Desanka Maksimović

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

LunaLavgud

Obećava
Poruka
59
Ona je jedna od najboljih nasih zenskih pisaca.Pre je nisam narocito volela,ali kada sam procitala njenu pesmu 'Opomena' morala sam da procitam i sva njena ostala dela.Na ovoj temi mozemo da pricamo o njenom stvaralastvu i da razmenjujemo tekstove pesama.Za pocetak evo teksta moje ,kao sto znate, omiljene pesme:
"OPOMENA"

Cuj,reci cu ti svoju tajnu:
Ne ostavljaj me nikad samu
Kad neko svira.

Mogu mi se uciniti
Duboke i meke
Oci neke
Sasvim obicne.

Moze mi se uciniti
Da tonem u zvuke,
Pa cu ruke
Svakom pruziti.

Moze mi se uciniti
Lepo i lako
Voleti kratko
Za jedan dan.

Ili mogu kom reci u tome
Casu cudesnu sjajnu
Predragu mi tajnu
Koliko te volim.

O,ne ostavljaj me nikad samu
Kad neko svira.
Ucinice mi se negde u sumi
Ponovo sve moje suze teku
Kroz samonikle neke cesme.

Ucinice mi se crn leptir jedan
Po teskoj vodi krilom sara
Sto nekad neko reci mi ne sme.

Ucinice mi se negde kroz tamu
Neko peva i gorkim cvetom
U neprebolnu ranu srca dira.
O,ne ostavljaj me nikad samu,
Nikad samu,
Kad neko svira.



Линк ка новој теми https://forum.krstarica.com/threads/desanka-maksimovic.925377/
 
Poslednja izmena od moderatora:
Sećam se jednog Desankinog događaja.
Bio je to neki susret pisaca u Indiji. Bilo je pisaca sa svih strana sveta. Svako je čitao svoje pesme na svom jeziku. I Desanka je pročitala Krvavu bajku. Kada je završila, svi oko nje su plakali. A ni jedne jedine reči nisu razumeli.
Samo istinski pisac piše tako da ga svako oseti.
 
Ovu pesmu napisala sam kad sam jednom bila u Brankovini, pokraj groba velike pesnikinje...


DESANKINE STAZE


Grobu tvom,
prišla sam
smirio se čas,
znala sam
doputovalo je vreme,
do zadnje stanice
bez tebe
sad je ovo vreme
kao zvezda
bez svoje matice

rojila bi,
rojna jadna
brojila bi
svoja nadanja
uzdahom bi
tebe tražila
ka grobu tvom
okrenula

i ko da Bog
ponekad i daje
stvori se staza
pred okom mojim
i ko da je sišao
i sam Bog
osećaj topline
da mi stvori

oko je zasijalo
kad je tu stazu videlo
i ženu jednu
pesnikinju vrednu
što na tim stazama
po sebi je hodala
što na tim oazama
sebe meni je prodala

pa moja cena
vremena nema
pa moja ljubav
sad u njoj drema

a ti desankina stazo
jezom me budiš
a ja tebi
željom svojom
kao sebi služim


Ms :roll:
 
U spomen Desanki Maksimović


U Brankovini.Valjevskoj okolini
cveće se pomalja iza žbunastog proplanka,
pre jednog veka,tu
svet ugleda Maksimović Desanka.


Bejaše,mršava,tanka,
ponekad ljuta i preka,
ali postade največa
pesnikinja prošlog veka.


"Vrt detinjstva" i "Zeleni vitez"
bejahu njeni prvenci,
to beše za nju značajan potez
i njeni prvi lovorovi venci.


"Slovo o ljubavi" nesvakidašnjom
svežinom otvori novu nadu,
prokrči put ka slavi
za te stihove ona dobi Njegoševu nagradu.


Život od skoro jednog veka
nije dovoljno dug,
da bi se poput nabujalih reka
zatvorio i njen pesnički krug.


"Nemam više vremena"
krik i pomirenje
a njeno ime svetli
za nove naraštaje,za novo pokolenje.:cmok2:
 
Имам у четвртак такмичење из рецитовања,претпостављам да ћу нешто Десанкино зато што сам ограничена женским родом а у библиотеци не умеју да ми препоруче ништа боље што би испуњавало овај захтев сем Весне Парун,али њу не волем.):
Ако нека има да ми препоручи неку песникињу може на пп или овде сутра или у среду.

