crv,virus i trojanac

evo ovako:

crv ne moze da ti nanese ozbiljniju stetu (mada je to sve vise moguce)tako da ti pravi samo male zvrckice: restartuje komp, usporava rad kompa...

dok Virus moze veoma da te ozledi. Da ti unisti fajlove da unisti sistemske operacije...

i trojanac je izvrsni fajl koji kad pokrenes dobijes virus. Neshto tipa installer za virus.
 
Za razliku od virusa trojanac najčešće ne pravi direktnu štetu tj ne briše fajlove i slično, njegova najčešća uloga na žrtvinom kompjuteru je da otvori neki port preko koga će upadač da uđe u žrtvin komjuter, a ponekad i da prikupi neke podatke i kada se taj kompjuter uključi u mrežu pošalje te podatke onome ko ga je instalirao (naravno otvoreni port može i iskoristi i neko drugi ko traži takvu slabu tačku po mreži). U principu ne pravi neku štetu dok se kompjuter ne uključi u neku mrežu kroz koju će da šalje/prima podatke.

Virusi su programi koji rade samostalno i oni mogu biti neka šala (npr ovde www.rjlsoftware.com imas program fakeformat koji KAV oznacava kao virus, ali i prepoznaje kao salu - ovo nema veze sa virusima), jedan od virusa , ne mogu da setim naziva, je izbacivao poruku tipa 'Zahvalite Bilu Gejtsu što je omogucio ovo', ili ozbiljni destruktivni programi koji mogu čak i da izvrše formatizaciju hard diska.

Crvi su varijanta virusa, najčešće sa 'ograničenim rokom trajanja' tj odrade ono zbog čega su ubačeni i unište sami sebe.
 
Добро геније ево ти два квиска. (што би рекао хауба)

Па нормално да се размножава нисам га ја ручно код мене убацио. :idea: :? :shock:
 
vlastimir:
Добро геније ево ти два квиска. (што би рекао хауба)

Па нормално да се размножава нисам га ја ручно код мене убацио. :idea: :? :shock:

Ovo je naječešća tvrdnja 'nisam ga ja ubacio kod mene', a nije tačna jer verovatno jesi.
Najčešći način je zaraze je otvaranjem sumnjive pošte ili sumnjivog sajta, ili ubacivanjem zarazenog CD odnosno diskete (a nemas antivirus program sa svezim AV bazama) dakle sam ga ubacujes, osim u slucaju da ti tu uslugu napravi neki ortak dok ne gledas ili hakerskog napada.

A razmnozavanje zavisi od maste i umeca kreatora virusa (npr video sam slucaj gde je u roku od tri dana - efektivno 10 sati korisćenja kompjutera - bilo zarazeno 852 datoteke, odnosno 20-istih fajlova koji su se kopirali sami od sebe svuda po hardu, a prosli su neprimeceno zbog zastarelih AV baza).
 

Back
Top