VUKOVI

A šta ako im deca rade u Italiji za 1000€ mesečno, šverc ovo-ono, pa im šalju? Jel i oni treba da koriste "strihnih"?

90% nasih preko zivi gore nego psi lutalice u Beogradu i Novom Sadu, ali to nije relevantno za ovu temu.
Suština je da ljudi u Srbiji ne poštuju prirodu , razlozi su definitivno brojni. Ipak ključna priča se vrti oko ekonomije i novca.
Starce niko ne može da promeni, ali mladi bi još i nešto mogli da učine ukolko bi ostali u Srbiji.
Ja sam lično apsolutno protiv bilo kakvog trovanja, jer znam odlično šta to znači, ali objasni ti to starcu od preko 70 godina koji jedva sastavlja kraj sa krajem, i tom malo ovaca što može da opsluži mu je jedini izvor prihoda za život. Onaj ko nije video kako izgledaju bacije i kako ti ljudi tamo žive to ne može da razume. problem i jeste u tome što neko zavaljen u fotelji u Beogradu ili Novom Sadu rešava problem stočara i vukova , u Homolju, Sandžaku, Staroj Planini, Suvoj Planini , itd. , a da ne zna ni kako sve to izgleda u stvarnosti. Nek ovi što žive u krugu dvojke izađu malo izvan tog kruga pa nek vide kako običan svet živi , možda im i dođe iz d....a u glavu.
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumeo, bio sam i video sam, svojim ocima, pricao s ljudima, slusao svojim usima a najvise se oslanjam na sve ono sto sam video svojim ocima. Bas po Homolju i znam sve o cemu pises o unistavanju prirodnih bogatstava koja nam nisu s neba pala, trebalo bi da ih sacuvamo za buduce generacije, unistavanje toga ce jos smanjiti i degradirati stanista sve divljaci, ne samo vuka , plus dodatni atak na njega...gde i psi lutalice zadave ovcu, udri po vuku...
Ono sto sam napisao, da sutra nestanu svi vukovi u tom kraju, tim seljacima i dalje dobro biti nece i to je fakat koji i ti potvrdjujes, u razloge da ne ulazimo (mada su vazni) jer se ne ticu nas, lovaca. Slazem se da drzava ima katastrofalan odnos prema seljacima, ali to nije samo tu, tako je svuda...takav je odnos i prema svim gradjanima. Uzasna posleratna politika je isparznila sela i sela odumiru...sa tim starcima dok zive, bice taj neki salas, kad umru, njihovi naslednici to prodaju budzasto...znas i sam posto je zemlja u tom kraju.

Nijedan lovac nije kriv za to da bi trebalo da "ispravlja krivu drinu" i navlaci ne sebe i LSS gnev svih drugih, jer u svim scenama prvo opljunu nas, lovce, kako pobismo sve vukove. I ako se ne daj boze desi da vuk spadne ispod bioloskog minumuma, bicemo mi krivi, za seljake nas niko nece pitati niti ce ih biti briga za to.
Kad bih bio uveren da ce tim ljudima sa nestankom vuka bilo bolje, veruj mi, prvi bi bio tamo, ostao bih koliko treba i sa svojim znanjem o vukovima i sposobnostima, nijedan vuk vise ne bi hodao tom zemljom ali to nije resenje njihovih problema, oni ce sve svoje probleme imati i dalje....

Nista ne pisem napamet, iz beogradske fotelje kako ti to kazes, jes da sam iz Beograda ali u godini, na svom brlogu najmanje vremena provedem (malo sam se smirio ove godine i zato i imam vremena za ovaj vid komunikacije s kolegama lovcima).

P.S. Nemoj se ljutiti, razmisli malo bolje o ovome.....pokusaj da sagledas sa vise strana.
Bio sam na vise salasa gde gazde nisu bas starci, mogu ti reci da sam porazzen onim sto sam video, jesu brate moj , lenji su ko lenje bube...siromasni, ostali bez posla , nema plate i naparsno se setili da se iz grada vrate "korenima" ,. da gaje ovce, koze itd...ali ne vredi , oni to ne umeju vise.
Da bi od tih zivotinja mogli da imaju nesto, pre svega moraju da ih hrane a oni cak ni to ne cine kako valja.
 
Uh, cuo sam za deda Frcku, ali nisam imao cast upoznati ga....
koliko je njemu godina? Ima i on puno ali vidis , nije ni sav problem u godinama, ipak je to problem u coveku?

Ajde da off-topicujem ovde, nije nasa drzava vise ekonomski nemocna, samo nenamenski i lose rasporedjeno trosi ogrooomne pare za preskupe projekte za prodavanje magle (ima svez drastican primer "rada prodavanje magle" na Staroj planini), umesto da pomogne malobrojna stracka ili bilo koja druga domacinstva koja tamo zive starim autetencinim stilom, ne, oni ce da uniste nacionalno prirodno dobro, da preoru Babin Zub, pa sve to prenesi na sve druge planine i regije koje si i sam pomenuo i eto odgovora. Da ne navodim cifre koliko je sta placeno, posto su za nevericu..:thumbdown:
Mi, lovci nemamo nikave veze s tim niti ikakvu obavezu da na takav nacin "pomazemo" seljake....tako sto cemo u nekom regionu stalno vuka da drzimo na nisanu...van pameti.:thumbdown:
Obaska sto je nasa drzava potisala neke svetske konvencije o zastiti prirode i prirodne bastine, kojih je duzna da se pridrzava, odnosno LSS i Srbijasume kao najveci korisnici prirodnih bogatstava.
 
