Krstenje deteta

Pa bilo je slucajeva da su drugi (uglavnom bake i dede) krstile djecu bez znanja roditelja ali ja to nekako vezem za vrijeme komunističke vladavine mada ne isključujem mogucnost da bi i danas pojedini sveštenici učinili isto.
Što se tiče plačanja krštenja ne vjerujem da će sveštenik reci tačnu cifru ,svi prisutni,počevši od kuma ostavljaće novac(koliko ko moze i hoće) na krst i to će biti dovoljno.
E sad tačan iznos zavisi od običaja u vašoj parohiji,finansijske mogućnost roditelja i kuma i sl.Moje misljenje je da je uobičajena cifra po 50 eura za oca i kuma a ostali prilažu od 5 do 20 eura.
Barem je kod nas u RS najčešće tako.:)
 
ajd i ja da postavim,ima veze s temom
je l moze neko da ti krsti dete bez tvoje dozvole?
evo i ja da kazem da moze. :lol:
ali da je nekom palo na pamet da to uradi sa mojom decom, raskrstila bih ih odmah.
a je l' moze covek da se "raskrsti", moZe sigurno, kako kad se prelazi iz jedne u drugu veru.
nista nista, samo nesto razmisljam.
svi prisutni,počevši od kuma ostavljaće novac(koliko ko moze i hoće) na krst i to će biti dovoljno.
ja za ovo prvi put cujem. :-)
mi smo spremili novac (cini mi se da je bilo 50 evra) i posle krstenja predali popu i to je bilo to.
niko nista vise nije prilagao, vidis kako se obicaji razlikuju, zanimljivo.
e sad nisam sigurna da l' nam je pop to rekao ili smo sami smislili.
 
evo i ja da kazem da moze. :lol:
ali da je nekom palo na pamet da to uradi sa mojom decom, raskrstila bih ih odmah.
a je l' moze covek da se "raskrsti", moZe sigurno, kako kad se prelazi iz jedne u drugu veru.
nista nista, samo nesto razmisljam.
to nije u redu,ako popovi pristaju bez roditeljskog pristanka:mad:
volela bih da moja cerka sama odluci da li ce ili nece,a valjda jedina razmisljam tako u familiji(svi neki veliki vernici:roll: )
 
to nije u redu,ako popovi pristaju bez roditeljskog pristanka:mad:
volela bih da moja cerka sama odluci da li ce ili nece,a valjda jedina razmisljam tako u familiji(svi neki veliki vernici:roll: )
ju, valjda ne sumnjas da tako nesto planiraju da urade, a bez tvog znanja? :shock:
sto rece zatocena, tako su moje mama i baka krstile moju sestru bez znanja mog tate komuniste. :-)
 
Ja sam se krstila zajedno sa sinom - to je bila zelja moje majke dok je umirala, te smo to smo obavili 2 nedelje posle sahrane.
Nema tarife vec koliko ko da. Mi smo dali 50eu.
Kumu smo kupili kosulju.
Niko sem nas nije prilozio jos para. Bila sam na vise krstenja (ali samo u bgd-u) i nigde nisam videla da se stavljaju pare vec samo otac ili kum plate (kod nas je platio moj muz).

Inace mnoge moje poznanice su bile krisom krstene - to su obicno cinile bake.
Mene je cuvala prabaka, ali nije radila nista bez znanja roditelja, narocito sto bi to saznanje bilo stetno za posao moga oca.
Bila su takva vremena... mada je skoro moja rodjaka krstila unuku bez znanja cerke....
Meni ne bi palo na pamet da svoje unuc krrstim bez pitanja snaje i sina - po meni to nije fer u danasnjim uslovima.
 
Mogu da ti kažem kako je bilo kad sam se ja krstila, pošto je to bilo pre nekoliko godina... Zahvalna sam svojim roditeljima koji to nisu uradili zato "što je tako trebalo, svi krste decu kada su mala" već su prepustili meni odluku o tome...
Elem, poznato je da sveštenici u Srbiji važe za derikože, odnosno, ne postoji zvanična tarifa crkve za krštenje ali oni sami smatraju da to treba da bude cifra od par hiljada dinara, ne libe se da je traže od osobe koja se krsti, od kuma, a bogami ni od roditelja.. Pa kad se sve sabere, bude tu i preko stotinu evra... Užasava me to, što jedna sveta stvar kao što je vera, mora da bude povučena u blato zbog postupanja sveštenika... Čast poštenim izuzecima.. no sveštenici nisu tema ..
 
