Još malo o lažima na ovom forumu...

DraGo70

Iskusan
Poruka
6.561
U proteklom periodu smo na ovom forumu čitali sve i svašta...
Meni je tako zapelo za oko pisanje nekih forumaša koji su tvrdili kako imamo najskuplje mleko u regionu, pa onda i mnoge druge stvari...

Potom je bilo mnogo priče o tome kako npr. Hrvatska grabi krupnim koracima prema EU sa standardom i kvalitetom života...
Neki drugi forumaši su pokušavali ukazati na činjenicu da je trenutni standard Hrvata posledica njihovog prezaduživanja i da su iako duplo manja država od Srbije, dužni dva puta više od Srbije, što će reći oko 4 puta više po glavi stanovnika...

Čak su i neki forumaši iz Hrvatske često naglašavali kako se "Srbi rado vraćaju u Hrvatsku zbog većih penzija, bolje socijalne pomoći i većeg standarda života nego u Srbiji....

I onda mi privuče pažnju današnji tekst upravo sa ovog sajta tj. sa Krstarice...

Veoma je poučno i zanimljivo...

Vesti dana - utorak, 22. april 2008. 16:33


Hrvatska najskuplja u regionu
Tanjug - Pre 4 minuta

ZAGREB - Hrvatska je najskuplja od svih zemalja obuhvaćenih Procesom stabilizacije i pridruživanja, a po nekim stavkama je čak skuplja i od nekih članica Evropske unije, pokazao je izveštaj Evropske komisije, u kome je pokazano poređenje cena za zapadni Balkan u 2006. godini.

U poređenju cena koje je objavio Eurostat, statistički ured EU, učestvovale su četiri zemlje zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija), tri zemlje kandidata, među kojima je i Hrvatska, i sedam susednih zemalja članica EU (Austrija, Bugarska, Grčka, Mađarska, Italija, Rumunija i Slovenija).

U Hrvatskoj su, tak,o cene hrane u 2006. godini bile na nivou od 87 odsto proseka EU, dok je najskuplja hrana bila u Italiji (116 odsto evropskog proseka) i Austriji (112 odsto evropskog proseka).

U Turskoj su cene hrane bile na 83 odsto evropskog proseka, Srbiji 76 odsto, u Albaniji i BiH po 70 odsto i Makedonija 55 odsto.

Hrvatska vodi u cenama obuće sa 106 odsto proseka EU, a slede je Italija sa 104 odsto i Austrija sa 102 odsto evropskog proseka.

Zajedno sa Slovenijom, Hrvatska drži prvo mesto u cenama pokućstva, opreme i održavanja sa 85 odsto proseka EU, dok je Bugarska najjeftinija sa 55 posto.

Troškovi stanovanja, koji uključuju vodu, struju i gas, u Hrvatskoj iznose 40 odsto od evropskog proseka. Najskuplja je Italija, sa 104 odsto, a najjeftinija BiH sa 28 odsto evropskog proseka.

Zdravstvo i obrazovanje u Hrvatskoj iznose 50 odsto od cena u EU, najskuplji su u Italiji (119 odsto) i Austriji (112 odsto), a najjeftiniji u Albaniji i Bugarskoj sa po 20 odsto.

Hoteli i restorani u Hrvatskoj su na 83 odsto evropskog proseka, od nje su skuplje Italija (101 odsto) i Austrija (98 odsto), a najjeftinije su Bugarska sa 35 odsto i Makedonija sa 43 odsto.

Istraživanja su sproveli nacionalni statistički instituti uz koordinaciju Eurostata.
 
Ma sta vam je ljudi, i oni grozno, tj. tesko zive. Jedina razlika je u tome sto u javnosti nisu satanizovani kao mi, i nemaju frku sa Kosovom. Sad, to jeste velika razlika, ali ekonomski standard je los. To je ono sto ja znam iz prve ruke sto se kaze. Ok, iz druge ruke, ali sam se naslusala prica o losem standardu.
 
Ma sta vam je ljudi, i oni grozno, tj. tesko zive. Jedina razlika je u tome sto u javnosti nisu satanizovani kao mi, i nemaju frku sa Kosovom. Sad, to jeste velika razlika, ali ekonomski standard je los. To je ono sto ja znam iz prve ruke sto se kaze. Ok, iz druge ruke, ali sam se naslusala prica o losem standardu.
Da ali mi imamo svake godine zaradu od turizma 7 milijardi i to se iz godine u godinu povečeva, npr Italija ima oko 46 milijarde od turizma, a po broju stanovnika je vača od nas 12 puta...pa ti računaj...Mi smo negdje mislim tek na 25% mogučnosti što se tiće zarade od turizma...vidit ćeš za jedno 10 godina kako će biti.

ps. imaš dobar avatar...OOOOOOO iiiiaaammm still alive,
 
U proteklom periodu smo na ovom forumu čitali sve i svašta...
Meni je tako zapelo za oko pisanje nekih forumaša koji su tvrdili kako imamo najskuplje mleko u regionu, pa onda i mnoge druge stvari...

.