Crvenkapa, 9 mesec, dolazi kod vuka: Vuče trebalo je da me pojeDeš!!!
:lol: sorry, bilo je jače od mene... Elem: vuk, moj matori je probao da ga lovi 1 na 1 pa je vuk zvao pojačanje. kad je skontao čopor, i moj matori je zvao pojačanje, al opet malo falilo da ih pokolju... Kaže pucali u vazduh i zvali vozilo da nas vadi... Neverovatan strateg, kaže ćale, i verujem mu. Preživeo je '91 Vukovar i '93 Bosnu... ;)

hahaha, vukovi su cudo....koje treba videti i doziveti...:klap:
Sigurno je bilo komunikacije medju vukovima, koju je trebalo rastumaciti na vreme i pripremiti se za povlacenje.
 
Poslednja izmena:
Video sam da pominjete Crvnekapu i Vuka, dobio sam ovaj tekst jos prosle godine...


Crvenkapa 2 / rekonstrukcija zločina


Dakle da počnemo priču od početka.
Bio je poprilično vruć dan, oko 50 stepeni C, sasvim neprimereno za klimu Evrope, jer globalno otopljavanje je uzimalo danak.

Gledao sam zamišljeno kroz prozor neobične sudnice pokušavajući da se isključim iz žamora novinara koji su pridali neobično puno važnosti ovom događaju.
Znam da je čudno da u sudnici prisustvuju životinje i jedan patuljak, ali za mene je to bio tek početak borbe koja sledi.

"Mir u sudnici!" - Prolomilo se kroz salu onoliko jako koliko to može iz usta jednog velikog dobrog medveda. "Poštovani Sud za prava životinja zaseda, predsedavajući suda je časna Sova, koja vidi sve čak i u mraku i ništa ne propušta" - reče Medved.

Sova nečujno klimnu glavom u znak pozdrava prisutnima i nastavi:
"Ovde smo jer je u davnom sporu Crvenkapa protiv Vuka, prekršeno međunarodno pravo - Univerzalna deklaracije o pravima životinja čiji Član 1. kaže da
- Sve životinje imaju podjednaka pravo na život u okviru biološke ravnoteže.
i prekršena su životinjska prava jer je vuk prvo ubijen, pa mu je suđeno i pritom nije postojao branilac koji bi zastupao Vuka. " - Hu Hu, Huhuuuuuuu - reče Sova.

"Danas su sa nama u sudnici tužitelj Lović sa oštećenom Crvenkapom, a na drugoj strani šumski patuljak Zelenkapić u ulozi branitelja sada pokojnog Vuka i čitave porodice vukova.

Ukratko prema svedočenju Crvenkape, roditelji sa kojima je živela u gradu, poslali su je da odnese lekove bolesnoj baki, koja je živela sama u šumi.
Crvenkapa tvrdi da ju je pratio Vuk, došao pre nje u bakinu kuću, pojeo baku, obukao bakino odelo, stavio kapicu za spavanje, stavio bakine naočare i legao u bakin krevet da sačeka Crvenkapu i pojede i nju. Crvenkapa tvrdi da kada je ušla u bakinu kuću nije prepoznala vuka, da je ušao i lovac pucao u vuka i spasio je. "

"Molim da odbrana iznese svoje argumente. Huhu, huhu."- reče Sova.

Poštovana Sudijo, poštovani Sude, prisutni u sudnici Suda za prava životinja..."- počinjao sam pomalo napet "...želim da vam iznesem par činjenica koje niko nije uzimao u ubzir, a koje su naučno tačne i neosporive.

Dokaz 1.
Vuk je kao svaka životinja instiktivan i da je hteo da napadne i pojede, pojeo bi Crvenkapu odmah, a ne bi je pratio do bakine kuće!
Takođe vuk je manji od Bake, ne može je pojesti, bar ne celu i zašto bi tako sit želeo da pojede i Crvenkapu. Životinje nisu zločinci - to je odlika samo ponekih bolesnih ljudi.

Dokaz 2
Vukovi ili žive sami kao takozvani samotnjaci ili žive u grupi, čoporu. Vukovi se hrane poljskim miševima i drugim sitnim glodarima, recimo krticama i zečevima kada su samotnjaci.
Samo kada je sneg i puno je hladno i kada su u čoporu vukovi opkoljavaju i love veće životinje recimo košute.
Očigledno je da je naš vuk bio samac i da je bilo leto, jer niko ne bi pustio malu Crvenkapu po zimi i snegu samu kroz šumu.
Znači nije postojao niti ijedan od dva biološka razloga da vuk napadne baku ili Crvenkapu.

Dokaz 3
Vukovi ne ulaze u kuće, ne oblače ljudske stvari (kapice za spavanje, naočare) a čak i da to žele nemaju prste već šape pa ne mogu oblačiti i vezivati stvari i vukovi ne spavaju u krevetu, u ovom slučaju kako Crvenkapa tvrdi bakinom.
Da je zaista vuk bio u kući napao bi Crvenkapu bez svih navedenih besmislica.