А Десанку иначе доста волим и сматрам њене песме квалитетнима.:)
 
Имам у четвртак такмичење из рецитовања,претпостављам да ћу нешто Десанкино зато што сам ограничена женским родом а у библиотеци не умеју да ми препоруче ништа боље што би испуњавало овај захтев сем Весне Парун,али њу не волем.):
Ако нека има да ми препоручи неку песникињу може на пп или овде сутра или у среду.

А Десанку иначе доста волим и сматрам њене песме квалитетнима.:)
Љиљана Нинковић - Мргић:

http://forum.krstarica.com/threads/252538

Посебно препоручујем песме: Узбуна врана, Похвала ноћном ветру, Ода метли, и Виолети
 
Slovo o ljubavi

Ako se volite ljubavlju
koja buja u samoći, od razdaljine,
koja je više od sna nego od svesti,
i po rastanku drhtaćete od miline,
mognete li se još ikada sresti.
Vi koji se volite ljubavlju isposnika,
sa strahom od sagrešenja,
koji kao ptica o kavez lomite krila,
sećaćete se uvek jedno drugom lika.
I po rastanku
zamreti vam neće gušena htenja.
Ako zbog nje patiš od nesanice
i u ponoć hodaš budan
po bašti,
ako te lomi neutoljena želja luda,
sećanja na nju nikad se nećes spasti.
Onih s kojima se igramo
oko vatre,
a bojimo se da je dodirnemo,
s kojima idemo kraj ponora
nezagrljeni i nemi,
sećaćemo se dugo
ma i zavoleli zatim druge.
Ako je želis bezgranično,
a sediš kraj nje bez glasa
slušajući bajku koja se u vama rađa,
svanuću slično,
pamtićeš je i kad se zima
pred tobom zabelasa.
Ako veruješ sedeći uz nju
da je ljubav maslačkov puhor
koji svaki dodir moze da strese,
ako voliš u njoj san i dete,
ako ti je bez nje pusto i gluho,
misao na nju budiće te
i kad se rastanete.
Zauvek se pamte oni
s kojima se grlili nismo,
čije su nam usne ostale nepoznate,
kojima smo samo s proleća, u snu,
pisali pismo.
Oni koji se kao reke ne mogu sliti,
među kojima nema spojnog suda
krvi i krvi vrele,
a srca im se dozivaju ludo,
zaboraviti se neće
ni kad im duše budu posedele.
Ako vam je ljubav nož u srcu,
a bojite se taj nož izvući,
kao da ćete tog časa umreti,
pamtiće te on, setiće te se
i umirući.
Oni zbog kojih srca
osećamo kao ranu,
ali ranu zbog koje se jedino živi,
u sećanje nam banu
i kad zavolimo druge-
i osetimo se nesrećni i krivi.
 
Predosecanje


Poznala sam te kad sneg se topi
topi,i duva vetar mlak
blizina proleca dusu mi opi,
opi, pa zudno udisah zrak.
S neznoscu gledah stopa ti trag,
trag po snegu belom,
i znadoh da ces biti mi drag
drag u zivotu celom.
Poznala sam te u zvonak dan
dan pijan,svez i mek.
cinja mi se vec davno znan,
znan kad te poznadoh tek

S neznoscu gledah stopa ti trag
trag na snegu belom
i znadoh da ces biti mi drag
drag u zivotu celom

Poznala sam te kad kopni led
led,dok se budi proletnji dah
kad dan je cas rumen,cas setan, bled,
kad sretno se i tuzno u isti mah.

S neznoscu gledah stopa ti trag,
trag po snegu belom
i znadoh da ces biti mi drag,
drag u zivotu celom.


Desanka Maksimovic
 
Uokviru izmene programa nastave predmeta Srpski jezik i književnost u gimnazijama, komisija Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja odlučila je da iz trećeg razreda isključi izbor iz poezije Desanke Maksimović, a iz četvrtog - čuvenu zbirku velike pesnikinje "Tražim pomilovanje". To je izazvalo lavinu negodovanja među piscima, kritičarima, prosvetnim radnicima, univerzitetskim profesorima...

