Nekultura VS bezobrazluk

Poruka
2.322
Jedna stara tema me inspirisala da otvorim ovu temu. Dakle vec neko vreme razmishljam o ova 2 pojma, i bash me interesuje koje karakterisitke bi svako dao za osobu koja je bezobrazna/nekulturna...
U zadnje vreme bash obracam paznju na komentare ljudi koji se nalaze oko mene i sve mi se neshto chini da se ta 2 pojma poprilichno brkaju. Npr...za neshto shto bi ja nazvala chist bezobrazluk...neko naziva nekulturom...itd...
Takodje josh jedna zanimljiva sitnica mi upada u ochi godinama...a to je da se jako chesto deshava u nekoj verbalnoj raspravi da kad neka osoba ostane bez argumenata prokomentarishe suprotnu stranu kao nekulturnu. To mi se desilo pre par godina sa nekom koleginicom sa faxa...koja me tak okarakterisala posle odredjene rasprave oko nekog elaborata koji smo grupno radili iako nisam ni u jednom momentu rasprave opsovala, rekla neku ruznu rech itd...Naravno sve to mi je bilo vrlo smeshno...

E da josh jenda dodatna tema rasprave. Shta mislite o porastu "snobovske kulture" u vashem okruzenju? Da li imate iskustava sa osobama koje su vam dovoljno bliske da ne morate recimo da razmishljate u njihovom prisustvu da li drzite viljushku u levoj ili desnoj ruci, da li imate flekicu na majici, ili vam viri konchic...i slichne stvari...Znachi napominjem ne radi se o poslovnim susretima, ili susretima sa nepoznatim ljudima, vec o susretima sa ljudima koji su vam drugovi...

Da li mislite da je snobizam pocheo da uzima maha u zadnje vreme, i koja su vasha iskustva?
 
Снобизам?
У сваком ишчашеном друштву чија је основа поремећај система вредности, снобизам је веома наглашена појава.
Иди мало у ''силиконску долину'', моћићеш рад да напишеш о снобовима и мушким и женским.
 
Ja pod pojmom kulturan smatram pristojnost, a ono sto drugi zovu kultura, to zovem bonton ili kulturna opismenjenost....

Bez-obrazluk mi je svako odsustvo obraza, tj etike i morala u ponasanju i nema veze sa merom.

Nekultura je stoga nepristojnost tj odsustvo mere u ponasanju , iako je mera individualna stvar po tumacenju svih ljudi, osnovni princip je nenametanje svojih moralnih i etickih , cak i estetskih kriterijuma.

Ugrozavanje vaseg stepena pristojnosti od strane drugih uvek povlaci reakciju, a ako je nema , onda nije u pitanju pristojnost vec bonton....

-------------------------------------------------------------

Pitanje koje dolazi uz poslednje pitanje autora teme je .....

Da li ljudi prizeljkuju smrt i bolest, narocito ako su grobari?
A u Americi?

-----------------------
P.S.
Da li lepi maniri pri jelu mogu da uvelicaju dozivljaj jela?
Da li ruzni maniri pri jelu mogu da uniste dozivljaj jela?
Pitanje je samo da li ce vam ruzenje necijeg dozivljaja biti dosta i dozivotno uzeto u obzir ili nece.
 
