari i drustvo vaspita vasu decu kako da sacuvaju svoje zdravlje.To je na vama prvo da uradite.
Zato svaki put kad vidim ili cujem da neko kaze nisam bila kriva sto sam zatrudnela odreagovacu burno jer jedino sto ne podnosim je glupost.
Svako je odgovoran samo za svoje ponasanje.
A sto se tice cena kontracepcija ja vecu glupost nisam cula od izjave da je abortus jos uvek najeftinije sredstvo?!!!
Ako kondom kosta 10 dinara,onaj prosecni koji se moze naci u svakoj apoteci,spirala ima vek trajanja 5 godina...i abortus je najeftinije sredstvo?Pa da smo u Tunguziji a ne na Balkanu pa bi znali da se zastitimo...e upravo taj komentar pokazuje koliko ste emancipovani i koliko razmisljate o kontracepciji.Ne postoji skuplja stavr od abortusa,da ne govorim o psihofizickim posledicama koje nosi...
 
Dr, ti i ja se ovde najvise slazemo, mada ja tu malo i doticem veru, vi nauku, tako da mozda i nesto napravimo zajedno, hahaha!
Nego, ocigledno da devojka nije upucena u cene sretstava za kontacepciju. Evo, ja cu da joj kazem da mesecna zastita za zenu u vidu tableta kosta 400 din, a da nase zene daju hiljade dinara za cigarete?
Spirala kosta 25 evra, a traje 5 godina, spermicidi (neki uvozni stite i od polno prenosivih bolesti ako muskarac nece kondom) kostaju 400 din pakovanje.
Nisu to cene u pitanju, nego primitivizam i neobrazovanje. Izvini, a ko ce da cuva vase zdravlje, ako ne vi sami? Ako zatrudnite, hoce li partner na kiretazu ili vi? Malo zdravog razuma, ljudi!!!
A za Senku, da, taj sajt sam videla davno, zato sto radim dobrovoljno povremeno u humanitarnoj medjunardnoj organizaciji za sprecavanje abortusa i
edukaciju zena, ali tako sto ih ucimo da koriste sredstva za kontracepciju, da postuju sebe i svoje zdravlje. Ne vidim na tom sajtu nista sto propagira nekoriscenje kontracepcije. Sve dok se jajna celija ne spoji sa spermatozoidom, to nije zivot (ni u kojoj religiji). A ti ako nameravas da imas dvadesetoro dece, to je tvoja odluka. Samo se nadam da se posle takvi kao ti nece prikaciti drzavi na grbacu da im daju veci stan, kao oni sto zovu novinare da im pokazu sobicu u kojoj zive, a imaju sestoro dece, pa su, molim te, kivni na drzavu!!!
Kao da ih je drzava vukla za usi da prave toliku decu.
 
1.Imala sam prilike da procitam jedan stav doktora koji je naveo kao primer da i pored koriscenja spirale,moze da se dogodi trudnoca,a da zena to i ne primeti,ali da ta spirala onda moze da ometa u razvoju i ugusi plod,koji je tada isuvise neprimetan.Ne govorim to pouzdano,jer nisam lekar,ali pretpostavljam da je covek to proucavao.
2.Sumnjam da je i jedna siromasna porodica,koja ima puno dece zelela da izadje u novine kako bi se zalila na svoju finansijsku situaciju i zalila se na drzavu.Pouzdano znam da prvi pokrecu akciju novinari da bi imali nesvakidasnju pricu.Uostalom,nijedna od njih se ni na sta nije zalila,jer znam jednu majku(koja je,takodje,bila u novinama)koja ima desetoro dece,jedan drugom do uveta,poradja se sama kod kuce,radi poljoprivredu,i to joj je jedini posao,ali naglasava da su njena deca srecna jer imaju stvari od svoje brace i sestara,i uvek ima svega tek onoliko da ne bi ostali gladni.I na kraju recenice osudjuje one majke koje imaju bolji posao,bolji stan,vise para,a imaju jedno dete ili jednostavno odlazu i to jedno kad sebi obezbede neku dobru egzistenciju.
..A naravno cime odlazu?Pa da,KONTRACEPCIJOM!
I sve se na kraju svede na prostu racunicu: dvoje cu roditi,pa kad mi se zadesi treca trudnoca,a ja nemam para za to dete,ja cu lepo abortirati,pa cu onda narednih par godina koristiti razne pilule,i naravno odlagati trudnocu dok mi ne cefne kad cu da rodim.A i razmislicu da li cu da rodim.U danasnje vreme,i dva deteta su isuvise...Kakva ironija...
 
