KAKO OSTATI "ČIST" NOVINAR U ZEMLJI SRBIJI?

sjo

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
204
Svi znamo kakva je situacija sa novinarskom profesijom u zemlji Srbiji. Dno dna. Donedavno sam radila u novinskoj agenciji gde nisam videla ni dinara od svog rada. A jurcala sam kao blesava za izjavama naših ministara i političara, putovala svuda gde se tražilo, telefonirala ljudima koji su večito bili nedostupni, odlazila na razne događaje po gradu i Srbiji...I- ni dinara!
O.K. dobro...Ali, šta da radim sad? Dobila sam ponude od dve redakcije "patriotske" orjentacije (čitaj- radikali) da radim za njih. :-( Naravno, tu bih morala da imam ideološko-politička uverenja kakva su i njihova, pa pretpostavljam da će mi i textove pisati, a ja samo udariti svoje inicijale...:-( Naručene textove! :shock: :shock: :shock:
Da crnjak bude veći, u pitanju je dobra lova. Ali, ja nikad nisam bila uvlakačica, pogotovo ne radikalima. :roll:
Ja želim u druge redakcije, ali je tamo sve popunjeno, želim u novine demokratske orjentacije, ali su mi, na žalost, šanse male, gotovo nikakve...Kada bih prihvatila ove ponude, stidela bih se sebe.
ŠTA BISTE VI URADILI DA STE NA MOM MESTU? POMAGAJTE!
 
Svi znamo kakva je situacija sa novinarskom profesijom u zemlji Srbiji. Dno dna. Donedavno sam radila u novinskoj agenciji gde nisam videla ni dinara od svog rada. A jurcala sam kao blesava za izjavama naših ministara i političara, putovala svuda gde se tražilo, telefonirala ljudima koji su večito bili nedostupni, odlazila na razne događaje po gradu i Srbiji...I- ni dinara!
O.K. dobro...Ali, šta da radim sad? Dobila sam ponude od dve redakcije "patriotske" orjentacije (čitaj- radikali) da radim za njih. :-( Naravno, tu bih morala da imam ideološko-politička uverenja kakva su i njihova, pa pretpostavljam da će mi i textove pisati, a ja samo udariti svoje inicijale...:-( Naručene textove! :shock: :shock: :shock:
Da crnjak bude veći, u pitanju je dobra lova. Ali, ja nikad nisam bila uvlakačica, pogotovo ne radikalima. :roll:
Ja želim u druge redakcije, ali je tamo sve popunjeno, želim u novine demokratske orjentacije, ali su mi, na žalost, šanse male, gotovo nikakve...Kada bih prihvatila ove ponude, stidela bih se sebe.
ŠTA BISTE VI URADILI DA STE NA MOM MESTU? POMAGAJTE!

ja ne bih prihvatila posao.
ali ti savjetujem da prihvatis...;)
 
Mislim da ne treba sve svrstavati u isti kos, ima raznih. Nazalost najvise su se razmahali oni najgori.

Pa takva je zemlja. Retko je a mozda i ne postoji ustanova,firma...ma bilo sta gde olos nije na vrhu. Drzavu vode kriminalci i stoka , firme takodje ma bukvalno sve . Recept za uspeh u drzavi Srbiji je da imas najgore osobine koje covek moze da ima.
 
Svesna sam da ne postoji sloboda medija, ali sam jako principijelna, a s druge strane, potreban mi je novac...Baš sam u dilemi.

ako ti treba kes i uslov je da "pises" narucene txt-ove, onda uradi tako
nemoj da te gricka savest, jer niko (mislim na normal people) ne veruje novinama i TV
ako to do sada nisu naucili, njihov problem
bar naplati to kako treba
ja tvom mestu ne bih osecao krivicu, ako je tacno da su te toliko ispalili dok si radila kako treba
pa covek mora od neceg da zivi, ne?
 
