Čajevi

zatočena

Primećen član
Poruka
531
I tema o čajevima vjerovatno spada u "kulinarstvo" i željela bih da svaki od nas rijetkih učesnika na kulinarstvu napišemo par omiljenih čajeva ili čajeva koje iz nekog razloga često konzumiramo.(ja ću prva)
Ako neko ima neka iskustva o prikupljanju bilja za čajeve,načinu sušenja pripremanja,ljekovita svojstva svakog od njih bilo bi baš korisno.Možemo naravno preporučiti jedni drugima i neke čajeve koje moramo kupovati jer ih nema na našim prostorima. Evo npr. ja sam se uvjerila da je pravi rizik kupovati čajeve bilo gdje od bilo koga posebno one u filter vrecicama.Biljke su stare,boja im je promjenjena,pretvorene su u prah,izlapio im je miris i sl.
 
ZELENI ČAJ

Ovaj čaj uopšte ne volim,ne svidja mi se ukus ni miris ali ga najcesce konzumiram od svih čajeva jer mi lijepo pomaže da upotpunim dijete ( na kojima sam usput rečeno veoma često).Prija mi organizmu ali ako pretjeram sa količinom desi se da imam iste simptome kao kad pretjeram i sa kafom tj nesanicu,razdražljivost i sl.


Zeleni čaj je osušeno lišće biljke Camellia smensis.Ona raste kao žbun na visoravnima Kine,Indije,Japana,Kavkaza (necemo moci ici da je beremo :))Od načina prerade zavisi hoćemo li od nje dobiti zeleni,crni ,žuti ili crveni čaj (za ovaj žuti nisam nikad ni čula).
Lekoviti dio biljke su listovi i cvet.
Vjeruje se da upotreba zelenog čaja utiče na slobodne radikale u našem telu i sprečava pojavu malignih oboljenja.Čaj snižava ukupni holesterol što blagotvorno deluje na srce i krvne sudove.Narodi istoka vjeruju da zeleni čaj podstiče pozitivne misli,krepi tijelo i umiruje organizam.
Zeleni listovi čaja bogati su fluorinom koji sprečava pojavu karijesa na zubima.Sadrži i minerale poput kalijuma,bakra i gvoždja.Djeluje diuretski i ograničava apsorpciju masnoće.Djeluje i protiv peruti u kosi i akni na licu.
Čaj bilo u kesici ili refuzi nikada ne stavljamo u vrelu vodu vec obavezno čekamo da se prokuvana voda ohladi na 75 stepeni.Naravno čaj se ne šećeri.
 
Svaki dan popijem oko 1l zelenog caja..inace jos uvek ne znam da li je jedna kesica na 3-4dl previse..posto kazu da ne treba preterivati..od ostalih volim nanu..rtanjski..hajducka trava..kamilica
Japanese%20green-tea.jpg
 
Nema niceg lepseg od prdivnog caja od kamilice.Ispitivanja pokazuju da na onim mestima gde se pije dosta ovoga caja ljudi manje oboljevaju od bolesti, a cak i kada obole period ozdravljenja je kraci!

Neshto malo o ovoj cudesnoj biljci:

Najlekovitiji su cvetovi sakupljeni u glavičaste cvasti. Sadrže eterično ulje koje im daje prijatan miris pa upotreba čaja od ove biljke, osim lekovitosti, predstavlja i pravo zadovoljstvo i osveženje. Za industijske potrebe se gaji, naročito u Vojvodini, na zemljištima niže kategorije.

Poznata je od davnina, drevni narodi gajili su je i kao zacinsku biljku.

Caj od kamilice:

Čaj od kamilice treba spravljati na ovaj način: U čist lončić metne se dve pune kašike (za supu) kamilice i prelije sa 200 g ključale vode; odmah poklopi, malo promeša i ostavi pola sata ili ceo sat (ali da ne vri), već prema tome da li se želi jači ili slabiji čaj. Zatim se ocedi, osladi i pije. Ako je potrebno da se bolesnik preznoji, treba da pije što topliji čaj. Ako se pije za apetit, onda se pije hladan i neslađen jak čaj na pola sata pre jela.
 
Meni nešto izgleda previše litar dnevno...Nisam sigurna ali predpostavljam da u zelenom čaju ima kofeina i to mu je jedina mana što se tiče djelovanja.
A rtanjski ima višestruko djelovanje ali ni on mi nije ni malo ukusan.
Najdraži čaj mi je hibiskus i to sa limunom i medom.
Pije li još uvijek bilo ko čaj sa rumom?
 
Meni nešto izgleda previše litar dnevno...Nisam sigurna ali predpostavljam da u zelenom čaju ima kofeina i to mu je jedina mana što se tiče djelovanja.
A rtanjski ima višestruko djelovanje ali ni on mi nije ni malo ukusan.
Najdraži čaj mi je hibiskus i to sa limunom i medom.
Pije li još uvijek bilo ko čaj sa rumom?

Nije kofein vec tein ;)..ovaj nas zeleni iz kesice je blag u odnosu na trave ili neke strane koje sam pio poput liptona koji je kao kafu da pijes..inace u liptonove cajeve dodam mleko..i u prirodnu nanu..to je nevidjeno kako osvezava.
 
rum se sipa u saj od sipka.
Pije se da se zagrejes u zimskim nocima, zapravo, u onakvim prilikama u kojima se pije kuvana rakija, takozvani "sumadijski caj"
 
Caj od nane je super za varenje. I za uspavljivanje. Caj od hibiskusa ima super ukus. Caj od kamilice je dobar za sve infektivne upale. Caj od majcine dusice je dobar za proliv :lol: Prvo sam ga kupila a onda sam saznala da je gorak i da je dobar za proliv.
 