Dokaz 4
Kako Crvenkapa nije primetila odmah da je to vuk ako je bila toliko bliska sa svojom bakom. Odgovor je da ili je to znala što postavlja pitanje zašto je lažno svedočila ili je Crvenkapa bila tabletoman i krišom se drogirala bakinim tabletama, lekovima koje baka nikada nije ni dobijala.
Ako je Crvenkapa bila pod dejstvom opijata, njen svedočenje je u najmanju ruku podložno sumnji.

Dokaz 5
Zašto je lovac provalio u bakinu kuću tek tako I baš tada.
Takođe ako je Crvenkapa jedva prepoznala vuka u bakinom krevetu jer je bio obučen kao baka, kako ga je lovac prepoznao odmah i pucao u nekoga ko je odeven kao baka i pucao u prisustvu deteta, sem ako nije unapred znao da je u krevetu vuk. Ako je to znao pitanje je kako je to znao, pa se može postaviti pitanje nije li lovac ubio vuka napolju, obukao ga naknadno u bakino odelo i stavio u krevet.
Ovo otvara pitanje istinitosti i svedočenja lovca i Crvenkape.

Danas sa distance vidimo i motiv za ovakvo ponašanje lovca i Crvenkape.

Pokušaću da vam predstavim rekonstrukciju stvarnog sleda događaja Poštovana Sudijo, poštovani sude, prisutni u sudnici Suda za prava životinja.

Roditelji Crvenkape iselili su se iz šume u grad i ostavili baku samu u šumi. Crvenkapine roditelje je grizla savest što su baku ostavili samu i toliko ih je bilo sramota da nisu smeli ni da se pojave pred Bakom.
Zato su slali Crvenkapu kod bake.
Krajnje je neodgovorno slati dete samo u šumu i još neodgovornije je davati mu opasne lekove.
Takođe pored takvih roditelja Crvenkapa je bila previše razmaženo dete, poprilično sebično, naravno krivicom svojih roditelja i nevoljno je odlazila tako daleko, makar i da pomogne baki.
Odveć stara i bolesna Baka se družila sa svim životinjama u šumi, jer su joj to bili jedini prijatelji. Hranila je ptice mrvicama i pšenicom, macama slaninu, srnama je ostavljala so i kukuruz…kako to sve bake čine.
Baka je patila jer su je napustili i deca i unuka, a jedine prijatelje životinje je proganjao zli lovac.
Pucao je na ptice i košute, ukratko na sve živo.
Baka mu je stalno pretila da će ga prijaviti za krivolov.
Niko ne zna dali je baka umrla usled srca prepuklog od tuge ili na drugi način negde u šumi, ali je izvesno da je lovac to hteo da iskoristi kako bi i dalje nesmetano ubijao životinje po šumi, pa je okrivio vuka koga je ubio tog dana.
Crvenkapi je obećao da će postati slavna i neće morati da se više maltretira da dolazi u šumu.
Crvenkapa je posle ove priče postala slavna ličnost, modna zvezda kojoj je lovac dopremao krzna ubijenih životinja, a lovac je postao navodni heroj koji će u buduće moći da ubija vukove bez razloga i osude javnosti, a javnost eee…
licemernu javnost je bilo sramota da prizna da su jedna porodica i čitava zajednica ostavili staru baku samu, da je Crvenkapa lažljivica i narkoman, da je ugledni političar istovremeno lovac koji ubija nevine životinje po šumi i bilo je najlakše okriviti mrtvog vuka, jer izreka kaže da mrtva usta ne govore. Ali postoji još jedna izreka ili dve - da se zločin ne isplati i da je Pravda spora ali dostižna.
Na sreću svaki zločin ostavi trag.
To je moja rekonstrukcija - završavao sam sa suzom u oku.

Crvenkapa je pričala o tome kako je bila mala i preplašena i da se ne seća svega jer beše to davno. Lovac je pričao o svom poštenju i junaštvu jer nije lako stati sa puškom pred zver, kako je tvrdio…
Znoj je kapao sa čela prisutnih
jer bio je poprilično vruć dan, oko 50 stepeni C, sasvim neprimereno za klimu Evrope, jer globalno otopljavanje je uzimalo danak.

Godina je 2007. veliki broj životinja na planeti je pred istrebljenjem. Formiran je međunarodni Sud za prava životinja...sa ciljem da mnoge vrste budu spašene.
Baš u vreme prvog suđenja imao sam tu čast da prikupim dokaze za odbranu u slučaju Crvenkapa protiv Vuka, koji nikada nisu iznešeni. Da, oprostite, nisam se predstavio, šumski patuljak Zelenkapić, poslednji od vrste šumskih patuljaka.

Sigurno se pitate zašto je jedna tako stara priča, koja je već postala bajka, priča o Crvenkapi i Vuku postala interesantna baš ovih dana?
Deci se, čim progovore, priča bajka o tome kako je vuk loš i kako je pojeo Crvenkapinu baku i zamalo Crvenkapu. Deca kasnije odrastaju u ljude koji mrze vukove ili ih se plaše - pa odobravaju ubijanje vukova od strane nemilosrdnih ljudi sa puškama.
Posledica je da su Vukovi istrebljeni u čitavoj Evropi!
Zaista naučnici biolozi tvrde da u šumama Evrope nema više niti ijednog vuka, svi su doslovce pobijeni od čoveka.
Smatrali smo da zato treba izneti nove dokaze u ovom slučaju.

