Inzenjeri u Kanadi - licence, nostrifikacija i sl.?

bojan_ns

Početnik
Poruka
3
Veliki pozdrav svima na forumu.

Vidim da ima nekoliko tema o Kanadi, ali sam ipak odlucio da ovo postavim kao posebnu temu. Procitao sam od pocetka do kraja aktuelne teme o dobijanju iseljenicke vize i o Vankuveru (a planiram i jos neke) i zeleo bih da se zahvalim svima koji su tu podelili korisne informacije, a narocito Kliki, koji zaista ne stedi reci da bi pomogao. Jes' da nije bas uvek 100% u pravu, ali ko radi, taj i gresi. ;)

Ovde sam vec pohvatao najveci deo price oko Skilled Workera, PNP-a, IELTS-a i slicnih stvari, ali me zanimaju neka druga, za mene nista manje vazna pitanja.

Posto za nekih ~ godinu dana treba da steknem zvanje mastera (& commandera :roll: ) na masinskom fakultetu u Novom Sadu, a moguce je da cu upisati i postdiplomske, interesuje me nekoliko stvari koje se ponegde na forumu pominju, ali jos nisam video neke konkretne informacije.

Mislim da ce tema zanimati i druge, jer je veliki broj buducih emigranata iz slicne price.

Naime, kakve su mogucnosti za zaposljavanje u struci sa master ili doktorskom diplomom (ako moze bez dodatnog skolovanja u Kanadi)? Ne mislim da ce tamo da nas docekaju kao da smo Bogom dani, ali bi zaista bilo glupo raditi neki posao koji nema veze sa onim u sta ste ulozili ogromno vreme i trud. Jasno mi je da je u pocetku obicno potrebno raditi i neki "slabiji" posao, ali u masinstvu (narocito u nekim granama), a i u drugim tehnickim profesijama se vrlo brzo gubi korak sa vremenom.

Ovde se ne radi o potcenjivanju drugih poslova, vec o tome da je vecina ljudi upisala ove fakultete radi odredjene sklonosti i ljubavi prema tehnici, a i razmisljanje nam se formira na drugaciji nacin nego nekome ko studira npr. filozofiju, medicinu ili menadzment. Dakle, nije u pitanju samo to sto cemo biti gore placeni (ili mozda i bolje), vec to sto mi zelimo i volimo da radimo odredjenu vrstu posla, a mozda smo i "hendikepirani" :mrgreen: za neke druge vrste.

Zbog toga, ne bih voleo da vidim gomilu odgovora tipa: "Radi nesto drugo, k'o da si ti sad nesto poseban pa svi cekaju na tebe."

Koliko sam shvatio, da bismo radili kao inzenjeri, potrebna nam je licenca. Mene zanima da li se ova licenca odnosi samo na projektovanje odgovornih konstrukcija i postrojenja (dizalice, kotlovi, gasovodi,...) kao sto je i kod nas (licencu mora da ima samo vodja tima, koji potpisuje projekat), ili nam je potrebna i da bismo npr. projektovali i napravili masinu za izradu cackalica ili radili u firmi koja pravi usisivace, ili na primer ako radimo u proizvodnji/odrzavanju.

Ako je potrebna za sve, da li neko od vas zna kroz kakva se proceduru treba proci da bi se licenca dobila?

Da li ce nas poslodavac odbiti zato sto je nemamo, ili cemo raditi za manju platu, jer neko drugi potpisuje ono sto uradimo?

Da li cemo npr. kao masteri (iliti dipl. inzenjeri, po naski) imati priliku da se dokazemo, krecuci recimo sa neke nize pozicije (kao, recimo, njihov bachelor)?

Ovo su samo neka pitanja koja mi padaju na pamet, a i dosta od mene za prvi put, da vam se ne smucim. :lol:

Hvala unapred na odgovorima i dodatnim pitanjima (nadam se da ce se ukljuciti i drugi koje ova tema dotice) i JOS JEDAN VELIKI POZDRAV ZA SVE!!!
 
i mene interesuju ti detalji.
malo sam gledala njihove oglase za radna mesta i vidim da nije obavezna licenca, ali svi traze radno iskustvo.
Znam par njih koji su tamo otisli, dobili probni rad i odusevili nadredjene te dobili posao za stalno, pristojnu platu i dobre uslove.
ali, to su samo pojedinci i to je bilo pre par godina.
malo muvanja po inzenjerskim forumima me je nateralo da se zapitam kakva buducnost ceka nas inzenjere, nije slika bas najsjajnija, nismo preko potrebni i ima nas mnogo, pa je i ponuda manja...
Sve najbolje,
Marija
 
Mojicka, hvala na odgovoru!

Vec sam bio odustao od ove teme, posto se niko nije javljao, tako da sam prijatno iznenadjen da je iko ista napisao.

Nadam se da ce se jos neko javiti. Pozdrav svima!

Zdravo Kolega,
Primi pozdrav iz Vankuvera od kolege "elektricara",ako te i dalje zanima tematika predlazem da se preselis u nasu Belu Ladju pa da nastavimo divan...
Ispade da smo iz istog grada pa pozdravljam Strand i moj Grad i ...
komsija Sale
:)
 
drugarica iz toronta mi rece da su priznate diplome masinca, etf-a i da li rece gradjevina ili ne...
inace, pre nekoliko meseci je u politici izasao oglas za inzenjera sa 3-5 godina iskustva za firmu u Vankuveru
znaci da je moguce i odavde naci posao.
ono o cemu sam ja razmisljala je freelance posao za nekoga tamo, tim bih putem mogla pokazati svoje kvalitete i mozda dobiti ponudu za posao tamo.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav inzenjerima. Ovako za CA znam da priznaju diplomu masinskog faksa iz Srbije.Koliko znam ne treba nikakva nosttrifikacija u smislu polaganja dodatnih ispita. U mnogim firmama ni ne proveravaju diplome vazno je da znate posao. Sto se tice licenci za recimo odgovorno projektovanje potrebno je da radite tamo najmanje 1 godinu u projektovanju sto je krace nego u Srbiji gde je potrebno 2 ili cak 3 nisam siguran.
Mene zanima da li je neko predavao prijavu za iseljenje za CA i sta je kao dokaze o obrazovanju salo u ambasadu u Becu. Po novom zakonu o visokom obrazovanju svi koji smo zavrsili faks po starom programu i koji smo dobili diplome sa strucnim zvanjem diplomirani ing. se sada izjedacava sa zvanjem Master. Ovo je veoma bitno jer sa zavrsenim masincem ili ETFom se ima 25 bodova. Da li je samo diploma dovoljna ili treba i jos neku potvrdu sa faksa priloziti kao dokaz da je diploma koju smo mi dobili jednaka nivou master? Ako uopste i daju te neke potvrde. Uostalom u samom zakonu lepo pise da je dipl. ing = master.
 
Pozdrav
Diplomirala sam građevinu, imam master diplomu konstruktivca i takođe master hidroinženjera....Zaposlila sam se nedavno., radim kao pripravnik u privatnoj firmi, ne dobijam redovno platu koja je i onako bedna, po ovom programu za pripravnike, skoro osmišljenom nisam dobila ni dinara.... želim da odem iz ove zemlje.
Pošto je tema o kojoj pričate vrlo interesantna želela sam da se priključim.
Dakle da li neko zna jesu li u Kanadi priznate diplome građ. inženjera sa novosadskog univerziteta?
I neke linkove koji me mogu odvesti na pretragu poslova?
HVALA unapred
 

Back
Top