Pa ovako. Ja imam vec neko izgradjeno mishljenje o snobizmu njegovom poreklu iz svog iskustva. Zanimalo me shta misle drugi o tome.
Moje mishljenje je da je snobizam posledica prethodnog siromashtva, pa onda naglog sticanja para. Samim tim i pokushavanja osobe da se kulturno uzdigne, i to uglavnom deluje vrlo izveshtacheno...
Naravno da napravim granicu. Odlazak u pozorishte...bavljenje aktivnosti koje zahtevaju ipak neke dodatne prihode, koje ljudi ne mogu sebi da priushte u siromashtvu mi je ok, ali glumljenje neke kulture u drushtvu ljudi koji su ti bliski i koje znash duze vreme mi je bash ona uzasno odvratna osobina snobizma. Jer su to obichno ljudi koji su odrasli u radnichkim porodicama, mahom chesto od roditelja koji nisu recimo visoko obrazovani...itd...I onda odjedanput nastaje preokret gde oni obracaju paznju i trude se da u svakom trenutku svog zivota ostave utisak. Sasvim je ok kada je u pitanju poslovni odnos, ili recimo kada nekoga tek upoznammo...ali brate mili sa bliskim ljudima?
Sasvim mi je razumljivo takvo (mahom ushtogljeno)ponashanje kod ljudi koji su recimo odrasli na dvorovima, u vilama...u vrlo visokom drushtvu jer im je to usadjeno kao normlano ponashanje...Ali shta ova ostala velika vecina pokushava da glumi? Da li smatrate to vrlo seljachkom osobinom?
 
Ima dosta snobova u mom okruzenju..poneki bivsi prijatelj i vremenom ih sve vise i lakse izbegavam..sto se tice bezobraznih-nekulturnih cini mi se da je to blaga rec za nekoga ko se hvatajuci za slamku..u svojoj ogranicenosti..koristi niskim udarcima..usput ce izmisljati..lagati..ne birati sredstva pokusavajuci da spusti nekoga..misleci da na taj nacin sebe uzdize.
 
Ja pod pojmom kulturan smatram pristojnost, a ono sto drugi zovu kultura, to zovem bonton ili kulturna opismenjenost....

Bez-obrazluk mi je svako odsustvo obraza, tj etike i morala u ponasanju i nema veze sa merom.

Nekultura je stoga nepristojnost tj odsustvo mere u ponasanju , iako je mera individualna stvar po tumacenju svih ljudi, osnovni princip je nenametanje svojih moralnih i etickih , cak i estetskih kriterijuma.

Ugrozavanje vaseg stepena pristojnosti od strane drugih uvek povlaci reakciju, a ako je nema , onda nije u pitanju pristojnost vec bonton....

-------------------------------------------------------------

Pitanje koje dolazi uz poslednje pitanje autora teme je .....

Da li ljudi prizeljkuju smrt i bolest, narocito ako su grobari?
A u Americi?

-----------------------
P.S.
Da li lepi maniri pri jelu mogu da uvelicaju dozivljaj jela?
Da li ruzni maniri pri jelu mogu da uniste dozivljaj jela?
Pitanje je samo da li ce vam ruzenje necijeg dozivljaja biti dosta i dozivotno uzeto u obzir ili nece.

Prochitala sam odgovor, i nisi nishta reko shto ne znaju i ostali.
Pretpostavljam da nisi bash najbolje razumeo temu. Pitanje je gde je granica izmedju ta 2 pojma. Etichke i moralne vrednosti su jedna vrlo shiroka, neogranicherna i subjektivna oblast.
Pa da ne bi bespotrebno filozofirali, zanima me konkretno koje situacija su za vas odraz nekulture a koje odraz bezobrazluka?
 
meni je bezobrazluk kad si namerno kvaran
a nekultura kad si takav (nekulturan)...spontano. Nisu te naucili, sam ne umes da primetis...


...zaboravih o snobizmu - meni je to kad moras da imas nesto SPOLJA za sta da se uhvatis
 
Prochitala sam odgovor, i nisi nishta reko shto ne znaju i ostali.
Pretpostavljam da nisi bash najbolje razumeo temu. Pitanje je gde je granica izmedju ta 2 pojma. Etichke i moralne vrednosti su jedna vrlo shiroka, neogranicherna i subjektivna oblast.
Pa da ne bi bespotrebno filozofirali, zanima me konkretno koje situacija su za vas odraz nekulture a koje odraz bezobrazluka?

