VUKOVI

Milane upravu si...
Zivotinja je ne svesno bice,ona samo zna da opstaje,da se bori za hranu i njeno potomstvo.Zato iole narmalan i savestan stanovnik nece da ubija i unistava zivotinjski fond,jer je svestan da je sam kriv.On je taj koji je prirodi uzeo SVE,a vratio NISTA...
Zbog toga,jadne zivotinje moraju da se bore za njihovu teritoriju koju je covek na ne posten nacin oduzeo.Pogledajte SUMADIJU,deo ove nase lepe i napacene zemlje.Naziv nije dobila,eto tako da nije bez imena,vec zbog toga sto je nekada na tim prostorima,bilo na desetine hiljada hektara suma,a sta je sada?,ruinirano podrucje,zagadjeno otrovima,otpadnim vodama...Jeli se to zove priroda?
 
Poslednja izmena:
Nisi odgovorio, pripravniče... :lol:


Izvini,nisam imao vremena da sve procitam sto ste pisali.
Odgovoricu na pitanje:
Rec je o kosuti,koja je lovostajem zasticena.
Rika jelena pocinje polovinom avgusta i traje po druge polovine septembra.
Period teljenja kosuta je krajem maja pocetkom juna.
Broj lanadi je 1,retko 2...
Lov na mladunce tele je od 01.08 do 14.02,kada je otvoren i lov na Jelena =Cervus elaphus=

P.S. Lov na kosute i telad je otvoren,radi eliminacije skartnih jediki (deformiteta),kako bi se na taj nacin stvorila jedna populacija,zdravih i kapitalnih jedinki...
 
ja ipak mislim da chovek treba da prestane da se mesa u prirodnu selekciju toliko....
ti shkartovi kako ih nazivate su po prirodi hrana za grabljivce zar ne? nije ni chudo sto vuk krade ovce kada mu odstrelite lake mete koje moze da ulovi
 
Ispavio bih te...Vuk je krvolocna zivotinja.U prirodi,on sto ulovi to i pojede...Ne pravi pokolj...
U seoskim torovima u kojima se drze zivotinje (ovce,koze,krave...) je druga prica.Vuk upada u tor,pustosi stado,on ne moze da pojede odjednom celu ovcu,a zakolje preko 10-15.Eh,kakva je njegova logika,to stvarno ne razumem.Da li to radi zbog osvete ili necega drugog ne znam...
 
@Dolovac vidis, to je mene oduvek zanimalo, vezano za vuka i pokolj u toru...mozda je poenta u tome da vuk u prirodi ne moze da ulovi gomilu od jednom, a u toru mu se pruza ta prilika pa je iskoristi instiktivno...
Mada i ta prica o osveti nije nemoguca...koliko sam ja citala o vukovima jako su inteligentni i osvetoljubivi....mozda i on konta da su te ovce covekovo vlasnistvo pa hoce da mu naudi, ukrade, pokaze ko je glavni...ono zamislite vuk zakolje ovcu i covek kaze ,,idemo u hajku, spremite cevi'', a onda covek ubije vuka pa njegov rodjak kaze ,,covek ubio vuka, idemo u hajku na ovce, da mu sve pokoljemo, pa da umre od gladi'' :lol: salim se i karikiram malo...ali zaista sam citala da su osvetoljubivi....cak sam jednom procitala pricu o vucici koja se okotila negde u selu, i stalno je isla u sumu u lov, kao nije dirala ovce...i onda su joj pronasli leglo i dok ona nije bila tu pobili mladuncad...i onda je kao ona te noci poklala sve ovce u selu...ne znam koliko je prica tacna, procitala sam negde na netu....
 
Ija bije ocistio. kog djavola trazi u stadu ovaca ??? Sta mrzi je da se potrudi za drugi plen, pa dosla u ogradjeno da se nazdere. Pa izvini to bi isto bilo da ti odes kod komsije koji cuva pilice i da mu uvek uzmes po jedno koje je u kavezu ...