Ishod, Crvenkapa je poslata na lečenje od bolesti zavisnosti-narkomanije, lovci su osuđeni za zločin protiv prirode-ekocid, svi primerci knjige Crvenkapa su povučeni iz prodaje, zauvek i spaljeni jer pozivaju na netrpeljivost protiv prirode.

Pitate se gde je kraj, pa..., mislim da je tek početak!

Poslednji od vrste šumskih patuljaka
_________________
 
Nisi me razumeo, bio sam i video sam, svojim ocima, pricao s ljudima, slusao svojim usima a najvise se oslanjam na sve ono sto sam video svojim ocima. Bas po Homolju i znam sve o cemu pises o unistavanju prirodnih bogatstava koja nam nisu s neba pala, trebalo bi da ih sacuvamo za buduce generacije, unistavanje toga ce jos smanjiti i degradirati stanista sve divljaci, ne samo vuka , plus dodatni atak na njega...gde i psi lutalice zadave ovcu, udri po vuku...
Ono sto sam napisao, da sutra nestanu svi vukovi u tom kraju, tim seljacima i dalje dobro biti nece i to je fakat koji i ti potvrdjujes, u razloge da ne ulazimo (mada su vazni) jer se ne ticu nas, lovaca. Slazem se da drzava ima katastrofalan odnos prema seljacima, ali to nije samo tu, tako je svuda...takav je odnos i prema svim gradjanima. Uzasna posleratna politika je isparznila sela i sela odumiru...sa tim starcima dok zive, bice taj neki salas, kad umru, njihovi naslednici to prodaju budzasto...znas i sam posto je zemlja u tom kraju.

Nijedan lovac nije kriv za to da bi trebalo da "ispravlja krivu drinu" i navlaci ne sebe i LSS gnev svih drugih, jer u svim scenama prvo opljunu nas, lovce, kako pobismo sve vukove. I ako se ne daj boze desi da vuk spadne ispod bioloskog minumuma, bicemo mi krivi, za seljake nas niko nece pitati niti ce ih biti briga za to.
Kad bih bio uveren da ce tim ljudima sa nestankom vuka bilo bolje, veruj mi, prvi bi bio tamo, ostao bih koliko treba i sa svojim znanjem o vukovima i sposobnostima, nijedan vuk vise ne bi hodao tom zemljom ali to nije resenje njihovih problema, oni ce sve svoje probleme imati i dalje....

Nista ne pisem napamet, iz beogradske fotelje kako ti to kazes, jes da sam iz Beograda ali u godini, na svom brlogu najmanje vremena provedem (malo sam se smirio ove godine i zato i imam vremena za ovaj vid komunikacije s kolegama lovcima).

P.S. Nemoj se ljutiti, razmisli malo bolje o ovome.....pokusaj da sagledas sa vise strana.
Bio sam na vise salasa gde gazde nisu bas starci, mogu ti reci da sam porazzen onim sto sam video, jesu brate moj , lenji su ko lenje bube...siromasni, ostali bez posla , nema plate i naparsno se setili da se iz grada vrate "korenima" ,. da gaje ovce, koze itd...ali ne vredi , oni to ne umeju vise.
Da bi od tih zivotinja mogli da imaju nesto, pre svega moraju da ih hrane a oni cak ni to ne cine kako valja.

Ne ljutim se , ja brate moj na tebe ,nego na politicare, oni su nas .....al valjda ce neki put biti bolje.
 
Uh, cuo sam za deda Frcku, ali nisam imao cast upoznati ga....
koliko je njemu godina? Ima i on puno ali vidis , nije ni sav problem u godinama, ipak je to problem u coveku?

Ajde da off-topicujem ovde, nije nasa drzava vise ekonomski nemocna, samo nenamenski i lose rasporedjeno trosi ogrooomne pare za preskupe projekte za prodavanje magle (ima svez drastican primer "rada prodavanje magle" na Staroj planini), umesto da pomogne malobrojna stracka ili bilo koja druga domacinstva koja tamo zive starim autetencinim stilom, ne, oni ce da uniste nacionalno prirodno dobro, da preoru Babin Zub, pa sve to prenesi na sve druge planine i regije koje si i sam pomenuo i eto odgovora. Da ne navodim cifre koliko je sta placeno, posto su za nevericu..:thumbdown:
Mi, lovci nemamo nikave veze s tim niti ikakvu obavezu da na takav nacin "pomazemo" seljake....tako sto cemo u nekom regionu stalno vuka da drzimo na nisanu...van pameti.:thumbdown:
Obaska sto je nasa drzava potisala neke svetske konvencije o zastiti prirode i prirodne bastine, kojih je duzna da se pridrzava, odnosno LSS i Srbijasume kao najveci korisnici prirodnih bogatstava.

Frcka ima oko 72-73 godine. Tokom proleca, leta, jeseni nalazi se na baciji sa zenom teskim invalidom (seceras , anputirana joj je jedna noga), baciju je ogradio sa plotom i kamenom , ograda je dugacka oko njegove bacije par kilometara. Veoma vredan covek i veliki veseljak. Nikada ga nisam video namrstenog niti da kuka. Ima covek sta da nauci od njega, ako hoce.
 