Svi znamo kakva je situacija sa novinarskom profesijom u zemlji Srbiji. Dno dna. Donedavno sam radila u novinskoj agenciji gde nisam videla ni dinara od svog rada. A jurcala sam kao blesava za izjavama naših ministara i političara, putovala svuda gde se tražilo, telefonirala ljudima koji su večito bili nedostupni, odlazila na razne događaje po gradu i Srbiji...I- ni dinara!
O.K. dobro...Ali, šta da radim sad? Dobila sam ponude od dve redakcije "patriotske" orjentacije (čitaj- radikali) da radim za njih. :-( Naravno, tu bih morala da imam ideološko-politička uverenja kakva su i njihova, pa pretpostavljam da će mi i textove pisati, a ja samo udariti svoje inicijale...:-( Naručene textove! :shock: :shock: :shock:
Da crnjak bude veći, u pitanju je dobra lova. Ali, ja nikad nisam bila uvlakačica, pogotovo ne radikalima. :roll:
Ja želim u druge redakcije, ali je tamo sve popunjeno, želim u novine demokratske orjentacije, ali su mi, na žalost, šanse male, gotovo nikakve...Kada bih prihvatila ove ponude, stidela bih se sebe.
ŠTA BISTE VI URADILI DA STE NA MOM MESTU? POMAGAJTE!


Ti ne bi u patriotske novine posto bi se stidela sebe.Pa kad budes shvatila da su ti drugi koji se nazivaju "demokratskim" jos veci olos i da tu ni D od demokratije nema ( znam zato sto imam prijatelje koji rade za takve novine ) onda ces mozda resiti taj problem u vezi odluke.U tim "demokratskim" novinama takodje ne smes ni slucajno da izneses stav koji je kontra njihovog tako da ne vidim da je to demokratija.Ali ako ti tako mislis da to jeste demokratija onda cekaj posao u tim "demokratskim" novinama.
 
Svi znamo kakva je situacija sa novinarskom profesijom u zemlji Srbiji. Dno dna. Donedavno sam radila u novinskoj agenciji gde nisam videla ni dinara od svog rada. A jurcala sam kao blesava za izjavama naših ministara i političara, putovala svuda gde se tražilo, telefonirala ljudima koji su večito bili nedostupni, odlazila na razne događaje po gradu i Srbiji...I- ni dinara!
O.K. dobro...Ali, šta da radim sad? Dobila sam ponude od dve redakcije "patriotske" orjentacije (čitaj- radikali) da radim za njih. :-( Naravno, tu bih morala da imam ideološko-politička uverenja kakva su i njihova, pa pretpostavljam da će mi i textove pisati, a ja samo udariti svoje inicijale...:-( Naručene textove! :shock: :shock: :shock:
Da crnjak bude veći, u pitanju je dobra lova. Ali, ja nikad nisam bila uvlakačica, pogotovo ne radikalima. :roll:
Ja želim u druge redakcije, ali je tamo sve popunjeno, želim u novine demokratske orjentacije, ali su mi, na žalost, šanse male, gotovo nikakve...Kada bih prihvatila ove ponude, stidela bih se sebe.
ŠTA BISTE VI URADILI DA STE NA MOM MESTU? POMAGAJTE!


Neznam da li si završila novinarski smer na FPN.Iz tvog teksta se nevidi,ali ako si završila odmah bi znala da ovo boldirano ne postoji.
Postoje novine koje se bave vestima i novine sa vestima i komentarima.

Ove prve skoro da u praksi uopšte ne postoje ili su sasvim retke.
Za ove druge već je sasvim drugi slučaj.

Ja ti dajem predlog da nastaviš da trčkaraš i juriš nepostojeće telefone i intervjue sve dok ozbiljno ne shvatiš da si upravo sada na dnu dna.Nezaboravi da je svaki početak težak.
A zašto to kažem?
Ako tim "patrioski orjentisanima" novinama trebaju inicijali kako ti kažeš, objasni onda razlog za šta si im onda uopšte ti potrebna.Pa svako može da napiše neki tekst u svojim novinama i stavi za inicijale prva dva slova koja mu padnu na um.