Nekultura može da proizilazi iz nepoznavanja pravila ponašanja, neobrazovanosti, nedovoljnog/pogrešnog vaspitanja...itd., ali osoba koja je nekulturna ne mora obavezno i da je loša u duši. I često i nije svesna koliko je nekulturna, i koliko iritira okolinu (ukoliko nije među istim takvim ljuduma). A bezobrazluk govori o svesnom ponašanju iako postoji saznanje da je ono pogrešno i iritirajuće za okolinu.
 
Malograđanština je vrlo rasprostranjena... svuda - u svakodnevnom životu i, eto, Sevilja se setila Silikonske doline. Šepurenje firmiranom robom i skupim automobilima je ono što se u žargonu zove "seljačizam" /u negativnom kontekstu/. Nekada su se gastosi, kada dođu sa rada u inotranstvu (gde su živeli na parizeru i hlebu), razmetali "mečkama", megalomanskim svadbama i ispraćajima u vojsku... zidali grandiozne, kič-palate sa sve mermernim Ajfelovim kulama ili Trijumfalnim kapijama na aru dvorišta.
Profil savremenog malograđanina: nobles je biti "u trendu i brendu" - pijuckati skupi koktel u skupom kafiću, bez obzira što glasno srčeš taj isti koktel ili ti smrde noge u skupim cipelama, ili što nisi oprao zube, ili ti se ispod namazanih noktiju krije štroka. Da ne govorimo o tome da studiraš na mega-trendi privatnom fakultetu, i da su ti roditelji, nakon što su prodali njivu, kupili stančić u centru Beograda. Ne čitaš ništa osim "beletristike" sa novinskog kioska, i nemaš pojma da postoje vidokruzi van tvog.
Druga priča je polu-izumrla vrsta tzv. "starih" Beograđana (pošto ovde govorim o Beogradu), koja maše porodičnim stablom i vuče korene iz skorojevićkih porodica. Oni još uvek služe domaće slatko uz kafu i ne psuju glasno, ali je njihov svojevrsni manirizam prerastao u nekulturno omalovažavanje svih onih koji ne dele isto poreklo.
 
zorab i taote su otprilike rekle o bezobrazluku i nekulturi
ta dva mogu a i ne moraju biti povezana
a snobizam,primecujem da je u poslednje vreme(a posebno na forumu) moderan (cak) intelektualni snobizam.znaci osoba koja ne cita odredjene knjige,slusa neku drugu muziku se "snobira" jer eto nije intelektualna faca :roll:
za ovo sto si rekla-nemam pojma,ljudi se menjaju sa situacijama.ako se kod mojih nije pilo iz casa sa postoljem za neke obicneruckove,da li sam ja snob kad to radim u svojoj kuci?mislim da nisam.a kad mi dodju bliski ljudi ne menjam bitno manire,ne mislim da ima tu nesto posebno da se koriguje za njih.ali cu sasvim sigurno da se ocesljam,kad cujem zvono pa dok se ona popne na drugi sprat :mrgreen:
 
Malograđanština je vrlo rasprostranjena... svuda - u svakodnevnom životu i, eto, Sevilja se setila Silikonske doline. Šepurenje firmiranom robom i skupim automobilima je ono što se u žargonu zove "seljačizam" /u negativnom kontekstu/. Nekada su se gastosi, kada dođu sa rada u inotranstvu (gde su živeli na parizeru i hlebu), razmetali "mečkama", megalomanskim svadbama i ispraćajima u vojsku... zidali grandiozne, kič-palate sa sve mermernim Ajfelovim kulama ili Trijumfalnim kapijama na aru dvorišta.
Profil savremenog malograđanina: nobles je biti "u trendu i brendu" - pijuckati skupi koktel u skupom kafiću, bez obzira što glasno srčeš taj isti koktel ili ti smrde noge u skupim cipelama, ili što nisi oprao zube, ili ti se ispod namazanih noktiju krije štroka. Da ne govorimo o tome da studiraš na mega-trendi privatnom fakultetu, i da su ti roditelji, nakon što su prodali njivu, kupili stančić u centru Beograda. Ne čitaš ništa osim "beletristike" sa novinskog kioska, i nemaš pojma da postoje vidokruzi van tvog.
Druga priča je polu-izumrla vrsta tzv. "starih" Beograđana (pošto ovde govorim o Beogradu), koja maše porodičnim stablom i vuče korene iz skorojevićkih porodica. Oni još uvek služe domaće slatko uz kafu i ne psuju glasno, ali je njihov svojevrsni manirizam prerastao u nekulturno omalovažavanje svih onih koji ne dele isto poreklo.