@capreolus, znam za tu rekonstrukciju, to sam skinula sa veganskog sajta-,,lovac je kriv za sve" ...haha...
Kakvo trovanje, o cemu obaj 13-08-1971 prica? Ma ko je bre tom seljaku kriv sto radi posao za kojhi NEMA uslove? Nije mu krva drzva, svako je sam sebi kriv za sve!!! Negde sam procitala da vuk moze da skoci do 3 metra u visinu...pa cini mi se da je logicno onda da taj covek ne bi imao problema sa vukom ako bi imao jaku ogradu 5 m visine, zar ne?
Ali kad sam to rekla svom dedi koji ima 73 godine rekao mi je ,,jes treba se ogradim ko siptar'' ...nego, hvala Bogu(ili nazalost) u blizini njegovog imanja na Gocu nema vukova, pa bar ne moramo da se svadjamo oko toga, jer verujem da bi se on posluzio ,,malcice'' trovanjem...
I, molim te kazi mi da oni, jadni, nemaju pare za ogradu(samo sto ta teorija pada u vodu ako imaju vise od 2 ovce u toru)!!!!
 
I ne znam sto se vise pecam i raspravljam oko toga koliko su seljaci ,,jadni'' , a koliko neobrazovani i zatupljeni...kad je sustina samo u jednom, nikako ne pomaze seljaku lovac koji ubije vuka...jer DOCI CE DRUGI VUK...cela prica je pocela oko toga sto mi neko prica kako ubije vuka da bi pomogao seljaku, a meni nije jasno kako mu time pomaze? Zao mi je sto sam upala u nepotrebne rasprave, nebitno je d ali seljak ima ili nema, da li moze ili ne moze da obezbedi imanje, nego je bitno KAKO JE LOVAC KOJI JE UBIO 2 VUKA POMOGAO SELJAKU? I bitna je jos jedna stvar, zasto lovac koji zeli da pomogne seljaku(ja ne zelim da mu pomognem pa me ne pitajte zasto ja to ne uradim) nakon sto kokne par vukova ne da seljaku pare za ogradu i psa, za slucaj da dodje jos neki...?
 
pa cim drugi vukovi vide da nema vukova na toj nekoj teritoriji gde su lovci poubijali vukove,doci ce i naseliti tu teritoriju.to je logichno...
ali lovcima to odgovara jer ce tako opet imati razlog da idu u hajke na vukove......
 
I ne znam sto se vise pecam i raspravljam oko toga koliko su seljaci ,,jadni'' , a koliko neobrazovani i zatupljeni...kad je sustina samo u jednom, nikako ne pomaze seljaku lovac koji ubije vuka...jer DOCI CE DRUGI VUK...cela prica je pocela oko toga sto mi neko prica kako ubije vuka da bi pomogao seljaku, a meni nije jasno kako mu time pomaze? Zao mi je sto sam upala u nepotrebne rasprave, nebitno je d ali seljak ima ili nema, da li moze ili ne moze da obezbedi imanje, nego je bitno KAKO JE LOVAC KOJI JE UBIO 2 VUKA POMOGAO SELJAKU? I bitna je jos jedna stvar, zasto lovac koji zeli da pomogne seljaku(ja ne zelim da mu pomognem pa me ne pitajte zasto ja to ne uradim) nakon sto kokne par vukova ne da seljaku pare za ogradu i psa, za slucaj da dodje jos neki...?

Prvo se prebroji sva divljac i ustanovi(koliko je to moguce) ukupmna ali i pojedinacna populacija.Zatim se odredjena populacija divljaci(VUK) posebno posmatra.Tek onda se planira odstrl divljaci, ako za to ima mogucnosti i potrebe.Tokom elaboriranja odredjenje vrste(VUKA) uzima se u obzir svaki dostupan nacin ishrane(pa i torovi i bacije).Tek onda bi trebalo doneti odluku o broju i nacinu odstrela, kao i o kom coporu se radi i koje jedinke iz njega.Ovo je mali podsetnik iz lovackog prirucnika.Tacno je da se tamo gde se odstrele 2 vuka, pojavi bar jos toliko.Zato, posle neke ozbiljne studije, treba zastiti torove na svaki nacin, pa tek posle potvrdjivanja brojnosti i eventualne prehrane, vrsiti odstrel.U medjuvremenu treba pomoci seljake i motivisati ih da NE RADE neplansko ubijanje, vec da, koristeci svesrdnu pomoc "zastitara" i drzave(na koju oni moraju imati maksimalan uticaj).Lovci kroz planirani odstrel ali nakon izvrsenih svih potrebnih radnji od strane seljaka i cobana.
Ljudi, niko ne zeli, od lovaca, da nema vuka.Svi mi lovci, znamo njegovu ulogu u lancu ishrane.Samo, SVE TO(veoma je kompleksno), treba pravilno kontrolisati.
Pozdrav
 
