Spisak srpskih rasa pasa

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

dragojIo

Aktivan član
Poruka
1.612
Malo sam smoren svim onim rasama trulih zapadnjaka na svakom koraku, hajde da vidimo koje rase mi imamo, koje psi su vekovni pratioci ljudi na ovim terenima sve do juče....

Mislim da posebna tema o srpskim rasama treba postojati na forumu, informativna je i može biti korisna, a nema je.
Najbolje je navesti ime rase, i postaviti fotku predstavnika. I tako izlistati sve naše rase.
Naravno, one ne moraju biti priznate, bitno je da mi znamo koje su.
Svako ko želi da da svoj doprinos temi je dobrodošao.
 
1.Šumski pas, Zmaj, Silvan



Red je da krenemo od njega.
Naša najstarija rasa, i jedna od najstarijih rasa u svetu uopšte, a ujedno i najkontraverznija.
Nastao je negde u 6. veku (!) i povezan je sa srpskim viteškim redom, Redom Crvenog Zmaja. Diskutabilno je da li rasa još uvek postoji, zna se da je sistematski uništavana tokom tajnih ratova raznih masona, i da iskorenjivanje crnog gena u šarplanincima, odnosno crnih štenadi, nije bila proizvoljna odluka.
 
2. Srpski gonič

12_srpskigonic.jpg


jednom rečju, prelepa rasa....
 
3. Planinski gonič



Doduše, Crnogorci ga svojataju i nazivaju Crnogorskim planinskim goničem, ali rasa je nastala u severnom delu Crne gore, gde žive Srbi i gde se smatra da su Crnogorci Srbi, i taj deo nema neke veze sa otcepljenjem CG, tako da je ovo ipak naša, srpska rasa...
 
Ja ne znam koliko je star Cigo, taj prvi muzjak van Sumskog gazdinstva Goc, samo znam da je svim komsijama odrana farba na kolima, onako, sa sve tragovima njegovih zuba i da sam cak i ja samo pricala s njim iz daljine. Ima dobrih 80-tak cm u grebenu i tako dostojanstveno deluje...
 
jeste nizi, moj otac je odgajivac radnih pulina i skoro sam jednom prijatelju poklonio stene i covek sad ne moze da zivi, veterinari ga smaraju da i njima nabavi stene a on ne moze da veruje koliko su pitomi i intelegentni
 
Ma Cigo je neki planinski hibrid, odrastao na kaloricnoj hrani da bi mogao da se izbori sa vukovima. Znam da ne bi smeli da budu ni preveliki ni agresivni, jednostavno su ga okolnosti tako "nakrivo" formirale. Mada. koliko se secam, postoje dva tipa sto se tice visine?
 
Dragojlo svaka cast na ovoj temi, posebno mi se svidje sto si pomenuo Silvana- Zmaja. Malo ljudi gotovo niko i ne zna o postojenju te prastare Srbske rase. Iskreno sam se iznenzdila kad si je spomenuo, jer o Zmaju se prica tek na par sajteva. Postoji citava mitologia vezana za tu rasu.Sto se tice nastanka, to da ej nastao u 6 veku nije tacno, ocigledno vezuju nastanak rase sa nastankom Srba.Tj mi smo na Balkan pali sa Marsa u 6 veku sa uredjenom drzavom kraljevima ....da ne davim, tako da su nastanak rase Zmaj vezali za to doba.Tacnije je da rasa potice mnogo vekova pre nove ere, pas kog su Srbski vladari , vitezi, plemstvo u opste vodili u bitke, koji je svojim izgledom plasio neprijatelja.O njemu su ispevane pesme ili se spominje u nekim stihovima kao verni pratilac svog gospodara.
Sta mislis odakle nama da je pas najbolji prijatelj i veran ko pas.O Zmaju ima da se pise ,ali cela prica o njemu je obavijena velom misterije i malo se spominje.Oni koji cuvaju zmajeve tzv. zmajari ni ne zele da o tome govore niti ce ikada reci da cuvaju Zmaja.
Po Srbskoj mitologiji Silvani su dar od Boga, da bi nas vezivali sa vukovima.Ovo ima i siri opis samo mislim da nije za ovaj forum.
Poz.
 
Caos,
da vidite sta smo moj suprug i ja nasli i ocuvali. Naime, nasli smo tri mala steneta tek rodjena dan-dva. jos im zatvorene oci i usi, puze i cijucu. Iz drustva za zastitu zivotinja ih nece kazu da ih ostavimo pored kontejnera. i tako mi odlozimo put na more, od nistatin kapi napravimo cucle i hranimo ih impamilom. Dva nisu mogla bez majke uginula su a jedno je jos uvek sa nama. Sada ima godinu i osam meseci. Ali ispostavilo se da je ona lovacki ker- trobojni gonic i cak stavise mesana je sa pticarem sto lovci jos vise cene. Sada nas svi jure pitaju gde smo je uzeli, jel je prodajemo, imamo li stence, vec prave spiskove za njene stence. Svi se otimaju.
Evo poslacu vam slike (ako se snadjem jer sam nova ovde):oops:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top