U tekstu jedino ne valja to sto je OVCA zakoljena ostalo je ispravno .. barem po meni .. :whistling:
Pa pazi, mogu da opravdam da ocistis vucicu kad je zateknes u toru...to dodje kao neka vrsta samoodbrane...ali, problem je sto je prica potpuno suplja i nemoguca...vec su pre mene objasnili zbog cega....nemam nista da dodam, osim da u prici nije receno da je ona ostala u toru do 22h, vec da se vratila uvece...znate, vukovi ustvari papaju ovce tri puta dnevno+jagnje za uzinu :lol:
I drugi problem je da se zna gde moze da se napravi tor...a i meni smrdi da je ovaj bio na neprikladnom mestu...mislim, ono, napravicu ja jedan tor u sred lovista pa cu onda da se zalim sto mi vuk upada na ,,moju svojinu'' :lol: opet sam malcice ironicna...***, takvo mi je raspolozenje
I inace, sto ne valja sto je ovca zaklana? Ti ne jedes ovcice? Pa super, evo mozemo zajedno da idemo da se borim protiv klanja ovaca od strane seljaka....hoces? Da si rekao sto je ovca ,,ukradena'' pa i ajde....
 
LU treba da zna, ako je u kontaktu sa svojim lovistem i lovcima stanje u svom lovistu. Kad to zna, napravice plan odstrela i kraj price.

Sto se tice lova (vazi za zastitare), onaj koji ne voli prirodu, ne voli ni lov. Jedno je izrodilo drugo. I kad je lov ogranicen na broj odstrela itekako se uziva. Druzili smo se, prikradali divljaci, pratili tragove, gonili i na kraju odstrelili. Samo se nismo pobili kao navijaci posle utakmice. I kad u godini grupa odstreli razuman broj divljaci, recimo 10-ak divljih svinja, nema tu nekakve stete za prirodu.

A ako stvarno neko hoce da zastiti divljac, neka stiti sume i prirodna stanista od unistavanja, naseljavanja, pozara i propadanja. Lovce ostavite na miru. Kad bi samo lovci ubijali divljac, vukovi bi setali po kalemegdanu.

Usput, pitanje za Nevenuu: Sta u stvari "zastitari" ili ti "zeleni" rade? (ako znas) Pri tom ne mislim na rasprave koje vode, vec na konkretne planove i akcije.
 
@Branimir 76

A ako stvarno neko hoce da zastiti divljac, neka stiti sume i prirodna stanista od unistavanja, naseljavanja, pozara i propadanja. Lovce ostavite na miru. Kad bi samo lovci ubijali divljac, vukovi bi setali po kalemegdanu.

Sa ovim se apsolutno slazem.
 
Znam puno ljudi koji vole prirodu i jako cesto su su svuda po sumama ali nisu lovci, dakle ne moraju obavezno samo lovci voleti prirodu.
Vole je i ovi drugi samo sto idu u "lov" dvogledom ili slikaju, setaju, planinare itd... ali je fakat i to da ti skoro nista nece da cine ili ucine da se divljac i priroda sacuvaju iako vide sta se sve desava i koliko se stanista unistavaju.
Najlakse je oplesti po lovcima.
 
Upravo je lovac taj koji je uslovljen svojom zeljom. Ako hoce da izadje u lov (a koji lovac nece), mora se, hteo ne hteo, starati o divljaci. Dok ovi drugi ljubitelji prirode samo nemo posmatraju. A ako ga pozoves da ti pomogne u cuvanju lovista, reci ce: "Nije to moja obaveza. Ja nisam lovac." Pa neka sad ti sto prstom pokazuju na lovce, taj prst stave na celo i razmisle.
 
Ko o čemu, lovci o 2 kg soli i smeću u lovištu.

Dragi moji, 67 % površine Republike Srbije je lovište! Po zakonu su lovci i dužni da rade na čuvanju divljaci i njihovog staništa. Manje od 1,25 % stanovništva iste te Republike Srbije uživa ekskluzivno pravo da ubija životinje na oko 2/3 teritorije države. Postavljate pitanje zašto se ostatak stanovništva buni:

1. Lovacki Savez Srbije je NVO, hteli vi to da priznate ili ne, ali je u stvari mafijaška organizacija koja je od svog nastanka bila u sprezi sa raznim partijama, diktatorima i kriminalcima. Upravo taj NVO LSS danas je najveći kriticar drugih NVO u Srbiji. Gde je tu logika?! Pa naravno, iako je statutom NVO, LSS nesvesno priznaje da ima monopol nad nacionalnim prirodnim blagom koga nestručno koristi i čuva. Bolje reći, pustoši i zloupotrebljava. Sve dok situacija bude bila ovakva, dok kvazi stručnjaci budu vodili LSS, dok im usta budu prepuna hvalospeva za sopstveni rad, do tada ćete imati veliku većinu građana Srbije protiv lovaca.