@capreolus, znam za tu rekonstrukciju, to sam skinula sa veganskog sajta-,,lovac je kriv za sve" ...haha...
Kakvo trovanje, o cemu obaj 13-08-1971 prica? Ma ko je bre tom seljaku kriv sto radi posao za kojhi NEMA uslove? Nije mu krva drzva, svako je sam sebi kriv za sve!!! Negde sam procitala da vuk moze da skoci do 3 metra u visinu...pa cini mi se da je logicno onda da taj covek ne bi imao problema sa vukom ako bi imao jaku ogradu 5 m visine, zar ne?
Ali kad sam to rekla svom dedi koji ima 73 godine rekao mi je ,,jes treba se ogradim ko siptar'' ...nego, hvala Bogu(ili nazalost) u blizini njegovog imanja na Gocu nema vukova, pa bar ne moramo da se svadjamo oko toga, jer verujem da bi se on posluzio ,,malcice'' trovanjem...
I, molim te kazi mi da oni, jadni, nemaju pare za ogradu(samo sto ta teorija pada u vodu ako imaju vise od 2 ovce u toru)!!!!

Grešiš, silno grešiš, ali kada jednog dana budeš velika devojčica ukapiraćeš da je ovo jedna veoma kompleksna tema, slojevita pre svega sa svojim specifičnostima. Država draga moja ne vodi računa ni o kome. Ni o ljudima ni o prirodi. Danas će džukele da pojedu ljude po gradovima ali to je demokratija . Nemoj slučajno da se neko drzne da odpuca džukelu koja grize decu po školskim dvorištima i otima im užinu. To je sirota kuca lutalica.
Nemoj da koknete vuka , eto i on sirotan mora da papa jagu, ogladneo je.
Deca nam se drogiraju, ukokavaju, bodu noževima, nema veze to je demokratija.
Holandija je zabranila lov, vole Holandjani divlje životinjice.Demokratija. Ali isto tako demokratski im se i omladina drogira i umire od droge i side. Jer tamo je i homoseksualizam normalna stvar.
Draga moja , nisam ja za to da se vukovi poubijaju i da se izbrišu sa lica zemlje. Ali nisam ni za to da se sad ide u neku drugu krajnost , tipa trajne zaštite i sl. Vuk nije ugrožen u Srbiji, bez obzira na rat koji postoji izmedju stočara, lovaca sa jedne i vuka sa druge strane. Vrlo si ne realna, ne objektivna i pristrasna u oceni problematike vezane za stočare. Ne poznaješ tu problematiku kao u ostalom i većina ljudi koja nema dodira sa stočarima.
 
Prvo se prebroji sva divljac i ustanovi(koliko je to moguce) ukupmna ali i pojedinacna populacija.Zatim se odredjena populacija divljaci(VUK) posebno posmatra.Tek onda se planira odstrl divljaci, ako za to ima mogucnosti i potrebe.Tokom elaboriranja odredjenje vrste(VUKA) uzima se u obzir svaki dostupan nacin ishrane(pa i torovi i bacije).Tek onda bi trebalo doneti odluku o broju i nacinu odstrela, kao i o kom coporu se radi i koje jedinke iz njega.Ovo je mali podsetnik iz lovackog prirucnika.Tacno je , od lovaca, da nema vuka.Svi mi lovci, znamo njegovu ulogu u lancu ishrane.Samo, SVE TOda se tamo gde se odstrele 2 vuka, pojavi bar jos toliko.Zato, posle neke ozbiljne studije, treba zastiti torove na svaki nacin, pa tek posle potvrdjivanja brojnosti i eventualne prehrane, vrsiti odstrel.U medjuvremenu treba pomoci seljake i motivisati ih da NE RADE neplansko ubijanje, vec da, koristeci svesrdnu pomoc "zastitara" i drzave(na koju oni moraju imati maksimalan uticaj).Lovci kroz planirani odstrel ali nakon izvrsenih svih potrebnih radnji od strane seljaka i cobana.
Ljudi, niko ne zeli(veoma je kompleksno), treba pravilno kontrolisati.
Pozdrav

Upravo tako, ovo si dobro stavio iz pravilnika. Samo sto se to ne postuje, svako kokne vuka cim ga vidi, nebitno je na sta je krenuo u lov. Drugo, nijednom nije uradjeno objektivno i tacno prebrojavanje, metodama koej su svetski prihvacene i samim tim i validne.
Ono sto nisi stavio je deo da LU mogu izvrsiti odstrel neke divljaci , bilo koje, ukoliko pravi stetu imovini (stocarima) ali samo ukoliko je ta imovina (stado) obezbedjeno itd...itd...

Kako stocarima ne pomaze ni drzava a ni zastitari , ne vidim razlog da lovci uskacu sami sebi u usta akcijama tih tipova, ubijaj vuka cim neko i pomisli da je mozda vuk poklao stoku. I to se radi potpuno stihijski, ne zna se nista o odstreljenoj jedinki, cak ni kom coporu pripada, da li je zenka ili muzjak, mladunac, koje je doba godine, nista se ne zna a odstreljuje se i to je pogubno za populaciju vukova u Srbiji. Taj nacin izlova ce im doci glave.
 