Komisija smatra da se zbirka Desanke Maksimović ne uklapa u "okvir epohe"

Na odluku je hitro reagovala i Zadužbina "Desanka Maksimović", pismom Ministarstvu prosvete, Nacionalnom prosvetnom savetu i Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, koje su podržali Matija Bećković, Ljubomir Simović, Milovan Danojlić, Milosav Tešić, Alek Vukadinović, Rajko Petrov Nogo, Miroslav Maksimović

Njihiove reakcije su u tekstu
https://www.novosti.rs/vesti/naslov...jena-pesnikinja-izbacena-iz-skolskog-programa

Koliko se generacija obrazovalo i ucilo na poeziji Desanke Maksimovic koja je van vremenska i za sve epohe..
Ovakve odluke spadaju u okvire genocida nad jezikom i knjizevnošcu

Iz zbirke pesama Tražim pomilovanje

“Tražim pomilovanje za zgužvane misli
Za one koji su se izgubili
i svoje srce stisli.
Za one koji klecaju pod teretom svog bremena
I koji ne znaju da za sve treba vremena
Za one koji hoće da na prečac postignu mnogo.
Tražim pomilovanje za one koji beže od života
I koji su zaslepljeni idejom
Da postoji divota
Jedino izvan naše planete
Za one koji beže kao dete
Kad se pred njima ukaže problem
Kojem u oči treba pogledati
Tražim pomilovanje za one koji sami sebe ne razumeju
Nije zato što ne umeju
Već zato što su se udaljili od sebe
I što njihovo srce težak teret grebe
Što su ga sami sebi natovarili.”
 
Desanka Maksimovic nije u duhu epohe a Baka prase jeste :dash:
EZ0Bhp4X0AArU9V.jpg
 
Bila je pesnikinja ljubavi.Ovo sto su uradili je skandal!

Ako Milovan Vitezovoc ovako pise o nama voljenoj pesnikinji zar treba vise,a ima mnogo vise