И имамо НАЈСКУПЉЕ МЛЕКО У РЕГИОНУ али то не значи да имамо и најскупљу храну. Што се млека тиче ради се о британској фирми Салфорд која је овде постала МОНОПОЛИСТА чији јер директор једно наше комуњарско ђубре и који у Србији стално подиже цену млека из два разлога:

1. да би могао да нижом ценом конкурише и извози млеко у земље региона у
којима постоји конкуренција а не монопол, па то чини на терет грађана
Србије, и

2. да би могао да извози млеко у земље ЕУ а та дозвола је стигла мислим јуче,
има у вестима, мрзи ме да копирам.
 
Da ali mi imamo svake godine zaradu od turizma 7 milijardi i to se iz godine u godinu povečeva, npr Italija ima oko 46 milijarde od turizma, a po broju stanovnika je vača od nas 12 puta...pa ti računaj...Mi smo negdje mislim tek na 25% mogučnosti što se tiće zarade od turizma...vidit ćeš za jedno 10 godina kako će biti.

ps. imaš dobar avatar...OOOOOOO iiiiaaammm still alive,

To jeste, i nisam od onih koji drugom zele nesrecu. Hrvatska ima veliki potencijal sto se tice turizma (Dalmacija...), a ako ste sposobni, odradite tako. Ja govorim o tome da ljudi iz Hrvatske koje pzonajem danas pricaju da lose zive.

PS-Jedan si od retkih forumasa koji je prepoznao (prepoznala?) osobu na mom avataru.\

Sad, sto se tice mleka kao melka ne znam, ali mlecni proizvodi u Srbiji su bezobrazno skupi. Ja mnogo volim da jedem sir, a sad agotovo da nemam uslova da ga kupim. Meso je mal'ne jeftinije. Pa ljudi moji,s tvarno nije u redu! :evil:
 
И имамо НАЈСКУПЉЕ МЛЕКО У РЕГИОНУ али то не значи да имамо и најскупљу храну. Што се млека тиче ради се о британској фирми Салфорд која је овде постала МОНОПОЛИСТА чији јер директор једно наше комуњарско ђубре и који у Србији стално подиже цену млека из два разлога:

1. да би могао да нижом ценом конкурише и извози млеко у земље региона у
којима постоји конкуренција а не монопол, па то чини на терет грађана
Србије, и

2. да би могао да извози млеко у земље ЕУ а та дозвола је стигла мислим јуче,
има у вестима, мрзи ме да копирам.

Sta bi sa bojkotom ? I tajanstvenim planom vlade ? Vidis mamurluk oko KosovA.
 
И имамо НАЈСКУПЉЕ МЛЕКО У РЕГИОНУ али то не значи да имамо и најскупљу храну. Што се млека тиче ради се о британској фирми Салфорд која је овде постала МОНОПОЛИСТА чији јер директор једно наше комуњарско ђубре и који у Србији стално подиже цену млека из два разлога:

1. да би могао да нижом ценом конкурише и извози млеко у земље региона у
којима постоји конкуренција а не монопол, па то чини на терет грађана
Србије, и

2. да би могао да извози млеко у земље ЕУ а та дозвола је стигла мислим јуче,
има у вестима, мрзи ме да копирам.

To će se dešavati i sa ostalim proizvodima, jer smo sve prodali. A kad neko pokuša da se pobuni protiv toga, onda je "protiv napretka". Jadan je to napredak, kad prodaš sve iz kuće da izgledaš kao da si pun para, a u kući ti drugi zapoveda, i postaješ sluga u svojoj kući, čim potršiš pare od rasprodaje. To je zato što su izjednači li reč "privatizacija" sa "prodajom stranim kompanijama" za male pare (prvo su snizili cene). Postoje razni načini da se nešto privatizuje, bolji, ali su sporiji, a oni hoće da sve zvrše za jedan mandat, što se stvaralo 60 godina. Da ne pričam što ni jedna zemlja koja želi dobro svojim građanim ne provatizuje strateške resurse (energija, komunikacije, železnica rudnici, i sl.).
 
Pošto imamo komplikovanu političku situaciju onda su strani ulagači zainteresovani da kupe kod nas ono što se njima isplati...
Šta mislite zašto su Hrvati uglavnom pokupovali našu prehrambenu industriju?
Pa zato što i oni imaju veliku i razvijenu prehrambenu industriju, a poseban razlog je taj što ti proizvodi iz Srbije tj. sa srpskom deklaracijom imaju dobru prođu (bez carina) u Rusiji.
Tako Hrvati sve prodaju i iz Hrvatske i iz Srbije u Rusiji, a mi imamo cene kakve imamo.
Što se mleka tiče, u pravu je Eremita oko firem Salford i našeg tajkuna koji drži tu industriju - Miškovića...
Međutim, ostaje pitanje... kako je moguće da Hrvati imaju tako visoke cene npr. obuće ili hleba, ako su već tako uspešni. I kako to da su cipele skuplje u Hrvatskoj sa prosečnom platom od 1000 evra nego u Nemačkoj gde je prosečna plata tri puta veća???
 

Back
Top