Kosovska Mitrovica - slike, aktuelni događaji i sećanja

Алармантно стање у Косовској Митровици: народна кухиња пред затварањем!

Алармантно стање у народној кухињи, хране за још само неколико дана
КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Народној кухињи у Косовској Митровици, која храном снабдева шездесетак најугроженијих особа из овог града и суседног Звечана, прети затварање због недостатка финансијских средстава.

Председница Удружења жена "Сабор", при којем од 2004. године ради Народна кухиња, Миланка Ордић изјавила је Тањугу да због недостатка средстава кухињи прети затварање а корисницима глад.

"Тим нашим суграђанима, међу којима је највише расељених из других делова Косова и Метохије и избеглица из Хрватске, то је једини оброк у току дана. Нажалост, ових дана кухиња је пред затварањем јер ми нисмо у могућности да пронађемо донаторе", рекла је Ордићева.

Према њним речима, проблем је у томе што и оне фирме, посебно из централне Србије, које су пристале да привремено финансирају рад кухиње, кажу да је то ипак и пре свега обавеза државе и отказују своје донаторство.

У кухињи хране има за још само неколико дана тако да је ситуација алармантна, истакла је Ордићева додајући да, ако не буде донатора, кухиња ће бити затворена.

http://www.rtv.co.yu/sr/vesti/politika/kosovo_i_metohija/2008_06_09/vest_67126.jsp

Ајмо људи помозите:

Хуманитарна акција у организацији Епархије рашко-призренске под називом "Један ЅМЅ за један оброк гладнима на КиМ". Прикупимо заједно средства за рад народних кухиња на територији Косова и Метохије слањем СМС поруке на број 1033 (само у оквиру 064, 065 мреже). Цена СМС поруке за препаид и постпаид кориснике износи 50 динара без ПДВ-а
 
Da...., Kosovska Mitrovica........
Jedan nas proslavljeni istoricar , priznat u celoj Evropi pise:

"da su Srbi kao roblje rimsko, ziveci od iskoni u svim ovim svojim sadasnjim zemljama, a tada jos i od Italije ili Sredozemnog mora, pa do Grckog, i od Jadranskog pa do Crnog, imali i svoje hramove i svoje svestenstvo, i uredjenu svoju crkvenu upravu u licu svojih arhiepiskopa, koji su najpre, i to od prvog veka po Hristu pa sve do cetvrtog, sedeli u predgradju Sirmijumovom, drugoj rimskoj prestolnici, takozvanoj, i jos i danas nazivajucoj se Mitrovici na Savi, zbog cega je se od tih srpskih mitropolita, ili arhijera, to predgradje nekadasnjeg ogromnog Sirmijuma tako i prozvalo, pa su odavde, navalom Huna u cetvrtom veku po Hristu, morali izmaci se dalje, zajedno sa drzavnom rimskom vlascu u Zvecan, danasnje razvaline u dnu Kosova, i u predgradju istoga nastanivsi se opet mu dali svoj naziv Mitrovica, koja jos i danas postoji, na Kosovu, u poslednjem svom ropscu kao srpska varos".

Tako je Kosovska Mitrovica dobila ime.....
 
Име града [уреди]

Град је једна од најстаријих насеобина на Косову, које се први пут помиње у писаним документима још у средњем веку. Име Митровица највероватније потиче из 14. века, вероватно по Светом Димитрију Солунском, мада има и других легенди о пореклу имена града.

Историја [уреди]

На простору града нађени су трагови рударења из доба неолита, римски жртвеници и статуете (2-3. век). У 6. веку византијски цар Јустинијан I гради тврђаву Звечан. Као рударски град Трепча се спомиње 1303. године. У Старом Тргу се налази богата збирка кристала. Остаци тврђаве Ћутет (13. век). У Брњаку је био град-дворац у другој половини 13. века који је припадао жени српског краља Стефана Уроша I, Јелени Анжујској (умрла у њему 1314. г.). У време Немањића крај Косовске Митровице издизао се град Звечан који је играо важну улогу у средњевековној историји Србије, а чије се рушевине и данас уздижу на оближњем истоименом брду. Данашњи град се први пут помиње као Дмитровица средином 15. века. Име је потекло од локалне цркве св. Димитрија. За време Отоманског царства Митровица је била типични мали оријентални град. Након Првог балканског рата 1912. Косовска Митровица, заједно са остатком Косова и Македонијом улази у састав Краљевине Србије, а 1918. Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Након Другог светског рата, у складу са начелом да би у свакој републици и покрајини СФРЈ по један град требало да понесе име председника Јосипа Броза Тита, Косовска Митровица мења име и постаје Титова Митровица. Почетком 90тих година 20. века граду је враћено његово старо име Косовска Митровица.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Косовска_Митровица
 
Данашњи град се први пут помиње као Дмитровица средином 15. века. Име је потекло од локалне цркве св. Димитрија.

Pa ste i nju srusili da ne ostane trag o poreklu imena. Da niste mozda vi dali ime "Dmitrovici" po sv. Dimitriju, kao sto pisete u poslednje vreme da ste i manastire napravili !!!!

Vala Aki kada citam tvoje postove uvek se pogledam dole da proverim kakva mi je situacija.Jesam li osunecen ili nisam. Jesam li ono sto jesam ili sam pao s Marsa na sred Grmije..........
 
Grmija je dobila ime po siptarskom rock muzicaru
gitara.gif
od njegovog imena i prezimena - Geri-Moor - Geri-Mooj - Geri-Muuj - Geri-Mija - Ger-mija - Grmija...
1070.gif
 
za biblioteku,"jadran" i apoteku si u pravu, ali mlin je srusen sigurno oko 15-20 g. ranije. inace sam imao neke zaista stare fotografije mitrovice, ako nekoga interesuje, pronaci cu ih i postovati. pokusacu da nadjem neke moje, novijeg datuma. mislim na grad ne na moje slike
i muzej, nazalost ja ne veruejm da imaju jednog posetioca dnevno


E super,hvala za slike..Prelijepe su.Taj grad me toliko privlaci i zelja mi je da ga posjetim..Nadam se da cu jednog dana to sve sto je na slikama vidjeti uzivo...veliki pozz...
 
E super,hvala za slike..Prelijepe su.Taj grad me toliko privlaci i zelja mi je da ga posjetim..Nadam se da cu jednog dana to sve sto je na slikama vidjeti uzivo...veliki pozz...

bas sam trazio ovu temu, ali trazio je medju starijim i nikako da je pronadjem....
ako ima neko neku zelju da vidi mitrovicu, ili neki njen deo neka mi javi.. na temi. u svakom slucaju sutra i prekosutra cu snimiti par slika i postovati ih ovde.
 
Ademe vllaqko jel sl. 2 preko preko puta faksa ? Gde je nekada visio ogroman Seseljev poster ?
Sl. 4 orjentisime gde je to ?

slika dva je upravo to, preko puta tehnicke skole. znaci ja sam na raskrsnici stajao i slikao tehnicku, posle bivsi kafic "kum" onda sam se okrenuo ka sitnickom mostu [iliti bosnjak mahali] i slikao ulicu sa tim radnjama
 

Back
Top