Senka, promenices misljenje kad budes imala 10 dece skolskog uzrasta i kada celo odeljenje bude islo na izlete i na rekreativnu nastavu, a tvoja ne ne budu mogla, zbog tvoje ideologije. Kada ti budu trazila da idu na more ili te pitala kako more izgleda, posto ne znaju. Onda ti kupi video kasetu (ako budes mogla i to)pa neka deca na tw-u gledaju more. Ako hoces da pravis od sebe sirotinju, nemoj i od svoje dece.
 
Zar mora sve da se svodi na materijalizam?Uostalom,otkud ti znas da li cu ja da imam dovoljno para za njih ili ne.Skoro sam procitala u novinama o jednoj izbegloj porodici sa Kosova koja,kako kaze njihova majka,ne placu za igrackama,vec placu zato sto su ostavili kravu i psa vezanog za drvo na njivi.Postoji nesto kod ljudi sto ja veoma cenim,a to je prostodusnost.Deca koja umeju da cene ono sto imaju nece nikada traziti ono sto nemaju.Uporedjujem moju sestru i moju snaju,na primer.Moja sestra ima devojcicu koja ima 4 godine i koja je od malena naucena da uvek ima kinder jaje,cokoladu,deciju sminku..t.j. sve sto joj se prohte.I kad je odvedem u prodavnicu,prosto se pitam koju bih platu ja trebalo da imam za njene prohteve.Ukoliko joj ne ispunim,ona postaje pekmez!Dok moja snaja ima decaka od 5 godina i devojcicu od 1,5,zive na selu od poljoprivrede.Ipak imaju,da kazem,dovoljno novca jer im je otac u inostranstvu.Kada sam bila sa njim u prodavnici on je uzeo samo jednu bananicu,a ja sam ga molila da uzme jos nesto.A on je onako odlucno rekao:"Pa dobro,uzecu jos jednu da sacuvam za seku kad se vratim u selo."
Mislim da ne postoji ni jedan roditelj koji ce svome detetu nesto da uskrati.Poznajem jednu porodicu u komsiluku koja ima troje male dece.Otac im je veoma bolestan i u kolicima je,znaci nije sposoban za rad.Majka je dugo godina radila u nekoj firmi koja je sada propala,i ona je zbog toga vec duze vreme na birou.Ali,ja pouzdano znam da ta deca uvek idu na ekskurzije,dobijaju decije casopise,i uvek imaju novu odecu i igracke.
Uostalom,zar niko nije imao prilike da gleda na Pinku(ili je mozda na nekom drugom kanalu,ne secam se) emisiju o Usniji Redzepovoj koja je usvojila,ocuvala,i udala(ili ozenila) preko 40-oro dece!Pa neka to svima nama bude za primer!! :!:
 
he he... e ne mogu a da se ne umesam... doduse, ovo je sa muskog aspekta u toj prici