Hmmm...Dosta toga je tachno shto je ovde napisano...S tim shto se ja lichno ne slazem sa nekim stvarima..Npr..ne osudjujem kada neko stekne pare nakon siromashtva i sagradi sebi kucu po svom ukusu, ma koliko kichasta bila. Ne osudjujem preseljenje ljudi van Bg-a u Bg, jer sam zaista vremenom sve ubedjenija da su ti ljudi drastichno kulturniji od ljudi koji su odrasli u gradu, iako su pola svog zivota orali niive, imali crno ispod noktiju...itd...To ih ni u kom smislu po mom mishljenu ne chini manje kulturnim, ili snobovima.
Ali sa druge strane zgrazavanje na ljude oko sebe nakon dospeca na neki polozaj, ili shto je josh gore postavljanje sebe na neki umishljeni kulturni polozaj iako ne postoje objektivni razlozi za tako neshto mi je nekako bash odlika snobizma.
Nekako na stranu kao neshto normalno i prirodno stavljam potrebu ljudi da sa povecanjem svojih prihoda priushte sebi neke bolje stvari, putovanja...itd...
I da...josh gora kategorija ljudi mi je kad krenu da se foliraju kako nishta drugo u svom zivotu nisu prochitali sem klasika...
Itd.....
 
Sad mi pade na pamet misao: "snobizam je posledica neurotichnosti"...shto i ima dosta povezanosti...
Neuroza kao sve chesca pojava kod ljudi...narochito uurbanim sredinama...koja se naprostije moze definisati kao veliko odstupanje izmedju zelja, ciljeva i realnih mogucnosti odredjene individue....Snobizam kao posledica neuroze, gde chovek "laze" ili uverava raznoranim oblicima ponashanja i sebe i druge u posedovanje odredjenog "nivoa"...
 
Ne vidim kako kulturan covek moze biti bezobrazan..mozda bahat i sebican..tako da je po meni nekultura povezana s bezobrazlukom..takodje mislim da snobovi ne postaju dobijanjem novca na lotou..vec to vuku od roditelja..eventualno pokupe neke karakteristike od drustva u kojem zive.
 
Hmmm...Dosta toga je tachno shto je ovde napisano...S tim shto se ja lichno ne slazem sa nekim stvarima..Npr..ne osudjujem kada neko stekne pare nakon siromashtva i sagradi sebi kucu po svom ukusu, ma koliko kichasta bila. Ne osudjujem preseljenje ljudi van Bg-a u Bg, jer sam zaista vremenom sve ubedjenija da su ti ljudi drastichno kulturniji od ljudi koji su odrasli u gradu, iako su pola svog zivota orali niive, imali crno ispod noktiju...itd...To ih ni u kom smislu po mom mishljenu ne chini manje kulturnim, ili snobovima.
Ali sa druge strane zgrazavanje na ljude oko sebe nakon dospeca na neki polozaj, ili shto je josh gore postavljanje sebe na neki umishljeni kulturni polozaj iako ne postoje objektivni razlozi za tako neshto mi je nekako bash odlika snobizma.
Nekako na stranu kao neshto normalno i prirodno stavljam potrebu ljudi da sa povecanjem svojih prihoda priushte sebi neke bolje stvari, putovanja...itd...
I da...josh gora kategorija ljudi mi je kad krenu da se foliraju kako nishta drugo u svom zivotu nisu prochitali sem klasika...
Itd.....

