Punjenje patrona

Drugare j sam imao prilike a punim sam patrone ,cale me naucio osnovnim stvarima ,mislim da nije toliko tesko ali ako te nesto zanima pitaj pa ako znam reci cu ti.Inace ne bih ti preporucio da koristis municiju koju sam napravus iz prostog razloga sto je bolja fabricki napravljena.Municija koju sam napravis ima slabije paljenje ili tako nesto,dalje ako je drzis na nekom mestu sa malo vecom vlagom neka kolicina baruta u patroni (koja postane vlazna ) ostane u tvojoj cevi ,tj ne izgori vec se samo zalepi za cev i veoma se tesko cisti jer je kao ljigavo nest.....Danas se bar u Pirotu veoma tesko dolazi do sacme a i neke kapisle ne odgovaraju svakoj cauri.Ali i pored ovih mana postoji nesto kod patrona koje sam napunis sto nikad nece imati fabricki patron a to je osecaj samouverenosti i osecaj vece ubojitosti metka koji si sam napravio nego li matka fabricke proizvodnje.Ne znam zasto ali je tako ,,,,,,veoma je zanimljiv i proces punjenja......Tolko od mene.,....Da i caura se teze vadi iz cevi ......
 
Da dodam sa se slazem sa tobom. Caure ili patrone koje punimo tezxe se i spikuju pa se desava da se otvore same, u principu imas toliko jeftinih metkova da je stvarno bezpotrebno ulaganje truda.

Ja sam pravio mesto metka KOMETU za puscani metak, pa kad opalis ono obelezi nebo, bas kao kometa :) To je zanimljivo a metkovi ko metkovi ... prosto je ali je iskustvo bitno :)
 
Da dodam sa se slazem sa tobom. Caure ili patrone koje punimo tezxe se i spikuju pa se desava da se otvore same, u principu imas toliko jeftinih metkova da je stvarno bezpotrebno ulaganje truda.

Ja sam pravio mesto metka KOMETU za puscani metak, pa kad opalis ono obelezi nebo, bas kao kometa :) To je zanimljivo a metkovi ko metkovi ... prosto je ali je iskustvo bitno :)

Kometa to bi bilo zanimljivo..... daj nam recept, moze i na PM ukoliko nije za siri auditorijum ;)
 
Ja sam punio municiju ranije sa ćaletom, a i on me još smara da kada ih on napuni to je metak a ne ovaj kupovni.Medjutim imao sam sa jednjim njegovim metkom problem, nije ga dobro zapertlovao, pa mi se sačma prilikom pucnja iz jedne cevi taj drugi metak iz druge cevi se otvorio i sva sačma se istresla niz cev. Od tada kupujem, a što se tiče isplativosti stvari stoje ovako: metak imaš da kupiš npr krušikov za nekih 25 din, a sve komponente za punjenje da kupuješ (patron, kapisla, barut,olovo, čepovi...), metak te izlazi nekih 20 din. Tek ti se isplati kod nekog drug punjenja. Mislim to važi ako imaš sav pribor za punjenje, ako ne e onda je to već dosta skuplje.
 
I ja mislim da je bolje drzati se kupljenih patrona, bas zbog svega sto moze da se izdesava kod "odokativnog" punjenja, usteda je minimalna, a rizik veliki....
i uopste sam za princip: procitaj pre upotrebe sta je proizvodjac napisao i predvideo , sto ljudi basi ne rade, uglavnom se "znanja" prenose s kolena na koleno, uz casicu (to ni ne slusam uopste), kad zasednu lovci nekom prigodom (to zaboravim istog momenta jer je svaka prica zasoljena) itd....

Tako da slobodane, drzi se ti kupovnih, znam neke koji su probali i nesto se nisu usrecili, kao sto je i NLOvac napisao...

P.S. a Dr.Nitra molim da mi sibne link za komete...Hvala!!!
 
Poslednja izmena:
ovi sto su punili municiju sa caletom su malo zaostali u tehnologiji pa nije cudo da im je metak ..malo slabiji da im se otvara isl.. deo lovackog ugodjaja je i punjenje municije i ako imas prave komponente fabricka ne moze biti bolja jer rupa na saksiji je vec izmisljena ako te nesto vise interesuje zovi 0652764235 jer slabo kucam al dobro pucam pozdrav
 
ovi sto su punili municiju sa caletom su malo zaostali u tehnologiji pa nije cudo da im je metak ..malo slabiji da im se otvara isl.. deo lovackog ugodjaja je i punjenje municije i ako imas prave komponente fabricka ne moze biti bolja jer rupa na saksiji je vec izmisljena ako te nesto vise interesuje zovi 0652764235 jer slabo kucam al dobro pucam pozdrav
Ja još pucam sa ćaletovim metkovima ali neću da ga maltretiram da puni( tj sebe da maltretiram da mu kupujem komponente, pa kad sam već u radnji kupim kutiju metaka radje). A što se tiče tehnologije ona je ista kao pre 30 godina kada sam počeo da punim patrone sa njim, sem po neke nove rupe na saksiji koje su u madjuvremenu izmišljene (patrone za jednokratnu upotrebu-plastika). Fabrička može a ne mora da bude bolja, zavisi od proizvodjača municije ili komponenata za punjenje koje su u prodaji. Tako je naš barut "ZLATIBOR" jednom jači jednom slabiji, jer zavisi iz koje je serije došao tj. za šta je bio prvo namenjen.:confused:
 
odosmo daleko .. svakodnevno mi na PP stigne dosta poruka da posaljem sajt pa cu ovde ukratko objasniti. adresa je www.pirotehnicari.com ali fora je u tome sto na mom forumu nema konkretno PUNJENJ PATRONA mada mi na forumu dolaze experti iz raznoraznih delova pirotehnike da tako nazovem gde ubacujuemo i balistiku. Postoje lovci, hemicari, profesori i manguparija .. ali forum je prvenstveno vezan za pirotehniku tipa Rakete, vatrometi, petarde i td, ima posebno deo za oruzje, za vojno civilno itd, posebno hemija, supstance, posebno explo itd .. a sajt ko sajt .. klasika ... tako da ne mislite da imam samo deo za lov. i izvinjavam se ako je doslo do zabune ..
 
imas veliki izbor i tipova masina za punjenje firme lee load all za rucno punjenje rade na principu zapreminskih merica za odredjene barute pertluju u zvezdu sa 6 odnosno 8 krakova za sitnu sacmu i obicno pertlovanje za krupniju nisu ni skupe mozes da ih porucis preko interneta nebi trebalo da su u suprotnosti sa zakonom u srbijijer se radi o municiji za puske neolucenih cevi ja imam lee load all za 12 cal.
 
dali ima nekoga da mi kaze neke stvari u vezi punjenja patrona
.

1. ako si položio lovački ispit MORAŠ ZNATI kako se to radi
2. ako nisi onda nemaš pravo da loviš i to znanje ti je nepotrebno
3. ako si položio lovački a to ne znaš treba te izbaciti iz lovačkog društva, jer si se provukao na ispitu.

p.s. to ti je kao kad bi vozač pitao kako se menjaju brzine, a kao ima položenu "B" kategoriju :whistling:
 
image14.jpg
 

Back
Top