Definicija ljubavi

Maravilloso

Zainteresovan član
Poruka
497
Znači... šta je tačno to što zovete ljubavlju?
Dobronamjernost? Neku vrstu dopadanja/ sviđanja? Nešto četvrto?

Ako smatrate da postoji više vrsta suštinski različitih ljubavi... znači ljubavi koje ne bi mogle biti obuhvaćene jednom ma koliko opštom definicijom a da ista ima smisla... taj problem se prevazilazi tako što ih definišite sve ponaosob... ali tako da razlike budu vidljive....
 
Рецимо, с тим што ипак ја не бих достојанство избацивао - без њега нисмо људи.

Ma, samo bez razmišljanja o njemu. Naravno da ni bez ega, ni bez dostojanstva nismo ljudi.
No, ljubav ponekad zahteva žrtve. Da li je reč o gubitku dostojanstva u interesu ljubavi, ili je u pitanju pogrešna interpretacija ljubavi? Da li je takvo žrtvovanje ponižavajuće? (Ovde ne želim da skrenem diskusiju u pravcu nekog religioznog konteksta; pričam o "ovozemaljskoj" ljubavi čoveka prema drugom čoveku, tj. ženi, detetu... "bližnjem"...)
 
Добро, љубав би могли да дефинишемо и као осећај невероватне блискости, везаности, тежњом за што јачим духовним и физичким сједињењем, испуњеношћу, као и жељом за што дужом присутношћу објекта љубави, те као прозвод овога - бригом за другу половину...

Ето то је нешто што мени прво пада на памет :)
 
... volim i ja cokoladu ali nisi u pravu... kad sam bila zaljubljena bilo je dovoljno da slucajno sretnem lika koji mi se svidja pa da srce pocne da mi lupa kao ludo...nisam smela da se smuvam s njim - mislila sam da cu da dozivim infarkt ako se to desi ...ajde postigni to sa cokoladom :)
 
"..srce pocne da mi lupa kao ludo..."
u usima grmljavina
u glavi, ocima izmaglica

Tako nekako je sappho opisala klinicke simptome.. cega? ljubavi? strasti? pozude? (naravno ovi simptomi su retko izazvani susretom s cokoladom, s bratom ili ortakom iz gimnazije)
Da li nedostatak tih simptoma znaci da nema ni ljubavi? Licno, slozio bih se sa tom tvrdnjom, ali dovoljno cesto sam bio optuzen da ne umem da volim tako da u ovom pitanju ne verujem sebi.
Za mene pitanje je zasto uopste postoji ta terminoloska konfuzija?
Ako je ljubav ono o cemu pise sappho, a jeste, kako se ista rec moze upotrebiti za cokoladu, boga, dzordza klunija, rodjenog brata, dete, fudbalski klub, vino, marku cipela...? Ili je u svim ovim slucajevima rec o necemu drugom...
 
heheh..davno nisam citala umece ljubavi..mogla bih opet:)

mislim da sam nekad davno pisala na ljisu, ali i dalje mislim isto
ljubav je kad nekim cudim sagledamo ono najbolje u drugom coveku, i on sagleda ono najbolje u nama.
i kad poverenje, iskrenost, neznost, predanost dodaju svoj pecat.
i kad se trudimo da jednom drugom pomognemo kad pomoc treba, i da se sklonimo sa puta, kad smo suvisni. i da naucimo da ta dva trenutka razlikujemo.
da kazemo istinu kad je neophodna, i da je precutimo kad moze da rani previse brutalno. da zastitimo, i da pustimo da nas zastite. jer svako je od nas i dete i roditelj, sa zeljom i potrebom da daje i da prima, da bude jak i da bude slab.

ljubav je odluka da sa nekim delis zivot,svoju strast i energiju.
 
Andreavk, mislio sam na količinu emocija koje se razvijaju, ne na tipa ili čokoladu.

...znaci kolicina emocija zavisi od objekta?
... jedina veza izmedju tipa i cokolade je arhaicni oblik posedovanja samo sto u slucaju tipa mozes i da ostanes bez njega a u slucaju cokolade niko ti ne moze uzeti ono sto si vec progutao...ima neke veze sa malom decom koja sve sto vide stavljaju u usta...valjda je to prvi nacin da nesto pouzdano imaju

...metod introjekcije vrlo je ogranicen i moze se primeniti samo na ono sto je jestivo i nije stetno po organizam :)
 
ljubav je kad nekim cudim sagledamo ono najbolje u drugom coveku, i on sagleda ono najbolje u nama.