Десанка Максимовић је песмама учинила да верујемо како она и није проговорила, ни као испод чекала, ни као ношена врећа речи, како нам деца проговарају, већ да је једноставно пропевала као самим Богом надарена.
Имала је божански дар песника и имала је људски дар да остане обична.
Таква је учинила да све око ње буде песма. Све обично, а није. А опет ни да се у највећој слави не понесе и не узвилени, него да остане као у народној песми српска девојка која не збија облаке и гледа преда се.
Није тражила тајни мимо тајни свога народа, које је, живећи их, познавала. И њена и песничка и животна тајна је можда у она два народна стиха:
“Ој, љубави, најмилије пиће,
Док је тебе и живота биће.”
И њен дуг живот, коме ови народни стихови могу бити мото (што сугерише и Новица Ђурић насловом ове књиге), био је само песма. А и шта би више. И само га је она таквим могла издржати. Благослов или проклетство? Велики благослов или велико проклетство? Или велико благословено проклетство! Српски живот – српска песникиња! Песма јој је живот продужила и у вечност је превела.
Она је, дакле, своју вечност испевала.
Сва њена слова су слова љубве:
За земљу,
За слово љубве,
Поезију љубавну њену,
За мадригале воденог цвета,
За свадбену песму белог грања,
За јулског неба збирке сонета,
За песника који воли да сања,
За коса, за славуја,
За њега, за свакога
који је пао у немилост –
Помиловања!
(Тражим помиловање – За песникињу земљу старинску)
Укупно певање Десанке Максимовић је њена аутобиографија, у детињству, у љубави и у српском народу, у народној слави, завету и страдању.
Од првих песама знала је где је.
“Ја сам Вам колега у сукњи.” – рекла је, после Првог светског рата и прве збирке, као студенткиња књижевности, ставши пред дрчног студента песника Милоша Црњанског.
Таква је била у првом реду српског песништва двадесетог века. Не узмичући ни онда кад су многи морали да узмакну, из не песничких, него политичких разлога. Тај наш век је својим животом оличавала. Ништа је у томе веку није мимоишло, као и њен народ.
“Ако њен живот није успео да намири цео један век, њено песничко дело ће сигурно испунити векове.” – промовисао је песник Љубомир Симовић Десанкин прелазак у вечност фебруара 1993. године.
Тада смо појмили да се међу српским песникињама остварило велико тројство: Јефимија (деспотица Јелена Мрњавчевић) – Милица Стојадиновић Српкиња – Десанка Максимовић.
Основа за рукопис ове књиге Новице Ђурића постављена је коју годину раније, на измаку осме деценије века.
Она је Новичино виђење Десанке и њеног дела и Десанкино сведочење о људима и догађајима свога живота и века. О опаким људима, понетим у моћи, и страдалницима од те моћи и личним тешким животним тренуцима, од којих је и песме сачувала, препуштајући им радосне тренутке.
Ово је Новичина, али у исти мах и Десанкина књига, Новичиним посредством. Новичина о Десанки. Десанкина о себи, у бесудном времену безбожника, кад се као тешка изопштавајућа осуда изрицала тврдња да је она православна песникиња и њоме ниподаштавало целокупно њено песништво и порицала свака вредност најлепших збирки песника нашег језика, а најпре збирци Тражим помиловање.
Сам Новица Ђурић пише апотеозу о Десанки Максимовић, са бираним дивљењем. И, ако би се издвојила Десанкина сведочења и његово новинарско навођење на њих, оно што би преостало била би једна целовита Ђурићева поема у прози о песникињи љубави. Ту није казано много новог, али је казано на нов, узвишен начин, пун искреног дивљења. Он Десанку види у венцу словенских песникиња века, у коме су Марина Цветајева, Ана Ахматова и Јелисавета Багријана. Придодајмо и Виславу Шимборску.
Ова књига није унапред смишљана. Њен настанак је непосредан. Ту је њена основна чар. Ту су и извесне мањкавости, али је прве врсте неочекиваност која је у њој.
Новица Ђурић каже да је сусрет са Десанком Максимовић увек празник. Ово је књига о два Новичина празника.
Први празник ове књиге збио се августа 1987. године, у време великог слављења српског језика у виду слављења два века Вука. У Пиви, колевци српског језика, на Пивским књижевним сусретима, на које је Десанка Максимовић дошла овенчана Његошевом наградом, највећом тадашњом књижевном наградом у Југославији. Та награда јој је измицала две и по деценије, а могла ју је добити прва по књижевној правди за Тражим помиловање, да није дисквалификована због православља и српства. Десанка је у Пиву дошла и са ожиљцима на души, јер су је у поводу Његошеве награде, са старим етикетама, напали они што су унели деобе у Његошев народ, што су мисао о разбраћењу претворили у државну идеологију (који ће двадесет година касније братство изнети на међународну пијацу и на берзанске лицитације). Нападали су је у Побједи да као добитник срамоти Његоша, не схватајући да је баш она песничко оличење сестре Батрићеве и да, нападајући њу, нападају и Његоша. Или баш схватајући да је то оличење. Овенчану, а рањену, срео ју је Новица Ђурић и она је баш њему отворила душу.
У њеној исповести избила су сва сећања на све неправде које је преживела, које су јој срачунато наношене.
Знали смо да је прошла време идеолошке острашћености, време прописивања осећања, али нисмо слутили да је пролазила и тешку шикану и комунистички садизам.