Caj od nane je super za varenje. I za uspavljivanje. Caj od hibiskusa ima super ukus. Caj od kamilice je dobar za sve infektivne upale. Caj od majcine dusice je dobar za proliv :lol: Prvo sam ga kupila a onda sam saznala da je gorak i da je dobar za proliv.

Slazem se. Ja sam to bash citao u nekom prirucniku...Nema niceg lepseg posle snega doci i popiti caj od nane sa medom...Mmmmmm:):)
 
Caj od djumbira

Cisti krvne sudove, podize imuni sistem, regulise mucninu i glavobolju.

Priprema:
Kotur djumbira staviti u vodu (200ml -jedna solja) da provri. Kada voda provri skloniti sa ringle da odstoji pola sata i popiti dok je toplo.

Ovo je ujedno preporuka nutriciniste -jedna solja dnevno.
 
Ja sam kao dete pila caj od nane isto onako kao sto druga deca na flasicu piju mleko. Posto mleko nisam nikada pila
Ali danas nesto ne volim te blage cajeve... jedno vreme sam tamanila razne vocne ali i to sam prestala sada volim Earl Gray
 
Evo urpavo pijem zeleni caj, ne zato sto volim kakvog je ukusa nego zbog dijete.

Mesavina caja od korena koprive, cveta nevena i hajducke trave 1:1:1(po jedna ravna kasika) prelije se sa 3dcl vrele vode.
Ovo sluzi protiv tegoba jajnika, bolova, cista, mioma kao i za bolove u toku ciklusa. Provereno.

Inace obozavam cajeve tako da je tema super.
 
beli caj...najzdraviji je kazu od svih, najbolji antioksidans i td...koristi se kolko ja znam ista biljka ko i za zeleni ali su listici jos mladi ...svetlije je boje i manje je gorak....ima ga po vecim marketima
zeleni mogu da popijem al nisam bas veliki ljubitelj
nanu obozavam to uvek imam
majcina dusica nije losa volim je
kopriva je dobra jako je zdrava, stvarno daje energiju...pila sam je posle neke bolesti bila sma bas iscrpljena stvarno mi je pomagala da se povratim...al retko se nalazi

sto se vocnih cajeva tice nisam nesto luda za njima...ionako je u kesici hibiskus pa dodata aroma kao nekog voca...mogu da popijem al kad ga kupim za kucnu upotrebu dosadi mi brzo...tako da njega ponekad popijem kad sednem negde

zelja mi je da probam prave vocne cajeve...al ne mogu da nadjem ne znam dal to uopste ima kod nas il mora se ide u tursku po to:lol:
 
Poslednja izmena:
Slazem se. Ja sam to bash citao u nekom prirucniku...Nema niceg lepseg posle snega doci i popiti caj od nane sa medom...Mmmmmm:):)

meni nana pomaze kod tegoba sa zelucem....smiri mi mucnine ili povejacanu kiselinu....za to i sluzi...a i ukusna je z:)

inace ja ne volim med pa ni u cajeve ga ne stvaljam...dominira mi onda ...pokvari ukus caja...
 
Svaki dan popijem oko 1l zelenog caja..inace jos uvek ne znam da li je jedna kesica na 3-4dl previse..posto kazu da ne treba preterivati..od ostalih volim nanu..rtanjski..hajducka trava..kamilica

cajevi nisu bas melem za bubrege...ljudima koji imaju problema sa bubrezima se zabranjuje upotreba caja
nista sto je preterano ne valja
smanji malo...solja dve dnevno je dovoljno z:)
 
Svaki dan popijem oko 1l zelenog caja..inace jos uvek ne znam da li je jedna kesica na 3-4dl previse..posto kazu da ne treba preterivati..od ostalih volim nanu..rtanjski..hajducka trava..kamilica
Japanese%20green-tea.jpg

previse!zeleni caj je zdrav ali znam da treba biti oprezan s njim-kao i sa svakim cajem
u vecim kolicinama stete i bubrezima i jetri
kao sto je rekla Metla, jedna dve solje dnevno


inace,najvise volim zeleni caj ali ne iz kesice,
pa jos sa vanilom(onom sto lici na tamjan-kandirana?)

caj od kantariona je odlican,samo ni on nikako iz kesice

i da pohvalim temu:)
 
Poslednja izmena:
Da Metla (ili Vestica) je upravu. Ne preterivati. Zelini caj, bogat antioxidantima, (znaci unistavaju se slobodni radikali), stiti nas od odredjenih kancera, neka istrazivnja su pokazala da im pozitivno dejstvo i na gledj zuba (smanjuje rizik nastanka karijesa). Dokazano je da je apsorpcija antioksidanata iz zelenog caja u organizam povecana i do tri puta ako se u zeleni caj doda (iscedi) svezi sok nekog citrusa (tipa limun, narandja). Ali ne preterivati sa zelenim cajem. Licno iskustvo: ako par dana uzastopce popijem vise od dve- tri solje zelenogcaja dnevno, osetim na momente ubrzano i pojacano "lupanje" srca, obicno se desi desetak minuta nakon konzumiranja.
 

Back
Top