a) abortus nije ubistvo, vec odstranjivanje organske materije koja jos uvek nema ni formu ni oblik. Zato je abortus dozvoljen samo do odredjenog vremena trudnoce. Uostalom, jos ne videh zivu osobu koja se nije rodila.
b) Sto se onog sajta tice, trebam li sad ovde da navedem jos 50-ak sajtova koji ce vam ogaditi sve svakodnevne aktivnosti?
c) Svako ko kaze da materijalna sredstva nisu bitna ne zna gde zivi. Sidjite malo s' oblaka i pogledajte u surovu realnost. Ako vi zelite da vasa deca odrastu kao klosari, da se gurate u redovima ispred crvenog krsta kako bi nekako izvukli par konzervi tunjevine da imate cime da prehranite decu, ja to zasigurno ne zelim za sebe, a ne zelim to ni najgorem neprijatelju.
d) Ljudi koji misle da je odlicno imati 10 dece, nemaju blage veze sa psihologijom. Ne moze se tolikom broju dece obratiti adekvatna paznja da bi izrasla u emocionalno i psihicki zdrave osobe.
e) Jos je smesnije kad ljudi navode 'stara' vremena u poredjenju sa ovim danasnjim. Kad su nase prababe radjale po 5 i vise deteta. To sto je 50% njih obavezno umiralo (zato je i bila potreba za radjanjem veceg broja dece) a ostatak se granicio sa ivicom bede. Sto su ta ista deca vise 'pravljena' kao robovi a ne kao plodovi ljubavi, itd. necu ni da pominjem. Bolje je i imati 2 deteta (prosta reprodukcija) kojima ce se obezbediti da odrastu u normalnim uslovima, nego imati 10 deteta koja ce biti teret i roditeljima i sama sebi.
f) Usnija Redzepova pliva u parama, pa moze da 'odgoji' i 50 deteta bez problema. Kazem odgoji u materijalnom smislu. Dakako ne moze pruziti potrebnu paznju toj deci, i ta deca nemaju kvalitetno detinjstvo.

E sad, direktan odgovor na pitanje. Podrzavam abortus, i svakako bi bio pravi idiotluk ukinuti isti.

Zena ima pravo da odluci da li hoce da rodi ili ne. A svi kvazi moralisti koji smatraju to ubistvom, neka se prihvate uloge surogat majke i nece biti abortusa.

Toliko o abortusu... i umesto da raspravljate o neophodnosti, legalnosti, eticnosti i cemu vec istog, zasto se malo ne potrudite da do situacija gde abortus 'resava' problem ne dodje. Ko ono lupi da je abortus jeftiniji od kontracepcije?

U danasnje vreme kad se razne pilule, kondomi, spermicidi i sta sve ne, mogu kupiti na svakom cosku, svaka zena koja zatrudni mimo svoje volje (izuzev slucajeva poput silovanja) je guska (ne bih da vredjam plemenite zivotinje). Doduse, i muskarac igra tu neku rolu, tako da onaj koji se oslanja na 'znam kad da izvadim' je jos veci gusan od gore navedene guske. Medjutim, muskarac nece snositi nikakve posledice toga, i moze da ode kad pozeli, i zato je na zeni VECA odgovornost.

Medjutim, cak i da do toga dodje, zar mislite da devojka sa recimo 18 godina, koja tek sto je usla u svet 'odraslih', koja jos ni skolu nije zavrsila, koja nema apsolutno nikakvih sredstava da kvalitetno odgoji to dete, treba da zadrzi dete? Pa time ce ona upropastiti i svoj zivot a i zivot buduceg deteta.

Ja bih pribegao drugacijoj taktici... Digao bih cene abortusa na 'strasno' visoke (recimo, za nase uslove, to bih naplacivao oko 2000€). Time ce ljudi dva puta razmisljati da li ce koristiti kontracepciju koja je jeftina i svima dostupna, ili ce posle debelo da plate za abortus, i vise ne bi bilo: 'Ma i ako zatrudnim, tu je ginekolosko-akuserska klinika'.

Eto toliko... sve u svemu, podrzavam abortus, ali jos vise podrzavam edukaciju mladih ljudi, najvise o kontracepciji i o mogucim negativnim posledicama abortusa. To bi mnogo vise smanjilo broj abortusa nego slepa delegalizacija istog, jer bi se samo postojeci 'fond' abortusa prebacio na 'shupa-klinike' kod raznih nadrilekara koji mogu ozbiljno da ugroze zivot same osobe kojoj se vrsi abortus.
 
Incognito:
he he... e ne mogu a da se ne umesam... doduse, ovo je sa muskog aspekta u toj prici