@Nevenaa,
pricu o Crvenkapi sam dobio mailom jos prosle godine i stavio sam je da se procita, neka svako shvati kako misli da treba, nemoj mi molim te ubacivati veganske sajtove jer to s tim nema nikakve veze.
I nije lovac kriv za sve,
samo tako izgleda na prvi pogled, stvar je daleko kompleksnija i zarad objektivnosti mora se posmatrati sa svih strana i tu se slazem sa kolegom 13.08.1971.
Na stanistima gde smo imali zeceve i srne sada stanuju podivljali psi lutalice i divlje deponije i to svakako nisu uradili lovci vec gradjani ove zemlje. Itd...itd...problema je bezbroj.
A "sutra" cete vi zastitari lovce pitati: gde je divljac?
 
@ Capreolus...nemoj da se ljutis, nisam mislila nista lose, niti sam mislila da ti ,,ubacujem'' veganske sajtove, to je receno usput, a ono ,,lovac je kriv za sve'' ...ismevala sam nacin gledanja vegana...pogresno si me shvatio, jer sam ja to ofrlje napisala i izvini zbog toga...
 
Grešiš, silno grešiš, ali kada jednog dana budeš velika devojčica ukapiraćeš da je ovo jedna veoma kompleksna tema, slojevita pre svega sa svojim specifičnostima. Država draga moja ne vodi računa ni o kome. Ni o ljudima ni o prirodi. Danas će džukele da pojedu ljude po gradovima ali to je demokratija . Nemoj slučajno da se neko drzne da odpuca džukelu koja grize decu po školskim dvorištima i otima im užinu. To je sirota kuca lutalica.
Nemoj da koknete vuka , eto i on sirotan mora da papa jagu, ogladneo je.
Deca nam se drogiraju, ukokavaju, bodu noževima, nema veze to je demokratija.
Holandija je zabranila lov, vole Holandjani divlje životinjice.Demokratija. Ali isto tako demokratski im se i omladina drogira i umire od droge i side. Jer tamo je i homoseksualizam normalna stvar.
Draga moja , nisam ja za to da se vukovi poubijaju i da se izbrišu sa lica zemlje. Ali nisam ni za to da se sad ide u neku drugu krajnost , tipa trajne zaštite i sl. Vuk nije ugrožen u Srbiji, bez obzira na rat koji postoji izmedju stočara, lovaca sa jedne i vuka sa druge strane. Vrlo si ne realna, ne objektivna i pristrasna u oceni problematike vezane za stočare. Ne poznaješ tu problematiku kao u ostalom i većina ljudi koja nema dodira sa stočarima.
Po boldiranom delu vidim da imamo POTPUNO, ALI POTPUNO drugacije poglede na svet, tako da se ne vredi raspravljati...
I imam dodira sa stocarima...babu i dedu u planinskom selu na Gocu...i nisu ni malo humani i divni(ukljucujuci i moje)...nisam pristrasna, jer ma koliko ja bila protiv ubijanja sve jedno mi je da li ce ovcu da ubije covek ili vuk...ti si pristrasan jer ti ej zao kad neko papa stoku umesto tebe....
I plus, nisam ne realna uopste...ja nisam rekla da treba otici u krajnost tipa trajne zastite(iako bih ja da se ja pitam, a ne pitam se lov zabranila, a marihuanu legalizovala), niti ja mislim da ja imam prava ili da ima ikakve svrhe da pricam lovcima , na njihovoj temi kako lov ne valja...ja sam samo odgovorila na to da lovci sigurno en ubijaju vukove da bi pomogli stocarima.

Da i se slazes sa tim da neki odsteljen vuk nece pomoci stocaru ni u kom pogledu? Da li se slazes sa tim da je ok ubiti vuka, ali da je licemerno pravdati to nekakvom humanoscu prema stocarima?
 
Prvo se prebroji sva divljac i ustanovi(koliko je to moguce) ukupmna ali i pojedinacna populacija.Zatim se odredjena populacija divljaci(VUK) posebno posmatra.Tek onda se planira odstrl divljaci, ako za to ima mogucnosti i potrebe.Tokom elaboriranja odredjenje vrste(VUKA) uzima se u obzir svaki dostupan nacin ishrane(pa i torovi i bacije).Tek onda bi trebalo doneti odluku o broju i nacinu odstrela, kao i o kom coporu se radi i koje jedinke iz njega.Ovo je mali podsetnik iz lovackog prirucnika.Tacno je da se tamo gde se odstrele 2 vuka, pojavi bar jos toliko.Zato, posle neke ozbiljne studije, treba zastiti torove na svaki nacin, pa tek posle potvrdjivanja brojnosti i eventualne prehrane, vrsiti odstrel.U medjuvremenu treba pomoci seljake i motivisati ih da NE RADE neplansko ubijanje, vec da, koristeci svesrdnu pomoc "zastitara" i drzave(na koju oni moraju imati maksimalan uticaj).Lovci kroz planirani odstrel ali nakon izvrsenih svih potrebnih radnji od strane seljaka i cobana.
Ljudi, niko ne zeli, od lovaca, da nema vuka.Svi mi lovci, znamo njegovu ulogu u lancu ishrane.Samo, SVE TO(veoma je kompleksno), treba pravilno kontrolisati.
Pozdrav
Ovo zvuci toliko dobro da pocinjem da shvatam da lov nije sustinsko zlo...samo je zlo postao onda kada se tu umesalo previse zlih ljudi
 