“Пратили су ме, саслушавали... Кад сиђем са аутобуса, тражили су ми легитимацију, нису они мене јавно малтретирали, јер ја сам већ била довољно познат песник у свету. У поноћ су ме звали телефоном и питали да ли је то болница у Ваљеву, јер су знали да у тој болници смртно болестан лежи мој брат. Спусте слушалицу. Е, то су фукаре биле. Или поново зову и кажу како сте ви осетљиве душице, одговорим им – боље него неосетљиве. После сам је дознала ко ми је све то радио... Ја се никоме нисам светила...”
И кад се овако исповеда, Десанка Максимовић показује колико је лепог и племенитог карактера. Труди се да на показане мржње не узврати ни бесом, а камоли мржњом. Чак се и стиди за поступке оних који су јој болове и увреде наносили.
Новица Ђурић се показао добар, стрпљив, па и провокативан (са мером) саговорник. Навео је Десанку да му бар повери оно и што својим песмама није поверила о опакостима једног времена, о односу власти и писаца, о писцима на власти и у комитетима, о менама према периодима, од осионе власти показиване силом до закулисних политичких игри.
“Осетио сам у том тренутку како јој Оскар Давичо негде чучи у ружном сећању.” – каже Новица.
Заиста, Давичо је био такав да у сећању може само да чучи, али Десанка се и од његовог зла брани:
“Ја не мрзим ни Оскара Давича. Ја мрзим кад он нешто блесаво и дрско учини, кад чујем да је некоме зло учинио, кад ми причају да ако је неко његову песму напао, он због тога иде код политичара, па му преко политичара службу одузме... Нисам ја позвана да о томе говорим, нека мене Бог спасе од тога. Не, не... Довољно сам рекла.”
Као што је велику песникињу тешко навео да нешто каже о Давичу, који јој је пуно зла учинио, почев од из књижевног живота искључујуће одреднице православна песникиња, Новица Ђурић ју је навео и на разговор о Радовану Зоговићу, који је после 1948. године преживео тешко време комунистичке одбачености и дводеценијског искључења из јавног живота, кога су оставили другови и пријатељи, а једино није оставила Десанка Максимовић, иако призивана на комитетске и удбовске разговоре. Остала му је у сукњи колега кад нису смели они у панталонама, са изузетком Михаила Лалића. О том пријатељству је говорила са усхићењем, са којим га је сачувала.
Десанкина топла прича о пријатељству и одбрани пријатељства са Радованом Зоговићем ублажила је и њено сведочење о Мирославу Крлежи, иако се он у више наврата идеолошки качио и тако флоскулама оцењивао њено песништво као врховни пресудитељ. Чак му је, чини се, и све опростила, захвална што је Зоговића као песника рехабилитовао, објављујући му песме у загребачкој Републици. Узгред буди речено, у предлозима Зоговићеве Књажеве канцеларије за Његошеву награду, био је и Десанкин предлог. Једно пријатељство за сва времена сачувано је и у овој књизи.
После празника у Пиви, Новица Ђурић је септембра у Столиву на мору имао други сусрет са Десанком Максимовић. Желео је да настави разговор са њом и условно договорио још у Пиви. Желела је разговор са њим и Десанка Максимовић, јер се, дошавши у Столив, прва она јавила. Из овога се слути да јој је током разговора у Пиви уливао поверење, да ју је чак питао највише од оног о чему је хтела да је пита и да је хтела да му се још повери у мери у којој буде она хтела и сматрала да треба.
У Столиву му је Десанка Максимовић прво поверила своју велику љубав за Русију, и муж јој је био Рус, због којих је позивана на разговоре у службу коју је опевао Давичо (ОЗНА све дозна), а богме једном и пред самог Александра Ранковића, код кога је био и Милован Ђилас.
Обрачун модерниста и реалиста и у Десанкиној верзији био је жесток и скоро ждановистички искључив, само што су ждановисти били модернисти, јер су имали власт и били државно етаблирани. То је сасвим ново виђење, јер Десанка указује на модернисте као на претходницу глобализма, тада американизма.
Говорећи о студенстким демонстрацијама 1968. године као о једној великој генерацији наде, која није добила прилике, Десанка је дословце поновила оно што је пре 21 годину рекла студентима у Капетан-Мишином здању. Каква меморија!
У Столивском Десанкином сећању Новица Ђурић је записао неколико њених драгоцених споменарских анегдота са Јосипом Брозом и краљем Белгије (где је био “и онај Дража” – ни презиме му није хтела да помене), са Ивом Андрићем и поред његове закопчаности, ведрих са Црњанским у младости, боемских уз Драинца. Изузетно је непристрасно њено указивање на Миру Алечковић, иако би се баш ту пристрасност очекивала. Пристрасно је више њено дивљење за Даринку Јеврић и њена забринутост за Миодрага Булатовића, кад на односу према Булатовићу у Савезу књижевника слути страшну судбину земље. Са њеним мислима о Косову, које је губљено деценијама и које се нагло и убрзано губи, завршава се ова књига.
Да ли је Десанка Максимовић још нешто хтела да у Столиву повери Новици Ђурићу можемо нагађати, што није никад захвално. Будимо зато веома захвални за ово што смо добили.
Новица Ђурић је, пошавши у Столив на сусрет са Десанком Максимовић, повео и свог пријатеља сликара портретисту Мишка Мрдака, који је током разговора направио више цртежа. Судбина тих цртежа је непозната – према овом рукопису. Новица Ђурић је успут, веома уверљиво, описао како је Десанка Максимовић примила ово портретисање и свој изглед на цртежима. Жене су сујетне на свој изглед, па ако су и песникиње.
Постоје веома добре монографске и биографске књиге о Десанки Максимовић које су настајале и у сарадњи са њом (Милорад Блечић, Драгомир Брајковић, Радован Поповић). Писане су с љубављу и утисак је да је у њима песникиња штићена и могућег непријатног податка. Овде се сама Десанка није штитила.
Милован Витезовић
 