2. LSS se hvali kvantitetom, cifrom od oko 96.000 lovaca. Svi ti lovci su položili ispite, pretpostavlja se da znaju u šta pucaju kad izađu u prirodu. Da li je to tako? U poslednje 3 godine "zeleni" su spasili 10-ak orlova belorepana i 2 orla krstaša koje su lovci propisno upucali sačmom. Vrednost ovih orlova u prirodi je veća od svih fazana ikada puštenih u Srbiji. Ali, posto se ne jedu i posto su predatori, lovcima mogu samo da smetaju.

Vidite primer dole:

"Ubijena misteriozna zver na Rudniku

Gornji Milanovac - Na planini Rudnik lovci su ubili životinju koja je među njima izazvala polemiku - da li je to šakal ili divlja mačka, koja je prava retkost u tom kraju. U lovačkom udruženju "Milan Obrenović" u Gornjem Milanovcu, međutim, tvrde da ta životinja, teška 5,3 kilograma i duga jedan metar, nije ni divlja mačka ni šakal i da bi zver trebalo poslati na beogradski Veterinarski institut gde će utvrditi njen identitet. Posle tog predloga nastale su nove polemike jer grupa lovaca želi da preparira životinju i tako je sačuva kao redak lovački trofej. Beta"

- niti lovac, niti celo lovačko društvo zna šta je upucano
- iako kažu da je zver prava retkost, niko ne postavlja pitanje zbog čega je onda ubijena
- lovcima je najbitnije da je loše prepariraju (iskeženi zubi, uvećani gabariti) i okace u neku kafančinu da se umoljča
- životinju bi da pošalju na Veterinarski Institut u Beograd, tamo još manje znaju da prepoznaju divlje životinje. Sve prirodne retkosti su u vlasništvu Države Srbije i moraju biti sačuvane (ako su već mrtve) u Zavodu za zaštitu prirode Srbije ili Prirodnjačkom muzeju. Lovci opet pokazuju nepoznavanje elementarnih pravnih akata koje su morali da znaju kada su polagali lovačke ispite. Slobodno možemo zaključiti da bi u Srbiji lovački ispit mogao da položi svako, pa čak i retardirani domorodac sa Papua Nove Gvineje

3. Obrazovanom i kulturnom građaninu Srbije sinonim za lovca jeste polupijani, isfrustrirani, u JNA ili VJ maskirnu uniformu uparadirani, do zuba naoružani egzekutor koji je pošao da uvodi univerzalnu pravdu i ekološki red u prirodi koja nikako ne bi mogla da opstane bez pušaka, hajkašenja, jurenja životinja po šumama, krivolova, nestručnog naseljavanja životinja, rasejavanja hiljada tona olova po oranicama... Teorija velikog praska izgleda ima smisla. Svemir je, po svemu sudeći, nastao kada je nekom pijanom pra-lovcu eksplodirala pra-puška.

Za sada toliko od mene.
 
A koja je to misteriozna zver? Mislim, ja sam lovac. Nisam video sliku, sećam se samo da se davno o tome pričalo... Nisam siguran, al mislim da je prošle godine. Da je ubijeno bezveze- i jeste i nije... Ne mogu to da obrazložim textom na netu, to bih morao da obrazložim u lice, sa svim mogućim potpitanjima... Da sam učio za lovački ispit- jesam. Da znam da prepoznam lovnu divljač znam. Onu zaštićenu ne znam svu, ima vremena, želja je tu, ali šta nije na lovnom kalendaru, neću dići pušku, pa nema te sile.
 
Protiv zloupotrebe lovista i zivotinja u njoj postoji zakon. Ne moze posten lovac da odgovara za sve. Aj sad uzmi automobile svima ako neko isvrsi ubistvo automobilom. A to da se treba boriti protiv takvih, treba. Svim zakonskim sredstvima. I javnim isticanjem.
 

Back
Top