Nema definicije ljubavi, i nijedna nije pogresna:cool:

Ljubav je kad zaboravim na sve, ka pogledam u osobu i ne pitam se sta ja to imam u zivotu, sto me cini srecnom..jednostavno znam...
..kad stanem i samo zamislim lik a usna se nesvjeno iskrivi na stranu otkrivajuci neplaniran osmjeh..
kad svakim ne javljanjem pomislim sto ako se nesto desilo, i osjetim jak bol, samom pomisli na to da se meni neko drag blizi smrcu, kraju..
...Za mene je ljubav nesto sto mi obuzme cijeli um, kao doga, nesto sto osjetim u svakoj celiji tijela, nesto sto ne umijem da objasnim cega sam svjesna, i nesto sto ne zelim da prodje...nesto cemu tezim cijeli zivot...smisao....

eto..ovo je definicija ljubavi jedne srednjoskolke...ne zaljubljene....koja osjeca ljubav samo prema tome sto je ziva..ljubav prema sansi koja joj je data...
 
Ljubav je kad zaboravim na sve, ka pogledam u osobu i ne pitam se sta ja to imam u zivotu, sto me cini srecnom..jednostavno znam...
..kad stanem i samo zamislim lik a usna se nesvjeno iskrivi na stranu otkrivajuci neplaniran osmjeh..
kad svakim ne javljanjem pomislim sto ako se nesto desilo, i osjetim jak bol, samom pomisli na to da se meni neko drag blizi smrcu, kraju..
...Za mene je ljubav nesto sto mi obuzme cijeli um, kao doga, nesto sto osjetim u svakoj celiji tijela, nesto sto ne umijem da objasnim cega sam svjesna, i nesto sto ne zelim da prodje...nesto cemu tezim cijeli zivot...smisao....

eto..ovo je definicija ljubavi jedne srednjoskolke...ne zaljubljene....koja osjeca ljubav samo prema tome sto je ziva..ljubav prema sansi koja joj je data...

Kako lepo i zrelo razmisljanje jedne srednjoskolke!
Ne bih da te bilo cim obeshrabrim, a ne verujem ni da bih mogla

Ti si zaista zavredila neki bolji komentar, i ja ti ga obecavam, za veceras samo ovo - i samo za tebe:


"Ljubav je strpljiva,
ljubav je dobrostiva;
ljubav ne zavidi,
ne hvalise se,
ne oholi se.
Nije nepristojna, ne traži svoje,
ne razdražuje se,
zaboravlja i prašta zlo:
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini.
Sve ispričava, sve veruje,
svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nigda ne prestaje."

"Vidimo" se sutra...
 
Za maksifor...(mada jos nije sutra):)

Izmedju ostalog si napisala i ovo:"....koja osjeca ljubav samo prema tome sto je ziva..ljubav prema sansi koja joj je data..."

"Posle izvesnog vremena uviđaš suptilnu razliku između dati ruku i zarobiti dušu. Neko shvati da ljubav ne znači spavati sa nekim i da druženje ne znači sigurnost i neko počinje da uviđa da pupoljci nisu odgovor i poklon nije obaveza i počinješ da prihvataš greške uzdignute glave i širom otvorenih očiju... i naučiš da planiraš danas, jer sutra je nesigurno... a budućnost može da se raspadne na pola puta... i posle izvesnog vremena shvatiš da, ako preteraš, Sunce peče do bola... Tako neko zasadi cvet u svome vrtu i ukrasi sopstvenu dušu umesto da čeka da mu cvet bude poklonjen... i shvatiš šta zaista možeš da podneseš, koliko si zaista jak, koliko vrediš... i tako učiš, učiš... i svakim danom učiš. Vremenom uviđaš ko je u stanju da te voli sa svim tvojim manama, bez želje da te menja, i ko može da ti pruži svu sreću koju želiš... Vremenom naučiš da reč izgovorena na rastanku može da povredi za ceo život... Vremenom naučiš da svako može da se izvini, ali oprostiti mogu samo velike duše... Vremenom naučiš da je vreme provedeno sa nekim neponovljivo. Naučiš da onaj ko ne poštuje i ponižava druge, pre ili kasnije, bude i sam višestruko ponižen... Vremenom naučiš da gradiš svoj put danas, jer sutra ko zna šta će biti... Vremenom naučiš da nema ni budućnosti ni prošlosti, postoji samo sadašnjost koja se odvija baš u ovom trenutku... Vremenom ćeš videti da, bez obzira na to što si srećan sa osobom koja je pored tebe, očajnički želiš one koji su do juče bili sa tobom, a otišli su... Vremenom ćeš naučiti da oprostiš, da moliš za oproštaj, reći da voliš, reći da želiš, reći da ti je potrebno i reći da želiš da budeš prijatelj, jer pred kraj života je za to kasno i nema više smisla... Nažalost, samo vremenom.”
Horhe Luis Borhes - Učenje


Meanwhile,

Let down your hair full of pollen....

And,

...Some victories were made by assaults...:)
 

Back
Top