ju, valjda ne sumnjas da tako nesto planiraju da urade, a bez tvog znanja? :shock:
sto rece zatocena, tako su moje mama i baka krstile moju sestru bez znanja mog tate komuniste. :-)
pa da,i moja sestra od tetke imala dedu komunistu koji je umro vec a nikad nije saznao da je ona krstena
pa nesto mi palo na pamet,kad sam se setila toga a planiram da je ostavim na leto u srbiji na krace
 
Mogu da ti kažem kako je bilo kad sam se ja krstila, pošto je to bilo pre nekoliko godina... Zahvalna sam svojim roditeljima koji to nisu uradili zato "što je tako trebalo, svi krste decu kada su mala" već su prepustili meni odluku o tome...
Elem, poznato je da sveštenici u Srbiji važe za derikože, odnosno, ne postoji zvanična tarifa crkve za krštenje ali oni sami smatraju da to treba da bude cifra od par hiljada dinara, ne libe se da je traže od osobe koja se krsti, od kuma, a bogami ni od roditelja.. Pa kad se sve sabere, bude tu i preko stotinu evra... Užasava me to, što jedna sveta stvar kao što je vera, mora da bude povučena u blato zbog postupanja sveštenika... Čast poštenim izuzecima.. no sveštenici nisu tema ..
e ja hocu da moja cerka ovako razmislja,ma sta ona odlucila na kraju:)
 
Nas junior treba uskoro da se krsti, pa mi treba da damo "od srca". Ako nije previse nekulturno, koliko je to bilo u vasem slucaju u dinarima (evrima).

Sa koliko ste krstili vase dete, kako je bilo?

bilo bi bolje da odlozite krstenje dok dijete ne napuni 16ak na primjer?

ono, ljepse je kada se zna da je samo izabralo i napravilo taj korak kada je bilo svjesno
nego ovako maltene na prevaru...
 
Ne znam za cifru.

Evo skoro se moj ortak krstio posto treba da se zeni uskoro a nije bio krsten.

U njegovoj parohiji ( kako se to kaze) u crkvi na staroj Bezaniji pop mu je trazio nesto oko 4000 dinara koliko se secam.Pa je on u Zemunu pitao i tamo je cena 800 kinti ali posto on nije iz te parohije mislim da je oko 2000 morao da pljune.
Inace malo je falilo da napusi tog popa na Bezaniji i omlati ga svecama ali nije zbog devojke. posto su i za vencanje pitali a tu je tek neka cifra bila uz popov komentar da ako ima za 200 gostiju ima i za to ,hahahahaaaa!!!!!!
 
E ovako! Da priznam da je ovo jedan razlog zbog kojeg su mi se ogadili popovi... Kad se moj tata pre par meseci krstio bilo je - koliko date, ali crkvene takse su 5.000din! :shock: malo je falilo da zatražim popu fiskalni račun! I mislim da ne lupa istu cifru svima nego te otprilike proceni... Prošle nedelje sam bila na drugom krštenju, malo improvizovanom jer je pop malo u molitvu ubacivao reči tipa ''ovo detence'' i taaako... i nije npr polivao dete vodom... i tako neke sitnice i na kraju je pop rekao prisutnima u fazonu - sad čestitajte kumu i roditeljima, celivajte i darujte ikonu... ne smem ni da kažem da niko nije dao ispod 100 din... I da, obe ove stvari se dešavaju u BG u različitim crkvama!
 
bilo bi bolje da odlozite krstenje dok dijete ne napuni 16ak na primjer?

ono, ljepse je kada se zna da je samo izabralo i napravilo taj korak kada je bilo svjesno
nego ovako maltene na prevaru...

Ako su roditelji vjerujući treba da krste dijete sto pre.Roditelji koji vjeruju znaju šta je dobro za njihovo dijete.Odgadjati krštenje dok ono ne bude "znalo šta hoće" bilo bi isto da mu počnemo štediti novac za školovanje tek kad napuni dvadeset jer pre toga ne znamo hoće li željeti uopšte studirati.
Ako ne bude prihvatio religiju svojih roditelja dovoljno je da ne vjeruje i niko ga neće prisiljavati na to samo zbog toga što je u djetinjstvu kršten.
Sa ovim gore citatom i sličnim shvatanjima mogu se složiti samo u slučaju da su roditelji ateisti pa ne znaju skoro ništa o svetoj tajni krštenja.
 
Ako su roditelji vjerujući treba da krste dijete sto pre.Roditelji koji vjeruju znaju šta je dobro za njihovo dijete.Odgadjati krštenje dok ono ne bude "znalo šta hoće" bilo bi isto da mu počnemo štediti novac za školovanje tek kad napuni dvadeset jer pre toga ne znamo hoće li željeti uopšte studirati.
Ako ne bude prihvatio religiju svojih roditelja dovoljno je da ne vjeruje i niko ga neće prisiljavati na to samo zbog toga što je u djetinjstvu kršten.
Sa ovim gore citatom i sličnim shvatanjima mogu se složiti samo u slučaju da su roditelji ateisti pa ne znaju skoro ništa o svetoj tajni krštenja.

