Izmene pravila igre

Trojka od 2010. na 6,75m!
Subota, 26. april 2008. 17:12

Svetska košarkaška federacija (FIBA) na subotnjem zasedanju u Pekingu donela je nekoliko promena pravila u košarkaškoj igri, a najviše u oči pada nova udaljenost crte za tri poena.

Od 2010. godine umesto dosadašnjih 6,25 metara linija će biti duža za pola metra - 6,75 8kao u NBA ligi)

Novo pravilo najpre će se primenjivati na svetskim i kontinentalnim takmičenjima, a po završetku Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine na svim takmičenjima pod okriljem FIBA.

(MONDO)
 
TROJKA SE POMERA ZA POLA METRA

Na zasedanju izvršnog odbora FIBA donete su odluke o promenama košarkaških pravila. Najvažnija su da se linija za tri poena pomera na 6,75 metara i da "reket" više neće biti trapezoidnog, već pravougaonog oblika. Pravilo "trojke" se primenjuje od 1984. godine, dok je "reket" trapezoidnog oblika u upotrebi od 1950. godine. Te odluke primenjivaće se posle Olimpijskih igara u Pekingu.

Što se ostalih inovacija tiče zanimljivo je da u slučaju pada klizanje sa loptom više neće biti suđeno kao koraci. Kao nesportski faul biće suđeno ukoliko odbrambeni igrač sa leđa ili postrance sprečava kontru, a da između napadača i koša nema više igrača odbrane.

Tehnička greška sudiće se igraču koji se lakta, a da pritom nije ostvario kontakt sa protivničkim igračem. Igrači više neće ispod dresa smeti da nose ništa.
 
To je sranje odluka,evropska kosarka gubi identite,ali bez zezanja! Skracivanje anpada na 24,reket da bude kao u NBA,trojka da bude pola metra dalje..Pa za par godina ce biti i na 7.25...Deljenje meca na cetvrtine a ne samo na poluvreme,sto je takodje bila odlika nase kosarke....Aj jos da uvedu po 4 veliak i 4 mala tajm auta,maskote koje maltretiraju gledaoce an poluvremenu,dodaj nekog crnca i eto nama NBA i ovde....:D :D :D
 
Za trojku je bezveze. Bilo bi bolje (a i uvelo bi vise neizveznosti na kraju) da je proslo ono sta je predlagano pre petnaestak godina. Da se kos preko pola racuna 5 poena. Mislim da znam zasto povecavaju udaljenost trojke. Sad se bas forsira sut za 3 poena i to kvari mastovitost same igre.
Za reket je totalna glupost. On je upravo i bio trapezastog oblika da bi podjednaku udaljenost od kosa imao i onaj na prvoj i onaj na trecoj "crti"
Klizanje sa loptom ima smisla ali samo ako igrac nastavi da je "tapka" ako prestane ili je uhvati onda bi mogla da se sudi nosena ili koraci :D
Svidja mi se ovo za nameran faul u kontri
Za majicu ispod dresa je bezveze. PA sta ce im onda upijati znoj :???:
 
To je sranje odluka,evropska kosarka gubi identite,ali bez zezanja! Skracivanje anpada na 24,reket da bude kao u NBA,trojka da bude pola metra dalje..Pa za par godina ce biti i na 7.25...Deljenje meca na cetvrtine a ne samo na poluvreme,sto je takodje bila odlika nase kosarke....Aj jos da uvedu po 4 veliak i 4 mala tajm auta,maskote koje maltretiraju gledaoce an poluvremenu,dodaj nekog crnca i eto nama NBA i ovde....:D :D :D

samo da se nadje neko da zakucava kako treba :)

a sto se tice ovoga, trojke i toga, sa jedne strane ok je, sve su visi i visi igraci, danasnje dimenzije terena postaju male za igru, sve je zgusnuto....al opet sa druge strane recimo ameri igraju godinama tako a koliko ce trebati evropskoj kosarci da se navikne na takve uslove...
 
Slazem se,Euro kosarka ocajnicki ide za NBA ligom-i koliko god i ja voleo NBA,ipak je Euro kosarka imala neki svoj smek,koji ce sada potpuno da izgubi. Za trojku-jeste,igraci su postali visi,precizniji,ali ipak....Jos samo da kao u NBA uvedu Illegal Defense,i onda pola trenera moze da zavrsi karijere.
 
samo da se ne uvede ta munja sa nedozvoljenom odbranom
ovo ostalo su manje vise detalji, bice vise prostora za prodor, samo da se sve ne svede na igru 1 na 5
ne znam koja je fora sa reketom, zasto menja oblik? al ni to nije toliko velika stvar
 
Nije mi jasno zasto njima smetaju majice ispod dresa...Najgluplje pravilo koje sam ikad cuo...:smajlikojisebipucauglavu:
Promjena oblika reketa je isto glupa...chu pravougaonog...uzas...:roll:
Sve ostalo je ok...samo mislim da se ovo klizanje mora detaljnije objasniti...
 
ja mislim da je to uvedeno zbog raznih poruka koje igraci stavljaju na te majice (koje mogu biti i politicke sadrzine)
Ali onda bolje da su naredili da majica mora da bude jednobojna bez ikakvih obelezja ili nalepnica (samo eventualno logo sponozra i amblen marke)
 
Nije mi jasno zasto njima smetaju majice ispod dresa...Najgluplje pravilo koje sam ikad cuo...:smajlikojisebipucauglavu:
Promjena oblika reketa je isto glupa...chu pravougaonog...uzas...:roll:
Sve ostalo je ok...samo mislim da se ovo klizanje mora detaljnije objasniti...

Oblik reketa je izmjenjen zbog zagradjivanja kad su slobodna bacanja.
 

Back
Top