Средњевоковна књижевност

mara88

Početnik
Poruka
13
Da li citate srednjovekovnu knjizevnost?
Ako da, koji vam je omiljeni pisac, a koji knjizevni lik (tj.svetitelj, vladar..).

Meni se jako svidjaju Zitije Petra Koriskog od Teodosija Hilandarca, ali i Zitije Sv. Save od Domentijana i Teodosija... Fiziolog i Sestodnev su jako dobra dela, takodje. Daju svet simbola. Kao i mozda dela Kantakuzina zbog prisutnosti motiva poslednjeg vremena...

Sta znamo o Petru Koriskom? Gde je rodjen? Kako je ziveo?... Ovo zitije se moze tumaciti na mnogo nacina. Prisutni su motivi svetlosti, kamena, bezbroj simbola (mada manje no u delima Domentijana).. Kako vi tumacite ovo delo?
Da li vam se dopada? Zasto?

Pozdrav!
 
i ja volim srednjevekovnu, ali davno sam je čitala pa sam svašta pozaboravljala. Nisam fan Domentijana, više mi se sviđa Teodosije. Žitije Petra Koriškog mi se dopada ali moj favorit je Konstantin Mihailović iz Ostrovice i njegove Janičareve uspomene. To je delo na granici istoriografije, autobiografije, i književnosti. Prepuno je raznih zanimljivih podataka vezanih za taj istorijski period. Postoje i sporenja oko autorstva samog dela. Vrlo inspirativno za proučavanje.
 

Back
Top