Stvar je u tome sto se te kuce prave po principu "da komsiji crkne krava" i da se jasno pokaze koliko je taj neko uspeo u zivotu.
Prodji od Pozarevca pa do Negotina, pa ces videti da postoje kucetine-zamkovi koji zvrje prazni.
Kome je onda to pravljeno i sa kakavom namerom ako je 20 puta vece nego sto je potrebno pa jos ako tamo niko i ne zivi?
 
jao borac,slazem se za NEKE gastarbajtere da su takvi
ali opet i njih ceka malogradjanstina s druge strane(domacina) odmah te gledaju od glave do pete kako si se obukao,je l ti lepa frizura,koji auto vozis i kako pobogu vec dve godine toyotu(valjda su culi da se u inostranstvu to menja svake godine) a cujem ima i onih koji ladno ocekuju parfeme dior i chanel za celu siru familiju od svojih dragih na privremenom radu u nemackoj
ja ipak ne bih ljude delila na gastarbajtere i domace,nego na selje i ne-selje :)
 
Ne vidim kako kulturan covek moze biti bezobrazan..mozda bahat i sebican..tako da je po meni nekultura povezana s bezobrazlukom..takodje mislim da snobovi ne postaju dobijanjem novca na lotou..vec to vuku od roditelja..eventualno pokupe neke karakteristike od drustva u kojem zive.

Naravno da moze. Upravo (barem po mom mishljenju) najveci efekat bezobrazluka je kad ti se neshto sa loshom namerom servira na vrlo kulturnom nivou pa uz to i sa osmehom.
Ali bezobrazluk je ipak mnogo shiri pojam od navedene situacije.
Kao shto je kultura shiri pojam od pljuvanja, prdenja, podrigivanja, povracanja pred ljudima u javnosti...:)
E sad recimo naveshcu primer...u jednoj verbalnoj raspravi izmedju 2 osobe....koja je granica kada cemo neku od osoba okarakterisati kao nekulturnu, a kada kao bezobraznu?
 
Bezobrazluk je po mom misljenju nepostovanje,bezocnst,nadmenost,uzivanje u namjernom iritiranju drugih...sve u svemu bezobrazluk je namjeran...
Dok nekultura moze biti i nesvjesna,npr...jednostavno taj neko ne zna da nije u redu gaziti travnjak,da se prema starijima ponasa ili obraca kao sa vrsnjacima...to jest pod nekulturom podrazumjevam nevaspitanje,poznavanje bar osnove bontona u komuniciranju i ponasanju....
Snobizam je usko povezan sa nekulturom,strastvena zelja da se bude iznad prosjeka bez osnove ....
 
Hmmm...Dosta toga je tachno shto je ovde napisano...S tim shto se ja lichno ne slazem sa nekim stvarima..Npr..ne osudjujem kada neko stekne pare nakon siromashtva i sagradi sebi kucu po svom ukusu, ma koliko kichasta bila. Ne osudjujem preseljenje ljudi van Bg-a u Bg, jer sam zaista vremenom sve ubedjenija da su ti ljudi drastichno kulturniji od ljudi koji su odrasli u gradu, iako su pola svog zivota orali niive, imali crno ispod noktiju...itd...To ih ni u kom smislu po mom mishljenu ne chini manje kulturnim, ili snobovima.
Ali sa druge strane zgrazavanje na ljude oko sebe nakon dospeca na neki polozaj, ili shto je josh gore postavljanje sebe na neki umishljeni kulturni polozaj iako ne postoje objektivni razlozi za tako neshto mi je nekako bash odlika snobizma.
Nekako na stranu kao neshto normalno i prirodno stavljam potrebu ljudi da sa povecanjem svojih prihoda priushte sebi neke bolje stvari, putovanja...itd...
I da...josh gora kategorija ljudi mi je kad krenu da se foliraju kako nishta drugo u svom zivotu nisu prochitali sem klasika...
Itd.....