Љубавна прича Десанке Максимовић као да је из најлепше бајке: “Удала сам се за онога кога је моје срце тражило, иако је сиромашан”


“Kо хоће да доживи чудо мора се радовати као ласте”, кажу стихови Десанке Максимовић чије се чудо звало Сергеј.


Многи кажу да је најлепше стихове о љубави написала баш она – Десанка Максимовић, коју памтимо као углађену и елегантну госпођу, косе уплетене у пунђу, са шеширом на глави и осмехом тајанственим попут оног ког је насликао Да Винчи довека мистериозној Мона Лизи.


Потомкиња српског кнеза и војсковође Јована Симића Бобовца и племкиња српске поезије, Десанка Максимовић писала је, рекли би, баш онако како је и осећала. Свим својим срцем давала се песмама које су биле њена деца. Стиховима нас је учила да се надамо и да волимо, онако храбро и бајковито како је она волела једног Сергеја.


Славна песникиња се први пут пољубила са 35 година

desanka-maksimovic.jpg


Памтимо сви оно – “Не, немој ми прићи! Хоћу издалека да волим и желим ока твоја два. Јер срећа је лепа само док се чека, док од себе само наговештај да”… Тако је и Десанка чекала своју срећу и то, рекли бисмо по данашњим стандардима, предуго.

Прича се да је ваљевска гимназијалка била заљубљена у Драгољуба Обрадовића. Међутим, велика Десанка Максимовић очигледно није признавала те дечије, школске симпатије. У интервјуима је говорила да је Рус са којим је провела цео живот био њена прва љубав.

После славне ваљевске гимназије и студија књижевности и историје уметности на Филозофском факултету, Десанка Максимовић добија стипендију француске владе и одлази у Париз 1923. године. Била је професорка у Првој женској гимназији, а прву љубав – и свог супруга упознала је као већ позната песникиња.

У једном интервјуу говорила је о томе како је упознала човека са којим је провела живот.

“Позвали су ме Руси једног дана да у њиховом клубу одржим предавање и прочитам неколико својих песама. Ту сам упознала Сергеја. Да ли је то била љубав на први поглед? Вероватно! Али, сигурно, моја прва љубав и први мушкарац с којим сам се пољубила. Била сам већ зрела девојка. Kасније смо се зближили”, причала је славна песникиња.

Обоје су дуго чекали на срећу

Варнице које су прштале између двоје песника биле су очигледне, али иако је Сергеј Сластиков хтео да одведе Десанку пред олтар – она није тако лако пристала на његову брачну понуду. Морао је да чека да она испуни све своје дужности и обећања.

Пошто је била најстарија у родитељској кући Десанка је сматрала да пре удаје мора да изведе на пут “децу” – млађу браћу и сестре. Објаснила је заљубљеном Русу завет који је сама себи дала и словенске душе су се разумеле.

– Стрпљиво је чекао дан када смо се напокон венчали и засновали свој дом – описује Максимовић.