Još nešto.
Postoje dva tipa novinara.

Prvi su novinari i drugi su namenski novinari.

Za ove prve odmah ti moram reći da je njihov život veoma težak i rizičan.I veoma su retki.Njihova ideja vodilja je lični moral.
Ovi drugi su pravi pravcati lovatori i za njima je velika potražnja.Jedan njihov namenski tekst težak je 500 evra pa naviše.A zamisli samo koliko bi ti tekstova dnevno mogla da sastaviš?Pa kolumnice od par redića naplaćuju 100-200 evra!

Moj savet ti je da prvo preispitaš sebe i odlučiš da li ti treba velika lova ili normalan život i posao.
Dalje je sve lakše.

ps. bolje ti je da se baviš recimo sporskim ili modnim novinarstvom.
Političkim novinarstvom može da se bavi samo poseban soj ljudi koji je iz sebe odstranio i najmanji oblik samosvesti i morala.Retkost je naći novinara iz te branše da je zaista realan i verni prenosilac vesti ma kakve da su i na čiju su štetu ili korist.
 
Uh, pa ja sam završila žurnalistiku na FPN ali nisam kao ti novinari koje opisuješ. Zar ne vidiš da imam i savesti i morala u velikim količinama (bolje bi bilo da nemam). Moja poslednja redakcija bila je Tanjug i tu se trud i talenat ne plaćaju. Čak štaviše, poželjno je da nemaš talenta jer si tada bezopasan i "podoban!"
Situacija je sledeća: danas novinari masovno dobijaju otkaze, plate su nikakve za one koji pošteno rade i još uvek se bore za poštovanje kakvih-takvih principa profesije, a ostali koji pišu naručene tekstove, poltroni i ulizice imaju veću moć nego političari. I enormno visoke plate. To je strašno i ja se zaista kajem što sam se opredelila za ovu profesiju.
Ispada da je jedini način da ideš protiv sebe jer ne možeš da živiš od vazduha.

P.S. Do sada sam dobijala mnogo ponuda da postanem neko i nešto, ali sam odbijala jer imam obraza. Nudili su mi kule i gradove, komfor, udoban život...Odbila sam. Zašto? Jer je za mene novinar onaj koji piše istinu i borac je za pravdu. Svesna sam da zvučim donkihotovski, da je to trčanje za vetrom, ali takva sam. Razmisliću, još se nisam odlučila. Mogu da živim bogovski, ali da li bi to bila JA? :(
 
P.S. Do sada sam dobijala mnogo ponuda da postanem neko i nešto, ali sam odbijala jer imam obraza. Nudili su mi kule i gradove, komfor, udoban život...Odbila sam. Zašto? Jer je za mene novinar onaj koji piše istinu i borac je za pravdu. Svesna sam da zvučim donkihotovski, da je to trčanje za vetrom, ali takva sam. Razmisliću, još se nisam odlučila. Mogu da živim bogovski, ali da li bi to bila JA? :(

sada malo preterujes;)
 
OK.

Onda moj savet ti je, idu tamo gde su te zvali i pisi po savesti.Mislim da na kraju vest kao glavni artikal novinarstva mora da prodje a tvoj privatan zivot ce ostati samo tvoj.Vrlo bitno je da prenosis tacnu vest,bez obzira kome to ide ili ne ide u korist a urednik nek odredjuje sta moze da prodje.

A pre toga dobro promisli i razgranici sta je demokratija i sta je patriotizam.

Da i naravno, tvoje inicijale ne dozvoljavaj da bilo ko koristi ili zloupotreblajva.

Mislim da u ovom trenutku u Srbiji ogromna masa mladih zeli da se bavi novinarstvom.Zato se i ponasaju prema svima vama tako kako opisujes.
Uvek racunaju da mogu da ti nadju "adekvatnu" zamenu.
 

Back
Top