Havanezer

Hija

Početnik
Poruka
5
Da li neko zna gde se mogu kupiti stenci ove rase? Koliko kostaju, i sl...
 

Prilozi

  • havanese.jpg
    havanese.jpg
    24 KB · Pregleda: 64
  • HAVANESE.bmp
    97,9 KB · Pregleda: 45
  • havanezer.bmp
    138,8 KB · Pregleda: 19
Havanese
Havanese Bichon (Bichon Havanais)



Porijeklo: Zapadno Mediteransko podrucje, razvijen u Kubi.
Patronat: FCI
Datum Publikacije Vazeceg Originalnog Standarda: 10.12.1996.

Upotreba: Pratilac i "toy" pas - pas za igru.
FCI Clasifikacija: Groupa 9.1

Istorija: Rasa dolazi iz Zapadno- Mediteranskog podrucja i razvila se duz Spanske i Italijanske obalske regije. Izgleda da su ovi psi jako rano dospjeli u Kubu preko okeana, a prenijeli su ih Italijanski kapetani na svojim brodovima. Greskom, posto je najcesca boja ovih pasa smedja (kao duvan), rodila se legenda po kojoj ova rasa vodi porijeklo iz Havane, glavnog grada Kube. Politicki dogadjaji na tom podrucju doveli su do gotovo totalnog nestanka starih krvnih linija Havanezera u Kubi. Tek nekoliko pasa uspjesno je izneseno iz Kube, te su njihovi naslednici prezivjeli u SAD.



Pojava: Havanezer je cvrst/robusan mali pas, nizak na kratkim nogama, zivahan i brz; sa dugom bogatom dlakom, mekom i pozeljno je talasavom.

Vazne proporcije: Duzina njuske (od vrha nosa do stopa) je jednaka distanci izmedju stopa i izbocine straznjeg dijela lobanje. Odnos izmedju duzine mjerene od ramena do zadnjeg dijela ledja (straznjice), i visine u grebenu ke 4:3.

Ponasanje/Temperament: Izuzetno zivahni i talentovani, laki za obuku kao osmatraci (alarm dog ). Njezni, veseli po prirodi, oni su privlacni, sarmantni, razigrani, cak imaju i malo klovnovskog u sebi. Vole djecu i igraju se beskrajno dugo s njima.

Glava: Srednje duzine, odnos izmedju duzine glave i tijela (mjeren od grebena do osnove repa) je 3:7.



Kranijalna regija:
Lobanja:
Ravna do veoma blago zaobljena, siroka; prednji dio blago uzdignut; gledano odozgo, zaokrugljena je na zadnjem dijelu i gotovo ravna i cetvrtasta na ostale tri strane.
Stop: Umjereno izrazen.

Facijalna regija:
Nos: Crn
Njuska: Suzav se progresivno i lagano ka nosu, ali nije zasjecena, niti prekratka.
Usne: Fine, tanke, cvrste.
Celjusti/Zubi: Makazasti zagriz. Pozeljni su svi zubi. Nedostatak premolara 1 (PM1) i molara 3 (N3) se tolerise.
Obrazi: Veoma ravni, neizrazeni.
Oci: Prilicno velike, oblika badema, braon boje i sto tamnije. Odaju ljubazan/veseo stav. Obod ociju mora biti tamno smedji do crni.
Usi: Postavljene relativno visoko; padaju duz obraza formirajuci omotac. Krajevi su im blago zaobljeni. Pokrivene su dugom dlakom. Usi nisu niti u obliku propelera, okrenute ka vani, niti su slijepljene za obraze.
Vrat: Srednje duzine.



Tijelo: Duzina tijela je nesto veca od visine u grebenu.
Topline: Ravna, u laganom luku preko slabina.
Sapi: Primijetno nagnute.
Rebra: Dobro rasporedjena.
Stomacni dio: Dobro nalegnut.
Rep: Nosen visoko, bilo uspravan ili, pozeljno savijen preko ledja; odlakan dugom svilenom dlakom.

Prednji dio:
Prednje noge su ravne i paralelne, tanke; dobro izgradjene strukture. Distanca od tla do koljena ne smije biti veca od distance izmedju koljena i ramena.
Zadnji dio:
Dobra struktura kostiju; umjereni uglovi.
Sape: Lagano izduzenog oblika; male; spojenih prstiju.



Pokret: U skladu sa njihovom veselom prirodom, Havanezeri imaju lagan i brz korak; Prednje noge slobodnog iskoraka usmjerene unaprijed; zadnje noge im daju impuls i krecu se u ravnoj liniji.

Krzno:
Tekstura dlake:
Podlaka je vunasta i ne previse razvijena; cesto je uopste i nema. Dlaka je veoma duga (12-18cm kod odraslih pasa), meka, ravna ili talasasta i moze formirati uvojke. Svaka vrsta sisanja, upotreba makaza ili trimovanje, te skracivanje dlake je zabranjeno. Izuzetak: oblikovanje dlake oko sapa je dozvoljeno; dlaka iznad ociju moze biti blago skracena tako da ne prekriva oci i dlaka na njusci moze biti lagano oblikovana, ali se preferira da ostane u svojoj prirodnoj duzini.
Boja krzna: Postoje dve razlicite varijante:
1) Rijetka potpuno bijela, sa razlicitim nijansama of svijetlo braon do boje duvana; oznake u ovoj boji krzna; lagano povrsinsko crno je dozvoljeno.
2) Crna, prihvacene boje (bijela, svijetlo smedja do boje duvana) sa crnim oznakama.



Velicina:
Visina u grebenu: Od 23 do 27cm. Tolerise se: od 21 do 29 cm.

Greske: Bilo koje odstupanje od navedenih tacaka smatra se greskom, a njena ozbiljnost je u skladu sa izrazenoscu.

Vazne greske:
Izgled drugaciji od karakteristicnog izgleda rase.
Kratka njuska cija duzina nije identicna duzini lobanje.
Depigmentirane oci, oci razlicite velicine/neidenticne, nebademastog oblika.
Predugo ili prekratko tijelo.
"Francuski" oblik prednjeg dijela (putiste preblizo, stope iskrenute ka vani).
Deformisane zadnje noge.
Ravan rep, neuzdignut visoko.
Rijetko, osteceno krzno; kratka dlaka, sem kod stenadi, uredjivana dlaka/kracena/trimovana.

Muzjak bi trebao imati dva primijetno spustena testisa u skrotum.

preuzeto sa sajta www.pas.co.yu
 
Pa znas kako, i nije da nisu... Mislim ne bi ja psa da bi ga nosila na izlozbe i sl., ja bi samo da ga mazim i pazim! :)

A jel ima uopste neko u Srbiji da ih uzgaja? Koliko kostaju ovde? :think:
 
Jao, ja ne znam za odgajivače, znam samo za jednu forumašicu da ima ženkicu ali mislim da je sterilisana i znam sigurno da je kupljena u SAD, za slučaj da se još uvek interesuješ za rasu.
 
Bok svima :D
Ja sam vlasnica jedne havanezerice stare 16 mjeseci.
Ako još tražite leglo havanezera u blizini, Vitica će ga imati oko 1 mjeseca. Ako ste zainteresirani javit ese na mail i rado ćemo vam odgovoriti na sva pitanja i poslati slikice :D
 

Back
Top