Naravno da treba poštovati pravo na tuđ izbor, pa i na kičastu kuću (garderobu, izbor muzike, literature itd). Ali, kultura podrazumeva određenu usklađenost i normative pa tako, ako sličnu, kičastu kuću sagradimo u bloku drugačijih, tj. ne-kičastih, dobijamo nesklad, iliti neki poremećaj ravnoteže (ne samo u estetskom smislu). Isto važi ako sazidamo moderno zdanje u sred neke stare ambijentalne celine.
Takođe, migracije su normalne pojave u savremenom društvu - ne samo kod nas, nego svuda u svetu.
Ali, asimilacija pridošlica itekako ume da bude spora.
Postavljanje sebe na neki umišljeni kulturni položaj je defekt ličnosti... kompleks superiornosti, uobraženost. Hm... snobovština?
Ljudi koji ne priznaju da su pročitali bilo šta drugo osim klasika pripadaju kategoriji licemera. Pravi čitač čita sve što mu dođe pod ruku i ne stidi se to da prizna; druga stvar je što će on, nakon čitanja, napraviti selekciju i doneti sopstveni kritički sud (vrlo ličan, jer, u protivnom, ako povlađuje opšte prihvaćenim kriterijumima vrednosti postoji opasnost da je već samim tim potpao pod kategoriju malograđanina).
 
Stvar je u tome sto se te kuce prave po principu "da komsiji crkne krava" i da se jasno pokaze koliko je taj neko uspeo u zivotu.
Prodji od Pozarevca pa do Negotina, pa ces videti da postoje kucetine-zamkovi koji zvrje prazni.
Kome je onda to pravljeno i sa kakavom namerom ako je 20 puta vece nego sto je potrebno pa jos ako tamo niko i ne zivi?


Pa mozda ja razmishljam naivno...ali meni je to ok...Neko je ima mogucnosti da sagradi sebi neshto shto drugi ne moze...i ne zivi trenutno tu zato shto radi...a sagradio je kucu da bi recimo da bi ziveo tu kad ode u penziju. A shto se tiche velichine...Shto da ne ako se nekom moze...
 
E sad recimo naveshcu primer...u jednoj verbalnoj raspravi izmedju 2 osobe....koja je granica kada cemo neku od osoba okarakterisati kao nekulturnu, a kada kao bezobraznu?

Nekulturna - prekida te u sred rečenice, ne sluša, ne poštuje pravo na tvoje mišljenje... ali takvo ponašanje zavija u oblande, koristeći relativno pristojan rečnik koji ne možeš da okarakterišeš kao "prost".
Bezobrazna - služi se neprikladnim izrazima, verbalno agresivna u nedostatku argumentacije (ovde nisam uključila sredstva neverbalne komunikacije kao što su čačkanje nosa ili pljuvanje :mrgreen:).
 
Naravno da treba poštovati pravo na tuđ izbor, pa i na kičastu kuću (garderobu, izbor muzike, literature itd). Ali, kultura podrazumeva određenu usklađenost i normative pa tako, ako sličnu, kičastu kuću sagradimo u bloku drugačijih, tj. ne-kičastih, dobijamo nesklad, iliti neki poremećaj ravnoteže (ne samo u estetskom smislu). Isto važi ako sazidamo moderno zdanje u sred neke stare ambijentalne celine.
Takođe, migracije su normalne pojave u savremenom društvu - ne samo kod nas, nego svuda u svetu.
Ali, asimilacija pridošlica itekako ume da bude spora.
Postavljanje sebe na neki umišljeni kulturni položaj je defekt ličnosti... kompleks superiornosti, uobraženost. Hm... snobovština?
Ljudi koji ne priznaju da su pročitali bilo šta drugo osim klasika pripadaju kategoriji licemera. Pravi čitač čita sve što mu dođe pod ruku i ne stidi se to da prizna; druga stvar je što će on, nakon čitanja, napraviti selekciju i doneti sopstveni kritički sud (vrlo ličan, jer, u protivnom, ako povlađuje opšte prihvaćenim kriterijumima vrednosti postoji opasnost da je već samim tim potpao pod kategoriju malograđanina).


