Vratiti Vojvodini njeno istorijsko ime

"Vojvodini" treba da se vrati njen istorijski naziv

  • Srpska Vojvodina (kad su je Srbi osnovali)

  • Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat (kad su je priznali Austougari)

  • Ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Delom oni ali stvaraju ih i nacionalisti kpji nemaju za cilj nezavisnost vec samo mrze druge.

I nacionalisti, ali separatisti više. De je separatisam, tu se kasnije pokazao nacionalizam kao kontra "teg". Tako je bilo za vreme MASPOK-a, odvajanja Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore.
Separatizam na Kosovu je počeo 1981., pa se nacionalizam pojavio 1998. tamo.
 
Poslednja izmena:
I nacionalisti, ali separatisti više. De je separatisam, tu se kasnije pokazao nacionalizam kao kontra "teg". Tako je bilo za vreme MASPOK-a, odvajanja Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Crne Gore.
Separatizam na Kosovu je počeo 1981., pa se nacionalizam pojavio 1998. tamo.

Ja ipak mislim da na tome vise rade nacionalisti nego separatisti. U ovom ostalom se u potpunosti slazem.
 
Ko? Koji su to primeri?

MASPOK (hrvatsko proleće) je pokret koji je imao za cilj veću autonomiju a potom odvajanje SR Hrvatske iz SFRJ.
U Srbiji takvog pokreta do 1989. nije bilo.
Slovenija se 1991. odvojila iz SFRJ, pa je počeo slovenački nacionalizam. Npr. Zmago Jelinčić je tražio i traži da se Istra priključi Hrvatskoj. Još su 1991. bili incidenti u Piranskom zalivu (Slovenija takođe tu ima pretenzije prema Hrvatskoj).

1990. Tuđman menja ustav Hrvatske, kreće sa hrvatskim nacionalizmom, izbacuje Srbe iz ustava i počinje njegovo zalaganje za nezavisnu Hrvatsku.
1991. Srpski predstavnici formiraju SAO Krajinu, tu je počeo i srpski nacionalizam u Hrvatskoj. Taj nacionalizam se 1995. pokazao kao koban po Srbe, a i hrvatski po Hrvate.

Isti slučaj sa BIH, gde nije bilo ni govorao ratu. Izetbegović protivpravno odcepio BIH od SFRJ, i tu je nastao srpski nacionalizam u BIH. Formiranje Republike Srpske.

1981. izbijaju velike albanske demonstracije pod parolom: Kosovo republjik, sa ciljem propajanja Kosova Albaniji.
1988. Albanci isto to rade, Milošević ih izbacuje iz ustava i počinje srpski nacionalizam.
Sve do 1998.

Teritorijalna pretenzija Slovenije prema Istri je pokrenula hrvatski nacionalizam:

Kao što vidiš, separatizam na srpskoj teritoriji dovlači srpski nacionalizam, hrvatskoj teritoriji dovlači hrvatski nacionalizam...
 
Војводина је и те како географски појам.Још да нам се врате Земун,НБГД,Борча,Крњача и поготово Барања.И да узмемо неког од синова престолонаследника па да га извичемо за Војводу.Јер смрћу Стевана Шупљикца то место је упражњено па нам је протоколарни Војвода Ото фон Хабзбург,тј он је ве де Војвода,што је стварно парадокс.
 
Ima potrebe za tim. I Republika Srbija je srpska, pa onda treba da se ukine naziv Srbija, onda bi se čoveče Srbija zvala samo Republika :roll:.
Vojvodina znači pokrajina na poljskom, a na srpskom znači oblast (u glavnom vojnu) kojom upravlja vojvoda.

Ne može se suština njenog imena odkidati. Ja sam za Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat, kako je ona priznata kao ravnopravan faktor u AU.

Covece, bas ne kontas. Rekao sam da je Vojvodina u Srbiji vec i da zato nema potrebe da se dodaje "srpska". I sada se nesecam tacno, ali mislim da se samo 2 godine zvala "srpska Vojvodina, od 1848. kada je u Madjarskoj bila revolucija protiv Austrijanaca. Al' moze se proveriti.

No, Republika Srpska je van Srbije, a Vojvodina nije. Zato Vojvodini ne treba dodatak srpska, a republici srpskoj treba.
 
Covece, bas ne kontas. Rekao sam da je Vojvodina u Srbiji vec i da zato nema potrebe da se dodaje "srpska". I sada se nesecam tacno, ali mislim da se samo 2 godine zvala "srpska Vojvodina, od 1848. kada je u Madjarskoj bila revolucija protiv Austrijanaca. Al' moze se proveriti.

No, Republika Srpska je van Srbije, a Vojvodina nije. Zato Vojvodini ne treba dodatak srpska, a republici srpskoj treba.

Nisam bre rekao republika Srpska, nego Republika Srbija.
Nemoj izvrtati teze. Ukinimo Republici Srbiji drugi deo imena, neka se zove Republika.
Srpski Itebej = Itebej, Srpska Crnja = Crnja..., Čoveče. Ti bi ukidao glavninu od imena.

A Bosanska Gradiska, a Bosanski Brod, a Češke Buđejovice...?

A Vojvodina je uvek u svom nazivu imala rec srpska, srpsko ili serbia.
 
Nisam bre rekao republika Srpska, nego Republika Srbija.
Nemoj izvrtati teze. Ukinimo Republici Srbiji drugi deo imena, neka se zove Republika.
Srpski Itebej = Itebej, Srpska Crnja = Crnja..., Čoveče. Ti bi ukidao glavninu od imena.

A Bosanska Gradiska, a Bosanski Brod, a Češke Buđejovice...?

A Vojvodina je uvek u svom nazivu imala rec srpska, srpsko ili serbia.

Dobro Srbija. Nije ni bitno, ali da pokusam da objasnim jos jednom sta pokusavam reci svo vreme.

Srbija, ili ti Republika Srbija je pocetac, znaci pocetni naziv i zbog tog naziva Republika Srpska se zove kako se zove. A posto je Vojvodina vec u Srbiji i zbog toga je ocigledno srpska, zasto komplikovati i dodavati "srpska" u ime kada je to vec ocigledno. To kazem.
 
Војводина је и те како географски појам.Још да нам се врате Земун,НБГД,Борча,Крњача и поготово Барања.И да узмемо неког од синова престолонаследника па да га извичемо за Војводу.Јер смрћу Стевана Шупљикца то место је упражњено па нам је протоколарни Војвода Ото фон Хабзбург,тј он је ве де Војвода,што је стварно парадокс.

Karadjordjevic.jpg (5,7 KB)
jpg.gif naslovna11.jpg (23,8 KB)

Njega nedamo ,

a ovi mogu u kompletu

jpg.gif drzavljanstvo.jpg (19,2 KB)
 
A šta će Vojvodini uopšte ime ili nešto drugo...
Zar podela po regionima ili okruzima nije najbolje...
Hoće li Pančevac ići po dokumente u Novi Sad kada mu je bliži Beograd i sl.

Ako treba nešto da se uradi na decentralizaciji, onda Vojvodina ne treba da postoji kao neka pokrajina i sl. nego da postoje okruzi Banatski, Bački, Sremski i sl...
 

Back
Top