:shock:

prva recenica je zastrasujuca sama po sebi,
druga tj poredjenje vec nema nikakvog smisla.... sta se gubi ako se saceka :confused:
pa nece se voda valjda pokvariti u medjuvremenu
 
Кад год се спомене свештенство, одмах се почне са оним ставовима заосталим из комунистичке пропаганде: ''попови дерикоже''!
Јбт, ја сам пре неки дан за 15 минута код гинеколога платила 3000 динара, и не вичем да је дерикожа јер сам одабрала да идем код приватног гинеколога (а одлазим бар двапут годишње).
Онај ко одабере да се крсти или да се венча у цркви (што је једном у животу!) требало би да процени зашто то жели и да ли заиста треба то да ради ако му је прва мисао при томе да свештеника измлати свећама!
 
:shock:

prva recenica je zastrasujuca sama po sebi,
druga tj poredjenje vec nema nikakvog smisla.... sta se gubi ako se saceka :confused:
pa nece se voda valjda pokvariti u medjuvremenu

Htjela sam izbjeći pisati o tome šta se "gubi" ako se odloži krštenje jer je temu započeo sretni otac zbog sretne prilike.
Po pravoslavlju i po hriscanstvu inače,u raj može uci samo kršteno bice a mi na zalost ne znamo koliko je kome odredjeno da živi...Ni djeci nije zagarantovano da će doživjeti vrijeme "kad će sami znati šta hoće".
Ne mislim nastavljati sa "zastrašujućim" rečenicama ,imamo čudnu naviku da se zgražavamo nad onim o čemu pojma nemamo.
Hellen u pravu si potpuno za komentar o sveštenicima "gulikožama"!!! I kad porodica nema da plati za neki obred,sveštenik će isto tako obaviti sve,poželjeti bolje dane i otići kao da mu je i plaćeno.
 
Htjela sam izbjeći pisati o tome šta se "gubi" ako se odloži krštenje jer je temu započeo sretni otac zbog sretne prilike.
Po pravoslavlju i po hriscanstvu inače,u raj može uci samo kršteno bice a mi na zalost ne znamo koliko je kome odredjeno da živi...Ni djeci nije zagarantovano da će doživjeti vrijeme "kad će sami znati šta hoće".
Ne mislim nastavljati sa "zastrašujućim" rečenicama ,imamo čudnu naviku da se zgražavamo nad onim o čemu pojma nemamo.
Hellen u pravu si potpuno za komentar o sveštenicima "gulikožama"!!! I kad porodica nema da plati za neki obred,sveštenik će isto tako obaviti sve,poželjeti bolje dane i otići kao da mu je i plaćeno.

pa bi da osigurate dijete unaprijed, bez njegove dozvole..... :lol:
pa jos i bez mrvice srama
sto obozavam ove vjernike koji su to samo radi straha od kazne

______________________ ON TOPIC ____________________

sto se tice placanja, ne gledam na to kao "placanje usluge", kao kad odes u market i kupis smoki
nego neka vrsta zahvalnosi crkvi kja se podrazumjeva, sad - zasto dolazi u obliku novca, to vec ne kontam

moji susjedi kada su krstili sina (dvadesetak godina) poklonili su crkvi onaj pokrov sto dodje na oltar
(na ne kazem stolnjak jer ne znam ima li nko specijalno ime),
pravila ga njegova majka uz instrukcije casnih sestara
mi koji smo bili tu smo dali svak po prilog, neko pare, a neko je donosio neke kolace

btw, ovo je bila katolicka crkva u Boki pa ne znam mjenja li to sto

ovaj decko je bio i ranije u crkvi, dok je bio mali, za praznike i ponku nedjelju sa roditeljima
i nikada mu niko nije zamjerio sto je u crkvi a nekrsten
i nista mu ne fali ni danas...
 
pa bi da osigurate djete unaprijed, bez njegove dozvole.....
pa jos i bez mrvice srama
sto obozavam ove vjernike koji su to samo radi straha od kazne

Види, родитељи имају право и обавезу да брину о физичком и духовном здрављу детета. Као што не чекају да дете одрасте па да само одлучује хоће ли бити вакцинисано или неће, као што не чекају да почну да га хране тек кад дете одлучи хоће ли бити сваштојед, вегетаријанац или веган (актуелна тема!), као што неће чекати дететову одлуку о многим битним питањима његовог развоја, него ће те одлуке сами доносити у складу са својим поимањем васпитања и бриге о детету, тако исто ће донети одлуку о верском васпитању свог детета.
 

Back
Top