a) abortus nije ubistvo, vec odstranjivanje organske materije koja jos uvek nema ni formu ni oblik. Zato je abortus dozvoljen samo do odredjenog vremena trudnoce. Uostalom, jos ne videh zivu osobu koja se nije rodila.
b) Sto se onog sajta tice, trebam li sad ovde da navedem jos 50-ak sajtova koji ce vam ogaditi sve svakodnevne aktivnosti?
c) Svako ko kaze da materijalna sredstva nisu bitna ne zna gde zivi. Sidjite malo s' oblaka i pogledajte u surovu realnost. Ako vi zelite da vasa deca odrastu kao klosari, da se gurate u redovima ispred crvenog krsta kako bi nekako izvukli par konzervi tunjevine da imate cime da prehranite decu, ja to zasigurno ne zelim za sebe, a ne zelim to ni najgorem neprijatelju.
d) Ljudi koji misle da je odlicno imati 10 dece, nemaju blage veze sa psihologijom. Ne moze se tolikom broju dece obratiti adekvatna paznja da bi izrasla u emocionalno i psihicki zdrave osobe.
e) Jos je smesnije kad ljudi navode 'stara' vremena u poredjenju sa ovim danasnjim. Kad su nase prababe radjale po 5 i vise deteta. To sto je 50% njih obavezno umiralo (zato je i bila potreba za radjanjem veceg broja dece) a ostatak se granicio sa ivicom bede. Sto su ta ista deca vise 'pravljena' kao robovi a ne kao plodovi ljubavi, itd. necu ni da pominjem. Bolje je i imati 2 deteta (prosta reprodukcija) kojima ce se obezbediti da odrastu u normalnim uslovima, nego imati 10 deteta koja ce biti teret i roditeljima i sama sebi.
f) Usnija Redzepova pliva u parama, pa moze da 'odgoji' i 50 deteta bez problema. Kazem odgoji u materijalnom smislu. Dakako ne moze pruziti potrebnu paznju toj deci, i ta deca nemaju kvalitetno detinjstvo.

E sad, direktan odgovor na pitanje. Podrzavam abortus, i svakako bi bio pravi idiotluk ukinuti isti.

Zena ima pravo da odluci da li hoce da rodi ili ne. A svi kvazi moralisti koji smatraju to ubistvom, neka se prihvate uloge surogat majke i nece biti abortusa.

Toliko o abortusu... i umesto da raspravljate o neophodnosti, legalnosti, eticnosti i cemu vec istog, zasto se malo ne potrudite da do situacija gde abortus 'resava' problem ne dodje. Ko ono lupi da je abortus jeftiniji od kontracepcije?

U danasnje vreme kad se razne pilule, kondomi, spermicidi i sta sve ne, mogu kupiti na svakom cosku, svaka zena koja zatrudni mimo svoje volje (izuzev slucajeva poput silovanja) je guska (ne bih da vredjam plemenite zivotinje). Doduse, i muskarac igra tu neku rolu, tako da onaj koji se oslanja na 'znam kad da izvadim' je jos veci gusan od gore navedene guske. Medjutim, muskarac nece snositi nikakve posledice toga, i moze da ode kad pozeli, i zato je na zeni VECA odgovornost.

Medjutim, cak i da do toga dodje, zar mislite da devojka sa recimo 18 godina, koja tek sto je usla u svet 'odraslih', koja jos ni skolu nije zavrsila, koja nema apsolutno nikakvih sredstava da kvalitetno odgoji to dete, treba da zadrzi dete? Pa time ce ona upropastiti i svoj zivot a i zivot buduceg deteta.

Ja bih pribegao drugacijoj taktici... Digao bih cene abortusa na 'strasno' visoke (recimo, za nase uslove, to bih naplacivao oko 2000€). Time ce ljudi dva puta razmisljati da li ce koristiti kontracepciju koja je jeftina i svima dostupna, ili ce posle debelo da plate za abortus, i vise ne bi bilo: 'Ma i ako zatrudnim, tu je ginekolosko-akuserska klinika'.

Eto toliko... sve u svemu, podrzavam abortus, ali jos vise podrzavam edukaciju mladih ljudi, najvise o kontracepciji i o mogucim negativnim posledicama abortusa. To bi mnogo vise smanjilo broj abortusa nego slepa delegalizacija istog, jer bi se samo postojeci 'fond' abortusa prebacio na 'shupa-klinike' kod raznih nadrilekara koji mogu ozbiljno da ugroze zivot same osobe kojoj se vrsi abortus.[/quot
SUPER razmisljanje, slazem se u potpunosti sa tobom, i drago mi je da ima takvog razmisljanja.
PS. nesto se nekad napise u prenosnom znacenju, pa se ne prepozna :wink:. Moja greska!!
 

Back
Top