Љубав због које је руски кадет оставио све

Сластиков је био руски емигрант, млади кадет кога су током Првог светског рата заробили Турци. Дуго му је требало да допре до Београда, а онда се 1933. године оженио Десанком, коју је чекао и стрпљиво волео.

После венчања је завршио глумачку школу и убрзо добио понуду да глуми у позоришту у Скопљу, али је истом брзином то и одбио – због Десанкине службе у Београду.

“Запослио се у издавачкој кући „Просвета” као преводилац руског језика. За свог живота превео је четрнаест књига – говорила је наша песникиња.

И Сергеј је био поетска душа, дечије песме које је писао потписивао је као “Kалужанин” – у славу своје родне Kалуге, шумовите области близу Москве.

“С нежношћу гледах стопа ти траг, траг по снегу белом; и знадох да ћеш бити ми драг, драг у животу целом”

Многи су били изненађени Десанкином одлуком да се уда за сиротог руског емигранта, говорећи јој да је могла боље. Многи су је тражили, многи су јој се надали, али она их је двема реченицама заувек одбила од себе, дајући на знање да је Kалужанин чудо којем се надала и љубав о којој је дуго писала.

“Ја сам се удала за човека којег је моје срце тражило, без обзира на то што је био сиромашан. У њему сам нашла оно што сам желела” одговарала је Десанка.

Сергеј Сластиков Kалужанин преминуо је 1976. године – скоро две деценије пре Десанке која је довека остала верна њиховој љубави.

Сахрањени су једно поред другог, у њеној вољеној Бранковини. У густој шумадијској шуми положено је двоје вечно заљубљених, а на њиховом гробу налази се макета руске цркве, као својеврстан симбол бајке коју су за живота својом љубављу исписали.

ДНЕВНО
 
Poslednja izmena:
Trudim se da sastavim rečenicu, ne znam šta da napišem. Nemam komentar.


Sada sam savim sigurna da nisam pogrešila kada sam prestala da gledam TV program i emisije gde su gosti Baka Prase, kojekakve silikonke, starlete (uzor omladini).
Nisam pogrešila što preskačem bombastične novinske naslove, 'udarne vesti' (opet o starletama i njihovom 'biznisu')
Ostade mi JT da sama biram ono što volim, ali avaj, Baka Prase ima 1.8 miliona pratilaca i skoro 800 miliona pregleda, a jedan Zlatko Manojlović jedva 'nabacio' 1000 pratilaca i nešto više od 650 hiljada pregleda za skoro isti period otvaranja kanala.

Povodom izbacivanja iz školskog programa poezije Desanke Maksimović, verujem da će pametni ljudi sprečiti izvršenje predloga.

Nadam se da će i dalje Poeziju svi pisati, Ili Jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik
 
I taman kad pomisliš da ne možemo niže da padnemo, desi se ovo. Ja se iskreno nadam da ovo neće proći i da će velika Desanka Maksimović ostati u školskim udžbenicima. Ne vidoh da se srednjoškolci nešto bune. Upravo mi je ta knjiga iz srednje škole, za drugi ili treći razred, i izbor poezije u njoj, tu istu poeziju približio i doprineo tome da je izuzetno zavolim. Želim ime i prezime idiota koji je ovo smislio i dao još gluplje obrazloženje zašto njena poezija ne treba da bude u udžbenicima.
 
TRAŽIM POMILOVANJE

Tražim pomilovanje za zgužvane misli
Za one koji su se izgubili
i svoje srce stisli.

Za one koji klecaju pod teretom svog bremena
I koji ne znaju da za sve treba vremena
Za one koji hoće da na prečac postignu mnogo.

Tražim pomilovanje za one koji beže od života
I koji su zaslepljeni idejom
Da postoji divota
Jedino izvan naše planete
Za one koji beže kao dete
Kad se pred njima ukaže problem
Kojem u oči treba pogledati.

Tražim pomilovanje za one koji sami sebe ne razumeju
Nije zato što ne umeju
Već zato što su se udaljili od sebe
I što njihovo srce težak teret grebe
Što su ga sami sebi natovarili.

Desanka Maksimović



Desanka-Maksimovic-Trazim-Pomilovanje-Tekst[1].jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top