Za vegetarijance

BernardBlack

Domaćin
Poruka
4.139
Dakle za jedno dve godine treba da postanem student, i nameravam da postanem vegetarijanac.Buduci da nigde u Bg ne postoji menza koja ne trpa masti i mesa mozete li mi pomoci i napisati neke proste i lako pripremiljive recepte.Mogu i oni malo tezi recepti! I bez mleka jer sam alergican!:)
 
e, evo tebi ovo, da ne bih copy/paste nesto sto nisam pravila,
http://www.coolinarika.com/recepti/vegetarijanski-recepti/veganski-recepti
a ovde mogu, npr, recept za takozvani klot pasulj :)
Dakle, pasulj potopis na par sati (tada se brze skuva) , ali i ne moras. Ocedis tu vodu i sipas svezu , stavis ga da prokljuca, i posle nekoliko minuta bacis tu tzv. prvu vodu. Nalijes svezu, dodas seckani crni luk. Skuvas, pred kraj dodas so i biber, zaprzis. Zaprska: na ulju proprzis cen-dva belog luka, dodas kasiku brasna i kasicicu aleve papruike.

e, sad, ima jedna caka. Ako je pasulj star (pre sto godina kupljen :)) u prvu vodu se dodaje malo sode bikarbone
 
Alva jeste vegetarijansko jelo ali ubaci socivo bez zaprske,zato sto ima dosta skroba,ubaci SOJU OBAVEZNO U ISHRANU,odlicno zamenjuje meso,ispocetka je malo cudno sli kasnije postaje pravi specijalitet ...
 
Iseces plavi patlidzan na kolutove, posolis i sacekas malo. Isperes.
Na teflonu (ili grilu) peces patlidzan a odozgo svakog stavis komad kozjeg kackavalja. Prijatno!

Salata: izrendas sargarepu i jednu jabuku i zacinis sa malo meda, sirceta i ulja (I so i biber).

Corba (ako nisi vegan): bilo koje povrce izdinstas na malo maslinovog ulja (praziluk, sargarepa, bokoli, luk, karfiol, kukuruz). Nalijes vodom i kad se sve skroz skuva, sklonis sa vatre. Onda umutis dva zumanceta sa pola pavlake i dodas u supu a stavis jos i seckan persun i malo soka od limuna.
 
Izmiksovati sledeće namirnice:

- šolja mešanih pahuljica (ovsenih, pšeničnih...itd, malo ih potopiš u vodu da se hidriraju)
-jedna banana
-jedna jabuka
-malo suvih šljiva
-jedna pomorandža ili kivi
-šaka mlevenog kikirikija
-pola kašičice cimeta

Moguće su i druge voćne kombinacije. Meni je najbitnije da ima kikirikija i nekog kiselkastog voća, jer onda masa dobije poseban ukus... Ovakav doručak svako jutro, i nema problema sa probavom (izmedju ostalog) ;) prijatno!!!
 
Dakle za jedno dve godine treba da postanem student, i nameravam da postanem vegetarijanac.Buduci da nigde u Bg ne postoji menza koja ne trpa masti i mesa mozete li mi pomoci i napisati neke proste i lako pripremiljive recepte.Mogu i oni malo tezi recepti! I bez mleka jer sam alergican!:)
А зашто хоћеш да постанеш вегетаријанац?
Питам из два разлога: први је радозналост :D, а други , јер мислим да треба да знаш да није просто свако предодређен да буде вегетаријанац.;)
 
Добро. А шта ако не можеш да будеш макробиотичар?
Моја другарица је пробала, после 3 месеца је упала у катастрофалну анемију, јер њен организам је тако баждарен да просто може како треба да исцрпљује гвожђе само из меса...а отац јој је макробиотичар 30 година...
 
Možda se tebi neće svidjeti ali mene je oduševio recept za jednu najjednostavniju corbicu koju sam ikad spremila.Zdrava je,ukusna i zna je napraviti baš svako,čak i student vegeterijanac :p
Sok od paradajza (ja za porodicu uzimam litar ) najbolje "moc prirode" zagriješ do ključanja i u njega saspes kukuruza šecerca ali ne previše.Pustiš da vri par minuta i to je to.Mogu se dodati razni začini po želji ali meni je najljepši ovako bez dodataka.Ja ovo koristim kao toplo predjelo (supu) ali vecini onih koji spravljaju ovo jelo ono predstavlja glavni obrok.
 
Samo da dodam za ovu corbu od paradajza - probaj prvo da prodinstas rendanu sargarepu i celer pa onda dodaj paradajz sok a na kraju u corbu iseckas kisele krastavce. Mnogo je dobro.

Kaprese - iseces paradajz kao za salatu, iseces mozzarelu krupnije i pomesas. Dodas svez (ali mora svez) seckan bosiljak i maslinovo ulje. Ovo je vise predjelo nego salata.
 

Back
Top