Sa svim napisanim se slazem sem sa ovim bodovanim, jer mislim da gradjenje kuce u kraju gde ona estetski ne uspnajava uslove...ipak pripisujem zakonima i politici nego pojedincima...
 
Sad mi pade na pamet misao: "snobizam je posledica neurotichnosti"...shto i ima dosta povezanosti...
Neuroza kao sve chesca pojava kod ljudi...narochito uurbanim sredinama...koja se naprostije moze definisati kao veliko odstupanje izmedju zelja, ciljeva i realnih mogucnosti odredjene individue....Snobizam kao posledica neuroze, gde chovek "laze" ili uverava raznoranim oblicima ponashanja i sebe i druge u posedovanje odredjenog "nivoa"...

Potpuno, ali potpuno sam oslobodjen tog "nivoa" porodicnih stabala i pedigrea.
To su mi besmislene stvari koje ne govore nista o toj osobi, sem da je recimo imala slavne pretke.
Ali, to su njeni dedovi, ocevi, babe, kakve to veze ima sa tim kakva je ta osoba.
Snobizam je odraz malogradjanstine i duboke svesnosti o svojim nedostacima.
Ili svesti o tome kako se porodica obogatila na nezakonit nacin pa se sada trazi postovanje i uvazavanje od drugih koje je ah, tako potrebno njihovim paorskim dusama.

Oni ljudi koji su svesni svog porekla, zaista imaju porodicnu tradiciju kojom mogu da se podiche, zive svoj zivot u kome mogu biti uspesni ili neuspesni, mislim da nisu snobovi i ne opterecuju ni sebe ni druge time ko su i sta su.

A snob kome su mama i tata bili radnici u fabrici a baba i deda zemljoradnici....sta reci o tome a ne zaplakati
 
Nekulturna - prekida te u sred rečenice, ne sluša, ne poštuje pravo na tvoje mišljenje... ali takvo ponašanje zavija u oblande, koristeći relativno pristojan rečnik koji ne možeš da okarakterišeš kao "prost".
Bezobrazna - služi se neprikladnim izrazima, verbalno agresivna u nedostatku argumentacije (ovde nisam uključila sredstva neverbalne komunikacije kao što su čačkanje nosa ili pljuvanje :mrgreen:).

Ovo je dosta dobro definisano.
Ps.Upravo sam otkrila da sam i bezobrazna i nekulturna...:lol:
 
Naravno da moze. Upravo (barem po mom mishljenju) najveci efekat bezobrazluka je kad ti se neshto sa loshom namerom servira na vrlo kulturnom nivou pa uz to i sa osmehom.
Ali bezobrazluk je ipak mnogo shiri pojam od navedene situacije.
Kao shto je kultura shiri pojam od pljuvanja, prdenja, podrigivanja, povracanja pred ljudima u javnosti...:)
E sad recimo naveshcu primer...u jednoj verbalnoj raspravi izmedju 2 osobe....koja je granica kada cemo neku od osoba okarakterisati kao nekulturnu, a kada kao bezobraznu?

Ne znam..po meni ne postoji kulturan nacin nekoga zgaziti i ne reci izvini..baciti papir na ulici ''kulturno''..opsovati nekoga..govoriti ruzne reci upakovano kulturno..znaci svaki nivo kulture za mene prestaje tog trenutka kad ta osoba postane bezobrazna.
 

Slične teme


Back
Top