Prvo se prebroji sva divljac i ustanovi(koliko je to moguce) ukupmna ali i pojedinacna populacija.Zatim se odredjena populacija divljaci(VUK) posebno posmatra.Tek onda se planira odstrl divljaci, ako za to ima mogucnosti i potrebe.Tokom elaboriranja odredjenje vrste(VUKA) uzima se u obzir svaki dostupan nacin ishrane(pa i torovi i bacije).Tek onda bi trebalo doneti odluku o broju i nacinu odstrela, kao i o kom coporu se radi i koje jedinke iz njega.Ovo je mali podsetnik iz lovackog prirucnika.Tacno je da se tamo gde se odstrele 2 vuka, pojavi bar jos toliko.Zato, posle neke ozbiljne studije, treba zastiti torove na svaki nacin, pa tek posle potvrdjivanja brojnosti i eventualne prehrane, vrsiti odstrel.U medjuvremenu treba pomoci seljake i motivisati ih da NE RADE neplansko ubijanje, vec da, koristeci svesrdnu pomoc "zastitara" i drzave(na koju oni moraju imati maksimalan uticaj).Lovci kroz planirani odstrel ali nakon izvrsenih svih potrebnih radnji od strane seljaka i cobana.
Ljudi, niko ne zeli, od lovaca, da nema vuka.Svi mi lovci, znamo njegovu ulogu u lancu ishrane.Samo, SVE TO(veoma je kompleksno), treba pravilno kontrolisati.
Pozdrav

Sta je to ukupna, a sta pojedinacna populacija?

Vrlo je tacno da treba obezbediti torove. Jos niko nikad nije video vuka kako nosi merdevine i kalauz. Ulaze vrlo lako u vecinu torova zato sto su napravljeni da izdrze malo jaci vetar. Iako ce ovo zvucati bezobrazno sa moje strane, cini mi se da vecina stocara namerno ne pravi jace ograde. Ljudi zive pored (ili u) sumi, drvna gradja dosptupna na sve strane, a ograda od trulog granja??? Ko je lud? Pa i pekinezer bi mogao da pokolje ovce ako bi bio gladan.
 
A kakve to veze ima kriminal, homoseksualizam, Holandija i bockanje dece u skolama sa zastitom divljih zivotinja? Da li si bio u Holandiji? Da li si video kako izgleda ta drzava? Ja jesam i drago mi je da zivim u Srbiji. Oni nemaju niti prirodnih suma, niti livada, niti planina, niti jezera. Sve je potpuno vestacki. A opet svoju prirodu cene vise nego mi nas Kopaonik, Staru planinu, Deliblatsku pescaru... U tome je sustinska razlika. Oni su svoju prirodu izgubili pre vise vekova, pa im je sad draga i nasa. A mi kasnimo isto toliko vekova za normalnim svetom, pa se jos i medjusobno prepiremo sta je to vrednost samo po sebi. A da pritom ne mora da se ubije, pojede, okaci na zid u smrdljivoj kafani....
 
Sta je to ukupna, a sta pojedinacna populacija?

Vrlo je tacno da treba obezbediti torove. Jos niko nikad nije video vuka kako nosi merdevine i kalauz. Ulaze vrlo lako u vecinu torova zato sto su napravljeni da izdrze malo jaci vetar. Iako ce ovo zvucati bezobrazno sa moje strane, cini mi se da vecina stocara namerno ne pravi jace ograde. Ljudi zive pored (ili u) sumi, drvna gradja dosptupna na sve strane, a ograda od trulog granja??? Ko je lud? Pa i pekinezer bi mogao da pokolje ovce ako bi bio gladan.

Ocigledno da nisam bio dovoljno precizan.Ukupna populacija svih relevantnih zivih stvorova u odnosu na pojedinacnu vrstu(koja god da je) i obratno.Vrlo kompleksna stvar.Zao mi je ako sam svojim nepotpunim i brzopletim pisanjem doveo u nedoumicu.
Jos jednom : Izvinjenje !!
 
Eee, dragi prijatelji ovog foruma,to sto peregrinus prica je apsolutno upravu.Ne samo Holandija vec i druge zemlje da ne nabrajam sad,stite svoju prirodu,tako sto ne bacaju smece gde stignu,ne misle"Ovo nije moje,bas me briga",ne vec cuvaju svoju zemlju od severa do juga,od istoka do zapada,ophodeci se prema njoj sa duznim postovanjem.Nazalost kod nas to je dugacije,sve lepote nase zemlje polako stare i pretvaraju se u rugla,pojedini delovi se jos nekako drze uz pomoc svesnih ljudi,ali to je samo nekolicina.
Cemu ce se potomci ove nase zemlje diviti,to sam bog zna.
 
Trazeci slike za drugu temu, nasao sam i ovu, nije moja ali vredi je videti:

my.php
[/URL][/IMG]
 
Lovca treba shvatiti i prihvatiti kao pravog i za sada jedinog zaštitnika prirode uopšte. Najbliži joj je, razgovara, sarađuje i brine o njoj (mislim i na floru i faunu). Tendencije su takve, hvala Bogu, samo pozitivno treba razmišljati i delovati. :cool:
 
haha...ovako mu nekako i dodje...slabiji od vukova potamanise vukove ....:roll:
Salim se....
Nego, jel se meni cini ili mi je Capreolus nesto ozbiljno zamerio?
 

Back
Top